[audio physic]

Diskuse o vašich oblíbených značkách. Denon, Marantz, Vincent, Lyngdorf, Densen, Electrocompaniet, NAD a další.
Odpovědět
ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:

[audio physic]

Příspěvek od ivanb_cko » 08 srp 2017 17:44

No loss of fine detail.

Music can put a smile on our faces, grab our attention and capture us in its web of expression when, and only when, all artists and all instruments hit the nail on the head and all of the details come together to form a great composition. This can only be achieved when even the tiniest detail makes the perfect contribution towards the overall piece and this is exactly what makes truly great orchestras, groups or individual artists stand out from the crowd.

The situation is no different when it comes to loudspeakers. Only when all of a loudspeaker’s elements work together precisely, right down to the finest detail, can the reproduction of music also become an unparalleled experience. When this happens, music can really get under your skin and give you goosebumps. This is what we are aiming for with every one of our AUDIO PHYSIC loudspeakers.
...

Takto začíná text o filosofii značky AUDIO PHYSIC
MacBook-> Antelope Audio Zodiac/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> Jeff Rowland Concentra I-> [audio physic] Scorpio

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:

Re: [audio physic]

Příspěvek od ivanb_cko » 08 srp 2017 17:54

značku jsem do výčtu k ostatním doplnil, protože Audio Physic je jistě významná značka mezi výrobci audio komponent a taky proto, že jsem si dnes jeden jejich model přivezl domů...konkrétně Audio Physic Scorpio - zde recenze

Já zkušenosti teprve naberu, ale kdo další má a může se o své zkušenosti podělit?
MacBook-> Antelope Audio Zodiac/Luxman PD-441 w Nottingham Analogue Ace Space & Sumiko Blue Point/Denon DN-961FA-> Jeff Rowland Concentra I-> [audio physic] Scorpio

marasten
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od marasten » 12 srp 2017 09:25

Nebylo třeba doplňovat, jelikož zde již dávno je znacky-vyrobci/audio-physic-t8556.html

Stačilo jen pokračovat.
Ortofon, Pro-Ject , Audiomat , Shan, Noble Audio,Van Den Hul, Nordost a hudba

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ivanb_cko » 12 srp 2017 18:38

nemohl jsem najít - slepec...ať tedy admin toto vlákno smaže prosím

Odpovědět