Novinka

24. květen 2022

Monitor Audio Concept 50

Obrázek

Třípásmová reprosoustava Monitor Audio Concept 50 se vyznačuje inovativním designem v souvislosti s umístěním měniče pro dosažení neuvěřitelně přesné kvality zvuku. Středové měniče jsou těsně semknuty s výškovým reproduktorem MPD nové generace a kompaktním dovnitř směřující basovou sekcí s potlačenou silou, což zajišťuje, že veškerý zvuk přichází z jednoho bodu s konzistentní směrovostí. Uzavřená basová skříň je vyrobena z minerálního a akrylového kamene, který byl tepelně tvarován a přesně opracován. Mezitím jsou středové a výškové měniče namontovány do precizně obrobené pevné hliníkové ozvučnice kombinované s na zakázku navrženým a 3D tištěným krytem vyladěným podle požadavků středových měničů.


The Array
„The Array“ je ultrakompaktní sestava středového a výškového reproduktoru s více měniči. Mistrovské dílo složitých detailů a designu, je důkazem společného přístupu akustického a mechanického inženýrství v rámci týmu výzkumu a vývoje Monitor Audio. S využitím proslulé kuželové technologie RDT III od Monitor Audio má šest středopásmových měničů dohromady povrch, který je větší než středová sekce řady Platinum. Jedná se o přístup, který přináší řadu výhod.

Za prvé, každý středový rozsah má výjimečně širokou šířku pásma a mohl by pokrýt velkou část rozsahu tradičního výškového reproduktoru. To zajišťuje nejhladší crossover k výškovému reproduktoru a výjimečně nízké zkreslení.

Za druhé, tradiční duální soustředné měniče přidávají výškovému reproduktoru další intermodulační zkreslení v důsledku posunutí středové membrány, která tvoří vlnovod výškového reproduktoru. To lze snížit omezením nejnižší frekvence, na kterou pracuje středové pásmo, ale nikdy není zcela odstraněno. Vzhledem k tomu, že vlnovod výškového reproduktoru Monitor Audio je pevný a měniče vytvářejí plochou ozvučnici kolem výškového reproduktoru, nedochází k žádnému dalšímu intermodulačnímu zkreslení a středový rozsah může využívat svůj plný potenciál bez kompromisů.

Druhá část „The Array“ je definitivní verzí vysokofrekvenčního měniče Micro Pleated Diaphragm (MPD). Již více než 10 let je Monitor Audio světovým lídrem v designu výškového reproduktoru s plisovanou membránou. Concept 50 využívá MPD tweeter třetí generace od Monitor Audio, který zlepšil téměř všechny aspekty svého designu včetně linearity, zkreslení, směrovosti a ovládání výkonu. Jedná se o nejhladší a nejrozšířenější výškový reproduktor, jaký kdy společnost Monitor Audio vyrobila.

Nulové vibrace
„Každá síla má stejnou a opačnou reakci“ – vytvořeno s ohledem na třetí Newtonův zákon, basové měniče Concept 50 jsou ukotveny dohromady v párech proti sobě v konfiguraci „Force Cancelling” (Zrušení síly). Tato přesná symetrie znamená, že nechtěná vibrační energie, kterou každý měnič generuje ze zvukového signálu, je zrušena jeho protilehlým dvojčetem. To je užitečné zejména u basových měničů, které tyto nežádoucí vibrace obvykle přenášejí přes ozvučnici. Ovladače navíc nejsou samy otřeseny, což vede ke snížení zkreslení a lepšímu ovládání. Výsledkem je, že reproduktor poskytuje frekvenční odezvu v místnosti (-6dB) 21Hz-60kHz s minimálním zkreslením.

www.monitoraudio.com, www.audiocenter.cz