Novinka

22. duben 2021

Rotel A14MKII, RA-1572MKII a RA-1592MKII

Obrázek

Firma Rotel představila verze MKII svých integrovaných zesilovačů série 14 a 15. Upgrade se opírá o přepracované zapojení a výměnu součástkové základny v klíčových obvodech, které jsou převzaté z uznávané série Michi. A14MKII, RA-1572MKII a RA-1592MKII jsou hrdými nositeli akustických vylepšení, jenž jsou výsledkem tříletého vývoje komponentů Michi. Modely MKII budou k dispozici u autorizovaných prodejců v průběhu května a budou dostupné v provedení Silver a Black za doporučenou prodejní cen 37.000 Kč za model A14MKII, 50.000 Kč za model RA-1572MKII a 72.000 Kč za nejvyšší model RA-1592MKII.


A14MKII je vlajkovou lodí mezi integrovanými zesilovači Rotel série 14. Postaven je na základě předchůdce, modelu A14. Nový A14MKII těží především z vylepšeného D/A převodníku Texas Instruments s rozlišením 32bit/384kHz a z náhrady 25 součástek v jeho výstupních filtračních obvodech. Přepracovaný konstrukční návrh napájecího zdroje následuje modelovou řadu Rotel Tribute. Navíc, nové zapojení signálových cest slibuje bohatší, plnější arealističtější reprodukci. Nový A14MKII podporuje připojení všech v současnosti oblíbených zdrojů včetně bezdrátového Bluetooth aptXTM a AAC, streamování audio souborů 32 bit/384 kHz z počítače přes USB se schopností zpracovat kodek MQA. Nechybějí klasické analogové a digitální vstupy, ani vstup Phono s předzesilovačem pro přenosky Moving Magnet. Pro spolehlivý provoz se softwarem Roon je A14MKII držitelem certifikace Roon Tested.
Obrázek
RA-1572MKII je další vývojový stupeň držitele mnoha ocenění, integrovaného zesilovače RA-1572. V jeho konstrukci došlo k vylepšení důležitých obvodů a kritických komponentů včetně DA převodníku Texas Instruments 32bit/384kHz s podporou streamování z počítače přes USB s možností rozbalení a dekódování nahrávek MQA. Výměnou 33 součástek v signálových cestách a ve zdroji napájení bylo dosaženo rozšíření a prohloubení hudební scény, zlepšení přesnosti a prostorové lokalizace. Předzesilovač pro přenosky Moving Magnet, symetrický vstup XLR, koaxiální a optické digitální vstupy, přední USB pro připojení iPodu, nebo bezdrátový Bluetooth aptXTM a AAC slouží jako rozhraní všem oblíbeným zdrojům. RA-1572MKII je také nositelem pečetě Roon Tested pro spolehlivé streamování populárním softwarem Roon z počítače zapojeného do zadního portu USB.

Jako vlajkový model mezi integrovanými zesilovači Rotel v sérii 15, dodává RA-1592MKII výstupní výkon 200 wattů v zapojení ve třídě AB při impedanci reprosoustav 8Ω. Jeho ještě lepšího zvukového přednesu bylo dosaženo přepracováním všech důležitých obvodů. Signálové cesty DA převodníku Texas Instruments s rozlišením 32bit/384kHz nyní obsahují sestavu 12 nových typů kondenzátorů s vylepšenou kmitočtovou odezvou a přísnější tolerancí parametrů. Nové kondenzátory se také nacházejí v důležitých obvodech cest signálu a společně s přepracovaným napájecím zdrojem jsou osazeny celkem 28 novými součástkami. Dynamika, kontrola basové energie, výjimečně detailní a živá reprodukce reagující i na nepatrné změny signálu s přesnou lokalizací jsou vlastnosti, které zesilovač RA-1592MKII zaslouženě opravňují nosit označení MKII.

Rotel RA-1592MKII je plně vybaven sestavou vstupů včetně bezdrátového Bluetooth aptXTM a AAC, USB portem pro streamování audio souborů s rozlišením až 32bit/384kHz a možností dekódování MQA. Nechybí vstup Phono s předzesilovačem pro přenosky Moving Magnet, ani baterie analogových a digitálních vstupů včetně symetrického XLR. Do USB na předním panelu lze zapojit zařízení iOS. Certifikace Roon Tested je zárukou bezproblémové spolupráce se skvělým uživatelským rozhraním softwaru Roon.

Pro snadnou integraci do řídicích systémů jsou všechny nové modely vybaveny rozhraním Ethernet a RS232, dále pak IR dálkovým ovládáním, stavovým grafickým displejem na předním panelu, chytrým řízením napájení, režimem Direct Tone Bypass a dvojící reproduktorových terminálů umožňující připojení reprokabelů s libovolným zakončením.

www.rotel.com, www.basys.cz