Novinka

1. březen 2023

SPL Diamond

Obrázek

Firma SPL představuje premiový D/A převodník s technologií VOLTAiR. Diamond je DAC a předzesilovač pro všechny, kteří přehrávají hudbu výhradně z digitálních zdrojů. Nabízí sestavu šesti digitálních vstupů a možnost synchronizace externím zdrojem hodinového taktu. Špičková technologie VOLTAiR, prémiový D/A čip a nepřekonaný obvod DLP120 kombinovaný s analogovým regulátorem hlasitosti umožňuje zpracování signálu s nejvyšším rozlišením při jeho libovonné úrovni a dělá z Diamond výjimečný D/A převodník, který se vyznačuje skvělou prostorovostí a bezkonkurenčním pocitem analogového zvuku.


Diamond pojme až šest stereofonních digitálních zdrojů. Nabízí vstup USB, AES a také optické a koaxiální vstupy, od každého dva. Port USB zpracuje audio soubory PCM a DSD. PCM ve formátu S/PDIF také převedou oba koaxiální (RCA) i optické (Toslink F06) vstupy a symetrický AES/EBU. Výběr zdroje je realizován pomocí mechanického otočného přepínače na předním panelu. Zvolený vstup je indikován na bodovém LED displeji: USB, COA1, COA2, OPT1, OPT2 a AES, který po přibližně dvou vteřinách přepne režim zobrazení na hodnotu detekovaného vzorkovacího kmitočtu a zdroj hodinového signálu. Např. W192 znamená, že vstupní signál má kmitočet 192 kHz a je použitý externí zdroj hodin.

Diamond se dokáže synchronizovat nejen s hodinami ze zdroje digitálního signálu. Jako specialista na digitální přehrávání, nabízí také vstup pro externí hodiny. Zdroj hodinového signálu lze vybrat přepínačem CLOCK.

D/A převodník automaticky snímá vzorkovací kmitočet a rozlišení zdroje digitální hudby bez ohledu na to, zda je připojen streamer, počítač, CD přehrávač, nebo externí hodiny. Detekovaný vzorkovací kmitočet a zvolený zdroj hodin jsou zobrazeny na bodovém maticovém LED displeji. Například U768 je zkratka pro hodinový signál v USB streamu se vzorkovací frekvencí 768 kHz.

Diamond nabízí dva páry analogových stereo výstupů jež jsou vhodné pro připojení zesilovače, nebo aktivních reprosoustav. Jeden z výstupů je symetrický XLR a druhý RCA. Oba obsahují stejný výstupní signál, který ovládáte knoflíkem hlasitosti na předním panelu. Řízení hlasitosti výstupu lze přepnout na fixní úroveň DIP přepínačem na zadní straně přístroje. Pak lze jeden z nich použít například pro napájení dedikovaného sluchátkového zesilovače s vlastní regulací hlasitosti.
Převodník
Konverze digitálních dat na analogový audio signál je realizována ve velmi dobře hodnoceném prémiovém čipu AKM AK4490 Velvet Sound, který díky své architektuře reprodukuje ty nejjemnější zvukové nuance. Čip převádí zvuk PCM s rozlišením 32 bitů a vzorkovacím kmitočtem až 768 kHz, což odpovídá 16násobku rozlišení formátu CD Audio. Podporuje také jednobitový Direct Stream Digital až do rozlišení DSD4, neboli DSD256. D/A převodník v Diamond je odvozen od modulu SPL DAC768, ale nabízí ne jeden, ale dva koaxiální a dva optické vstupy. Kromě toho umožňuje možnost synchronizace s externími hodinovými signály. Stejně jako DAC768 využívá Diamond také obvod DLP120 s technologií VOLTAiR, což je zároveň hlavní rozdíl oproti menšímu DAC768xs.

DLP120 (Dual Low-Pass filter)
Každý audio signál, který je výsledkem digitálně-analogového převodu musí být filtrován, a to filtrem s dolní propustí. Protože převod z PCM a DSD ale vyžaduje filtry s jinými parametry, tak obvody DLP120 obsahují dva filtry. Každý z nich je určen pro konverzi jiného typu signálu. Na rozdíl od ostatních D/A převodníků, jsou v SPL Diamond filtry s dolní propustí postaveny na základě technologie VOLTAiR, která se vyznačuje zvukem s vyšším rozsahem dynamiky s bezpečnou rezervou pro krátkodobé špičky.

spl.audio, www.basys.cz