Excelia / Chrudim

Vaše zkušenosti s nákupem u jednotlivých prodejců u nás i v zahraničí.
boxer

Re: Excelia / Chrudim

Příspěvek od boxer » 08 kvě 2009 20:20

DRUHÉ KOLO.

Tak dnes proběhlo druhé kolo poslechu Focal Scala.
Aby byl poslech co nejblíže minulému,tak „referenční“ bedýnky JBL TiK 10,které se mi tak moc líbí jak designem,tak především zvukem,byly zapojeny (a stále jsou) na už uvedeném DV 50 od Teacu,H/K Sig.1,5.+2+2,1.
Pro srovnání uší na hlavě jsem si poslech již známou z minule Vuolgge Mu Mielde Bassivárrái od Mari Boine.Zvuk jak z praku,je tam vše.Nemám jedinou výtku.
Honza měl připraven na poslech SACD Lindemann 822 a nový integráč od H/K 990 (45000 Kč,dual mono) Obrázek
(http://www.excelia-hifi.cz/harman-kardon-hk990.html) , stálý výkon 150 W / 300 W na kanál do 8 ohm / 4 ohm, dynamický výkon (IHF): 2 x 430 W do 4 ohmů.Byl natopen na horkých cca 50°C.
Kabeláž obojí,jak jinak,než Cardas Neutral Reference.
Po již zmíněmém poslechu TiK-ů,jsem si poslechl na Lindemannovi a H/K990 mě důvěrně známé Focaly 1027 Be.Zvuk hodně dobrý,jen se mi zdály 1O27 trošku „zabržděné“ proti mému zvyku a minule.
Vzhledem k tomu,že Honza Roček již nemá Diabla,tak jsme (a vlastně to byl druhý důvod mé návštěvy) postavili Honzou opěvované Missiony 796.
Nebudu omáčkovat.
Se skladbou,se kterou se praly mnohem větší a dražší bedny, to zvládly velmi dobře.Zvuk se nerozsypal,jak jsem tak trochu čekal.Jejich největší předností je dopředný velmi živý a lehký zvuk,čitelný jak zrcadlo.Basy velmi přesné a je jich na takovou bedýnku dost a dost. Projeli jsme další skladby z mýho zkušebního CD (viz minulý článek). Zpěv je velmi dynamický,čistý,neagresivní,přitom razantní. Čeho si všimnete jako první,zmizí ze scény.Je jen plocha hudby,výrazně přesahující prostor ohraničený postavením beden.Jsem rád,že jsem je neodepsal po výstavě HE2009 a počkal na seriózní poslech.Ukázaly co umí.Ale opravdu ukázaly co umí?Uvidíme.
Nastoupily Scaly. Natěšen na jejich určitě od minula rozehranější zvuk jsem zapnul play a………..no koukal jsem po Ročkovi,on na mě.On proto,že je tak zaujat Missiony,že Scaly na tomto ještě neslyšel a byla to pro něj taky premiéra.Pomalé basy,jaksi skoro chybějící středy,jen výšky OK.
Chvíli jsme kontrolovali zapojení.Pak jsme rozhodli,že vrátíme Scaly na řetězec,který byl tehdy.Lindemann 822,předzes Meridian G02 a stereokonec ML 432.
Tady zvuk už poskočil tam,kde byl minule.Opět jsme porovnali s TiK1O a DV 50 a H/K.
Ano,zvuk Scal je mohutný,prezentní výšky,velmi dobré středy.Nicméně,přeci jen TiK jsou lepší.Mají všeho přesně,rázně a přesně nadávkováno,basy přesné a velmi rychlé,nádherné středy a přesné výšky bez sykavek,prostor jak víno..Na rozdíl od …..dávám přednost před pompézním zvukem s mohutnými basy,vzdušnějšímu a hlavně preciznímu,detailnímu a „rovnému“ zvuku.
Opakuji se,sestava TiK 1O a zbytek je dle mého fantasticky sladěna.

Po chvilce zkoumání,jsme se shodli s Honzou,že Harman,přes udávaný výkon, na Scaly prostě nestačil.

Zde by mohl poslech skončit.

Vstoupil do toho Luděk,známý Honzy,ke kterému jsme se narychlovku nacpali.(Luďku díky).
Jeho sestava mě zajímala proto,jak v malé (3x4) poslechovce mu hrají JBL TiK 6 a zbytek stejný jak u Honzy.
Při hlasitějším poslechu už přeci jen basů bylo více.Jinak poslech precizní,stejný jak u Honzy,jen v menším a díky rozměrům poslechovky i užší.Luděk má i oddělovací trafo s filtry od Hogyho.Přední panel má na něm z H/K a tak to má vše v krásně sladěném designu.
Zajímavá věc byla,když jsem pustil Eagles z koncertu (Hotel California),který mám na svém výběru z audiofilního výběru,Luděk má us originál.Tatáž skladba.Jiné basy,trochu jinak postavené nástroje.Můj výběr sušší,basy přesnější,Luďkův má bohatší výšky a vyšší středy,ovšem basy jsou pomalejší a „delší“.Spojit lepší z obojího dohromady,bylo by to nej.

Po návratu do Excelie,jsem přesvědčil Honzu,že po opětovném poslechu Scal zkusíme vyměnit player.
Nejdřív byl vyměněn DV 50 na TiK-cích za Lindemanna 822.(multiplečka kontra stereo SACD/CD).
Výsledek?
No koukali jsme jak puci do branky.TEAC DV 50 na této sestavě jednoznačně lepší Lindemanna.
Zvuk z TiK byl prostě zadekovanější,ne tak přesný.Rozdíl významný,žádné nuance.
Logicky musela následovat další zkouška.Místo L822,G02,ML432 a Scaly byl zaměněn player za DV 50.
V této konstelaci komponent,jsme se shodli,že zvuk Scal byl již velmi podobný „referenční“ sestavě TiK-ů.Jen basy jsou mohutnější,ale ne tak přesné jak u TiKů.Středy si VÝZNAMNĚ polepšily.Tam je asi největší rozdíl proti Lindemannovi.
Jednoduše řečeno,hudba začala bavit,poklepávání prsty a nohou u nás obou.
Věřili by jste tomu?
Prostě TeacDV 50 je VELMI povedený strojek.
Na závěr jsme na této sestavě pustili Missiony 796.

Kdo nevěří,ať tam běží.

Jejich zvuk opět poskočil.Připojené komponenty s dráty jsou 14x(nepočítal jsem to) dražší než bedny,ale to,že se díky kvalitě připojovaných komponent jejich zvuk dále vylepšuje je dobrá zpráva pro kupujícího.
Ne,určitě nejsou Missiony lepší Scal či TiK 1O,to ne.
Ale to co tyto bedýnky dokáží,a při pohledu na cenu,klobouk hodně hluboko dolů.I při relativně hlasitém poslechu stíhaly.Basáky byly směřovány k sobě.Opačný gard jsme nezkoušeli,věřím Honzovi,že i přes velkou šířku pokoje hrají lépe k sobě.
Taky zkoušeno na Blackmore´s Night a Nightwish.

Troufám si tvrdit,že do běžného pokoje,s dobrým železem je to pro mnohé minimálně nadlouho konečná.Opravdu jim nic neschází,naživo vypadají skvěle,barva a dýha (rosewood) nemá chybu.

Jo a zajímavost nakonec.
Když jsme dali zpět Lindemanna místo Teaca DV 50,tak konkrétně Missiony 796 s ním hrály o něco lépe.

A pak babo raď.Když změna takto drahých komponentů se takto měnila,tak je opravdu největším uměním komponenty sladit k sobě.

Ale dá to tedy práci,času a peněz.Ovšem když se to povede,tak heuréka.

Díky Honzovi za příjemný den a poslech. Myslím,že i on dnes byl minimálně 2x dost překvapen.
Vzhledem k množství beden v Excelii,bychom se mohli uposlouchat a upřepojovat.

Tak někdy příště.

boxer

Příspěvek od boxer » 08 kvě 2009 20:36

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

boxer

Příspěvek od boxer » 08 kvě 2009 20:42

U Luďka

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

boxer

Příspěvek od boxer » 09 kvě 2009 18:11

Jen upřesním a doplním.

Rozdíl Eaglesech byl v tom,že Luďkův kus byl z us CD 1994 originál Geffen a můj kousek byl z XRCD japonského vydání z 2000.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 11 kvě 2009 21:03

To jsou mi věci….

Už se Ti rýsuje v hlavě nějaká sestava na delší uspokojivé soužití, kterou bys byl schopen i zaplatit?

boxer

Příspěvek od boxer » 11 kvě 2009 22:18

No jasně,narýsováno.
*offtopic*

Budu mít Pro3000r.Poslechovka 3 x 4,5 x 2,1m. Bedny budou 4 m od zadní zdi a 3 m od bočních.Já budu sedět za druhou zdí 2 m.

Jinak asi toto. ;)
Meridian Signature Reference CD player 808.2
Obrázek
Mark Levison Nº 326S Pre-Amplifier
Obrázek
Krell Evolution One
Obrázek
JBL Project K2 9000
Obrázek

boxer

Příspěvek od boxer » 11 kvě 2009 22:21

Vážně.
A jinak to,co má Honza Roček za sestavu s TiK1O,myslím že bych nic dalšího moc řešit nemusel.
Otázkou je,jak by to hrálo u mne.

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 12 kvě 2009 14:23

boxer píše:Vážně.
A jinak to,co má Honza Roček za sestavu s TiK1O,myslím že bych nic dalšího moc řešit nemusel.
Díky.
A jak by hrály ty almárky u Tebe představu máš?
Je vidět, že jsi poctivě šetřil. Půjdeš cestou NEW či 2hand, i tak by to s odpovívající kabeláží bylo hoodně přes 1M.

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim » 12 kvě 2009 16:43

na

ale pavle....
ten to moc řešit nemusí.
co ti říká zkratka J&T, kde lze být významným akcionářem.....

NA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od NA » 12 kvě 2009 18:40

Bankovnictví- děs běs jako ČEZ :lol:

to se mi povedlo *jupi*

boxer

Příspěvek od boxer » 12 kvě 2009 20:22

NA
Zásadně vše NEW.

Lachim

Já věděl,že svěřování se v intimních chvílích nemusí být to pravé ořechové.Tytyty ty zlobivý!!! :!: :?: :idea: *taktone*

Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mark Levinson » 12 kvě 2009 21:05

boxer píše: Zásadně vše NEW.
*thumbs up*

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB » 12 kvě 2009 21:45

boxer píše:Vážně.
*offtopic*
Pozor aby si sa nezdadaftil, uz to je sice nejaka doba, co som cital o tvojej konecnej, ale jeden nikdy nevie :mrgreen:

boxer

Příspěvek od boxer » 12 kvě 2009 22:11

Konečná může být i minivěž.

Tzn.,že vždy to může hrát lépe.Je otázkou proč,kde a hlavně za kolik.

HiFi je o penězích.

Sestava TiK stojící v Excelii v době svého NEW stála docela zajímavý prachy.Odhaduji s kabeláží skoro 3/4 melounku.
A to při vší úctě ke konečné je to cca 2x tolik.
A to už je slyšet.Navíc je to ale opravdu výborně k sobě sednoucí a padnoucí sestavička. Kdo nevěří,ať tam běží.
A to (dle mne) je minimálně srovnatelná (a to se držím zpátky) se sestavou Scaly a ta je melounek a 100 tisícovek.

berka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od berka » 13 kvě 2009 00:00

To Boxer
JBL ti 10k mam doma.Dlouho jsem jsem hledal pro muj vkus dodre neboli skvele repro
Na lopuchu inzerci je nyni prodavali za nejakych 2600 euro ,ja je koupil skoro nove jeste za lepsi cenu .Ty bedny pro mne zatim !!! nemaji chybu ,na vlastne ctyrpasmove repro vyzdvihuji
jejich cistotu a jak bych to nazval promne ,cela bedna hraje ve vsech smerech v lati a soubezne . Ale kazdy musi nebo ma to nej a treba za rok ci za dva bude pro mne vse jinak
a treba V EXCELIA chrudim to hraje na jine sestav a pro mne zatim to jenon potvruzuje ze tyto repro stoji za pozornost *palec*

Odpovědět