Audio Research I/50

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 246
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Audio Research I/50

Příspěvek od pixel »

Lampáč s espritem.
21. 5. 2022

Americkou značku Audio Research, kterou založil začátkem sedmdesátých let 20. století v Minneapolisu konstruktér William Z. Johnson, získala v roce 2008 italská společnost Fine Sounds, jež stála za výrobcem reprosoustav Sonus faber. Nová skupina se brzy dále rozšířila o značky Sumiko, Wadia a McIntosh Laboratories, aby nejprve změnila v roce 2014 majitele a o dva roky později také název. V McIntosh Group bylo bohužel zřejmé, která ze dvou amerických značek, jejichž zesilovače se bez elektronek nemohly obejít, bude „tahat za kratší sirku“.

Předloni v srpnu získala díky silnému investorovi opět nezávislost a začaly přibývat zajímavé novinky, jež navenek nezapřou éru italského kapitálu, kdy komponenty Audio Research opustily někdejší nevýrazný design. Platí to obzvlášť o nejmladším přírůstku katalogu – integrovanému zesilovači I/50 (stojí 164 990 Kč), který nedávno zahájil novou řadu. Elektronkové zesilovače si zřídka zaslouží přívlastek lifestylové, ale I/50 představuje jednu z čestných výjimek. Širokou barevnou škálu šesti provedení (bílá, červená, světle modrá, černá, stříbřitá a nazlátlá) základní hliníkové desce propůjčuje tenká vrstva keramického polymeru Cerakote, která povrch činí odolným proti drobným mechanickým poškozením.
Obrázek

Originální provedení
Zmíněná základní deska představuje předěl mezi „podběhem“, který tvoří profil z perforovaného ocelového plechu na pěti pryžových patkách (v zadní části, do níž je soustředěná větší část z hmotnosti komponentu 18,1 kg, přibyla jedna lichá), a třemi transformátory v provedení EI (centrální síťový zde obklopují dva výstupní), chráněnými dobře odvětraným krytem, jimž předchází sedm elektronek a většina ovládacích či indikačních prvků. V zadní řadě vyčnívají čtyři výkonové tetrody 6550WE koncového stupně, k předzesilovači patří trojice duálních triod v přední řadě. Zesilovač v symetrickém zapojení umí do reproduktorových soustav trvale dodávat výstupní výkon 2x 50 W, bez ohledu na jejich impedanci, protože odbočky na sekundárních vinutích výstupních transformátorů jsou vybavené odbočkami pro čtyř a osmiohmovou zátěž. Z technických parametrů výrobce zmiňuje jen kmitočtový rozsah 7 až 30 000 Hz (v pásmu -3 dB) a harmonické zkreslení, které nepřevyšuje hodnotu 1 %, což je pro zesilovač osazený vesměs elektronkami odpovídající. Mezi hybridní konstrukce posouvají poměrně kompaktní přístroj o rozměrech 42 x 18 x 34 cm dva mikroprocesory v zapojení, které slouží mj. elektronické regulaci hlasitosti, přepínání vstupů nebo třeba automatické nastavení předpětí elektronek (auto-bias), které reflektuje jak změny jejich parametrů v delším časovém rozmezí, tak i kolísání napětí v rozvodné síti. V popisu práce má elektronika rovněž odpočet padesáti sekund po zapnutí, než se elektrody lamp částečně nažhaví, zesilovač pak přechází do pohotovostního režimu Standby (se zapnutím přístroje návod doporučuje ještě několik minut vyčkat).

Vstupy lze volit otočným přepínačem, který najdeme na základní desce vlevo, k regulaci hlasitosti slouží stejný knoflík vpravo. Mezi obě „točítka“ umístil konstrukční tým tlačítkový vypínač a výstup sluchátkového zesilovače pro 6,35mm jack. Displej zde zastupují dvě patentované „lampy“ LexieTube, které staromilcům evokují barevné maticové positrony. Samozřejmě však už nejde o plynem plněné výbojky se studenými katodami, které sloužily k indikaci číslic a písmen, ale o moderní alfanumerické zobrazovače, složené z třiceti pěti zelených luminiscenčních diod, umístěné v efektních skleněných válečcích.

Konektivitu rozšiřují moduly
Většina přípojek je soustředěna na zadním panelu. Standardně zde najdeme pouze tři vstupy – symetrický a dva nesymetrické, ale konektivitu lze podle potřeby rozšířit volitelnými moduly phono předzesilovače (za 29 990 Kč) a D/A převodníku (stojí 22 990 Kč), pro které jsou hned vedle připravené (defaultně zaslepené) sloty. Modul Phono nabízí zisk 42 dB, který vyhovuje gramofonům s přenoskami typu MM, případně vysokoúrovňovým MC přenoskám. Modul DAC je vybavený dvěma digitálními vstupy (koaxiálním S/PDIF a optickým) a portem USB-B. K připojení reprosoustav slouží šest robustních šroubovacích terminálů. Výčet prvků uzavírají zásuvka pro napájecí kabel a pojistkové pouzdro. Kromě silového kabelu najdeme u zesilovače přibalený dálkový ovladač v kovovém těle. Volitelné příslušenství představuje ochranná „klec“, chránící elektronky před poškozením.
Obrázek

Povedená konstrukce
Test se uskutečnil v poslechové místnosti společnosti TELSAT v Benešově, kde zesilovač doplnily reprosoustavy Avantgarde Acoustic Uno Fino, D/A převodník s předzesilovačem a streamerem Meitner MA3 a výkonový zesilovač Audia Flight Strumento No 4. Napájení ošetřila kaskáda síťových filtrů IsoTek aquarius EVO3, Nordost Qx2 a Qx4. Kabely pocházely z produkce značek Nordost, Shunyata Research a Stealth Audio, reproduktorové byly Acrolink Leggenda. Pro test jsem zvolil skladby z nabídky síťové služby Qobuz, jež pocházely z alb Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Serge Gainsbourg: You’re Under Arrest (Philips, 1987), Georg Friedrich Händel: Mesiah / Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Brad Mehldau: Finding Gabriel (Nonesuch, 2019), Radiohead: A Moon Shaped Pool (XL Recordings, 2016) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Zesilovač Audio Research se vyznačuje transparentním, svižným i měkce „sametovým“ zvukem, jenž staví na výtečně kontrolovaném basovém základu v odpovídajícím objemu. Přeslechnout nelze ani typické rozložení spektra harmonického zkreslení, které našemu sluchu konvenuje víc, než je tomu v případě zesilovačů tranzistorových. Střední pásmo je čitelné do nejmenších detailů, průzračné výšky mají otevřený charakter. Široká hudební scéna má potřebnou hloubku, přispívající k přesné lokalizaci nástrojů. Zesilovač, který si zachovává nadhled i nad hodně členitými nahrávkami, hraje s lehkostí. K jeho muzikálnímu projevu přispívá realistická dynamika, která zbytečně „neukazuje svaly“, ale dokáže přiblížit reprodukci originální nahrávce.

Pavel Víšek


Výrobce: Audio Research
Zapůjčil: Hi-Fi studio TYKON s.r.o.
Hi-Fi studia: DENON salony, TELSAT Benešov

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů