Cabasse The Pearl Akoya

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Cabasse The Pearl Akoya

Příspěvek od pixel »

Malé zvukové perly z Bretaně.
4. 1. 2021

Chov perlorodek je doménou teplých moří jihovýchodní Asie, ale to francouzské firmě Cabasse z bretaňského městečka Plouzané nebránilo v tom, aby svou lifestylovou sérii pojmenovala The Pearl. Tu loni uvedla stejnojmenná bezdrátová (tedy aktivní) třípásmová reprosoustava s koaxiálním měničem ve sférické ozvučnici, na níž letos navázal kompaktnější model The Pearl Akoya v obdobné konfiguraci, což naznačuje i dovětek. Akoya se jmenují menší (a tím pádem dostupnější) kultivované perly pěstované v Japonsku. Jednotné číslo u soustav The Pearl Akoya (42 990 Kč/ks) odpovídá, protože každá je vybavena streamerem i digitálním signálovým procesorem (DSP) a tvoří autonomní audio systém, který si vícekanálové nahrávky sloučí do monofonního zvuku. Nepoměrně zajímavější jsou však dvě soustavy ve stereo konfiguraci, jež zastoupí domácí dvoukanálovou aparaturu, kterou bychom za stejné peníze ze samostatných komponentů ve stejné kvalitě nesestavili. Volitelné příslušenství tvoří stojan (7 990 Kč/ks) a konzola na zeď (2 990 Kč/ks), neboť příslušenství zahrnuje pouze nízký kruhový podstavec. Vybírat lze ze dvou odstínů šestivrstvého lesklého laku, metalicky černého nebo perlově bílého. I když jde o designově vyladěnou sérii, klíčový je zvuk, což potvrzuje i gusto francouzského magazínu Diapason, specializovaného na vážnou hudbu. The Pearl Akoya nedávno získala jednu z jeho prestižních cen Diapason d’Or („Zlatá ladička“).
Obrázek

Triamping s naddimenzovaným výkonem
Kulová uzavřená ozvučnice o průměru 22 cm je vyrobena z akusticky netečného kompozitního materiálu, který svými vlastnostmi eliminuje parazitní rezonance a tedy i nežádoucí zabarvení reprodukce. Absence pravých úhlů navíc rozladila podmínky pro vznik vnitřního stojatého vlnění. Řešení třípásmového koaxiálního měniče vychází z modelu The Pearl, ale jeho proporce jsou menší. Středovýškovou sekci, kterou chrání odnímatelné (magneticky aretované) hustě perforované reliéfní vrchlíky, tvoří tweeter s kalotou o průměru 20 mm a středotónový BCI měnič o průměru 130 mm s vypouklou membránou, vyrobenou stejně jako kalota z uhlíkových vláken. Z téhož materiálu je ostatně i vydutá membrána wooferu HELD (High Excursion, Low Distrortion) o průměru 170 mm, kterou s košem spojuje pryžový závěs s mimořádným zdvihem 20 mm. Woofer je však orientovaný v opačném směru nežli středovýškový koaxiální měnič, protože nízké kmitočty (cca do 200 Hz) se na směrovém slyšení nepodílejí a podmínka tří reproduktorových systémů v jedné ose je u třípásmového koaxiálního měniče splněna. Triamping mají v popisu práce výkonové zesilovače třídy D s celkovým instalovaným výkonem 1050 W (harmonické zkreslení nikdy nepřesáhne 0,2 %): na woofer připadá 450 W, středotónový měnič má stejně jako tweeter k dispozici 300 W. Maximální akustický tlak 121 dB, který umí vytvořit dvě soustavy The Pearl Akoya, dokáže v místnosti (spíše teoreticky) zprostředkovat dynamiku filharmonie i rockové kapely. Nastavení soustav „na míru“ konkrétní místnosti optimalizuje automatická kalibrace CRCS (Cabasse Room Compensation System), jež prostřednictvím integrovaného měřicího mikrofonu a DSP (pracuje také coby aktivní elektrická výhybka) přizpůsobí odezvu jednotlivých sekcí měniče akustice místnosti.
Obrázek

Konektivita hlavně digitální
K nastavení soustavy, ale i obsluze streameru a začlenění do firemního multiroomového systému je třeba do smartphonu či ještě tabletu instalovat aplikaci Cabasse StreamCONTROL, kterou lze stáhnout ve verzích pro operační systémy Android a iOS. Základní funkce i regulaci hlasitosti však máme pod kontrolou i z dálkového ovladače ve tvaru disku na platformě Bluetooth Low Energy pro aplikace, kde je požadována mimořádně nízká spotřeba energie (od komunikačního standardu Bluetooth se podstatně liší). Soustava disponuje D/A převodníkem s obvodem Asahi Kasei AK4490, který na vstupu podporuje signály PCM až do rozlišení 192 kHz/24 bitů.

Formátová kompatibilita je užší, protože preferuje klíčové komprimované distribuční formáty AIFF, ALAC a FLAC, ze ztrátových pak AAC, MP3 a WMA. Ze sítě lze poslouchat bezpočet internetových rádií a podcastů, jež mají zázemí specializovaného serveru vTuner. Samozřejmostí je podpora účtů u velkých síťových služeb: z těch, jež mají v České republice lokalizaci, nechybí Tidal, Deezer ani Spotify.
Obrázek
Přípojky a kontrolky soustřeďuje malý zadní panel se čtyřmi vstupy, kde ethernetový LAN a digitální optický doplňují s ohledem na omezený prostor port micro-USB a jediný vstup linkový, osazený, žel, zdířkou pro 3,5mm jack. Do konektivity musíme zahrnout ještě bezdrátová rozhraní Wi-Fi a Bluetooth, které však podporuje pouze základní zvukový kodek SBC. Jediným ovládacím prvkem je vzadu tlačítko pro párování vedle modré LED diody, druhá sedmibarevná kontrolka signalizuje zařazený vstup a provozní stavy. Zbývá zmínit zásuvku pro napájecí kabel a kolébkový síťový vypínač.

Soustavy The Pearl Akoya kmitočtovým rozsahem 30 – 27 000 Hz v basech zasahují na okraj nejhlubší subkontraoktávy. Je zřejmé, že DSP odvádí velký kus práce, ale pro plné využití jejich dynamického potenciálu je dobré uvažovat o pořízení aktivního subwooferu, který basy posune více do hloubky, nemluvě o tom, že proporčně nabudou na objemu.
Obrázek

Bodové zdroje zvuku na doslech
Test se uskutečnil v poslechové místnosti studia Rodel Audio v pražské Hostivaři, kde dvěma soustavám The Pearl Akoya posloužila za zdroj signálu streamovací služba Tidal ve vyšším tarifu Tidal HiFi. Na tomto místě je třeba připomenout, že soustavy ve stereofonní konfiguraci vyžadují připojení k síti výhradně prostřednictvím kabelů RJ-45 přes vstupy LAN. Jako testovací jsem vybíral hlavně nahrávky z alb Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Jack DeJohnette, Larry Grenadier, John Medeski & John Scofield: Hudson (Motéma Music, 2017), Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Micheal Nyman: The Draughtsman’s Contract (Virgin, reed. 2004) a Radiohead: A Moon Shaped Pool (XL Recordings, 2016).

Soustavy The Pearl Akoya na první poslech zaujmou mimořádnou čistotou i vynikající dynamikou. Hladký spojitý zvuk, který staví na živých přesných basech (hlubší jsou za supervize DSP velmi dobře naznačeny), napovídá, že membrány středovýškové sekce měničů jsou sfázované na jedničku. Vyzdvihnout si zaslouží jak prokreslení barvotvorného středního pásma, tak i široká hudební scéna s přesvědčivou předozadní lokalizací. Soustavy si zachovávají nadhled nad hodně členitými nahrávkami bez ohledu na úroveň hlasitosti, kterou limituje především akustika konkrétní místnosti. Se svou výkonovou rezervou ozvučí i větší prostory, kde můžou být bezmála za příslovečné bodové zdroje zvuku, zvláště na konzolách se vizuálně snadno „ztratí“ a zůstane jen hudba.

Pavel Víšek


Výrobce: Cabasse
Distributor: Audio Center Czech s.r.o.
Zapůjčil: RODEL s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Art Audio Video, Cabasse Acoustic Center, ElektroNet, Hi-Fi Studio FM, Hifi Hejhal, Hifi Morava, HIFI Opava, HiFi Studio, PP HiFi Studio

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host