Denon AVR-S750H

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 212
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Denon AVR-S750H

Příspěvek od pixel »

Základní kámen ekonomicky pojatého domácího kina.
8. 8. 2019

Japonská značka Denon představila mezi svými AV receivery novinky jak z řady X, tak i dostupnější série S, u níž za bohatou výbavu a uživatelský komfort „platíme“ některými zjednodušeními, namátkou staršími verzemi automatické kalibrace Audyssey MultEQ nebo protokolu AirPlay. Nejde však o výraznější hendikep a zvláště ve druhém případě „jablíčkáře“ příliš neznepokojí. Podobně jako v případě AV receiveru AVR-X2600H jsme zaměřili pozornost na druhý model zdola AVR-S750H (15 490 Kč). Jeho jediné černé provedení s plastovým čelním panelem i ovládacími prvky si na první pohled s komponentem o 2 700 Kč dražším nezadá, méně tlačítek dává tušit skromnější konektivitu, kterým však přesto řada majitelů „nesáhne na dno“.
Obrázek
Tranzistory jsou tradice
Vícekanálové zesilovače s diskrétně osazenými koncovými stupni ve třídě AB představují u AV receiverů Denon typický znak napříč modelovými řadami. Klasický napájecí zdroj samozřejmě u modelu AVR-S750H nedisponuje tak robustním transformátorem v provedení EI, ale výkonová rezerva je solidní: výstupní výkon, jehož komponent dosahuje při buzení jediného kanálu, představuje 140 W (6 ohmů, 1 kHz, harmonické zkreslení 1 %), ve stereu pak 2x 75 W pro celé akustické pásmo a nižší zkreslení 0,08 %. Chladič má podobu hliníkové „harmoniky“ s velkou plochou pro odvod tepelných ztrát sáláním, takže uspokojivý bude většinou i celkový výstupní výkon (maximální příkon komponentu je 400 W). AM/FM tuner u stanic v pásmu velmi krátkých vln podporuje základní funkce datové nadstavby RDS a do paměti lze uložit až 56 předvoleb. Rozhlasovému vysílání konkuruje široká nabídka internetových rádií, přímou podporu mají i účty u streamovacích služeb Tidal, Deezer a Spotify. K síti se může komponent připojit bezdrátově díky duálnímu rozhraní Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) nebo po kabelu přes ethernetový vstup LAN. Formátová kompatibilita odpovídá standardu (AAC, ALAC, FLAC, MP3, WAV a WMA), nechybí však ani možnost přehrávání jednobitových streamů DSD až do 5,6 MHz, D/A převodník jinak podporuje signály PCM až do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů. Audio lze přehrávat ze sítě a díky čelnímu portu USB-A i z flashek a externích pevných disků. K bezdrátovému streamování slouží Bluetooth, AirPlay (jen pro produkty Apple) a multiroomová technologie HEOS, vyžadující instalaci aplikace HEOS, kterou lze pro chytrý telefon či tablet stáhnout ve verzích pro Android a iOS.

Solidní výbava i obsluha
Konektivita zahrnuje sedm rozhraní HDMI, šest vstupů (i s čelním) podporuje ochranu digitálního obsahu HDCP 2.3, která je zárukou kompatibility s Ultra HD televizory a Blu-ray přehrávači, jediný výstup využívají rozšířený zpětný kanál eARC, schopný přenášet nekomprimovaný a objektově orientovaný „3D“ zvuk z televizoru jediným HDMI kabelem. Video odpovídá moderním standardům (Dolby Vision, HDR10, HLG, formát 4:4:4, barevný prostor BT.2020), chybí možnost upscalingu do 4K. Kromě kompletní nabídky formátů prostorového zvuku včetně Dolby Atmos a DTS:X jsou stejně jako u modelů z řady X k dispozici také Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které „virtualizují“ oba zmíněné zvukové 3D formáty v každé místnosti bez instalovaných stropních reproduktorů. Z osmi dalších vstupů připomeňme aspoň Phono pro připojení gramofonu s přenoskou typu MM, mezi čtyřmi výstupy nechybí dva pro aktivní subwoofery a sluchátkový. Chybí sériové rozhraní RS-232C pro integraci přístroje do systémů chytrých domácností stejně jako možnost bi-ampingového buzení hlavních reprosoustav při stereofonním poslechu, což jsou hlavní rozdílové prvky oproti přístrojům z vyšší řady X, počínaje základním modelem AVR-X1600H (stojí 14 990 Kč), ale ozvučení druhé nezávislé zóny je k dispozici.
Obrázek
Oproti vyšší modelové sérii je redukovaná nabídka hlasových asistentů, která se omezuje na Alexu od Amazonu. Jednodušší grafické menu je přehledné, starší automatická kalibrace Audyssey MultEQ vyžaduje „jen“ šest pozic přibaleného měřicího mikrofonu (mladší generace MultEQ XT pracuje s osmi), v nichž místnost „propískne“ testovacím signálem, ale automatické nastavení komponentu podle její akustiky je v manuálním režimu nezastupitelné. Zvuk lze kromě tónových korekcí basů a výšek přizpůsobit v dalších modech Movie, Music, Game i Pure (Direct), který přemosťuje ekvalizační křivky, tónové korekce i další funkce systému Audyssey (Audyssey Dynamic Volume a Audyssey Dynamic EQ, jež udržují průměrnou úroveň hlasitosti, resp. průběžnou korekci frekvenční charakteristiky). Výbava obsahuje dobře vybavený dálkový ovladač, který má alternativu v aplikaci Denon Remote, která je chytrý telefon či tablet dostupná opět ve verzích pro operační systémy Android a iOS.
Obrázek
V domácím kině má navrch
AV receiver AVR-S750H jsem testoval v showroomu společnosti Eurostar Ostrava v Čestlicích společně s Blu-ray přehrávačem McIntosh MVP901 a reproduktorovými soustavami Bowers & Wilkins z nové série 600: podlahovkami 603, centrem HTM6, satelity 606 a aktivním subwooferem ASW610, kabeláž byla značky InAkustik. Jako testovací jsem vybral ukázky z disků Blu-ray Dolby Atmos Demo Disc /Sept 2016 (Dolby Labs., 2016), 2019 DTS Demo Disc Volume 23 (DTS, 2019) a Peter Gabriel: Secret World Live (Eagle Rock Entertainment, 2012), pro posouzení audia pak z CD The Knack: Get The Knack (Capitol-Music on CD, reed. 2016), Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994). A/V receiver Denon nabízí v komponentovém domácím kině čistý dynamický zvuk s detailně vykresleným prostorem i přijatelnou výkonovou rezervu. Dobrým dojmem působí i u zástupce nižší modelové řady technologie Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které nám ve zvukových stopách formátů Dolby Atmos/DTS:X realisticky zprostředkují příslušnost zvuku ke konkrétní horizontální vrstvě, ojediněle chybí jen pocit, že zvuk k uším „přichází“ opravdu ze stropu, což ale není limitou AVR-S750H, nýbrž virtuální technologie. Zatímco v domácím kině obstojí AV receiver Denon na výbornou, při poslechu hudby ve stereu už bez bi-ampingového „dopingu“ nepřeslechneme, že hudební scéna je sice stabilní, ale postrádá jemnější prokreslení. Jednodušší zapojení výkonových zesilovačů ve srovnání s dvoukanálovými integrovanými zesilovači srovnatelné ceny je slyšet. Výsledný dojem samozřejmě vylepšuje režim Flat v nastavení Audyssey: defaultně totiž odpovídá režimu Reference, který je „ušitý na míru“ filmů i při dvoukanálovém poslechu.

Pavel Víšek


Výrobce: Denon
Distributor: Eurostar Ostrava s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, PROFIMEDIA High End Audio Video, ALTEI, Art Audio Video, AuVa elektro, DENON salony, Elektro Fresh, EXCELIA HIFI, Fonodis studio, Hifi Hejhal, HiFi Safír Olomouc, HiFi Studio, House Of Music, JASYKO, LEPŠÍ ZVUK, Melodie, PP HiFi Studio, RothAudio, Studio Eso

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host