Denon AVR-X2600H

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Denon AVR-X2600H

Příspěvek od pixel »

Domácí audiovizuální centrála.
19. 7. 2019

Japonská značka Denon začala s generační výměnou svých AV receiverů v řadě X u sedmikanálových modelů, jež umožňují mimo jiné nezávislé ozvučení druhé zóny, v domácích kinech standardně podporují formáty Dolby Atmos i DTS:X, a náročnější posluchači při stereofonní reprodukci oceňují jejich možnost bi-ampingového buzení hlavních reprosoustav. Bohatá výbava je deleguje jako domácí audiovizuální centrály, s nimiž lze počítat i pro multiroomový systém. Pozornost jsme v testu zaměřili na AVR-X2600H (za 18 190 Kč), prostřední ze tří 7.2 AV receiverů, protože nabízí nejen zajímavý poměr užitné hodnoty k ceně, ale v katalogu jako jediný z řady figuruje rovněž ve verzi AVR-X2600H DAB (stojí 19 990 Kč), u níž mezi zdroji signálu AM/FM tuner doplňuje tuner digitální DAB/DAB+. Zevnějšek se proti předchůdci AVR-X2500H prakticky nezměnil, u jediného černého provedení se stolní bází 434 mm zůstal zachovaný panel i ovládací prvky z plastu, ale výrazně posílila výbava, která komponent nadlouho uchrání od morálního zastarávání.
Obrázek
Diskrétně osazené výkonové zesilovače
Jistotu u modelu AVR-X2600H představuje osvědčený sedmikanálový zesilovač s diskrétně osazenými koncovými stupni ve třídě AB, které budí klasický napájecí zdroj s robustním transformátorem v provedení EI. Značka Denon se mezi parametry neomezuje na výstupní výkon, jehož komponent dosahuje při buzení jediného kanálu (zde 150 W, vztažených k impedanci 6 ohmů, kmitočtu 1 kHz a harmonickému zkreslení 1 %), ale uvádí i solidní hodnotu 2x 95 W ve stereu (pro celé akustické pásmo a podstatně nižší harmonické zkreslení 0,08 %). Z celkového příkonu 500 W však snadno odhadneme, že s dostatečnou výkonovou rezervou můžeme počítat i při multikanálovém provozu. Dvourozsahový AM/FM tuner u stanic v pásmu velmi krátkých vln podporuje základní funkce RDS a v paměti má místo na 56 předvoleb. Díky síťovým funkcím tuneru konkuruje bezpočet internetových stanic se zázemím serveru TuneIn a přímé podpoře se těší také účty u síťových služeb Tidal, Deezer či Spotify. Přístup k síti otevírá duální rozhraní Wi-Fi (2,4 i 5 GHz), ale zvolit lze také stabilnější připojení po kabelu prostřednictví ethernetového vstupu LAN. Kompatibilita zahrnuje formáty ztrátové (AAC, MP3, WMA) a bezeztrátové (ALAC, FLAC, WAV), zvláštní skupinu tvoří jednobitové streamy DSD. D/A převodník podporuje signály PCM do 192 kHz/24 bitů, DSD až do 5,6 MHz (DSD128). Audio lze přehrávat ze sítě a prostřednictvím čelního portu USB-A rovněž z flashek či externích paměťových disků. K bezdrátovému streamování slouží Bluetooth, mladší verze AirPlay 2, která už kromě výrobků Apple podporuje i produkty jiných značek (Samsung, LG, Sony a Vizio), a integrované technologie HEOS: AVR-X2600H je klientem této multiroomové platformy, pouze je třeba do chytrého telefonu či tabletu instalovat aplikaci HEOS, dostupnou ve verzích pro operační systémy Android a iOS.

Ostrý obraz, dobrý zvuk
V široké konektivitě hraje prim deset rozhraní HDMI. Osm vstupů (včetně jednoho čelního) má plnou podporu ochrany digitálního obsahu HDCP 2.3, zaručující kompatibilitu s Ultra HD televizory a Blu-ray přehrávači, jež spojuje rozlišení 4K. Dva výstupů pak využívají rozšířený zpětný kanál eARC, umožňující přenášet nekomprimovaný a objektově orientovaný „3D“ zvuk z televizoru jediným HDMI kabelu. U videa jsou samozřejmostí moderní standardy Dolby Vision, HDR10, HLG, formát 4:4:4 nebo barevný prostor BT.2020. Stranou nezůstaly ani inovace ve zvuku. Kromě kompletní nabídky formátů prostorového zvuku v čele s Dolby Atmos a DTS:X jsou nově k dispozici i Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které jsou zatím nejlepším přiblížením k oběma zmíněným objektově orientovaným formátům v „domácích kinosálech“, u nichž se jejich majitelé z nejrůznějších důvodů neodhodlají k instalaci stropních reproduktorů. Rozebírat kompletní nabídku přípojek je nad rámec tohoto testu, z tuctu různých vstupů si zasluhuje vypíchnout především Phono, který umožňuje k AV receiveru připojit gramofon osazený přenoskou typu MM (vinyly v posledních letech představují jediné fyzické nosiče, jejichž prodeje rostou). Mezi šesti výstupy nechybí sluchátkový, dva pro aktivní subwoofery a linkový pro ozvučení druhé zóny, zbývající dva náleží videu (komponentní, kompozitní k monitoru). Přítomnost sériového rozhraní RS-232C napovídá, že komponent lze integrovat do systémů chytrých domácností.
Obrázek
Snadná obsluha i široká nabídka
U nejmladších generací AV receiverů neustále roste uživatelský komfort a výjimkou není ani Denon AVR-X2600H. Nabídka hlasových asistentů je reprezentativní: Amazon Alexa, Apple Siri a samozřejmě Google Assistant. Obsluhu usnadňuje pokročilé grafické menu s funkcí „průvodce, ale to nejdůležitější je asi automatická kalibrace Audyssey MultEQ XT, která na osmi předepsaných pozicích měřícího mikrofonu (k němu je v příslušenství k dispozici i stojánek z papírové lepenky, ale lepší alternativou je jednoduchý stativ, který lze levně pořídit v každém foto bazaru) konkrétní místnost „propískne“ testovacím signálem a přizpůsobí nastavení komponentu její akustice. Je třeba zdůraznit, že nejde pouze o rychlost a pohodlí: z výsledků měření, které lze v menu zobrazit, je zřejmé, že v manuálním režimu jen „podle ucha“ žádné odpovídající hodnoty nenastavíme. Jinak možností nastavení zvuku je téměř bezpočet, kromě obligátních tónových korekcí basů a výšek, jež lze nastavit v režimu Tone (vždy ±6 dB), lze nastavit různé mody Movie, Music a Game, ale audiofilové zvolí nejspíš Pure (Direct), který obchází veškeré ekvalizační křivky, tónové korekce i funkce systému Audyssey (Audyssey Dynamic Volume a Audyssey Dynamic EQ pro udržování průměrné úrovně hlasitosti, resp. průběžnou korekci frekvenční charakteristiky), mimo to vypíná displej i s právě nepotřebnými digitálními obvody. V příslušenství najdeme dálkový ovladač, který má silnou konkurenci v aplikaci Denon Remote, kterou si můžeme stáhnout pro chytrý telefon či tablet opět ve verzích pro Android a iOS.
Obrázek
Obstojí v domácím kině i ve stereu
AV receiver AVR-X2600H jsem testoval v showroomu společnosti Eurostar Ostrava ve středočeských Čestlicích v sestavě s Blu-ray přehrávačem McIntosh MVP901 a reprosoustavami Bowers & Wilkins z nové série 600: třípámovými podlahovkami 603, dvoupásmovým centrem HTM6, dvoupásmovými satelity 606 a aktivním subwooferem ASW610, když veškerá kabeláž byla německé značky InAkustik. Jako testovací jsem vybral ukázky z disků Blu-ray Dolby Atmos Demo Disc /Sept 2016 (Dolby Labs., 2016), 2019 DTS Demo Disc Volume 23 (DTS, 2019) a Peter Gabriel: Secret World Live (Eagle Rock Entertainment, 2012), pro posouzení audia pak z CD The Knack: Get The Knack (Capitol-Music on CD, reed. 2016), Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994). A/V receiver Denon nabídne v typickém „obývákovém kinosále“ čistý dynamický zvuk s detailně vykresleným prostorem i docela štědrou výkonovou rezervu. Pochválit je třeba inovativní technologie Dolby Height Virtualization a DTS Virtual: X, které dokáží ve zvukových stopách formátů Dolby Atmos, resp. DTS:X realisticky zprostředkovat (fyzickou) výšku toho kterého zvuku a dávají zapomenout na poměrně rozšířené nástavce s elevačními reproduktory na hlavní sloupové reprosoustavy, jejichž funkce je často problematická (tu určuje optimální výška stropu, o níž většina výrobců v dokumentaci „taktně mlčí“, i když k vysokým stropům bytů ve starších činžácích zvuk z elevačního reproduktoru možná ani „nedoletí“, natož aby se ještě odrazil směrem k posluchači). Koncertní videa mají atmosféru živých vystoupení a v bi-ampingovém režimu AV receiver obstojí přes jednodušší zapojení koncových stupňů (ve srovnání s dvoukanálovými zesilovači) i ve stereu. Elektrodynamické reproduktory totiž pohánějí kmitací cívky s impedancí, která zahrnuje odpor a indukčnost. Největší akustický výkon náleží (středo)basovým měničům s kónickými membrány, jež vykazují nemalou setrvačnost. Když na svorkách reproduktoru špička signálu odezní, membrána ještě chvíli (řádově milisekundy) dokmitává a reproduktor přes elektrickou výhybku dodává do tweeteru vlastní elektrickou energii: dochází k nežádoucímu prolínání basů se středními kmitočty. To u bi-ampingu odpadá, protože každý měnič budí vlastní zesilovač. Na závěr je třeba ještě upozornit na některé záludnosti, které bez pozorné četby manuálu neobjevíme. Při poslechu hudby je totiž třeba v Audiu (nastavení Audyssey) zvolit režim Flat. Pokud tak neučiníme, platí defaultní nastavení Reference, jehož zvuk i ve stereu vyhovuje zvukové stopě filmů.

Pavel Víšek


Výrobce: Denon
Distributor: Eurostar Ostrava s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, PROFIMEDIA High End Audio Video, ALTEI, Art Audio Video, AuVa elektro, DENON salony, Elektro Fresh, EXCELIA HIFI, Fonodis studio, Hi-Fi Studio FM, Hifi Hejhal, HiFi Safír Olomouc, HiFi Studio, JASYKO, LEPŠÍ ZVUK, Melodie, PP HiFi Studio, RothAudio, Studio Eso

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host