ELAC Concentro S 507

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 216
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

ELAC Concentro S 507

Příspěvek od pixel »

Zakloněné čtyřpásmovky.
10. 9. 2020

Německá firma ELAC má poměrně dlouholetou tradici. Byla založena dokonce v roce 1926 v Kielu jako společnost Electroacustic GmbH. Po válce se firma začala zabývat výrobou gramofonů a v této oblasti dosáhla největšího rozkvětu v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století velmi úspěšnou výrobou kvalitních gramofonových měničů (patřila mezi tři prestižní německé výrobce Dual a Perpetum Ebner). V roce 1984 se zaujala především zajímavým vývojem a výrobou vysokotónového 4Pi reproduktoru s všesměrovou vyzařovací charakteristikou. V devadesátých letech minulého století byla firma ELAC jednou z prvních, která začala používat kovové membrány u hluboko a středotónových reproduktorů. Od samotného počátku zvládla aplikaci kovových membrán tak dobře, že byly konkurence schopné současným technologiím. V roce 1993 uvedla páskový vysokotónový JET reproduktor s horním mezním kmitočtem 35 kHz.

Nejvyšší série mezi reproduktorovými soustavami je u firmy ELAC označená jako série Concentro a startovací podlahový model v této sérii je Concentro S 507. Celá série Concentro se vymyká běžným představám o podlahových soustavách především svým originálním designem. Model S 507 je přesto nejkonzervativnější z nich. Ozvučnice čtyřpásmové soustavy v černém nebo bílém klavírovém laku má na rozdíl od konzervativních hranolů podlahových soustav prohnutou, mírně zakloněnou čelní stěnu a má rozměry 270 x 1220 x 370 mm, při hmotnosti 37 kg (to všechno za 280.000 Kč/pár). Na první pohled jsou na této stěně pouze dva měniče. Ve skutečnosti je horní reproduktor stepX-JET koaxiální kombinací páskového vysokotónového reproduktoru JET 5c a středotónového systému DCR (Directivity Control Ring) s průměrem hliníkové membrány 130 mm.
Obrázek

Vysokotónový reproduktor jinak
Vysokotónový reproduktor je ten AMT vyvinutý v roce 1993 a využívá patent dr. Oscara Heila Air Motion Transformer. Lehká PET membrána vysokotónového reproduktoru tvoří zvlněnou plochu (připomínající valchu nebo kovovou roletu s hlubokými vlnkami) umístěnou v silném magnetickém poli neodymového magnetu. Na vlnkách membrány jsou tištěné vodiče-vinutí. Při změně budícího proudu se vlnky vzájemně přitahují a odpuzují a tím vytváří změny tlaku před a za membránou. DCR jsou kovová mezikruží, kterými je možné definovaně ovlivnit směrové vyzařovací charakteristiky koaxiální středotónové a vysokotónové části. V příslušenství reproduktorové soustavy jsou tři různé prstence. Spodní reproduktor na čelní stěně ozvučnice, s průměrem membrány 180 mm a s krystalovým, patentovaným povrchem má funkci nižšího středotónového systému. Membránu tvoří sendvič papírového základu a hliníkové vnější vrstvy. Kombinace obou materiálů s členitým vnějším povrchem zaručuje maximální tuhost a tím i minimální zkreslení i při vyšších výchylkách. Čtyři hlubokotónové reproduktory s velkou výchylkou 150 mm membrán jsou namontovány na bočních stěnách ozvučnice v konfiguraci ICD (Impulse Compensated Design). Hlubokotónové reproduktory mají kovové, hliníkové membrány a na rozdíl od čelních reproduktorů jsou zakryty ochrannými mřížkami s textilním potahem. Zadní část podstavy ozvučnice je podepřena zajímavými, elegantními rozkročenými nožkami-podpatky, před kterými je ve dně soustavy zakončen basreflexový nátrubek. Pasivní výhybka s dělícími kmitočty 120, 400 Hz a 2,6 kHz je zakončena na čtyřech elegantních svorkách umožňujících biwire zapojení. Výsledné vyzařovací vlastnosti zaručují vyrovnaný kmitočtový rozsah od 24 Hz do 50 kHz, při charakteristické citlivosti 88 dB/2,83 V, nominální impedanci 4 ohmy a zatížitelnosti do 500 wattů.
ObrázekObrázek

Jak hrají…
Reproduktorové soustavy ELAC Concentro S 507 byly pro test nainstalovány v poslechovém studiu AUDIOEGO s průměrnou dobou dozvuku (0,4-0,5 sec) a byly připojeny k integrovanému zesilovači/streameru Ayre EX-8 s výstupním výkonem 2x 100 wattů (do impedance 8 ohmů). Pro poslech jsem použil svou standardní sestavu Hi-Res záznamů WAV a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další.

Od první chvíle jsou zajímavé „nekonečné“ výšky s příjemnou čistotou a nenápadností. Na druhém konci spektra jsou příjemné realistické, hluboké a konkrétně pevné basy. Kontrabas je reprodukován realisticky a samozřejmě. No a mezi těmito krajními mezemi jsou k dispozici další skvěle navazující dvě pásma garantující neutrální a přirozenou reprodukci vokálů a dechů. Soprán Anny Netrebko je doprovázen kompaktním orchestrem s členitými a příjemnými smyčci. Stejně tak vokály Diany Krall nebo Sabiny Sciubba jsou perfektní, spojité. Lokalizace všech nástrojů je přesná a stabilní, a to i při vyšších poslechových hlasitostech. Trumpety kapely Chase jsou agresivní, detailní a skvělé.

Reproduktorové soustavy ELAC Concentro S 507 patří mezi skvěle naladěné čtyřpásmovky, na které si nemusíte dlouho zvykat.

Miroslav Láb


Výrobce: ELAC
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.
Hi-Fi studia: AUDIOEGO, AVcenter.cz, Studio Luxusní elektronika, Art Audio Video, AVEMAX, ElektroNet, HifiSound Studio, LEPŠÍ ZVUK

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host