Fyne Audio F1-8

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 224
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Fyne Audio F1-8

Příspěvek od pixel »

Originální design, konzervativní zvuk.
22. 6. 2021

Nový majitel anglické firmy Tannoy by měl dodatečně litovat, že se zbavil své skotské filiálky, pro její zdánlivou nerentabilnost. Některým technikům mateřské firmy to tak ztracené nepřipadalo a ujali se jí pod značkou Fyne Audio. Sehraný vývojový tým po desetileté činnosti u Tannoy se s novou značkou docela rychle prosazuje na trhu, a zatímco levnější modely produkuje jako většina konkurentů v Číně, ty zajímavější, prestižní vyrábí ve své továrně ve Skotsku.

Klasika s řadou účinných inovací
Po modelech z levnější pětistovkové a luxusnější sedmistovkové řady konečně došlo i na exkluzivní sérii s označením F1. Jsou to soustavy, které díky jejich designu nemůžete přehlédnout. Designově a konstrukčně jsou průnikem základního svislého sloupu s vodorovným válcovým tělesem, na jehož výstupu je namontován klasický dvoupásmový koaxiální reproduktor. Vlastní ozvučnice je přesný výrobek z březové překližky s dokonalou povrchovou úpravou. Tentokrát jsem měl k dispozici druhý nejmenší „regálový“ model s 8“ reproduktorem a logickým označením F1-8. Konstrukce soustavy vychází ze zažitých zásad konstruktérů, z tradičních koaxiálních reproduktorů Tannoy, logicky vylepšených o postupy a technologie, které nebylo možné u původní mateřské firmy uplatnit. Soustava je schopna přenést kmitočtové spektrum od 33 Hz do 34 kHz, při citlivosti 91 dB/2,83 V/1 m. Jmenovitá impedance soustavy je 8 ohmů a doporučený výkon zesilovače 30-180 W. Rozměry soustavy jsou 470 x 280 x 441 mm (V x Š x H) a hmotnost 15,2 kg. Cena je 179 980 Kč za pár.
Obrázek

Originální a účinný design
Svislá část ozvučnice má téměř oválný půdorys a tedy odolná proti stojatým vlnám. Je usazena na zajímavé kovové masivní základně. Základna se kryje s obrysy soustavy a s ozvučnicí je spojena třemi hliníkovými sloupky. Mezera mezi ozvučnicí a základnou je basreflexový nátrubek s velkým průřezem (plochou). Zakončení basreflexu není pouhou mezerou – štěrbinou, ale navazuje na homolovitý difuzor BassTrax LF Diffuzer, který je součástí hliníkové základny. Tak je zaručeno spolu s velkou plochou výstupu laminární proudění vzduchu, bez turbulencí i při extrémně nízkých kmitočtech a vysoké poslechové hlasitosti. Mezi basreflexovou ozvučnicí a BassTraxem je vložena další komora - pasivní ozvučnice, která má funkci akustického filtru, zaručujícího minimální zkreslení nízkých kmitočtů i při vysokých hlasitostech a omezující možnost přetížení měniče pod mezním kmitočtem basreflexu. Koaxiální reproduktor IsoFlare je upevněn ve vodorovné válcové komoře, která je průnikem se základní ozvučnicí. Reproduktor se díky souosé konstrukci chová v celém akustickém pásmu jako bodový zdroj s téměř konstantními směrovými vlastnostmi. Koaxiální dvoupásmový systém se skládá z klasického hlubokotónového dynamického reproduktoru, který má v ose za pohonným magnetem tlakovou jednotku vysokotónového systému s vlastním feritovým magnetem. Střední pólový nástavec hlubokotónového systému je ústím tlakové komory a plynule navazuje na hlubokotónovou membránu tvořící pro střední a vysoké kmitočty zvukovod. Vysokotónová 25mm membrána je vyrobena z hořčíkové slitiny a s velkou komorou za magnetickým obvodem zaručuje nízký rezonanční kmitočet a nezkreslené vyzařování vysokých kmitočtů i při relativně vysoké poslechové hlasitosti. Pro zaručení odpovídající vyzařovacích vlastností basového systému je speciálně zkonstruovaná obvodová vlnka membrány Fyneflute, která zaručuje velkou lineární výchylku papírové vícevrstvé membrány (vysokou hlasitost bez zkreslení) bez deformaci v krajních polohách. Výhybky používají pro hlubokotónový reproduktor filtr druhého řádu (12 dB/okt.), pro vysokotónový systém filtr prvního řádu (6 dB/oct.) a jejich součástí je regulátor umožňující úpravu středních kmitočtů v pásmu 2,5-5 kHz, +-3 dB. Regulátor má elegantní nepřehlédnutelný knoflík na čelní stěně pod reproduktorem. Výhybka je zakončena na zadní straně ozvučnice panelem se dvěma páry WBT svorek pro usnadnění biwiring zapojení, dokonce s typickým zemnícím šroubem.
Obrázek

Pěkně vypadají a krásně hrají
Reproduktorové soustavy FyneAudio F1-8 byly umístěny na 45 cm vysoké stojany v poslechové místnosti s objemem necelých 70 m3. Jako zdroj signálu sloužil server Roon Nucleus, D/A převodník TEAC NT-505, předzesilovač Accuphase C-265 a výkonový zesilovač Accuphase P-450, propojených DIY kabely. Jako testovací snímky byla použita standardní sada: záznamy WAV a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další z Tidal Master.

Reprodukce je lehká, nenápadná a jakoby samozřejmá. Na „regálové“, i když rozměrnější, soustavy přenáší F1-8 skutečně hluboké a nezkreslené basy, a to i při vyšší poslechové hlasitosti. Vokály jsou spojité, přirozené a v mém poslechovém prostoru ani nevyžadovaly korekci přeladěním výhybky, je tam všechno. Jako u většiny koaxiálních reproduktorů je přesná a stabilní lokalizace s neměnnou prostorovostí. S reproduktorovými soustavami Fyne Audio nemůžete pochybit.

Miroslav Láb


Výrobce: Fyne Audio
Zapůjčil: Perfect Sound Group s. r. o.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host