IsoTek V5 Aquarius

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

IsoTek V5 Aquarius

Příspěvek od pixel »

Nerušit!
30. 1. 2022

Čím dál tím větší nástup a rozšiřování digitální techniky nejen v audio oboru má logicky na svědomí pronikání rušivých složek do síťového rozvodu. Všechny ty stále svítící displeje a nabíječky, které už dávno nemají transformátory ale jsou pulzní, digitální, zcela spolehlivě zamořuje všechno okolo nás a spolehlivě je dál rozšiřováno rozvodnou sítí. Původně analogová reprodukční technika je doplňována a kombinována s digitálními přístroji. Je pravda, že první historické digitální výkonové zesilovače byly schopné úspěšně nahradit AM vysílače a dnes jsou tak dokonalé, že vysokofrekvenční složky téměř neprodukují. Ale rušící přístroje jsou úspěšně nahrazovány počítači, mobily, switchery, servery a routry. Zkrátka rušení neubývá, právě naopak. Když se podaří jeho složkám proniknout do přístrojů našeho audio systému, zcela spolehlivě negativně ovlivní kvalitu reprodukce. Někdy to dokonce může vypadat sympaticky se subjektivním pocitem nárůstu prostorovosti, nebo originálním „oparem“ za nástroji a vůbec. Mezi rušící přístroje mohou občas patřit i některé komponenty AV systémů.

Se síťovými rozvody jako takovými před vaším domácím rozvaděčem spolehlivě nic neuděláte. Maximálně si můžete vytvořit vlastní přívod od domácího rozvaděče k reprodukčnímu zařízení. Schůdnější cestou je vytvoření vlastního AV rozvodu, na kterém budete mít vše pod kontrolou. Optimální je síťový filtr s více nezávislými výstupními sekcemi. Stále opakuji, že přístroje AV systému by měly být dispozičně i napájením rozděleny na ty čistě analogové, na digitální a video. Zcela stejně bych rozdělil napájení přístroje z těchto skupin. Žádné jiné přístroje bych k tomuto rozvodu důsledně nepřipojoval.
Obrázek

Věci musí mít svou logiku
Anglická firma IsoTek, sídlící ve Winchesteru, kde své přístroje navrhuje a vyrábí v rámci Evropské unie, se zaměřuje především na vývoj a výrobu síťových filtr, zdrojů a kabelů. Z její produkce je novinka, síťový filtr IsoTek V5 Aquarius (56.990 Kč), který je vhodný pro jednoduchý audio nebo video reprodukční řetězec (bez komplikovaného hromadění přístrojů, jak to mám například já). Dva výkonové výstupy se základní filtrací jsou určeny pro výkonové zesilovače, které jsou většinou proti rušení nejimunnější, častokrát mají v napájení dokonce vysokofrekvenční a DC filtry, podobné to je s aktivními reproduktorovými soustavami nebo subwoofery. Pro další čtyři přístroje, předzesilovač, phono preamp, streamer nebo server mohou být použity čtyři nezávislé, navzájem odizolované výstupy. Do posledního filtrovaného systémového výstupu Systém Link na zásuvce PowerCon (Neutrik) je možné zapojovat další rozvodnice nebo filtry IsoTek. Když těch AV přístrojů máte omezený počet a každý má svou zásuvku, můžete bez problémů kombinovat i přístroje, které dokonce vyzařují zpět do síťového rozvodu. Sám mám jedno takové docela zajímavé, renomované zařízení a kvůli zpětnému vyzařování musím pro jeho napájení používat extra filtrovaný přívod. Protože jediné zařízení dovede docela pokazit snahy o čistou síť a V5 Aquarius to může úspěšně vyřešit.
Obrázek

Nezávislé jištění sekcí výkonových a filtrovaných výstupů je dvěma jističi na spodní stěně i s indikací na čelním panelu. Elegantní rozměrná hliníková skříň přístroje (450 x 110 x 350 mm, hmotnost 9,5 kg) zaručuje dostatečné oddálení filtrů jednotlivých sekcí a jejich minimální vzájemné ovlivňování. Vstup filtru je na zásuvce IEC C20 a přívodní kabel IsoTek EVO3 Premier je součástí dodávky. Oproti předchozímu modelu má V5 větší zatížitelnost plošných spojů a je vylepšen DRC (Direct Current Resistance) stejnosměrný odpor, který se blíží nulové hodnotě. Součástí filtru V5 Aquarius je přepěťová ochrana se špičkovou hodnotou až 81 000 A. Filtr Aquarius je osazen pouze kvalitními součástkami, měděné postříbřené vodiče mají izolaci FEP (Fluorinated Ethylene Propylene) nebo je použito IsoTek virtuální dielektrikum VDA (Virtual Dielectric of Air), kdy je pod vnější izolací FEP trubička omotána kolem vodiče a zemnící vodiče jsou u zásuvek zapojeny do hvězdy.
Obrázek

Je to slyšet?
Filtr V5 Aquarius byl použit pro připojení výkonového zesilovače Accuphase P-450, předzesilovače Accuphase C-265, převodníku Audio-GD R1 a zdroje ROON Nucleus. Na výstup zesilovače byly připojeny reproduktorové soustavy KEF R7. Reprodukce je při zapojení přístrojů do nefiltrované zásuvky s pozorovatelným zrnitým šumem, méně přesná a zdánlivě prostorovější. Po zapojení prostřednictvím filtru V5 Aquarius je základní šum hladký. Reprodukce je zdánlivě jednodušší, ale rychlejší, přesnější, přehlednější s více detaily.

Filtr jsem jednoduše „objektivněji“ otestoval připojením do nefiltrované síťové rozbočnice, ve které byl zapojen i ultrazvukový zvlhčovač (docela ruší). Při kontrole analyzérem IsoTek Mains Noise Analyser bylo před filtrem V5 Aquarius v síti rušení 650 poměrných jednotek (zvukově je po odfiltrování síťového kmitočtu 50 Hz z analyzátoru slyšet docela rachot) a za filtrem 002 (ticho), při zapojení zpětně rušícího DAC/streameru (420 poměrných jednotek) do nevýkonového výstupu, bylo v sousedním vstupu rušení opět 002. Z uvedených údajů je zřejmá dokonalá činnost filtru a minimální rušení na jeho výstupech minimálním (nulovým) vzájemným ovlivňováním sekcí.

Z praktického provozu jsem přesvědčen, že zabývat se síťovým rozvodem a jeho filtrováním je daleko racionálnější než laborování s nejrůznějšími adaptéry a častokrát i zázračnými kabely. V5 Aquarius je toho dokladem.

Miroslav Láb


Výrobce: IsoTek
Zapůjčil: Perfect Sound Group s. r. o.
Hi-Fi studia: Audiofriend, Avitsmart, Hifi Hejhal, Hifi Morava, HIFI Opava, HiFiStyl, JASYKO, Melodie, PP HiFi Studio, Studio Eso, Studio Luxusní elektronika, Studio Špalíček, WDQ/AVHiFi.cz

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti