Lake People Phone-Amp G111

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Lake People Phone-Amp G111

Příspěvek od pixel »

Sluchátkový zesilovač.
26. 8. 2020

Sluchátka jsou již dlouhou dobu nesporným fenoménem. Původně je používalo pouze pár vyvolených majitelů drahých Hi-FI soustav (a tuzexových kont), kteří se schovívavým úsměvem poslouchali starosti nás, majitelů magnetofonů Sonet Duo a Tesla B100. My si totiž o poslechu pomocí kvalitních sluchátek mohli nechat jen zdát...

Po nástupu „walkmanů“ však sluchátkový poslech dostal skrze svobodu poskytující posluchači zelenou. Dodnes vidím ta maličká sluchátka s odrbanými molitanovými návleky a pérovým mostem, ze kterých mi do uší chrchlali U2 či The Cure. Jsem ale přesvědčen, že byla rozhodně stejně dobrá jako dnešní „pecky“ do uší a měl jsem se rád. Dnes sice už spousta zesilovačů Hi-Fi soustav disponuje vlastním sluchátkovým výstupem, takže do nich stačí jen „píchnout“ sluchátka a vesele poslouchat. Zdaleka však nemají všechna zařízení sluchátkový výstup v patřičné zvukové kvalitě. A právě pro tento případ jsou konstruovány externí sluchátkové zesilovače. Některé umožňují připojení i dvojice sluchátek. A právě pro tento účel dnes představím špičkový sluchátkový zesilovač od německé firmy Lake People G111, který je následovníkem oblibeného modelu G100.
Obrázek

Technická dokonalost z malé krabičky
Přístroj o rozměrech 168 x 47 x 125 mm na první pohled nezaujme ani kvantem ovládacích prvků, ani barevným provedením. Je to prostá, celokovová, matně stříbrná krabička s jedním velkým (též kovovým) černým knobem Volume nalevo a 6,5“ vstupy pro dvoje sluchátka uprostřed předního panelu. Pro větší stabilitu má na spodní straně umístěny čtyři gumové protiskluzové nožky. Na pravé straně je pak spínač Power. Aktivní stav indikuje modrá LEDka. Zde musím hned říci, že její svit má velice jemnou intenzitu. Rozhodně to není ona „šajnující“ LEDka, která vás bude během práce v přítmí režie oslňovat jako laser a kterou v poslední době bůhvíproč spousta výrobců používá u svých přístrojů. V rámci zachování zdravého očního pozadí je pak nutné tuto zář něčím zlumit. Tím skromný výčet ovládacích prvků předního panelu končí.

Zadní panel disponuje dvěma kvalitními symetrickými XLR vstupy (zřejmě Neutrick) označenými jako Bal In Right a Bal In Left s pojistkami proti nechtěnému vytržení a dvěma nesymetrickými vstupy L – R v provedení RCA (Cinch/Cinch). Znakem toho, že to výrobce s kvalitou myslí opravdu vážně je standardní síťová PSU zdířka a nikoliv jakési trapné trafo, které se někdy objevuje i u přístrojů za desítky tisíc korun. Trafo se pak špatně připojuje v racku do rozvaděče a navíc se vám během transportu může snáze poškodit než krátký přívodní kabel.
Obrázek
Celý přístroj je precizně sešroubován nikoliv obyčejnými šroubky, ale imbusy. Prostě německá preciznost. Přepínat mezi symetrickými a nesymetrickými vstupy můžete pomocí maličkého přepínače umístěného též na zadní straně přístroje. Má označení Select.

Prestože je přístroj malý, asi budete překvapení jeho hmotností, která činí téměř kilogram. Proč taková váha? Inu, protože výrobce osadil naddimenzovaný napájecí zdroj toroidním tranformátorem. Tam se hmotnost ošidit nedá, navíc celé vnitřní uspořádání a výběr elektroniky svědčí o maximální preciznosti a kvalitě použitých komponentů, které pak ve výsledku tvoří samotný zvuk. Přístroj disponuje neuvěřitelným frekvenčním rozsahem 5 Hz – 60 kHz (-0,5 dB), odstup signálu od šumu: >129 dBa, THD: <-100 dB, maximální úroveň výstupu je +21 dBu, přeslech činí < -110 dB@1kHz, < -95 dB@15kHz, rozsah Gainu je +8dB.

Medový poslech plný detailů
Touto větou bych vlastně mohl celou recenzi zakončit. Ano, když zapojíte sluchátka (kvalitní) do G111ky, máte přesně tento pocit popsaný v nadpisu odstavce. Nejprve jsem jednoduše připojil G111ku na integrovaný výstup z iMaca (3,5“ výstup) a jal se takto poslouchat své benchmarkové nahrávky, které používám pro srovnání s mými mixy a mastery. Již tento zcela amatérský pokus ukázal poslechovou kvalitu našeho přístroje. Vše bylo nádherně plastické a plné, ale hlavně nahrávky měly větší dynamiku, než když jsem pak sluchátka zapojil přímo do výstupu pro srovnání. Zvuk jakoby náhle zemřel. Pro testování jsem použil dvoje referenční sluchátka – oboje od firmy Beyerdynamic – pootevřené DT 990 Pro, určené pro zvukové mistry a uzavřené DT770 Pro, určené pro natáčení ve studiu či běžný poslech. Oba modely sluchátek mají frekvenční rozsah 5 Hz až 35 kHz, takže si s G111kou krásné notovaly.

Pak jsem si přestal hrát a zesilovač připojil k studiovému analogovému mixu TASCAM. I zde byl výsledek jasně slyšitelný. Ona plasticita a zřetelnost jsou právě ony atributy, které jsem na začátku recenze vyzdvihoval. Samozřejmě, že poslech na kvalitních monitorech bude asi prioritní, ale sluchátka vám dovolí být s vaší muzikou i v době nočního klidu.

Závěrem
Sluchátkový zesilovač Lake People G111 vylepší každý stereosignál, který do něho odkudkoliv pošlete. Přístroj je vyroben nesmírně precizně ze špičkových součástek a díky tomu je kvalita zvuku hned znát. Cena kolem třináctitisíc je už méně radostná, ale kupujete zde plně profesionální hi-end zařízení, které nezklame ani zvukové profesionály, ani nadšené hifisty.

Petr Los


Výrobce: Lake People
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů