McIntosh MA352

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 216
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

McIntosh MA352

Příspěvek od pixel »

Americká moderna v klasickém kabátě.
24. 9. 2020

Nejmladší přírůstek mezi integrovanými zesilovači ikonické značky z Binghamtonu na východním pobřeží inspiroval velký ohlas nejdostupnějšího modelu MA252, který předloni poprvé spojil elektronkový předzesilovač s tranzistorovým koncovým stupněm. MA352 zachovává stejnou hybridní konstrukci i vyhlášený retro design, ale za 199 990 Kč už nabízí dvojnásobný výstupní výkon a nádavkem i pětipásmové tónové korekce (samozřejmě s možností „bypassu“), které jsou jednou z řady libůstek zámořské firmy s více než sedmdesátiletou tradicí.
Obrázek

Starosvětský šarm
Robustní komponent o rozměrech 44,5 x 25,1 x 52,1 cm, který váží 29,9 kg, má nízké tuhé šasi z nerezové oceli vyleštěné do zrcadlového lesku, trůnící na čtyřech robustních patkách. Tuhost ještě zvyšují černé bočnice s dekorativními „gotickými“ logy. Mezi velkými knoflíky na zkoseném čelním panelu, kterými volíme vstup (levý Input) a regulujeme hlasitost (pravé Volume, při stisku plní funkci vypínače), napočítáme pět menších, jež náleží tónovým korekcím na kmitočtech 30, 125, 500, 2000 a 10 000 Hz (vždy v rozsahu ±12 dB), vyjma tónových korekcí dostaneme další funkce pod kontrolu komfortněji z přibaleného dálkového ovladače. Jedinou čelní přípojku představuje výstup sluchátkového zesilovače s patentovanou firemní technologií HXD (Headphone Crossfeed Director), jež vyvolává částečný přeslech mezi oběma kanály, aby výsledný zvuk ve sluchátkách evokoval poslech přes reprosoustavy: v duchu rčení „proti gustu žádný dišputát“ je HDX samozřejmě volitelná. Za čelním panelem následují čtyři elektronky v ochranných pochromovaných klíckách (jde o dva páry dvojitých triod 12AX7A a 12AT7, které mají zelenou iluminaci v typické barvě podsvíceného loga, která je po zapnutí asi 15 sekund – jako na semaforu – oranžová: krátkodobě umlčený zesilovač si totiž před zapnutím vybírá oddechový čas, než se elektrody elektronek alespoň trochu nažhaví. Na přední straně černé nástavby, jež obsahuje napájecí zdroj s velkým síťovým transformátorem i obvody výkonového zesilovače, nelze přehlédnout dvojici modře podsvícených analogových VU-metrů ve společnosti modrozeleného displeje, který zobrazuje nastavenou úroveň hlasitosti a zařazený vstup.

Koncové stupně jsou osazeny diskrétně výkonovými tranzistory ThermalTrak od známé součástkové firmy ON Semiconductor, doplněnými diodou, jež hlídá klidový proud koncového stupně (dioda se shodnou teplotní charakteristikou je umístěna přímo v systému tranzistoru, takže teplotní vazba má jen minimální časovou konstantu, klidový proud je stabilní a nemění se s časem a teplotou jako u běžných tranzistorů). Zmíněná nástavba přechází na bocích v hustě žebrované hliníkové chladiče, do nichž americká manufaktura se smyslem pro každý detail zakomponovala i „monogram“ McI. MA352 pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže umí dodávat trvale výstupní výkon 2x 200 W (v případě poloviční zátěže 2x 320 W), což je výkonová rezerva, s níž vybudí bez problémů i „hladovější“ reproduktorové soustavy.
Obrázek

Konektivita myslí na diskofily
Vzhledem k vyššímu výkonu je dobré zmínit dva obvody, které bdí nad kvalitním zvukem i zesilovačem samotným jako anděl strážný: Power Gard hlídá přebuzení neboli „clipping“, tepelné přetížení monitoruje Sentry Monitor, který odpojí koncový stupeň dříve, než dojde k jeho poškození. Konektivita zahrnuje šest vstupů, dva symetrické, tři nesymetrické a phono, který poslouží gramofonům s nejrozšířenějším typem přenosky MM. Jediný výstup je nesymetrický, s linkovou úrovní. Jejich pozlacené přípojky (platí jak pro zdířky konektorů RCA, tak i piny konektorů XLR) najdeme společně s dalšími na zadním panelu. Masivní výstupní terminály napočítáme pouze čtyři: MA352 totiž nemá výstupní transformátory Autoformer s odbočkami na vinutích, jež zajišťují konstantní výstupní výkon bez ohledu na zatěžovací impedanci (samozřejmě nespojitě, jen pro 8, 4 nebo 2 ohmy). Zdířky pro malé jacky patří systémovým sběrnicím, ať už jde o vstup externího dálkového ovládání, výstup ovládacího stejnosměrného napětí 12 V nebo třeba atypicky vyvedenou sériovou linku RS-232C. Nadstandardně pozlacená šroubovací svorka slouží k uzemnění gramofonu. Třípólová zásuvka pro napájecí kabel je ve společnosti dobře přístupného pouzdra trubičkové pojistky. Všímat si vůbec netřeba portu USB typu B, určeného výhradně pro potřeby servisního technika.
Obrázek

Výhra pro každý hudební žánr
Integrovaný zesilovač McIntosh jsem testoval v poslechové místnosti společnosti E.P. Audio v Čestlicích, kde ho doplnily stojanové dvoupásmovky Sonus faber Minima Amator II a SACD/CD přehrávač McIntosh MCD600. Kabely byly z referenčních sérií německé společnosti InAkustik, signálový symetrický NF-2404 AIR a bi-wiringový reproduktorový set LS-1204 AIR. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Peter Gabriel: So (Virgin, 1986, reed. 2003), Norah Jones: Come Away With Me (Blue Note, 2003) a Magdalena Kožená: Il Giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019).

Z projevu MA352 jsou zřejmé jak autorita, tak vynikající kontrola basů, kterou samozřejmě zesilovač optimálně „prodá“ s velkými sloupovými soustavami. Zvuk je čistý, komplexní a detailně prokreslený, jemné zvukové nuance přitom vnímáme až ve druhém plánu. Primárně jde o hudbu, analytické schopnosti se nijak nepředvádějí. Pásmo barvotvorných středních kmitočtů nemá slabinu, takže s verifikací akustických nástrojů ani vokálů nezaváháme ani na okamžik. Všechno zní s přirozenou samozřejmostí. Na vynikající úrovni jsou také dynamika a prostorovost. Lokalizace nahrávky je neomylná, v tomto případě navíc zafungoval i synergický efekt s mimořádně povedenou konstrukcí dvoupásmových monitorů Sonus faber. MA352 je regulérním „allrounderem“, který nezklame příznivce libovolného hudebního žánru stejně jako majitele reprosoustav s nízkou citlivostí.

Pavel Víšek


Výrobce: McIntosh Laboratory
Zapůjčil: E.P. Audio s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Avitsmart, HiFi Safír Olomouc, HiFi Studio, JASYKO, Melodie, PP HiFi Studio, Studio Eso, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host