Paradigm Founder 100F

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 265
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Paradigm Founder 100F

Příspěvek od pixel »

Kompaktní třípásmovky s velkým zvukem.
1. 6. 2022

Kanadská společnost Paradigm Electronics, jež letos slaví kulaté jubileum, vznikla v roce 1982 v sedmisettisícovém městě Mississauga, které leží hned vedle nejlidnatějšího Toronta. Její specializovaný katalog aktuálně čítá tři desítky reproduktorových soustav, soustředěných především ve čtyřech páteřních sériích: druhá nejvyšší, sebevědomě nazvaná Founder, následuje hned za referenční řadou Persona. Z šesti modelů zde polovina připadá na podlahové reprosoustavy, když stále ještě kompaktní třípásmovky Founder 100F (167 980 Kč/pár) tvoří spojku mezi dvouapůlpásmovými sloupky Founder 80F a (už poloaktivními) vlajkovými loděmi Founder 120F. Vybírat můžeme ze čtyř provedení, které značka vyrábí v moderním závodě nedaleko Toronta; tři dýhované (Walnut, Midnight Cherry a Black Walnut), ošetřené transparentním polomatným lakem, doplňuje verze v černém lesklém laku (Gloss Black). Všechny na čelních stěnách spojují černě anodizované hliníkové desky s výřezy pro jednotlivé měniče, jež zpevňují mechanicky nejexponovanější čelní stěny. Design soustav působí velice čistě, každý z pěti měničů „rámují“ úzké obroučky z leštěného bílého kovu.

Akusticky netečné kabinety
Mimořádně tuhé ozvučnice z MDF desky uvnitř zpevňují kostry, které tvoří dlouhé přepážky, svažující se od horních stěn k základnám, na něž dále navazují přepážky orientované horizontálně; většinou jsou otevřené, plné výjimečně oddělují akustické komory měničů středovýškové sekce a tří wooferů. Jejich základny a horní stěny mají tvar nepravidelných, osově souměrných šestiúhelníků, bočnice jsou složené z lichoběžníků a trojúhelníků: kabinety svou geometrií omezují počet pravých úhlů a velkých rovnoběžných ploch, což vylučuje podmínky pro vznik vnitřního stojatého vlnění a omezuje parazitní rezonance, jež by reprodukci nežádoucím způsobem zabarvovaly. Každá reprosoustava s rozměry 32,8 x 106,5 x 40,9 cm váží 32,7 kg a je zřejmé, že na fortelné konstrukci kanadská značka nešetřila. Půdorys kabinetů v rozích přesahují litinové profily zakončené lůžky pro robustní, výškově polohovatelné hroty, jež omezují mechanickou vazbu soustav s poslechovou místností a mimo to vymezují potřebný odstup od podlahy, protože trubice bassreflexových rezonátorů ústí v základnách a vyzařují kolmo k zemi.
Obrázek
Na každou soustavu připadá pět firemních měničů. Tweeter AL-MAC využívá kalotu o průměru 25 mm, u níž základnu z hliníku legovaného hořčíkem zpevňuje tenká keramická vrstva, vyzařující do patentovaného zvukovodu OSW (Oblate Spherical Waveguide). Kalotu včetně choulostivého závěsu chrání před poškozením hustě perforovaný vrchlík s minimální akustickou impedancí. Následuje středotónový měnič AL-MAG o průměru 152 mm s kónickou membránou z hliníku, legovaného opět kvůli lepším mechanickým vlastnostem příměsí hořčíku. K jeho vysoké citlivostí přispívá i několikavrstvá kmitací cívka o průměru 50 mm, navinutá na dobře „ventilovaném“ (samozřejmě patentovaném) formeru Apical, která představuje hlavní „hnací ústrojí“ reproduktoru. Podobně jako u tweeteru chrání měnič reliéfní, dekorativně perforovaná hliníková mřížka PPA (Perforated Phase-Aligning Lens)… je zřejmé, že různých firemních technologických fines u metrových sloupků napočítáme celou řadu. Výčet měničů uzavírá trojice wooferů CARBON-X o průměru 177 mm s kónickými membránami z uhlíkových vláken s integrovanou vydutou středovou prachovkou, jejichž kmitací cívky mají obdobnou konstrukci jako u středotónového měniče, liší se však menším průměrem 38 mm. Magnetické obvody všech měničů jsou feritové.

Elektrické výhybky v zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu) pracují s dělicími kmitočty 500 Hz a 2,1 kHz. K propojení se zesilovačem slouží vzadu nad základnou dva páry poniklovaných šroubovacích terminálů z víceméně čisté mědi, jejichž kontaktní plošky jsou pozlacené: poradí si s libovolně zakončenými reproduktorovými kabely a po odstranění zkratovačů umožňují bi-wiring, případně bi-amping. Kmitočtový rozsah 42 až 23 000 Hz je vztažený k úzkému tolerančnímu pásmu a o nedostatek basů se nemusíme obávat, protože bassreflex je naladěný na 26 Hz, což zajišťuje solidní pokrytí „menší poloviny“ tónů z nejhlubší subkontra oktávy. U soustav se jmenovitou impedancí 8 ohmů potěší nadprůměrná charakteristická citlivost 93 dB (2,83 V/1 m), odpovídající běžné místnosti (dokumentace uvádí i hodnotu z měřicí bezdozvukové komory, které je o 3 dB nižší). Výrobce doporučuje zesilovače s výstupním výkonem 15 až 350 W na kanál, když maximální zatížitelnost jedné reprosoustavy činí 250 W.
Obrázek

Klidná síla
Test se uskutečnil v showroomu společnosti Lepší zvuk v pražských Nuslích, kde soustavy doplnily integrovaný zesilovač Hegel H390 a streamer Cambridge Audio CXN. Kabely byly reproduktorové Cardas Clear Sky X4 Speaker, signálový optický AudioQuest Pearl a napájecí Nordost Red Dawn. Testovací skladby jsem vybíral z vyššího tarifu služby TIDAL HiFi z alb Avishai Cohen: Duende (EMI France, 2012), Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Charlie Haden & Pat Metheny: Beyond The Missouri Sky (Verve, 1996), Georg Friedrich Händel: Messiah / La Capella Reial de Catalunya, Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox, 2019), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri (Pentatone, 2019), The Manhattan Transfer: The Very Best Of… (Atlantic, 1994), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022), Radiohead: A Moon Shaped Pool (XL, 2016) a Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994).

Živý, komplexní a kmitočtově vyvážený zvuk soustav Paradigm Founder 100F staví na plných, přesně artikulovaných basech, které nestrádají objemem a vzhledem k nijak rozložitým ozvučnicím se spouštějí sympaticky hluboko. Barvotvorné střední pásmo využívá naplno analytické schopnosti soustav ve službách muzikálnosti, nahrávky se netříští na jednotlivosti, drží pohromadě a poslech tak neunavuje ani po dalším čase. Čistým zřetelným výškám není co vytknout, jenom podtrhují celkovou transparentnost. Široká hudební scéna se otevírá i do hloubky, na vynikající úrovni je také dynamika. Nejlépe si rozumí s autoritativním zesilovačem, u něhož vyšší výkon není na závadu. Hrají uvolněně, dokáží ozvučit i větší místnost, ale nad reprodukcí neztrácejí nadhled a zřetelné kontury jejich zvukového obrazu nerozhodí členité nahrávky ani vyšší hladiny hlasitosti.

Pavel Víšek


Výrobce: Paradigm
Zapůjčil: Soundstyle s.r.o.
Hi-Fi studia: VOIX Audio & Cinema, LEPŠÍ ZVUK

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host