PS Audio Stellar Strata

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 224
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

PS Audio Stellar Strata

Příspěvek od pixel »

Komplexní jednoduchost.
15. 4. 2021

Americká firma PS Audio je na trhu téměř padesát let a díky intenzivní inzerci je známá především programem s dokonalými aktivními síťovými zdroji DirectStream, které zahrnují výkony od 300 do 2000 VA. Další částí výrobního programu je kompletní řada audio přístrojů. V základní sérii přístrojů Stellar jsou výkonové zesilovače, předzesilovače, D/A převodníky/streamery a phono korekční předzesilovač. Všechny přístroje Stellar mají designově jednoduché a přesto zajímavé, seriózně působící konstrukce (rozměry šířka 43,2 cm, výška 7 cm a hloubka 30,5 cm). Poctivá ocelová šasi jsou sestaven pouze ze tří silných plechových výlisků (hmotnost 11,5 kg). Zavedení NC strojů do výroby zaručuje skutečně dokonalé výlisky s mnoha přesnými detaily. Čelní dělící mezera mezi horním a dolním krytem je zajímavým designovým prvkem, který vynikne především ve verzi se stříbrnými kryty. U testovaného integrovaného zesilovače Stellar Strata (cena 99.490 Kč) jsou v dělící mezeře krytů dvě tlačítka, síťové ukryté pod prosvíceným logem, jediné funkční tlačítko, a knoflík hlasitosti kombinovaný s přepínáním funkcí. Mezi funkčním tlačítkem a knoflíkem je decentní display. Posledním prvkem je ¼“ sluchátková zásuvka.
Obrázek

Aktuální elektronika
Na rozdíl od strohého a jednoduchého designu je integrovaný zesilovač, D/A převodník a síťový streamer v jednom je uvnitř docela komplikované a zajímavé zařízení. Integrovaný zesilovač Stellar Strata účelně kombinuje analogové a digitální obvody. Streamer a D/A převodník jsou logicky digitální obvody. Jsou však součástí signálové desky, na které jsou analogové vstupy a jejich přepínač a obvody digitálně analogového převodníku osazeného integrovaným obvodem Sabre ES9016K2M. Ve spolupráci s programovatelným logickým polem FPGA jsou zárukou minimálního jitteru a zastávají funkci digitální čočky. Analogová část je symetrická, pracující ve třídě A. Dva rozměrné, nerozebíratelné, modré firemní moduly PS Audio Gain Cell kromě zesílení všech signálů mají na starost přesné řízení hlasitosti v rozsahu 100 dB s krokem 1 dB. Všechny tyto obvody včetně bezdrátové komunikace Wi-Fi jsou na společném plošném spoji včetně analogového zdroje s plášťovým síťovým transformátorem. Výkonová část je naopak důsledně digitální. Na druhém plošném spoji je pulzní digitální zdroj a oba výkonové zesilovače pracující ve třídě D s výstupním výkonem 100 wattů do impedance 8 ohmů a 200 wattů do 4 ohmů. Kmitočtový rozsah je od 10 Hz do 100 kHz v tolerančním poli 3 dB, při harmonickém a intermodulačním zkreslení menším než 0,02 %. Celý modul je osvědčený výrobek dánské firmy ICE Power (firma vyvíjí a vyrábí zesilovače také pro Bang & Olufsen, která byla iniciátorem vzniku a spolumajitelem) modul ICE 200AS2. Sluchátkový výstup má vlastní nezávislý zesilovač pracující ve třídě A. Z výčtu účinné elektroniky je zřejmé, že nejtěžší je mechanická konstrukce zesilovače.

Na zadním panelu je kromě tří nesymetrických (Cinch) a jednoho symetrického (XLR) analogového vstupu i možnost připojení dvou koaxiálních S/PDIF (asynchronní signál do 192 kHz), jednoho optického Toslink, USB B (využití jako zvukové karty ve spojení s počítačem, asynchronní signál do 384 kHz), Ethernet (RJ45), ale také HDMI I2S vstup, který je schopen přímo přenášet DSD signál z firemního PerfectWave SACD Transportu. Propojení I2S má oddělenou komunikaci signálového a hodinového signálu (vzorkovacího kmitočtu). Zesilovač zatím nepodporuje AirPlay2 a není ROON Ready. Výkonové reproduktorové výstupy jsou na dvou párech masivních kovových svorek (neizolovaných). Výstup předzesilovače je k dispozici jako nesymetrický (Cinch) a sluchátkový výstup je napájen vlastním nezávislým zesilovačem pracujícím ve třídě A. Dvě zásuvky 3,5 mm jsou určeny pro spojení s dalšími přístroji nebo ovládání řídícím systémem chytrého domu. Hlavní síťový vypínač je na zadním panelu, stejně jako kryt Wi-Fi antény.
Obrázek
Ovládání zesilovače je na čelním panelu pouze tlačítkem sekvenčního přepínání všech devíti vstupů (patři mezi ně osmý vstup USB a devátý síťový) a regulace hlasitosti knoflíkem. Při delším stisku tlačítka se přepnete do nastavovacích menu, která umožňují nastavení maximální hlasitosti, přejmenování vstupů, nastavení hlasitosti sluchátkového výstupu, a přepnutí do dalších submenu pro nastavení síťového Wi-Fi připojení, zhasínání displeje, ale také update firmware a tovární nastavení. Chce to chvíli zkoušet a nastavení je potom docela snadné. Zesilovač vlastně nastavujete pouze jednou za delší čas a další speciální ovládací prvky by byly nevyužité.

Pochopitelně další možností je použití IR dálkového ovladače, který navíc umožňuje přímé sekvenční přepínání tří typů digitálních filtrů a přepínání polarity signálu. Využití streamovacích služeb je možné pouze s použitím aplikace pro mobilní telefony nebo tablety. Pro přístroje PS Audio byla upravena aplikace s označením PS Connect (stejná plně kompatibilní aplikace je používána i u konkurence například iEAST, Muzo Player, AudioCast a dalších).

Ovládací aplikace podporuje služby Tidal, Spotify, Qobuz, Napster (zatím ne jejich HiRes varianty) a internetová rádia TuneIn. Prostřednictvím stejného menu se bezproblémově připojíte k paměťovým médiím na vaší síti. Integrovaný zesilovač – D/A převodník – streamer PS Audio Stellar Strata je perspektivní kombinace, nediskriminující analogové stroje a využívající dostupné digitální služby, při zaručení dokonalé reprodukce.
Obrázek

Na čem se testovalo
Stellar Strata byl připojen přes filtr rozvodné sítě (DIY) přes switch k Internetu (optický kabel) a na výstupu měl reproduktorové soustavy KEF R7, na síti byl připojen DLNA Synology 918+. Alternativně byl jako zdroj signálu použit streamer TEAC NT-505. Aplikace PS Connect byla nainstalována na iPad Pro použitého pro ovládání.

Použité standardní záznamy Wav a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další. Služby Tidal Master.

A jak to hraje?
Na docela útlou konstrukci je reprodukce zesilovače dynamická s pevným spodkem, zkrátka basy mají dostatek energie a zachovávají si přesnost. Vokály jsou přes dokonalou exaktnost přirozené, lidské. Když je dobrý signál, zesilovač jej bez vymýšlení dokonale přehraje. Pro poslech jsem si nakonec zvolil druhý digitální filtr, pozvolný s vyrovnanou fází. Trochu mně zaskočilo, že Tidal je zatím reprodukován v Hi-Fi kvalitě (ne Master), když se stejné nahrávky přehrají jako HiRes z NAS nebo Tidal Master z externího zdroje jsou skvělé. Překvapivě je vynikající i reprodukce ze sluchátkového výstupu. S výstupním výkonem 2x 300 mV má dostatek rezervy pro „hladová“ sluchátka AKG K1000.

Miroslav Láb


Výrobce: PS Audio
Zapůjčil: Soundstyle s.r.o.
Hi-Fi studia: VOIX Audio & Cinema, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host