Reavon UBR-X200

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 246
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Reavon UBR-X200

Příspěvek od pixel »

Univerzální 4K Ultra HD Blu-ray přehrávač.
15. 12. 2021

Přehrávače optických nosičů začínají být stále víc nedostatkovými přístroji. S omezenými prodeji mechanických CD, DVD a BD nosičů se stává výroba přehrávačů nelukrativní a většina hudební a pomalu i filmové produkce se přesouvá do streamovacích služeb. Kvalitní BD a univerzální přehrávače se z trhu vytrácejí a zůstává jich jen pár, většinou těch nejdražších.

Novou značku Reavon, sídlící v Paříži, založil francouzský prodejce a její výrobní program tvoří zatím dva modely univerzálních přehrávačů určených pro přehrávání audio-video optických nosičů od CD, přes DVD, DVD-Audio, SACD (pouze model UBR-X200) a BD. Přípojnými místy, schopnostmi a ovládacím komfortem připomíná univerzální Blueray přehrávače BDP-95 zaniklého audio segmentu OPPO.

Firma Reavon má v katalogu zatím pouze dva univerzální přehrávače, ten dokonalejší UBR-X200 jsme měli k dispozici. Přehrávač na první potěžkání působí masivně. Je to způsobeno především sendvičovou spodní stěnou, která je zpevněna 3 mm silným ocelovým plechem (šířka 430, výška 82, hloubka 351 mm, hmotnost 6,8 kg). Čelní panel je černě eloxovaný, v jeho střední třetině je zakončena zásuvka disku (jediný, ne úplně dokonalý detail) a pod ní je jednořádkový display. „Vývoj nezastavíš“ a pro kvalitní zpracování audio i 4k videosignálu postačí dvě nevelké, součástkami hustě osazené desky plošných spojů. Kromě těch je v jednoduché ocelové mechanice osazen kombinovaný zdroj se síťovým nízkošumovým toroidním transformátorem (vyhovující vojenským požadavkům) a pulzním zdrojem určeným pro mechaniku a ovládací část.
Obrázek

Audio zpracování nezávisle pro kino a stereo
Zvuková deska má stejně jako pradávné přehrávače OPPO nezávislou část audio/stereo se symetrickým (XLR) a nesymetrickým výstupem (cinch) a část Cinema s nesymetrickými výstupy 7.1. (formáty Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, Dolby Atmos, DTS, DTS-HD MA, DTS-HD HRA, DTS:X). Z video desky je vyveden vícekanálový zvuk na druhé HDMI zásuvce, digitální koaxiální a optický výstupy a dva vstupy USB A (na předním a zadním panelu). O vícekanálový výstup se stará 24bitový Delta Sigma převodník Burr-Brown PCM1690, schopný zpracovat PCM signály s vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 24 bitů. Signály pro nezávislý stereofonní výstup zpracovávají další dva D/A převodníky PCM1795 s maximálním vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 32 bit. Analogové výstupní cesty jsou osazeny operačními zesilovači J-FET. Kmitočtový rozsah na analogových výstupech může být 20 Hz-160 kHz -3 +0,05 dB a zkreslení < 0,00018 %.

Kromě přehrávání optických disků Ultra HD-BD, BD, BD-3D, DVD, DVD-Audio, SACD a CD, zvládá přehrávač některé streamovací služby. Tentokrát je zřejmé, že jsou pouze doplňkem přehrávače a „nouzovou“ funkcí. Přehrávač je možné připojit pouze na LAN síť, na bezdrátovou komunikaci Wi-Fi ani Bluetooth není zařízen. Řídící software streamovacích služeb je dokonalejší než u OPPO BDP-95, ale ne příliš. Při listování v dlouhých adresářích se nevrací rovnou na začátek, ale na místo posledního kroku. Na druhou stranu pro streamovací služby jsou v současné době k dispozici relativně výkonné a ne příliš drahé streamery a u přehrávače se předpokládá pouze „nouzové“ streamování.

Zpracování video signálu je na současné úrovni techniky: HDR 10, Dolby Vision, 36bitová barevná hloubka a True 24p Cinema. Nastavení barevných vlastností je maximálně detailní a většinou nad schopnostmi běžného uživatele.
Obrázek

Nejen pevné nosiče
Ovládací menu má pět základních položek: mechanické nosiče, audio, video, foto a nastavení. Nastavení konfigurace reproduktorových soustav pro výstup 2.1 - 7.1. Nastavení video chce v klidu zažít, možností je dost a nic není třeba přehánět. Pohyb po NAS serverech není úplně rychlý a komfortní, jistě se s dalším upgradem firmware přiblíží ideálu.

Rutinními zkouškami jsem si potvrdil schopnost přehrávat všechny inzerované formáty optických disků. Ovládací software není úplně odladěn, přepínání CD/SACD, stereo/5.1 zatím moc nefunguje, automaticky přehrává „nejvyšší“ formát, DVD-Audio disky mají plně funkční menu a spustíte spolehlivě vybraný záznam i podle zvoleného formátu. Experimentální testovací disk přehraje kompletně, nevidí už ale nejdokonalejší formát se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz, není to ale na závadu, podobné disky byly produkovány většinou pouze pro testovací účely. BD přehrává spolehlivě, konec konců pro tento účel je přehrávač určen. Pro plnohodnotné využití 4K obrazu je dobré koukat na 55“ obrazovku ze vzdálenosti maximálně dvou metrů, jinak je to pouze přepych, bez využití jemných detailů. Při této vzdálenosti je trochu problém s nastavením Cinema ozvučení, zejména pro Dolby Atmos. V normálním HD nastavení (s větším odstupem od předních kanálů) je jiný poměr předních a surroundových kanálů, zkrátka nastavení musíte pro krátký odstup mírně překalibrovat. Z LAN NAS, stejně jako z USB paměťových systémů, je možné audiozáznamy přehrávat bez diskriminace do DSD 128 a PCM do 192 kHz/24 bit. Ovládací firmware funguje skvěle, ale zatím trochu občas drhne „někdy na obrazovce zapomene“ předchozí booklet.

Zvuk a obraz ve skutečnosti
Přehrávač jsem připojil do systému sestaveného z TV přijímače Samsung QE55Q7FN, soundbaru 11.4.1 Samsung HW-Q950 A, HD RAID Synology 918+, USB disku Lacie 1TB, předzesilovače Accuphase C-265, výkonového zesilovače Accuphase P-450 a reproduktorových soustav KEF R-7 v zabydlené místnosti 70 m3. Když pomineme některá drhnutí v ovládání, je nutno potvrdit, že jak obrazová, tak zvuková reprodukce je bezchybná. Příjemná je schopnost nezávislé Cinema a stereo reprodukce. K dobrému obrazu patří i dokonalý vícekanálový, prostorově členitý zvuk a u sterea musí být zachována přesnost, detailnost, spektrální vyvážení a prostorová stabilita, a to Reavon UBR-X200 dokonale splňuje.

Blu-ray přehrávač Reavon UBR-X200 je pro náročnější Hi-Fi a video fandy docela dobrou volbou, s vynikající reprodukcí a relativně příznivou pořizovací cenou. Po dokončení ovládacího firmware bude skvělým univerzálním zařízením pro přehrávání mechanicko-optických disků a příležitostnou reprodukci ze síťových zařízení. Předností přehrávače je vynikající reprodukce jak video, tak audio a univerzální schopnosti. Aktuálním nedostatkem jsou občas nekomfortní streamovací služby, ale pro ty jsou k dispozici jiná zařízení.

Miroslav Láb


Výrobce: Reavon
Zapůjčil: Perfect Sound Group s.r.o.
Hi-Fi studia: VOIX Audio & Cinema, RODEL - AUDIO, LEPŠÍ ZVUK, Studio Luxusní elektronika

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host