Rega Elicit MK5

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 273
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Rega Elicit MK5

Příspěvek od pixel »

Ostrovní vytrvalec.
1. 12. 2022

Mezi integrovanými zesilovači společnosti Rega Research z anglického hrabství Essex, která oslaví už příští rok kulaté abrahámoviny, má výjimečné postavení model Elicit. Ten absolvoval premiéru na jaře roku 1990 a v nabídce značky, která si do té doby vydobyla renomé jen svými gramofony a neméně vyhlášenými gramofonovými raménky, šlo o první komponent svého druhu. Vypočítat, kolik prestižních ocenění ve své kategorii Elicit za více než tři desítky let získal, by zabralo hodně času. Nejdelší výdrž měly zatím předcházející dvě generace, třetí (Elicit MK3), jež nastupovala v květnu ’95, a čtvrtá (Elicit-R MK4, někdy jen Elicit-R), která se představila v listopadu 2013.

Nejmladší inkarnace Elicit MK5 (stojí 54 990 Kč) pak přišla na trh letos v dubnu. Z předchozí verze Elicit-R vychází designově a zčásti také obvodově. Cílem samozřejmě bylo zachovat stále ještě zaplatitelnou cenu a tak radikální inovaci, kterou představuje předzesilovač vyvinutý pro vyšší, dvakrát dražší model Aethos, vyvažuje jednodušší regulace hlasitosti, kdy pasivní atenuátor s kaskádou odporových děličů vystřídal japonský potenciometr ALPS, na který však narazíme i u dražších komponentů (ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je síla). Antivibrační šasi na čtyřech pružně uložených patkách sestává z tuhých desek a profilů z litého kovu. Kovové jsou i veškeré ovládací prvky. S jediným černým provedení kontrastují pod čelním panelem z transparentního organického skla červené kontrolky včetně podsvíceného loga Rega, které informuje o akceschopnosti komponentu.
Obrázek

Chvála klasické konstrukce
Za kompaktní rozměry 43,2 x 8,2 x 34 cm vděčí Elicit MK5, který váží poctivých 12,5 kg, zčásti napájecímu zdroji s robustním, leč nízkým toroidním transformátorem. Usměrněné napětí filtrují čtyři elektrolytické kondenzátory s celkovou kapacitou 18 800 µF, které sice výrobní náklady oproti typickým dvěma „válcům“ s obdobnou kapacitou zvýší, ale nabízejí jak nižší vnitřní impedanci, tak vyšší vybíjecí proud, který je pro dynamické špičky signálu klíčový. Koncové stupně výkonového zesilovače, který pracuje v široce otevřené třídě AB, jsou uspořádané symetricky po stranách šasi, osazené vždy dvěma páry výkonových tranzistorů Sanken STD03N a STD03P (každé výkonové pouzdro obsahuje dva tranzistory v Darlingtonově zapojení) na hustě žebrovaných chladičích, opatřených po stranách estetičtějšími kovovými „kapotami“. Do osmiohmových soustav dodává Elicit MK5 trvalý výstupní výkon 2x 105 W, který v případě poloviční zátěže vzrůstá na 2x 162 W, což už představuje výkonovou rezervu, jež uspokojí i „hladovější“ reproduktorové soustavy. Zanedbatelné harmonické zkreslení v celém akustickém pásmu nikdy nepřevyšuje 0,007 % (hodnota platí pro linkové vstupy). Kritické provozní stavy průběžně monitoruje rychlá elektronická ochrana. Předzesilovač z vyššího modelu Aethos pracuje ve třídě A, jeho vstupní obvody jsou osazené diskrétně tranzistory FET. D/A převodník s obvodem Wolfson WM8742 podporuje na digitálních vstupech signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 24 bitů. Výbava dále zahrnuje sluchátkový zesilovač a korekční předzesilovač pro gramofony s přenoskou typu MM (odchylka od ekvalizační křivky RIAA nepřevyšuje ±0,5 dB). Puristická konstrukce komponentu rezignuje na tónové korekce i „módní“ bezdrátové rozhraní Bluetooth.
Obrázek

Efektivní konektivita
Až minimalisticky uspořádaný čelní panel ovládacími prvky nijak neplýtvá. Po pravici velkého knoflíku Volume na hřídeli už zmíněného potenciometru ALPS nelze přehlédnout kontrolky Direct a Record, informující o vypnutí obvodů předzesilovače při užití přímého vstupu výkonového zesilovače, respektive aktivaci výstupu pro monitorovací smyčku rekordéru. Kromě vypínače je zde dostupné už pouze tlačítko spínače Input, které „ve smyčce“ (stále dokola) přepíná sedm vstupů: čtyři linkové, gramofonový (Phono) a v digitální sekci koaxiální a optický. Širší nabídku i lepší uživatelský komfort nabízí dálkový ovladač Solaris, který zastane krátkodobé „umlčení“ zesilovače, deaktivaci předzesilovače, který je při využití přímého vstupu výkonového zesilovače jen zbytečným zdrojem možných interferencí, a aktivaci monitoringu pro rekordér. Jedinou čelní přípojkou je sluchátkový výstup pro „velkého jacka“ (6,35 mm).

Na zadním panelu převažují zdířky pro konektory cinch, které zůstávají od první generace zesilovače z nepochopitelných důvodů poniklované, protože za standard signálových kanelů platí pozlacené kontaktní plošky. Kromě jmenovaných vstupů sekundují ještě přímému vstupu výkonového zesilovače (Direct Input) a třem výstupům. Konektivitě lze vytknout pouze jediné: většina integrovaných zesilovačů ve střední třídě už nabízí symetrický výstup, ale ten Rega nabízí pouze u referenčního modelu Osiris, který vychází na čtyřnásobek ceny testovaného přístroje. K připojení reproduktorových soustav slouží dva páry masivních šroubovacích pozlacených terminálů, které si poradí s libovolně zakončenými reproduktorovými kabely. Výčet prvků na zadním panelu uzavírají zemnící svorka, dobře přístupné pouzdro trubičkové pojistky a dvoupólová zásuvka pro napájecí kabel.
Obrázek

Stereo s bonusem pro diskofily
Zesilovač doplnily velké stojanové dvoupásmovky Bowers & Wilkins 805 D4, univerzální Blu-ray přehrávač Cambridge Audio CXU a gramofon Pro-Ject X1 s přenoskou Pick it S2 MM. Kabely byly signálové XSymphony Pure Silver Fantasy, optický Cable4 Grey Optilink a Pro-Ject Connect it E, reproduktorové XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Rendezvous in New York (Stretch Records, 2013), Peter Gabriel: Up (Virgin Records, 2003), Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019), LP Einstürzende Neubauten: Ende Neu (Mute, 1996), Jan P. Muchow: The Antagonist (Supraphon, 2017) a Michal Prokop & Framus Five: Mohlo by to bejt nebe… (Supraphon, 2021).

Výrazné rysy zesilovače Rega Elicit MK5 představují čistota a transparentnost. Výborně kontrolované basy „dávkuje“ v akurátním objemu, který není příliš masivní, ale možná i proto, aby vyniklo barvotvorné střední pásmo, které je prokreslené do nejmenších detailů a vynikne zvláště u nahrávek s větším zastoupením akustických nástrojů či vokálů. Výšky jsou hladké a otevřené. Na vynikající úrovni je také dynamika. Při poslechu hudby napříč různými žánry nepřestává bavit jeho muzikálnost a uvolněný teplejší projev. Hudební scéna je široká a přesné lokalizaci nástrojů vychází vstříc i její hloubka. Anglická značku si spojujeme hlavně s vyhlášenými gramofony, což nezapře ani vynikající phono předzesilovač. Dynamické špičky při poslechu hudby z LP desek si zachovávají čistotu, jinak typickou spíše pro digitální zdroje signálu.

Pavel Víšek


Výrobce: Rega Research
Zapůjčil: AV Integra CZ s.r.o.
Hi-Fi studia: Cinema Shop, RODEL - AUDIO, Audiofriend, Avitsmart, Hifi Hejhal, Hifi Morava, HIFI Opava, HifiSound Studio, LEPŠÍ ZVUK, Melodie, Studio Eso, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů