Rotel A12MKII

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 273
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Rotel A12MKII

Příspěvek od pixel »

Konzervativní kompaktní technika.
9. 7. 2022

Klasické integrované zesilovače jsou perspektivní pouze za předpokladu rozšíření o digitální vstupy a nejlépe o webové služby. Téměř před rokem jsem si hrál se zesilovačem Rotel A14MKII. Teď došlo na nižší a levnější model A12MKII, klasický analogový zesilovač, který je rozšířen o D/A převodník a digitální vstupy. Rozměrově klame tělem, pro výkon 2x 60 W je nízký pouze 93 mm (šířka 430, hloubka 345 mm a hmotnost 8,8 kg). V katalogu Rotel je A12MKII ve „startovací“ sérii s výstupním výkonem 2x 60 wattů do impedance 8 ohmů, takže pro čtyřohmové soustavy je k dispozici výstupní výkon 120 wattů v jednom kanále.

Na ukončení tisku papírových katalogů jsme si již zvykli; u japonské firmy Rotel to potkalo i návody k obsluze. Buď si návod otevřete na dodaném USB sticku, nebo dokonce jen na webu. To, že jsem si mohl pohodlně listovat a opisovat z papírových návodů je definitivně pryč. Zkrátka informace musíte shánět kde se dá, ještě že je jednoduché přístroj otevřít a o všem se přesvědčit na vlastní oči.
Obrázek

Popis
Analogová klasika začíná od konce, zesilovač má analogové napájení s krásným firemním toroidním transformátorem, s dostatečným výkonem a za usměrňovačem spojeným s filtračními kondenzátory 2 x 10.000 uF. Výkonové zesilovače pracují ve třídě AB a pro daný výstupní výkon jsou výrazně předimenzovány. Každý z koncových zesilovačů je na výstupu osazen dvěma páry komplementárních bipolárních tranzistorů Sanken (klasické typy i v high-endových produktech) a ty jsou namontovány na vnitřním rozměrném chladiči. Pět analogových vstupů, z nichž jeden je určen pro MM přenosku je rozšířeno o dva koaxiální S/PDIF, dva optické TOSLINK a jeden USB B (PC) vstup. Bezdrátově je možné na vstup připojit externí zařízení prostřednictvím Bluetooth. Kromě výkonových výstupů pro dva páry reproduktorových soustav je k dispozici i linkový nesymetrický výstup předzesilovače. Analogová kmitočtová charakteristika je vyrovnaná od 10 Hz do 100 kHz v tolerančním poli +-0,5 dB se zkreslením menším než 0,018 % a odstupem rušivých napětí větším než 100 dB na linkových vstupech. Zařazení zesilovače do složitějších systémů a systémů chytrého domu usnadňují vstup a výstup Rotel Link, zásuvka RS 232, vstup pro čidlo externího IR ovladače a dva výstupy spínacího napětí. Zásuvka USB A vstupu je stejně jako sluchátkový výstup na čelním panelu. Kompletní elektronika je na dvou patrech plošných spojů a D/A převodník, 32bitový od Texas Instruments čip PCM5242 je schopen zpracovat PCM signály 384 kHz/32 bit. Zvukový formát DSD není v repertoáru zesilovače, stejně jako schází aktuální síťové streamování.
Obrázek

Roon zvládá, ale pouze po USB kabelu
Přestože je zesilovač Roon Tested, je to pouze pro USB B PC vstup připojený kabelem (pro Windows dokonce standardně za předpokladu instalace driverů, Mac OS je nepotřebuje). Výhoda je v tom, že Roon sám zvládá konverzi DSD záznamů na PCM a tím i jejich bezproblémovou reprodukci v nejvyšším možném formátu, včetně dekódování záznamů MQA. Zesilovač má na čelním panelu přímou volbu vstupů jedenácti tlačítky, tři další tlačítka jsou určena pro pohyb v menu a posledním dvěma se přepínají dva páry reproduktorových soustav. Stejné možnosti nabízí dálkový ovladač, který usnadňuje přímý přístup ke korekcím a balance, na zesilovači je to možné pouze prostřednictvím menu. U jednotlivých vstupů lze v menu nastavit různou korekci zesílení.
Obrázek

Jak to hraje?
Zesilovač Rotel A12MKII jsem testoval standardní sadou záznamů, které mám sestaveny na Roon playlistu: Miles Davis, Marcus Miller, Music From Fiesta, Steve Tibbetts, Natural Causes-ECM, Anna Netrebko, Opera Arias-DG, Miles Davis, Kind of Blue-Columbia, Antonio Forcione & Sabina, Meet Me in London-Naim, John Abecrombie Quartet, 39 Steps-ECM, Diana Krall, The Girl in the Other Room-Verve. Jako signál sloužil Roon server Nucleus, Tidal Master, RAID NAS Synology 918+, ovládaných iPadem Pro M1. Na výstupu byly připojeny reproduktorové soustavy KEF R7.

Reprodukce je skvělá s dostatkem měkčích, sametových basů, s vyváženými přirozenými vokály a jemnými výškami. Lokalizace je přehledná a stabilní s příjemnou prostorovostí. Zesilovač Rotel A12MKII je racionální přístroj; za rozumné peníze získáte univerzální výkonné zařízení schopné spojení s historickými analogovými přístroji i aktuálními digitálními kanály.

Miroslav Láb


Výrobce: Rotel
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, PROFIMEDIA High End Audio Video, Hifi Morava, HiFi Safír Olomouc, HifiSound Studio, JASYKO, Melodie, PP HiFi Studio, PureSound, Studio Eso, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host