Rotel Michi X3

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 248
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Rotel Michi X3

Příspěvek od pixel »

V jednoduchosti je síla.
24. 1. 2022

Hongkongská firma Rotel je na světě neuvěřitelných 65 let a od roku 1980 je v úzkém sepětí s anglickou firmou Bowers & Wilkins. Původní jednoduché a téměř lidové přístroje se ve spojení s anglickou reproduktorovou sestrou posunuly kvalitativně i cenově výrazně výš. Série přístrojů Michi patří skutečně k tomu nejlepšímu v katalogu Rotel a i k tomu, co se v současné době na trhu vyskytuje.

Z produkce Rotel a nejvyšší série Michi jsem měl k dispozici integrovaný zesilovač Michi X3 (cena 134.000 Kč). Přestože se jedná o „levnější“ přístroj (předzesilovače, výkonové zesilovače a monobloky jsou cenově ještě výš) je to úctyhodné zařízení. Jen unboxing skoro třicetikilového přístroje vyžaduje trochu námahy a opatrnosti, ale stojí to za to. Zesilovač je jednoduchý a překrásný. Matná černá skříň poskládaná z perfektně zpracovaných dílů z hliníkové slitiny tvoří uzavřený blok, dokonce se skrytými chladiči, skutečně to není neohrabaná „highendová garážovka“. Na čelním panelu jsou pouze dva knoflíky přepínače vstupů a regulace hlasitosti, tlačítko síťového vypínače a 1/4“ sluchátková zásuvka. Samotný čelní panel je z umaplexu a mezi knoflíky je podsvícen OLED displejem.
Obrázek

Bipolární symetrická klasika
Principiálně je zesilovač jednoduchost sama, je to vlastně klasický stereofonní integráč s výstupním výkonem 2x 200 wattů do impedance 8 ohmů a 2x 350 wattů do 4 ohmů. Napájecí zdroj je osazen toroidním síťovým transformátorem vsazeným do stínícího krytu. Nízkošumový síťový transformátor je firemním produktem a má oddělená vinutí pro analogovou, digitální a řídící sekci. Stejně tak jsou oddělená vinutí pro oba koncové zesilovače. Obvodová řešení a realizovaná konstrukce (rozměry 485 x 150 x 452 mm) zaručují kromě velkého výstupního výkonu činitel tlumení větší jak 350, kmitočtový rozsah od 10 Hz do 100 kHz v tolerančním pásmu 0,4 dB při zkreslení menším než 0,008%, s odstupem rušivých napětí lepším než 102 dB.
Obrázek
Signálová cesta je nejen napájecími zdroji rozdělena na čistě analogovou s jedním symetrickým (XLR), čtyřmi nesymetrickými (cinch) vstupy z nichž jeden je phono pro MM přenosku. Ve druhém zadním subpanelu jsou digitální vstupy, tři optické TOSLINK, tři koaxiální S/PDIF, LAN, USB B a ovládací přístupy včetně RS232 (pro řídící systém chytrého domu Crestron, AMX a další). Vstup USB je možné přepnout na formát 1.0 nebo 2.0, závisí na tom nejvyšší zpracovatelný vzorkovací kmitočet. Zásuvka USB A je určena pouze pro servisní účely a pro nabíjení. Stejně tak LAN připojení slouží především pro upgrade zesilovače. Oba výkonové výstupy jsou na osmi krásných kovových svorkách, které jsou zapojeny po dvou paralelně, zjednodušují tak zapojení biwiring. K dispozici jsou navíc linkové výstupy z předzesilovače, dva výstupy pro subwoofery a bezdrátové připojení Bluetooth. Zkrátka zesilovač je krásný i zezadu. Tak, jak jsou vstupy a výstupy rozděleny na zadním panelu, tak logicky je řešena signálová cesta. Digitální vstupy a signál Bluetooth apt-X jsou přes procesor zakončeny D/A převodníkem Asahi Kasei AKM 4990EQ schopným zpracovat 32bitové signály se vzorkovacím kmitočtem do 768 kHz. V tomto bodě konečně dochází k propojení s analogovou signálovou cestou. Korekce a všechny signálové úpravy jsou prostřednictvím DSP ovladatelným v menu na displeji. Výkonové zesilovače jsou osazeny výhradně bipolárními tranzistory, jsou v symetrickém zapojení a na koncových stupních je paralelně zapojena vždy pětice párů komplementárních tranzistorů pracujících v AB třídě. Sluchátkový výstup je odvozen od výkonových zesilovačů a zasunutí jacku vypíná výkonové výstupy. Přepínání analogových vstupů je prostřednictvím miniaturních relé. Stejně kontaktně jsou zapínány reproduktorové ochrany.
Obrázek

Programovatelné ovládání
Nastavovací menu se aktivují a vstupuje se do nich pouze prostřednictvím dálkového ovladače, kterým je elegantní podlouhlý hliníkový hranol. Ovládají se především nastavovací a kontrolní menu, zapíná zesilovač a reguluje hlasitost. Čtyřmi funkčními tlačítky můžete přímo vyvolat submenu Display, Setup, Audio a Source. V submenu Audio jsou k dispozici korekce hloubek a výšek a balance, opět regulovatelné pouze dálkovým ovladačem. Knoflíky na čelním panelu se pouze přepínají vstupy a reguluje hlasitost, Michi X3 je zkrátka provozně přátelsky jednoduchý, klasický analogový přístroj.

Jak to hraje
K zesilovači jsem připojil streamer/DAC TEAC NT-505, server ROON Nucleus a reproduktorové soustavy KEF R-7. Roon jsem ovládal tabletem iPad Pro. Standardně jsem použil záznamy WAV a FLAC 44,1-192 kHz/16-24 bit, jazz, rock, klasika, pro mne referenční Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, SACD/CD The Look of Love, SACD/CD Čajkovskij 1812 Telarc 2001, CD Rolling Stones Bridge to Babylon (Virgin Records 1997), Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další streamované z Tidal Master.

Na zesilovači Rotel Michi X3 jsem přepnul vstup USB-PC na verzi 2.0 a jako zdroj jsem použil ROON Nucleus s výstupem 384 kHz/32 bit. Druhou variantou bylo použití převodníku TEAC NT-505 opět se vstupním signálem USB z ROON Nuklea a analogovým vstupem na zesilovači X3. Reprodukce je jednoduchá, čistá, na záznamech je spolehlivě slyšet pozadí studia. Basy jsou konkrétně tvrdé s pevným ohraničením, vokály přirozené bez zabarvení. Pásmo vysokých kmitočtů je klidné bez „nakřáplosti“ nebo rušivých rezonancí. Přebytek výstupního výkonu zaručuje, že tyto vlastnosti si reprodukce zachovává i při vysoké poslechové hlasitosti (pochopitelně limitované reproduktorovými soustavami). Osobně bych dal pro přehlednost reprodukčního řetězce přednost použití interního D/A převodníku zesilovače X3, se streamerem TEAC si nezadá a celý systém se zjednoduší a se signálovými kabely nemusíte laborovat.

Miroslav Láb


Výrobce: Rotel
Zapůjčil: BaSys CS s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, PROFIMEDIA High End Audio Video, Hifi Morava, HiFi Safír Olomouc, HifiSound Studio, JASYKO, Melodie, PP HiFi Studio, Studio Eso, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů