Rotel S14

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

Rotel S14

Příspěvek od pixel »

Digitálně analogová kombinace.
29. 4. 2024

Japonská firma Rotel oficiálně zahájila svou činnost v roce 1961 a od roku 1979 se soustředila na výrobky, u kterých byla preferována především dokonalá kvalita reprodukce zvuku při zachování relativně dobré cenové dostupnosti jednotlivých přístrojů. Výroba byla soustředěna do Japonska a na dálný východ, ale kontrolní a definitivní optimalizace přístrojů probíhaly na laboratorním zařízení v Anglii. Výsledkem této spolupráce byl v roce 1982 zesilovač RA-802B, který se stal v krátké době nejúspěšnějším výrobkem Rotel.

Základ je analogová klasika
Aktuální integrovaný zesilovač/streamer S14 je pokračováním těchto tradic. Kombinuje klasický analogový zesilovač doplněný vedle stereofonního analogového vstupu digitální částí, která zahrnuje streamer, digitální vstupy a D/A převodníky osazené 32bitovými obvody ESS Sabre. Základem zesilovače je robustní šasi z ocelového plechu (rozměry: šířka 430 mm, výška 93 mm hloubka 345 mm a hmotnost 9,15 kg) a předimenzovaný analogový napájecí zdroj osazený výkonovým toroidním transformátorem a dvěma filtračními kondenzátory s kapacitou 2 x 10.000 uF, doplněný o nízkovýkonový standby zdroj.
Obrázek
Obrázek
Koncové zesilovače pracují v třídě AB a na výkonových stupních jsou osazeny vždy dvěma páry bipolárních, komplementárních tranzistorů. Všechny výkonové prvky jsou na robustním chladiči, který je umístěn uvnitř skříně a i při vyšším výstupním výkonu oteplení vnějšího krytu nepřekračuje 40 °C. Výstupní výkon zesilovače je 80 wattů do impedance 8 ohmů a 150 wattů do 4 ohmů s činitelem tlumení 400. Kmitočtová charakteristika je vyrovnaná od 10 Hz do 100 kHz v tolerančním poli 1 dB.

Zesilovač má kromě analogového vstupu digitální přístup prostřednictvím LAN a WLAN sítě, koaxiální vstup S/PDIF, optický Toslink, USB B zásuvku pro připojení počítače a USB A pro vnější paměťová média. Bezdrátová komunikace je možná prostřednictvím Bluetooth a AirPlay2. Analogové výstupy kromě dvou párů výkonových terminálů jsou linka na výstupu předzesilovače, výstup pro případné připojení subwooferu a na čelním panelu 3,5mm zásuvka pro sluchátka. Ovládání zesilovače je šesti tlačítky přepínání vstupů na levé straně čelního panelu a pohyb v nastavovacím menu třemi tlačítky na pravé straně. Provozním prvkem je jediný knoflík regulátoru hlasitosti a uprostřed panelu je rozměrný barevný OLED display. IR dálkový ovladač je docela robustní kovový výrobek.
Obrázek

Digitální perspektiva
V současné době je téměř nezbytné ovládání přístrojů aplikací pro chytré mobily nebo tablety. Toto řešení spolu s firmwarem přístroje usnadňuje jeho určitý vývoj v rámci stávajícího hardware. To je do určité míry optimistické z pohledu uživatele. Záleží, jakou formu aktualizace firma volí. U testovaného zesilovače S14 probíhala aktualizace automaticky nevratně a bez varování. Pouze na displeji se objevil nápis „Do Not Power off!“ a čekat. Po první aktualizaci se zesilovač uvedl do stavu, kdy po třiceti sekundách snížil hlasitost na třetinu rozsahu regulátoru. Vyzkoušel jsem všechny vstupy a přístupy přes Tidal i Roon a zesilovač si trval na svém, po třiceti sekundách ztišil hlasitost na nepoužitelnou úroveň. Resety ani bloumání v menu nebyly k ničemu. Když už jsem se rozhodoval, zda zesilovač vyřadit nebo vrátit jako nefunkční, naskočil na displeji nápis aktualizace. Počkal jsem a „originální“ funkce zesilovače bez problémů zmizela. Trochu za vadu považuji, že tyto změny probíhají automaticky bez možnosti uživatelského potvrzení. Z nedokončeného firmware není jednoduchá cesta zpět.

Nedokončená je aplikace Rotel pro mobil. Při každém otevření aplikace musíte spustit Refresh a přihlásit S14 ke komunikaci, trvá to několik sekund. Zatím není možné komunikovat s NAS na síti a nejsou zobrazeny adresáře na USB médiích, přehrávají se záznamy od první skladby. Stejně tak jsou na základní obrazovce mobilu/tabletu pouze ikony internetových rádií, Qobuz a Buetooth. Inzerovaný Tidal a Spotify přímo připojit zatím nejdou. Všechno jsou to ale jenom softwarové hry a ty by časem mohly být dokončeny, doufejme že brzo! Spojení s Roon serverem Nucleus jak po LAN síti, tak USB po posledním upgradu firmware plně funkční (V.1126). Lze předpokládat, že ovládací aplikace se bude postupně vyvíjet a vše bude jednodušší a dokonalejší. Zatím je to tak, že aktualizace probíhá každý den (již třetí).

Prostřednictvím menu je možné využít kmitočtové korekce basů a výšek, nastavit balance, podsvícení displeje a další. Zesilovač S14 je schopen zpracovat PCM signály se vzorkovacím kmitočtem až 384 kHz a rozlišením 24 bit a podporuje dekódování signálů MQA.
Obrázek

Poslech
Když zesilovač přestal nekontrolovaně měnit hlasitost, byla reprodukce bezproblémová. Mou sadu testovacích signálů: Miles Davis/Tutu (1986), Kind of Blue (1959/2013 HD Tracs) i SACD, Rolling Stones/Let It Bleed (2012 Remastered), Bridges To Babylon (1997), Antonio Forcione & Sabina Sciubba/Meet Me In London (192 kHz Super Hi Def Edition, Naim), Diana Krall, The Girl in the Other Room, Arild Andersen, Mira (ECM), Bill Evans Trio, How May Heart Sings, John Coltrane and Milt Jackson, Bags and Trane (1961, 2015 192 kHz/24bit) a další. Na výkonových výstupech byly připojeny reproduktorové soustavy KEF Reference 3 Meta, vše v akusticky „přiměřeně“ zatlumeném prostoru s objemem 70 m3. Reprodukce je v celém akustickém pásmu bez pozorovatelného zkreslení v přijatelném dynamickém rozsahu. Basy jsou pevné, extrémně hluboké, konkrétní. Pokud bude dokončen přátelštější ovládací software, umožňující přímý přístup k Tidal a Spotify a paměťovým médiím (NAS) na domácí síti, bude Rotel S14 skvělým zařízením.

Miroslav Láb
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, Cinema Shop, PROFIMEDIA High End Audio Video, Hifi Morava, HiFi Safír Olomouc, HifiSound Studio, JASYKO, Melodie, PP HiFi Studio, PureSound, Studio Eso, Studio Špalíček

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů