T+A Solitaire T

Odpovědět
Uživatelský avatar
pixel
Příspěvky: 274
Registrován: 04 led 2016 19:59
Kontaktovat uživatele:

T+A Solitaire T

Příspěvek od pixel »

T+A zase originální…
11. 12. 2022

Rodinná firma T+A, sídlí v Herfordu nedaleko Berlína, existuje od roku 1978 a její logo vychází z prvních písmen slov Technologie a Aplikace. Její výrobky plynule přešly od analogové éry do digitální a patří jak technicky, tak zpracováním mezi to nejdokonalejší, co je na trhu k dispozici. Po úspěšném vývoji a probíhající výrobě magnetplanárních sluchátek v té nejvyšší kvalitě Solitaire P, ekonomicky přístupnějších Solitaire P-SE a dokonalém sluchátkovém zesilovači HA200 se vývoj u T+A nezastavuje.

Poslední novinkou jsou bezdrátová sluchátka Solitaire T (cena 32.800 Kč). Cílem firemních techniků bylo zmenšit nebo smazat zvukový rozdíl mezi audiofilskými, pracovními a cestovními sluchátky. Jako většina bezdrátových sluchátek jsou i tato uzavřená a ve společnosti na sebe akusticky nepoutají pozornost. Mušle jsou logicky circumaural, to znamená, že boltce uší jsou uvnitř náušníků, které jsou po celém obvodě usazeny pohodlně na hlavě. Všechny viditelné díly jsou přesně zpracované z hliníkové slitiny s dokonalou povrchovou úpravou a zaručují sluchátkům dlouhou životnost. Kovové mušle jsou černě nebo bíle lakované a tomu odpovídá svou barevností potah náušníků a spojovacího mostu z jemné kůže. Délka mostu a tím pohodlné usazení sluchátek na hlavě se nastavuje aretovaným zasouváním částí navazujících na kloub mušle. Všechny díly třmenových závěsů jsou kovové s příjemnou povrchovou úpravou. Mušle jsou v závěsech volně pohyblivé a v „neposlechovém“ módu mohou být sluchátka sklopena a pohodlně zavěšena na krku. V mušlích jsou nainstalovány nové dynamické měniče o průměru 42 mm, které jsou vybírány s minimálními tolerancemi. Celulózové membrány jsou po obvodě zatlumeny a snižují tak nežádoucí kmity, které by mohly být parazitními rezonancemi ve spojení s kmitací cívkou. Výsledkem je zaručený vyrovnaný kmitočtový přenos od 4 Hz do 22 kHz při maximálním zkreslení 0,05 % (při akustickém tlaku 94 dB).
Obrázek

Jednoznačné ovládání
Ovládací prvky jsou umístěny na obvodových přírubách mušlí, na levé je vypínač a čtyři LEDky indikující stav nabití vnitřní Lion baterie, na pravé mušli je tlačítko aktivizace Bluetooth propojení, tlačítko Mode, kterým se zapíná ANC (Automatic Noise Canceling) a aktivuje HQ přenos, jediná čtyřbarevná LEDka indikuje formát zpracovávaného signálu Bluetooth. Bluetooth komunikace ve verzi 5.2 je schopná přenášet nejaktuálnější formáty AAC, aptX HD zaručuje kvalitu přenosu téměř srovnatelnou s kabelovým přenosem u kvalitních zařízení a u méně kvalitních systémů je spolehlivě překračuje. Pro dekompresi signálu je používán obvod Qualcom QCC5127. Obvody ANC používají jako vstupní čidla čtyři mikrofony z nichž dva jsou používány pro komunikaci při telefonování. Posledními ovládacími prvky jsou dotykové plochy na pravé mušli, posunem prstu nahoru a dolů se mění hlasitost, poklepem v různém rytmu se přijímají telefonní hovory nebo ovládá přehrávač.

Tři způsoby konektivity
Naprosto originální jsou možnosti využití sluchátek, přesněji způsob jak sluchátka připojovat ke zdrojům signálu. Kromě bezdrátového provozu je možné sluchátka připojit ke zdroji signálu v pasívním režimu kabelem zasunutým do 2,5 mm symetrické zásuvky na pravém sluchátku, k dispozici je kabel na druhém konci zakončený nesymetrickým 3,5 mm jackem s případnou redukcí ¼“ jacku nebo letecké dvou jackové redukce, posledním je profesionální kabel zakončený symetrickým 4,4 mm jackem Pentaconn. Pokud při pasívním připojení zapnete sluchátka, elektronika ANC je plně funkční, to znamená, že se sluchátka přepnou z pasívního režimu do aktivního s D/A převodem a s automatickým potlačením šumu. Druhou kabelovou možností je využití zásuvky USB-C s odpovídajícím kabelem, v tomto případě je nutné sluchátka zapnout a potom využíváte jejich vnitřní D/A převodník. Systém je označen Active Analog a v obou případech může využívat automatické potlačení okolního hluku-Automatic Noise Canceling. Všechny kabely z příslušenství jsou z OFC (Oxygen Free Cooper) mědi a jsou zakončeny zlacenými konektory. Převod digitálního signálu jak z obvodu Qualcom, tak z digitálního vstupu (USB-C) zajišťuje D/A převodník Sabre ESS9218. Sluchátka se nabíjejí z 5V USB napáječe nebo počítače. Na jedno nabití jsou sluchátka schopna až 70 hodin provozu a 35 hodin v HQ módu. Za 15 minut nabíjení jsou sluchátka schopna hrát 7 hodin.
Obrázek

Jak hrají?
Sluchátka byla připojena nesymetrickým kabelem k streameru/sluchátkovému zesilovači TEAC NT-505, telefonu iPhone 13 Pro přes redukci kabelem nebo bezdrátově, k Macbook 13 Retina bezdrátově i kabelem a k iPad Pro bezdrátově. Jako zdroj signálu byl použit systém Roon se serverem Nucleus a služba Tidal Master. Záznamy: Miles Davis Kind of Blue, Antonio Forcione/Sabina Meet Me In London, John Abercrombie Quartet, 39 Steps, Anna Netrebko, Opera Arias, Diana Krall, The Girl in the Other Room, Steve Tibbetts, Natural Causes, Chase, Chase, Miles Davis/Marcus Miller, Music From Siesta.

Reprodukce je ve všech variantách připojení výborná, konkrétních basů s pevnými obrysy je dostatek a druhý konec pásma je nenápadně „hladký“, téměř neomezený. Vokály jsou přirozené v celém dynamickém rozsahu. Pasivní kabelový režim s vypnutou elektronikou nabízí možnost laborování se sluchátkovými předzesilovači a tady se ukazuje, že samotná sluchátka jsou vynikající, s širokým přenášeným pásmem, minimálním zkreslením a bez jakýchkoliv nežádoucích rezonancí. Potlačení hluku ANC je skutečně účinné a dokonale vás od okolí odizoluje. Podstatné je, že ani po přechodu na bezdrátový Bluetooth režim se charakter reprodukce nezmění a i při bateriovém provozu je dynamika reprodukce neomezená.

Nejen kvalitní, ale také originální
Bezdrátová sluchátka T+A Solitaire T jsou nejen designově, technologicky a zvukově dokonalá, ale mají k dispozici vyčerpávající čtyři provozní režimy: bezdrátový Bluetooth, kabelové analogový pasivní i aktivní a digitální. V tom zatím nemají konkurenci.

Miroslav Láb


Výrobce: T+A
Zapůjčil: Altei s.r.o.
Hi-Fi studia: AVcenter.cz, RODEL - AUDIO, ALTEI, HIFI Opava, LEPŠÍ ZVUK, Studio Luxusní elektronika

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů