Pasul
Hele,mám pro tebe novinku,která se schová,aby nebyla vidět a přitom budeš u svých kadibudek slyšet taky basu a basy vůbec.
Hledáte šikovný malý subwoofer? Žádnou velkou bednu velikosti mrazáku, přesto s rozumnou reprodukcí hlubokých tónů ? Stačí se porozhlédnout u specialistů. Subwoofery sice vyrábí stovky firem, ale naprostá většina je má v nabídce jaksi jen do počtu. Jako vždy, úzká specializace přináší více zkušeností, výsledek bývá lepší. Pro reprodukci nízkých kmitočtů je zapotřebí velká plocha membrány basáku a velký objem skříně. Stará pravda vychází z fyzikálních zákonů. Přesto lze i s menším subwooferem dosáhnout stejně hluboké a mocné basy, ale řešení není snadné.

Průkopníkem nové koncepce byl již před dvaceti lety Bob Carver, zakladatel společnosti Sunfire. Menší plocha membrány i objem skříně se dá dohnat vyšším zdvihem /rozkmitem membrány/ a podstatně vyšším výkonem zesilovače. Zatímco běžné basáky mívají při velmi hlasité reprodukci zdvih 1 nebo 1,5 cm, speciální modely zvládnou 3 cm i více. Ovšem potřebují pro takový tělocvik mohutnější magnetický systém. Ten ovšem nekompromisně vyžaduje několikanásobně vyšší výkon zesilovače. Dříve byla situace horší, dnes se již výkonné basové reproduktory vyrábí, stejně jako neobyčejně efektivní digitální zesilovače a také existují výrobci subwooferů s bohatým know-how. Jednou ze specializovaných firem je kalifornská Velodyne Acoustics, věnuje se jejich vývoji přes 25 let. Vyrábí subwoofery v širokém cenovém rozpětí, od 8 až po téměř 400 tisíc Kč, vybrat si můžete mezi 30 modely. Nejmenší se jmenuje MicroVee, vhodný právě do menších pokojů, kostka s šířkou a výškou 23 cm, pouze hloubka je 24,5 cm.
Přestože je MicroVee malá, disponuje pozoruhodně dospělou reprodukcí. Konstrukce využívá neobvyklá řešení, v součtu vedou k výbornému výsledku. MicroVee nemá bassreflex, jde o uzavřenou skříň. Ta ostatně není ze dřeva, nýbrž z hliníku, od konkurence se na první pohled odlišuje zaoblenými hranami a pravidelnými drážkami v kovu. Aby se zamezilo nežádoucím pazvukům při nízkých tónech a vyšších hlasitostech (poměrně častý jev u konstrukce s bassreflexem), zvolil Velodyne jinou cestu. Takzvanou pasivní membránu. Co to je? Prakticky podobný basový reproduktor, jako ten, do kterého přichází signál, nepotřebuje ale nákladný magnetický systém. V uzavřené skříni se zvýší při každém kmitu aktivního měniče tlak a vyvolá pohyb pasivní membrány. Basy tedy vyzařuje plocha dvou reproduktorů. Výhoda: nevznikají žádné pazvuky, nevýhoda: dražší řešení, navíc potřeba vyššího příkonu než u bassreflexu.

Za čelní stranou MicroVee pracuje reproduktor s průměrem alu-membrány 15 cm, stejné jsou i další dvě pasivní membrány, po stranách kostky. Potřebný výkon zajistí 600 W zesilovač, pracuje v třídě D (tzv. spínaný nebo digitální), dokáže ve špičkách krátkodobě dodat 1.200 wattů. Pro chlazení tak výkonného zesilovače nestačí žebra vzadu umístěného chladiče, teplotu pomáhá snížit mnohem větší plocha – totiž celá kovová skříň. Proto nepřekvapí hmotnost malé třiadvaceti centimetrové kostky, má 10 kg.
Nechybí samozřejmě ovladače pro nastavení dělícího kmitočtu, fáze a obvody automatického vypínání/zapínání. Výrobce udává rozsah 38 až 120 Hz v pásmu +/- 3dB. Na první pohled se zdá kmitočet 38 Hz nic moc, jenže Velodyne za parametry skutečně ručí, na rozdíl od mnoha jiných výrobců. Připomínám, že nejnižší tón baskytary představuje 41 Hz. Důležitá je schopnost nízké tóny také zahrát dostatečně nahlas, ale i zde Velodyne příjemně překvapí: v testu dosáhl 104 dB. Díky více než dvacetiletým zkušenostem s konstrukcí subwooferů zajistí nejmenší model MicroVee vzrušující zážitky při sledování filmů i poslechu oblíbené hudby. A přitom z malé skříňky, která v místnosti snadno zmizí. MicroVee pořídíte za necelých 24 tisíc, Velodyne má v nabídce ale i celou řadu levnějších typů, zaberou ale více místa.