Akustická pěna vs minerální vata - hodnoty absorpce

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Akustická pěna vs minerální vata - hodnoty absorpce

Příspěvek od overgrounder »

Zdravím,
věděl by někdo nějaké přesnější hodnoty pohltivosti minerální vaty Rockwool Rockton?
V technickém listu se píše pouze toto:
Deska 50-99mm - 0,7
deska 100-200 - 0,85
Doma mám všude 100mm
Počítám, že to jsou zprůměrované údaje, psal jsem výrobci o nějaké grafy nebo tabulky dle pásem, ale bez odpovědi.
Rád bych tuto vatu ze všech panelů vyházel a nainstaloval místo toho tento výrobek v síle 80mm:
https://www.eurofoam-tp.cz/snizeni-hluk ... rizeni.php
Jde o to, jestli si nějak pomůžu v absorpčním účinku, pominu-li tedy prašnost vaty a smradlavost pěny :lol:

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akustická pěna vs minerální vata - hodnoty absorpce

Z toho hypoteticky vychází, že 100mm min. vata (pokud tedy můžeme brát podobné hodnoty i pro vatu s otevřenou strukturou - což Rockton je), že 80mm pěna z odkazu má shodnou pohltivost ve všech pásmech. Takže úspora 2cm, které lze na panelu rezervovat pro vzduchovou kapsu. To by šlo *palec*
Trochu problém je jen ta antracitová barva, jelikož skrz plátno (i dvojité) prosvítá. Je zde řešení v použití pěny Basotect (bílá, stejné parametry), ale cena je vyšší a navíc se dělá v pro mě nevhodných formátech. U toho odkazovaného "antracitu" lze použít i tzv flokování, což je v podstatě nanesení slaboučké vsrtvy textilních vláken v požadované barvě. Nicméně to podle mě sníží pohltivost, pokud uzavřu buněčnou strukturu. Dodavatel tvrdí, že to pak ani nikdo nikdy neměřil.

Tomáš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

Nemyslím si,že by to s tím prosvítáním bylo tak strašné,tu pěnu(antracitovou) z eurofoamu jsem kupoval už asi před 12 lety
(má to tam na starost Ing Lernbecher,velice ochotný,dá se s ním dohodnou cokoliv)

starší obrázek,potaženo plátnem z Ikea:
Obrázek

nakonec potaženo jutou,v kombinaci s Boomkiller od Martina Vitvara (žádná sláva,drahé,ošklivé,nemá to takovou účinnost,jak Vitvar tvrdí,to by se tím musel obložit celej pokoj),takže nakonec zhruba do 500 Hz vyladěno DRC pomocí mini DSP :D
Obrázek

Ona ta pěna stejně na basy moc nefunguje,spíš středy a výšky.A hlavně to chce vytvořit mezi zdí a pěnou nějakou alespoň minimální vzduchovou mezeru.

overgrounder
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

jj, už jsem se s nimi domluvil, nařežou mi co potřebuji.
Především mi šlo o srovnání 10cm panelu minerální vaty s touto pěnou. Jak jsem psal, vychází to co do měření/síla materiálu/praktičnost pro tu pěnu. Vzduchová mezera je jasná.
Já mám doma 3ks boomkilerů, to je max, co se mi vejde - skrze basy. Zbytek řeším právě tou vatou nebo pěnou. DRC do 500Hz rovněž upřednosťuji, protože na basy je té hmoty málo, to je jasný. Prostě, pořád jsem v obýváku, i tak se mnou už žena zakouší dost :-)
Ale u tebe to vypadá fajn, útulně a přesto účelně. Super *palec*

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

...."Z toho hypoteticky vychází, že 100mm min. vata (pokud tedy můžeme brát podobné hodnoty i pro vatu s otevřenou strukturou - což Rockton je), že 80mm pěna z odkazu má shodnou pohltivost ve všech pásmech. Takže úspora 2cm, které lze na panelu"

Tak to určitě ne. Kamená vlna dosahuje "1" na 250 Hz, kdežto pěna až na cca 4 kHz, což je obrovský rozdíl.
Na basech pěna v tlouštce 100 mm nepomůže nijak významně.

Tomáš
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomáš »

Tak to určitě ne. Kamená vlna dosahuje "1" na 250 Hz, kdežto pěna až na cca 4 kHz, což je obrovský rozdíl.
Na basech pěna v tlouštce 100 mm nepomůže nijak významně.
To snad ne ?
Obrázek

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Nezvazovali ste stered acoustic co ponuka potichu.sk ?

Odpovědět