Akusticky matrac

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Lilian
Příspěvky: 330
Registrován: 15 led 2011 13:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Akusticky matrac

Příspěvek od Lilian »

Ahojte,

Neviete prosim z vlastnej skusenosti urcit akusticky adekvatnu nahradu za matrac na spanie? ;)

rozmer 200x90x20 povrch ovcie runo, stredne tvrdy charakter

matrac je umiestnena priamo na stene hned za hlavou v posluchovom mieste

Dakujem,

PS: nieje to vtip :?

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od PítrsPraha »

Nařasená hutná deka.
Těžký semišový závěs.
A nebo.... jiná matrace podobných rozměrů a materiálu.

Ideální varianta by samozřejmě byla měření frekvenční odezvy a doby dozvuku a odpovídající řešení na míru. To se ale bavíme o řád jiných penězích.

Lilian
Příspěvky: 330
Registrován: 15 led 2011 13:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od Lilian »

Prave ze samodomo to uz riesit nechcem, chcem nieco na profi urovni hlavne aj estetickej.

Mam odskusane co tam chcem len to nemam zmerane pristrojmi. Rad zakupim trebarz 3x akusticky obraz alebo iny profi panel napriklad vicoustic atd., ale aky? aby zodpovedal pohltivosti toho matracu.


Ano meranie je fajn, mam jedno uz za sebou a napriek dobrym meraniam som nebol spokojny s celkovou odozvou najme na basoch. Meranie stalo cca 300e, navrhovane upravi cca dalsich 2000e.
Nedalo mi to, uplne som zmenil umiestnenie repro, su volne v priestore a ja sedim pri stene (predtym to bolo naopak).

Dosiahol som co som chcel na basoch. Priestorovost a celkove zaostrenie sceny som dosiahol tou matracou.

Nechcem uz nic viac zlepsovat(merat), len vymenit matrac za nejaky origos akusticky prvok, koli estetike.

Konkretnejsie:

kupit paneli vicoustic http://www.proaudio.sk/hardware/akustic ... nd---5480/
alebo http://www.proaudio.sk/hardware/akustic ... ck---5491/

Alebo nieco od GIK?

Na zaklade hrubky matraca 20cm sa domnievam ze toto asi stacit nebude http://www.proaudio.sk/hardware/akustic ... nd---5480/

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2302
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od fox »

Pokud ti vyhovuje 20 cm, mel by jsi tento rozmer asi zachovat. Kazda tloustka tlumi jiny kmitocet. Mam to vyzkouseno na vlastni usi. :D

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od bubuxin »

60x60x7,5 za 200€..... prachy sa musia točiť. Uvedom si aj plochu toho matraca. Tie chujovinky z odkazov ti ho nenahradia. Alebo máš toľko prachov navyše? To už radšej niečo od Zalána. Panely GIK mi ale pripomínajú matrac.

slayerss
Příspěvky: 216
Registrován: 22 zář 2011 23:40
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od slayerss »

Kup akustický molitan stejného rozměru a navrch dej vlastnoručně perforovanou překližku tl.4 mm, povrchově upravenou olejovým nátěrem.
Vzhledově luxus a funkce by měla být zachována.

lubin
Příspěvky: 573
Registrován: 13 pro 2008 14:32
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od lubin »

Pokud jsi získal prostorovost a zaostření scény matrací, je to snížením odrazu středů a výšek od zadní stěny. Pokud Ti vyhovuje matrace tak, jak je, neexperimentuj, udělej jí pěkný rám, nech těsně před ní napnout průzvučnou látku s potiskem vhodně zvoleného motivu a vlezeš se do 100 eček.

Lilian
Příspěvky: 330
Registrován: 15 led 2011 13:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od Lilian »

Lubin

Ano asi to tak spravim. Je to najlacnejsia mozna verzia.

Pripadne si dam este nacenit 3x malu matrac, je tu firma ktora ich vyraba na mieru. Aby to nebol taky mohutny prvok, ale aspon 3 mansie obrazy s toho spravit.

Vhodne zvoleny akusticky prvok by bol najlepsi s pohladu ak by sa nim dala znizit hrubka oproti matraci, to som ochotny aj daco preplatit. Domnieval som sa ze trebarz 10cm GIK panel dokaze to co 20cm matrac (cca)

Ale dostavame sa k tomu ze to bude treba zase asi zmerat *headbang*

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5557
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od lechos »

přece nebudeš na stěnu přitloukat matraci...koukni sem, je to jenom vzorek
podobných tlumičů (barva, rozměr...) je spousta
https://www.google.cz/?client=firefox-b ... 9011935083

Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 2302
Registrován: 07 črc 2008 10:03
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od fox »

Lechosi, doporučuješ prvky tlumící hluk vycházející ven z prostoru. Ty tlumí například zvuk motoru z karoserie.

Já bych se držel tloušťky 20 cm, pokud to u tebe funguje. Zkoušel jsem také různé tloušťky minerální vlny v balících, které jsem skládal a rozmísťoval po poslechovce. Nakonec se ukázalo jako nejlepší řešení 40 cm v rozích místností za bednama.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5557
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od lechos »

no možná jsem zaslal méně vhodný odkaz, byto to jenom vodítko a inspirace, těch tlumících materiálů je hafo, kdybych napsal že se stěny tlumily papundeklem přepravkami na vejce to by zas byl smích na fóru :lol:
Naposledy upravil(a) lechos dne 16 srp 2016 14:19, celkem upraveno 1 x.

Odar
Příspěvky: 1821
Registrován: 12 úno 2010 10:44

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od Odar »

Lilian píše:Ale dostavame sa k tomu ze to bude treba zase asi zmerat *headbang*
Nechapem, na co si to daval merat, ked si vedel, ze potom nebudes davat robit celu miestnost na mieru. Vyhodene peniaze a teraz sa pokusas cosi "vybrat" metodou pokus-omyl. Divny pristup.

Bez merania je minimalna pravdepodobnost, ze by si sa trafil do rovnakeho vysledku, ak aj dodrzis hrubku a rozmery materialu, ktory nacapis na stenu. Kazdy material ma ine akusticke vlastnosti. Ze to bude rovnako velke neznamena, ze to bude robit to, co pozadujes.

Kup si mikrofon, nainstaluj REW a aplikovanim roznych materialov (ktore si ochotny v miestnosti akceptovat) si vyber tu najlepsiu kombinaciu. Je to pracne, ale urcite lepsie, ako naslepo kupovat cosi, co vobec nemusi fungovat, v horsom pripade vyrobit este horsie podmienky.

Idealne je samozrejme dat si to spravit profikom. Ak rozpocet dovoli . . .

Lilian
Příspěvky: 330
Registrován: 15 led 2011 13:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od Lilian »

Odar,

No tak to vies, clovek mieni.... Idea bola zmerat a upravit podla odporucania. Meranie som zaplatil, dostal patricnu konzultaciu a navrh... Kedze sa to vysplhalo na sumu 2000e, tak ma to zabrzdilo a zacal som premyslat ako to mozem ovplivnit zmenou pozicie posluchoveho miesta a repro.

Narazil som na publikaciu kde sa spomina vyhoda ak je miesto posluchu pri stene, s podmienkou tuto stenu co najviac utlmit na stredoch a vyskach.

Troska som pokreslil co a ako, no a nakoniec som otocil sedacku a repro podla tohto vzoru. Ziskal som vela na basovej odozve (ktora v strede miestnosti bola uplne hrozna uchometricky)
Ostalo len utlmit stenu, skusil som akusticke molitany, spominne v teme akusticke dlazdice. Malicky posun tu bol, ale asi by ich muselo byt ovela viac a v dvoch vrstvach. Tak som na skusku pouzil matrac, a jejda, spokojnost na 100%.

PS: ano stalo ma to 300e za meranie ktore mi je teraz k nicomu, ale ziskal som predstavu kde vsade by bolo treba vesat akusticke prvky. Nakoniec som do toho nesiel. A pokus omil ma doviedol k tomu ze bude stacit jediny akusticky prvok (resp.3 mansie) na jedinom mieste v obyvacke. Naviac je to miesto za sedackou kde sa naramne hodi velkoformatovi obraz.
Ziadne dalsie ostary na strope a po rohoch a bokoch stien... Takze tak, mozno rovnake financne prostriedky (zalezi ako nahradim tu matrac), ale urcite lepsi WAF .

bubuxin
Příspěvky: 452
Registrován: 27 čer 2008 23:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od bubuxin »

Výsledok z merania si si značne zjednodušil. Uchometricky sa ti to páči, nič proti tomu, ale čo by priniesla realizácia akustiky podľa toho merania nevieš. Kto ti robil meranie?

Lilian
Příspěvky: 330
Registrován: 15 led 2011 13:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Akusticky matrac

Příspěvek od Lilian »

bubuxin

Meranie aj ponuku mam od Zalana. Spolupraca a ochota vsetka cest.

No nez prislo k realizacii ,tak ma to motivovalo k zmene. Teda co sa meralo vtedy mi je teraz k nicomu.

Zmenil som repro a umiestnenie. V terajsom rozmiestneni nevidim vela moznosti na rozmiestnenie akustickych prvkov. Jedine vhodne a podla mna najviac ziaduce je miesto za hlavou. Je to tehlova stena rozmeru 4x2,8m.

Tam som docasne na skusku umiestnil matrac a z vysledkom som bol nadmieru spokojny.

Ano neviem kam by som sa dostal s instalaciou v cene cca 2000e . No na teraz tych 2000e nemam a nehodlam investovat.
Za 300e namiesto merania som sa domnieval ze to uz vyriesim po svojom (esteticka nahrada za matrac)

PS: Ak nevieme odhadnut nahradu matraca o hrubke 20cm, nejakym akustickim prvkom , zalozim si vlakno kde budem riesit akusitku konkretnej miestnosti. Spravim par foto a dam to sem v novej teme.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host