Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

Oldeare,v Rudolfinu je zvuk v koncertním sále mizernej,dlouho to po přestavbě při vzniku ČSR sloužilo jako poslanecká sněmovna,stejně tak mizernej je ve vlastně tanečním sále v Obecním domě.Praha stále na kvalitní koncertní sál s řešenou akustikou již při architektonickým návrhu stále čeká.Jestli se té Vltavské filharmonie Praha ještě za našich životů dočkáme,je ve hvězdách :mrgreen: :mrgreen:
vltavská filharmonie.jpg

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

Třeba jako nová Labská filharmonie v Hamburku
Hamburk.jpg

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

Jestli koncertní sál Vltavské filharmonie bude vypadat skutečně takto,jak se uvádí:
vltavská filharmonie.jpg

Oldear
Příspěvky: 1461
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Oldear »

Milan

Jo, ale to musím udělat někdy večer, nebo v noci až bude klid. Přes den to bere ruchy z venku a navíc teď např. soused seká trávu. Je to velice citlivé, bere to i jinak rozestavěný nábytek, či více osob v poslechovce a pod.

Rudolfinum: Je nutné sedět blízko hudebního tělesa. Kde je v Praze lepší zvuk? Nové trendy staveb - sklo a kov, to bude zvuková pecka. Koncipovat poslechové místo za zády hudebního tělesa, to fakt majstrštyk. No takové jsou trendy.

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

Oldear napsal
Koncipovat poslechové místo za zády hudebního tělesa, to fakt majstrštyk. No takové jsou trendy.
citace z KV2 audio:
Dvořáková síň má vysoce rozpoznatelný zvuk. Zdejší akustika je typická velmi dlouhým odrazem nejvýrazněji ve středových frekvencích, osobitost zvuku Dvořákovy síně -volně přeloženo - mizerný zvuk,přímého zvuku málo,spoustu odrazů

přímý zvuk žlutá,odražený zvuk modrá
rudolfinum 1.jpg
proč je jeviště uprostřed ?,,to je jasné,ne
Hamburk 1.jpg

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

A nakonec to není žádná novinka,stačí se podívat na antické amfiteátry.Zvuk se zeslabuje se čtvercem vzdálenosti a zároveň se zesiluje hornovým efektem,takže posluchačí v zadních horních galeriích slyší stejně hlasitě jako ti dole před orchestrem.To akorát v 19.století se na akustiku kašlalo,důležitější bylo umístění busty panovníka, ornamentální výzdoba a další pozlátka.

Fidji99
Příspěvky: 1094
Registrován: 19 srp 2018 01:33
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Fidji99 »

tomas, priznaj sa, ze ty si v zivote nebol napriklad v Musik Verein vo Viedni.

Dark side of the moon
Příspěvky: 850
Registrován: 28 čer 2019 14:38
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Dark side of the moon »

Oldear:
"Rudolfinum: Je nutné sedět blízko hudebního tělesa. Kde je v Praze lepší zvuk? Nové trendy staveb - sklo a kov, to bude zvuková pecka. Koncipovat poslechové místo za zády hudebního tělesa, to fakt majstrštyk. No takové jsou trendy."

To je právě problém některých starších koncertních síní, které nebyly primárně navrhovány pro koncertní účely. Omezený počet míst, kde je dobrá akustika.

Ty nové síně s pódiem obklopeným diváky zaručují dobré poslechové podmínky pro mnohem větší procento posluchačů. Jasně, místa přímo za orchestrem mezi ně nepatří.

Sklo a kov - tak to samozřejmě není, vlastní sál uvnitř budovy bude mít masivní plné stěny a akustickými úpravami. A nejde jen o akustické úpravy stěn, celý prostor, jeho tvar a členění se navrhuje primárně s ohledem na akustiku.
Např. nová budova v Hamburku je koncept "domu uvnitř domu" - prostor sálu je vlastně samostatná budova umístěna na pružinách a je dokonale odizolována od prostor, které ji obklopují (vestibul, šatny, zázemí... a ty už můžou mít klidně celoskleněné fasády). Odizolování od vnějšího hluku v Hamburku byl zásadní úkol pro projektanty, budova je totiž součástí přístavu a obrovským problémem byly sirény z lodí proplouvajících hned těsně vedle.

MPK
Příspěvky: 200
Registrován: 13 črc 2011 13:37
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od MPK »

jak tu někdo zmiňoval sluchátka Koss Porta Pro, tak ta současná produkce je neposlouchatelná bez korekcí (EQ). Hodinu jsem v přehrávači nastavoval jednoduchý EQ aby se dala vůbec poslouchat, protože jsou přebasovaná až hrůza. Zlatá původní Koss CD/4, tam jsem na nic šahat nemusel, hrály jak z praku přímo z krabice (výroba ještě v USA). Ač jsem byl kdysi nepřítel jakýchkoliv korekcí - EQ, tak jsem postupně změnil názor, jelikož nic není dokonalé.

muchacho
Příspěvky: 40
Registrován: 07 čer 2023 15:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od muchacho »

Zmíněné Koss PortaPro jsem před časem začal používat "na ven" ve spojení s přehrávačem USB Audio Player Pro a hlavně ve spojení s doplňkem Morphit. Používám křivku Generic Studio Terget a ta právě "TY" KOSSy upraví na poslouchatelné sluchátka, teda na ven určitě...! ;-)

Uživatelský avatar
Milan_
Příspěvky: 196
Registrován: 10 zář 2008 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Milan_ »

MPK to jsem byl já a jsem rád, že to aspoň někdo vyzkoušel. Trochu jsem to pak ještě doladil a ty hodnoty nepatrně pozměnil. Měl jsem dřív Sennheiser HD 650 a ty Koss Porta pro hrají s korekcí líp. Bez korekce hrají jak hrají poslouchat se to dá, ale žádný rovný hifi zvuk to není. Ale jsou pohodlná, netlačí a dobře vypadají:-)

Uživatelský avatar
Tomáš
Příspěvky: 788
Registrován: 05 říj 2008 20:17
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Tomáš »

No s těma basy to asi tak tragický nebude,tady je na ASR měření(a srovnání s Harmanovou křivkou)
https://www.audiosciencereview.com/foru ... ne.29137/

podle EQ přídávají na 21Hz skoro 8 dB,ubírají až na 180 Hz 4 dB

Obrázek

Uživatelský avatar
Milan_
Příspěvky: 196
Registrován: 10 zář 2008 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Milan_ »

MPK taky záleží co jsi poslouchal. Novější hudební produkce vypadá asi tak - nulová dynamika, přebasované a místo zvuku činelů syčení připomínající ucházející papiňák.

MPK
Příspěvky: 200
Registrován: 13 črc 2011 13:37
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od MPK »

Tome, pro moje uši, jsou ty Porty bez EQ korekce neposlouchatelné (na doma). Ten bas je totálně zabíjí, to nemám u kvalitní reprodukce rád. Poslouchal jsem všechno možné z 80. a 90.tek. Bez výjimky stejný resultát.

Uživatelský avatar
Milan_
Příspěvky: 196
Registrován: 10 zář 2008 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Flat? Bez měření nedosažitelný cíl

Příspěvek od Milan_ »

Tomáš to nastavení co jsi sem dal na těch vyšších basech to chce mnohem větší šířku pásma (nižší Q) takhle to nedělá skoro nic a ty vyšší frekvence taky moc netrefili.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host