Prostor, prostor a zase prostor...

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prostor, prostor a zase prostor...

Příspěvek od dadaft »

:lol: :lol: :lol:
teď jsi pro změnu bohovsky pobavil ty mě, agustini !!!
*thumbs up* *thumbs up* *thumbs up*
testovací cdčko !!! no jistě !!! 10 litrové regály mi hrajou od 40 Hz a stereo jak lusk!!! NO JISTĚ !!! říkal Donutil v jednom filmu...
na co se jak mezek tahat s bednama sem a tam, na co poslouchat stereo mono reverse součty kanálů na různých žánrech ???
vlož cdčko a máš stereo !!! kup si xxxxxx a jsi hifista !!! *2thumbsup*

že mě to nenapadlo dřív ! *headbang*

měl bych se sebou něco dělat. multikanál na muziku se mi nelíbí. já poslouchám stereo. ne 4 bedny - dva páry - ne multichannel , spíš binomické stereo ... juchuchů, to jsou ale kecy...

testovací CD !!!

NO JISTĚ !!!!!!!!!!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

dadaft píše:teď jsi pro změnu bohovsky pobavil ty mě, agustini !!!

testovací cdčko !!! no jistě !!! 10 litrové regály mi hrajou od 40 Hz a stereo jak lusk!!! NO JISTĚ !!! říkal Donutil v jednom filmu...
na co se jak mezek tahat s bednama sem a tam, na co poslouchat stereo mono reverse součty kanálů na různých žánrech ???
vlož cdčko a máš stereo !!! kup si xxxxxx a jsi hifista !!!
akosi mi unika pointa tvojich prispevkov.. debata a aj toto vlakno je akustike priestoru.. co to ma spolocne s 10 litrovymi regalmi alebo vobec druhom bedni ako takych ktore ty povazujes za stereo? Nezmylil si si nahodou nieco? Si si isty ze pises do vlakna "Prostor, prostor a zase prostor..."? Ak o tom nevies tak testovacie CD ake mam napriklad doma ja(nebudem menovat znacku aby ma niekto neobvinil z reklamy..) ma nahranu tu istu skladbu v mono, stereo, so spravnou fazou, z opacnou fazou..a obsahuje este mnoho inych nahravok vhodnych na urcenie spravneho postavenia repro v priesotre pre stereo posluch. Tak isto je na nom mnoho referencne nahratych skladieb od klasiky az po rock a nechybaju ani zahorievacie frekvencie atd..

Jednoducho doba pokrocila a uz nikto normalny nekonstruuje zosilovace s funkcionalitou ktora ma zmysel len pri ladeni rozmiestnenia repro. Hlavne, ked sa to da spolahlivo nahradit tak, ze je to uz na neakom tom testovacom CD takto nahrate. :!:
dadaft píše:já poslouchám stereo. ne 4 bedny - dva páry - ne multichannel , spíš binomické stereo ... juchuchů, to jsou ale kecy...
tak to tedy jsou.. ale obavam sa ze ne ty moje...Neviem ci pochopil tuto diskusiu spravne, ale skor to vyzera tak, ze sa tu zabavas sam na sebe.. :?: :?:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

pravda: to tvoje cdčko neznám - když tak mi ho napiš do mejlu, koupím si ho a vyzkouším...

já tady nemluvím o ničem jiném, než o tom prostoru - o tom, že stereo není místo na vrcholu nějakého trojúhelníku sevřeného posluchačem a bednami, ale že to je prostorový zvuk a nezáleží, kde se zrovna dloubu v nose, nebo kde visím za nohu...
a že bedny musíš stavět v souladu s poslechovým prostorem - strukturou a vlastnostmi jeho ploch a jeho tvarem...

čert to vem, já vlastně čekám, až dorazí druhý pár beden, pak bude ode mě klid, máš recht.

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

to: dadaft

presny nazov CD mas uz v poste. Niesom toho nazoru ze to, o com hovoris je este HiFi. Ked sa nieco nahrava ako stereo, tak sa predpoklada ze to bude reprodukovane na dvoch a nie styroch bedniach. Takze to jednoducho vysledne pocujes inak ako zamyslal autor daneho umeleckeho diela. Ked sa ti to paci viac, tak je to ciste tvoja vec, ale nemyslim si ze v tomto pripade sa da este hovorit o HiFi. Ja mam doma na AVR tiez mnozstvo rezimov priestoroveho efektu a niektore nahravky na tom zneju ovela lepsie a aj s lepsim priestorom ked mi to ide z 5-tich bedni ako z dvoch..ale to je uz experiment, nie snaha o vernu reprodukciu. Z vlastnej skusenosti viem, ze ak je nahravka skutocne dobre nahrata, tak akykolvek efekt alebo dalsie repro v priestore ju moze iba pokazit.. 8-)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ne, právě že 2 páry stereo beden (budu používat tohle označení, 4 bedny matou) jsou v projevu mnohem blíž realitě než 2 bedny. nejsou rozdělené na nějaké přední, boční, efektové, subbasové atd. jsou rovnocenné a pokud možno plnorozsahové a ustavené tak, aby společně s místností "zmizely". neohraničený prostor a fantastická lokalizace v něm.
podle mě jsou dva páry minimum pro stereo.podívej se na to takhle. vem si v reálu nějaký konkrétní zvuk. vychází z jednoho určitého bodu. jak ho lokalizuješ? zjednodušeně a názorně se to vysvětluje, že z rozdílu v délce dráhy, kterou musí zvuk urazit k levému a pravému uchu, a z intenzity poznáš, kde je zdroj. čili díky zpoždění určíš, odkud zvuk vychází. pro teď to ničím nekomplikujme. čili, když vychází zvuk např. 2m od tebe šikmo vpravo a pak 2m šikmo vlevo? - - - je to jasné, ne? ve stereo nahrávce to udělám úplně stejně a mám prostorový zvuk. dvě bedny stačí. pravá hraje např o něco malinko dříve a kapku hlasitěji než levá a já neslyším dva rychle po sobě jdoucí zvuky zprava a zleva, ale jeden zvuk šikmo zprava - to je ve zkratce a velmi zjednodušeně kouzlo sterea. . vypadá to mile, ale něco tady nesedí. posloucháme přece v místnosti. takže vlastně slyšíme přímý zvuk se směrodatným zpožděním a ještě více opožděné odrazy. ty jsou příliš rychlé na to, abychom je slyšeli jako dva odlišené zvuky, takže je vnímáme jako rozostření zvuku, ztrátu přesné lokalizace - - - no a právě proto symetrické ustavení beden a tlumení odrazů, chtělo by se zvolat !!! jak to krásně a logicky do sebe zapadá !!! .....
krásně pro někoho snad, logicky ale ne. neboť logická je i další otázka: v tom případě je nejlepší poslechovka anechoic chamber, neboli bezdozvuková či bezodrazová komora. kdo v ní někdy byl dosvědčí, že ne. je to až strašidelné... tedy odrazy ano, ale jen vocaď pocaď? doporučuje se pochodovat po místnosti a tleskat. - tohle je moc, tohle je mrtvé, tohle je tak akorát... holt nic není dokonalé - čili ano, zkreslení., rozostření zvuku. ovšem s lepší aparaturou menší...
a navíc s určitým dozvukem se počítá už při nahrávání a masteringu, zní nejčastější odpověď těch, kteří v úvahách došli až sem. a každé studio má dozvuk kapku jiný... a ti nezmoženi tolikerými protivenstvími dokonce dokážou doma simulovat nejslavnější nahrávací studia !!! jak výjimečné bytosti - jak gigantický vhled, jak mimořádná praxe. když už zkreslení, tak přece high fidelity zkreslení - to dá rozum ´....
přiznám se, že nejsem tak zcestovalý a obeznámený, navíc na svém aparátu bych stejně nerozeznal abbey road od hospody na mýtince. a taky jsem přesvědčený, že mistři zvuku mastí finální verze nahrávek na monitorech a to proto, aby byly uiverzální - zkreslení si už dodá každý sám. ať už high endově sofistikované, nebo buranské all in one by tesco...
zdá se, že není úniku.
ve skutečnosti se přece také neřídíme jen podle přímého zvuku, ale v jediném okamžiku analyzujeme i odražené zvuky a na základě předešlých zkušeností si vytváříme pravdivý 3D vjem zvuku. jen díky odrazů přece můžeme přesně říct, jestli vychází např. zepředu nebo zezadu a z boku atd. jistý, v náročnějších kruzích dokonce poměrně přesně definovaný, dozvuk je tedy spíše blahodárný, než naopak, a důležité je tedy, zase a znova ty paličatý dadafte, symetrické umístění beden v akusticky dobře ošetřeném poslechovém prostoru. s pokuď možno co nejvyrovnanější frekvenční charakteristikou, a použití kvalitních audiozařízení, které co nejméně degradují signál z kvalitních nosičů. to je léty a zkušenostmi ověřená pravda. s tím se nedá hnout.

ani s Mikem Tysonem nešlo hnout. mnoha podlitinami a polámanými žebry dosvědčená pravda. těžká váha. černá ocel. myslel si to Mike, myslel si to skoro každý. celá léta... jak by mohl někdo z masa a kostí ublížit železnému Kladivu? ... ???
kdo? jak?
dodneška mám odpověď živě před očima. takové to muselo bývat, když gladiátoři vstoupili do Arény. jak slabý je nános civilizace na našich zvířecích duších. jak plytká jsou všechna naše vzrušení, a jak ubohé všechny naše orgasmy proti tomu, když je člověk přímo u toho, když poprvé nozdrami nasaje pach svých kořenů, když stane na ochozu arény z živého masa. k čemu kladivo v sevření vroucí krví napumpovaného, matně se lesknoucího svaloví? k čemu kladivo v paláci Hada?
zdálo se to nemožné, nepředstavitelné, absurdní, že by mohl být Mike na kolenou. jenže jednou večer stál proti železnému Kladivu Tysonovi Lennox Lewis. ve třetím kole se dav proměnil v mnohohlavou bytost a Mike pochopil, o co ten večer doopravdy boxuje, v šestém kole přestal vidět na levé oko a z obličeje už měl jen krvavou kaši, v devátém, v devátém nekonečném kole, po dalším, milióntém, bleskovém, zabijácky razantním, absolutně precizně provedeném direktu klesl se svěšenýma rukama Mike na koleno - byl vyřízený. neměl žádnou obranu. od pasu nahoru jedna živá rána, místo hlavy černá oteklá koule, oči zalité krví ze servaných obočí - dokáže už dát jen jednu jedinou ránu, své Kladivo, pravý hák, kterým většinou končil své krátké rohovnické představení, 100procentní K.O. pro každého soupeře. ale teď ještě ne. teď po dalším, milióntém, nenáviděném direktu Lennoxe Lewise, s mozkem proměněným v čirou bolest, klesl na koleno - právě mu pukla lebka. ... kdo ... řev ... nemůže... řev ... řev ... už ne ... musí ... kdo? ... musím ... řev ... ne ... peklo ... vstát ... řev ... ne už ... musím... tak vstávej... kdo? ... řev ... kladivo ... kladivo ... já ... Kladivo... ano ... Kladivo... nahoru ... Kladivo ... Kladivo... ... ... - - - Lennox Lewis stál dva kroky od něj a upřeně se na něj díval, rozhodčí tam možná ani nebyl, hala vřeštěla, kroutila se a šílela v nepoznaném tranzu, novinářům v extázi selhal hlas a jen chrčeli do mikrofonů - půl minuty. půl minuty trvalo Tysonovi, než se postavil - oslepený, dezorientovaný, s patnácti zlomeninami odboxoval poslední tři kola a Lennox Lewis ho neponížil soucitem. málem ho zabil. nikdo neměl sílu to zastavit. nikdo o to ani nestál. tohle už nemělo pravidla odněkud z vnějšku. tohle bylo samo o sobě, hustější než jakýkoliv jiný prožitek, hlubina. třicet vteřin před posledním gongem se kymácející zkrvavená postava zhoupla na nejistých nohách a nahoru vyletělo Kladivo. spíš to, co bývalo Kladivem. bylo zoufale pomalé. Lennox Lewis o krok ustoupil, Mikeho ruka prosvištěla prázdnem a svou energií za sebou strhla zbytek rozbitého těla. Tyson udělal půlobrat, zaškobrtl, aby neupadl plandavými krůčky vyrovnával váhu, vletěl do provazů a z nich zpátky do ringu. už neviděl. těžce zvedl paře do dvojitého krytu a nepatrně trhl ramenem - jindy a jinde by to byla karikatura na ten snad nejtypičtější rohovnický pohyb, jindy a jinde by to byla zničující karikatura, o to horší, že Lewis stál bez krytu a hluboce dojatý uprostřed ringu za Tysonovými zády... jindy a jinde možná - teď a tady ale NE !!! ozval se gong. byl konec...
to byl poslední skutečný rohovnický zápas železného Mika Tysona i jeho přemožitele Lennoxe Lewise...

člověk se ani nenaděje a všechno může být jinak. :D
máme milý a nenásilný koníček - buďme za něj rádi.
nejsem lennox lewis ani mike tyson. dovolím si jen takový dětsky nevinný pravý hák - vlastně jen naznačím jeden háček.
ale až v dalším kole milí rohovníci...

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

no dadafte, teba to ale chytlo.. :shock:

ono su to vsetko dost zaujimave teorie, ale nieco mi tam chyba.. Niekde som cital o rieseni reverbacii nizkych kmitoctov tym, ze sa do stredov stien stvorcovej alebo obdlznikovej miestnosti umiestnili subwoofre.. dokonca to aj merali a aj mali svoju velmi prepracovanu teoriu..ale v praxi by taketo nieco asi nikoho normalneho nenapadlo realizovat. Ja to jednoducho vnimam, tak ze akakolvek nahravka je umelecke dielo a bola nahrata aby neak znela.. Kedze dnes na dva pary stereo bedni nikto v studiu nenahrava (a ani neviem o tom ze by to tak niekto v minulosti robil) asi vies co si o tom celom myslim.. :roll: Toto uz vazne nieje o HiFi. Toto su iba experimenty ako to moze pre niekoho individualne "lepsie zniet"..

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Heh, já to každopádně vidím jako zajímavé řešení, pokud tam nedojne k nějakému zkreslení prostorové informace. Já Dadafta pochopil, že se chce maximálně přiblížit co nejlepšímu stereofonnímu obrazu a nic víc. A jestli toto řešení ukáže, že je schopné, začnu s tím dělat pokusy také:)

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

to:fidas

ja mam doma moznost viackanaloveho sterea (okrem inych efektov v ramci multikanalu) a viem ako to zneje. Takze ja som k dadaftovej experimentalnej teorii hodne skepticky..

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Nevím, neslyšel jsem ještě, ale jsem na toto zvědavý .. I když mám RoomPerfect, pořád mám pocit, že by se lokalizace mohla zlepšit ... a laboruji ve volných chvílívh, přemisťuji nábytek, na zeď chlupaté koberce ... možná bych se někdy měl zvednout a naposlouchat si, jak to hraje jinde :))

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

Fidas píše:možná bych se někdy měl zvednout a naposlouchat si, jak to hraje jinde
tak to by som odporucal este pred tym ako si zacal robit vobec akekolvek amaterske upravy a kupoval akysi roompaskvil modul.. ak by si si namiesto toho modulu nechal spravit profi meranie a navrh akustickych uprav, bola by to daleko lepsia investicia.. ;). Taktiez je mozne ze ta lokalizacia, ktora sa ti zda byt z nahravvky nedostatocna moze byt tak nahrata a zbytocne spekulujes. Byt na tvojom mieste, tak si zajdem do neakeho studia, kde to maju s akutstikou tak ako ma byt a na neakej referencnej zostave by som si pustil muziku aku pocuvas, tak aby si vedel ako to ma hrat a nesnazil sa hladat lepsiu lokalizaciu, tam kde mozno nic nieje.. :lol:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Fidas píše:Nevím, neslyšel jsem ještě, ale jsem na toto zvědavý .. I když mám RoomPerfect, pořád mám pocit, že by se lokalizace mohla zlepšit ... a laboruji ve volných chvílívh, přemisťuji nábytek, na zeď chlupaté koberce ... možná bych se někdy měl zvednout a naposlouchat si, jak to hraje jinde :))
nejhorší je, že věcí, které výsledek ovlivňují, je hodně. a zjistit, co všechno a jak moc má vliv, je pěkný náklad.
prozatím jsem dokázal pro umístění 4 beden vyvodit jen pár závěrů:

všechno souvisí se vším, každá jednotlivost má skrze celek vliv na všechny ostatní jednotlivosti
pro daný poslechový prostor existuje jen několik málo řešení (2, možná 3, 4 a víc ani náhodou)
(tím chci říct, že když se mi to podaří a zjistím, že mi jedna bedna vyšla doprostřed průchodu, musím pohnout se všemi bednami, nemůžu ji prostě šoupnout aby nezavazela kousek stranou)

pro rozmístění u delší stěny rozmístění L1 - L2 - P2 - P1
pro rozmístění u krat. stěny rozmístění L1 - L2 - P1 - P2

umístění velmi ovlivňuje šiřka stereofonní báze jednotlivých párů

kombinace kanálů musí hrát stereo (L1-P1, L1-P2, L2-P1, L2-P2 a všechny 4 současně)
kombinace beden musí monofónně hrát úplně stejně (obě levé, obě pravé i všechny 4 najednou)

je dobré při hrubém ustavování dodržet pravidlo, že jednotlivé bedny můžou vzájemně stát jen rovnoběžně nebo pravoúhle - tím se dají získat jakési klíčové body daného prostoru.

pak už je to dost nejasné - pro směrově vyzařované frekvence je důležité vzájemné natočení beden a pro basy vzdálenost od stěn. cílem pak je, aby v každém místě byl v celém spektru konstantní akustický tlak.

tak mi to zatím připadá.
jedno je ale jisté. třebaže to je fakt brutálně složité ustavit, už třikrát se mi to povedlo. stačí třeba pootočit jednu bednu o milimetr a je hotovo (ovšem pak tomu chce člověk porozumět, pohne jinou a dalších 14 dnů to bude hledat a nenajde). to co následuje, když se to podaří, je tak hluboký zážitek z hudby, že takzvané stereo přes dva reproduktory ztratí jakýkoliv smysl a opodstatnění...
celý pěvecký sbor je před tebou - vidíš je, ne si představuješ!!! - tři řady zpěváků, v půlkruzích, každá další řada o půlmetrový stupínek výš. 4, 5 a 7 pěvců. první někde nad kolena trčí v podlaze, poslední levitují s hlavami těsně pod stropem. ve skutečnosti ovšem to oni jsou realita a strop a podlaha jsou imaginární, stejně jako boční stěny. vidíš je, ale neslyšíš. ty stěny. slyšíš zpěv, který se rozléhá gotickou katedrálou. můžeš přesně určit polohu každého. na centimetr. můžeš se od nich vzdalovat a můžeš vstoupit přímo mezi ně. každý hlas má svůj charakter, témbr, váhu těla, ve kterém vzniká, a naléhavost duší v souznění. to zpívají živí. je to úchvatné. naprosto strhující. doznívají poslední tóny. rozhlížím se a pomalu si uvědomuju kdo jsem a kde jsem. dire straits - ride across the river. obrovský prostor, náhorní planina, muzikanti nejsou přítomni, jen zvuk. nezdálo se mi to. ozzy, něco z no more tears. rocková kapela je tady, hodně bustrujou, takže zatímco bubeník se všemi svými bubny a čineli je jasný, kytara je zvukové pole bez přesného umístění; nevím, co všechno jsem poslouchal, ale bezduché, rutinérsky udělané píčoviny jakéhokoliv žánru byly nuda... všechno je naopak. nejde o to vytvořit iluzi ve své poslechovce. je třeba vyrazit za hudbou do světa hudby. tělo nechte doma. neuteče... :lol:

tak to je. mě už dvě bedny vůbec nezajímají. posun v kvalitě je dimenzionální. čekám na druhý pár beden. pak budu poslouchat hudbu. teď si něco pouštím. nemyslím, že by to dvě bedny nezvládly uhrát stejně. proč by ne. kdybych prodal byt, mohl bych si je koupit...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

a taky:

je třeba ustavovat při hudbě, kterou máš rád, kterou znáš, kterou máš pod kůží. a zároveň by to mělo být spojité, hustě protkané, pro mě kytarovky - hysteria od def leppard je perfekt, nebo collective soul - youth, theory of a deadman - gasoline a tak. na pink floydech to nejde. a když už se budeš blížit k cíli, tak chorály, spirituály, bambini di praga, alexandrovce - sborové, lidské hlasy snímané jedním mikrofonem. každý z nás pozná i ty nejmenší nuance lidského hlasu...

ale jsou to 4 bedny v prostoru na milimetr přesně. záchytné body téměř žádné. je to o hubu.
kdo nikdy dýl neměl uzavřené třípásma by se do toho podle mě neměl pouštět.

faktem je, teď si to uvědomuju, že se mi to podařilo na těchhle kombinacích - 3p sloupy s basáky z boků a silně tlumenými basreflexy dopředu + uzavřené 2p regály (ucpané basreflexy dozadu) /// uzavřené 2p sloupy + uzavřené 3p regály
no to jsem zvědav, co 4 regály...

v prvním případě to bylo takové hodně dobré prostorové stereo, velice symetrické ustavení
v druhém 3D - ustavení velmi nesymetrické, téměř šílené...

tož tak

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ještě poznámku k tomuhle: ten idiot píše: celý pěvecký sbor je před tebou - vidíš je, ne si představuješ!!! - tři řady zpěváků, v půlkruzích, každá další řada o půlmetrový stupínek výš. 4, 5 a 7 pěvců. první někde nad kolena trčí v podlaze, poslední levitují s hlavami těsně pod stropem. ve skutečnosti ovšem to oni jsou realita a strop a podlaha jsou imaginární, stejně jako boční stěny. vidíš je, ale neslyšíš. ty stěny.
dokud tohle nezažiješ, nepochopíš, jak strašlivě jsou slyšet stěny... uslyšiš, co jsi do té doby poslouchal, ale neslyšel... v dobrém i ve zlém !!!
pak ti někdo pohne s bednama a ty už to nikdy znova nedokážeš postavit a všechno pod 2 mega/pár budou tanky v tunelu, děsivý humus bigus
bacha

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

to dadaft:

chlape, na com to ficis?.. :ugeek:

Nezamienas si akustiku nahodou iba s akousi vlastnou predstavou priestoru ktora ti vznikne, ked do sterea pridas dalsi par bedni? Z toho co tu o tebe citam.. vidim ze si este v slusne upravenom priestore nebol (kedze nevies ako to hra inde okrem seba doma..).. ale zato mas jasnu predstavu ako to dosiahnes uplne inym sposobom :?:

PS: skusal si k tym dvom parom bedni pridat este treti par?.. urcite to bude zvuk este vacsi.. a ten priestor, ten priestor.. :lol:

lachim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od lachim »

vždy, když čtu dadaftovi popisy zvuku a prostoru, mám chuť nakopnout své stereo.
moje sestava popsané zvuky a prostor prostě nezvládá.
buď mi chybí dobré bedny nebo roomperfect.....
je to těžké :)
Naposledy upravil(a) lachim dne 16 čer 2008 19:43, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět