Prostor, prostor a zase prostor...

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
Odpovědět
MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Prostor, prostor a zase prostor...

Příspěvek od MB »

lachim píše:vždy, když čtu dadaftovi popisy zvuku a prostoru, mám chuť nakonout své stereo.
moje sestava popsané zvuky a prostor prostě nezvládá.
buď mi chybí dobré bedny nebo roomperfect.....
je to těžké :)

nenapisal by som to lepsie...

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

víš agustini, ono je to vlastně úplně jedno.

stejně jako já nevím, odkud přicházíš a kam kráčíš, ani ty nevíš, kdo je dadaft.
proč tady vlastně něco píšeme? ty, já, ostatní?
hudba není má jediná vášeň.
možná je to jak říkáš. všechno se mi plete a v rauši žvaním páté přes deváté. nevím, jak vlastně hraje dobrý aparát v dobře upraveném prostoru, o akustice nevím už vůbec nic, takže si jenom tak fantazíruju, protože na žvanění jsem kadet. každému, kdo má trochu zkušeností s hifi, ovšem brzy dojde, co jsem zač... ...(zkoušel jsem i třetí pár - dva stačí...)
možné to je, proč by ne.
na druhou stranu - když si přečteš, co píšu, je ti prostě jasné, že to jsou jenom bláboly, které si cucám z prstu? nebo tě občas napadne - sakra, to by mohlo bejt! už jen to, že reaguješ, přece znamená, že cítíš potřebu, se k tomu nějak vyjádřit. zaujmout postoj. víš, lidé málokdy dělají něco bez důvodů. já si cením tvého postoje. a taky si cením Fidasova postoje. on říká, já mám doma roomperfect, ale kdyby se objevilo něco, co by nabízelo reálnou šanci na zlepšení reprodukce, zajímalo by mě to...
když je evidentní, že jsem nebyl v slušně upraveném prostoru, jak to že vím některé věci, které bych, kdyby to tak bylo, vědět neměl?
ale třeba si jenom myslím, že něco vím, a nevím nic. co když jen potřebuju mít pocit výlučnosti, a tak stvořím bájný svět čtyřbednového sterea, kde jsem nesesaditelným vládcem, protože je to jen fantazie, a ty, jak známo, rozumnými argumenty vyvrátit nejde?
jsem mazaný - když někdo řekne, že mi to dobře hrálo i na dvou bednách, netetelím se jako prosťáček na šťastných vlnách sebelásky, ale okamžitě ponížím toto prohlášení - ale vyzvednu tím zase výše sál svého království. sál, v němž nikdo nebyl. ... je to ještě dál...
co to žvaním?
jsem kašpar, mám na hlavě rolničky a na jazyku beďara? to by mohlo být.

ty napíšeš: "tak to by som odporucal este pred tym ako si zacal robit vobec akekolvek amaterske upravy a kupoval akysi roompaskvil modul.. ak by si si namiesto toho modulu nechal spravit profi meranie a navrh akustickych uprav, bola by to daleko lepsia investicia..."
ano, profík radí nám amatérům: nechte to profíkům, ti už si vědí rady. bude to pro vás výhodnější...
je to smysl těch vět? kašpárek říká: ne-e-e-ééééé.
profík si pod sebou neřeže haluz. to dělají amatéři, co si hrajou na profíky. jestli za takové prachy koupim profesionálně se tvářící "paskvil", co tak můžu asi čekat od profi měření? skvělou investici, jistě.
ale pro koho?

ještě tady máme jednu možnost. je to asi totální krávovina, ale pro úplnost se na ni podívejme.
před časem se na jednom hifi fóru zaregistroval jeden jeliman. ze startu tam vykládal, že jeho aparátek, nějaký pětkový soňák a teslácké třípásma hrajou na posrání, ale že by třeba ještě zkusil kapku výš, i když moc nevěří, že je kam. hahahaha. ten jeliman koupil z druhé ruky xaviany a rád by ňákou tu radu, co k nim. byl vlídně přijat. dokonce se spřátelil s jedním zajímavým člověkem. jenže on ten jliman byl tak trochu rebel. nekoupil NADa, koupil hybrida vincka a nekoupil Esprita, ale nejlevnější dvd sony. a k tomu záložák k počítači!!! a kabely za tisíce vykuchal a zahodil, a používal dál kroucenou dvojlinku od dexonu. to svět neviděl, takového pitomce. no a pak to pustil, a člověk, co už měl něco naposlouchané, z toho sral magi v kostkách. za celý život se tam někteří nedostanou, a tenhleten pošuk to prostě vyhmát. má to někdo štěstí! no jo, - má - to - někdo - štěstí - - - a pak to ten pitomec všechno prodal a koupil ty nejhroznější sračky - litevské bedny, no fuj!
ale aspoň byl ještě trochu zajímavý - psal docela zábavně. třeba o hledání hudby. začínalo to popisem beethovena od ucha k uchu se řehtajícího na papaláše své doby. vychutnával si krátký, nádherný motivek, jež vložil jako svou vizitku na úvod druhé symfonie. a zatímco papalášům tuhly kosti v hledišti, on dirigoval a orchestr hrál o duši...
byl pozván i na jiná místa a tam nalezl, co očekával, že tam nalezne...

to je ale blbost, co?
kde jsou ty časy. teď píše o zkrvavených boxerech a teoriích vycucaných z prstu. a smaltovaných drátech. a signálu za 66,-.

víš agustini, roomperfect ti moc nevoní. jak se ti zdá sestavička philips cd960 nos dac + philips dac950 + monacor ac + philips fa960mk2 + grundig v7000 + cordial 4x 2x 2x2,5mm2 ultraflex cls 225-651 + celestion C country + philips fb815 ??? hájprdové staré cdčko, zesák co milujou makaróni, dac který neexistuje a bedny z minulého tisíciletí... ty máš domací kino. vím, nejsi přes staré křápy odborník, ale jen tak - jak by to tak asi mohlo hrát ???

abys neřekl - cd960 hraje v podstatě tak nějak, jak se o něm píše na netu...
*2thumbsup*

Fidas
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidas »

Dadafte, je načase, aby jsi napsal tu nejčtivější knihu o Hifi:) RoomPerfect odstraní boule basové .. ale ještě mám pořád pocit, že rozlišení, lokalizace by se dala vylepšit .. a tak postrkuji repra, poodsunuji a vzápětí přisunu ke zdi, natáčím k sobě a chvílemi se zdá, že je to to pravé, abych při jiném CD, co předtím se zdálo "zaostřené", laboroval dále :)

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

to: lachim, MB
zrejme to bude naozaj tym roomperfektom, dost mi to pripomina uvod jedneho nemenovaneho serialu ktory bezal este davnejsie v TV..pred kazdou jednotlivou castou tam bol tajomny hlas ktory vravel: "chyba neni ve vasem prijmaci.." :lol:

to: dadaft
dadaft píše:stejně jako já nevím, odkud přicházíš a kam kráčíš, ani ty nevíš, kdo je dadaft.
hudba není má jediná vášeň.
pre mna tiez nieje muzika jedina vasen..ani byt nemoze, na kvalitne stereo si chodim maximalne tak ku kamaratom.. akustika u mna doma by aj ako tak bola, ale ta zostava nepusti..a tiez som to kupoval ako kompromis, kde stereo bolo druhoradou podmienkou. Na stereo ake by som chcel jednoducho momentalne nemam a nema pre mna zmysel spekulovat s cimkolvek kompromisnym pretoze je to vzdy o tom istom.. HighEnd je zial iba pre tych ktory si to mozu dovolit aj patricne zaplatit... cim skor na to clovek prijde a uvedomi si to, tym viac penazi, casu a hlavne sklamania si usetri.. a mam tym na mysli aj predovsetkym tie tvoje experimenty s dvoma parmi repro na stereo a podobne ptakoviny ktorych su na diskusnych forach mraky..

K ostatnym tvojim hlaskam ti poviem nieco az neskor..napisal si toho tolko, ze si to asi vytlacim a budem citat cestou do prace.. :lol:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Fidas píše:RoomPerfect odstraní boule basové .. ale ještě mám pořád pocit, že rozlišení, lokalizace by se dala vylepšit .. a tak postrkuji repra, poodsunuji a vzápětí přisunu ke zdi, natáčím k sobě a chvílemi se zdá, že je to to pravé, abych při jiném CD, co předtím se zdálo "zaostřené", laboroval dále :)
rozumím ti naprosto přesně - normálně (2 bedny) dělám rychlé drobné úpravy ustavení beden pro každé cdčko. už mně to ani nepříjde. vysvětluju si to tak, že každý zvukový mistr má při masteringu jiné, jinak umístěné monitory. své nejhýčkanější milenky. kousky, které mu dovolí dostat při mixu vše do souladu. bedny, ke kterým se dopracoval léty a které mu sedí. před pár dny mi korýš říkal, že někdo ze starých kusů tady nebo na slovaknetu poslouchá na monitorech. já z určitých důvodů hledám kvalitní poslech na co největší ploše. ale chápu to. monitory, navíc když to máš všechno podkontrolou, to je jízda. vyhmátneš si, co chceš, uděláš si s tím, co potřebuješ. a když to dává smysl, tak to hraje neskutečně. to je prostor kurvadrát. všeho jsou plné hrnky... a doma to prostě musíš mít stejné, jinak jde ta celková souhra po kelu, že? je to slyšet, když to zaklapne, že? jedna věc.
taky máš určitě nešťastný vzájemný poměr rozměrů místnosti. menší nebo větší, ať tak anebo tak, by prostě byla lepší. ono to ideální místo pro každou bednu někde je. navíc když není podpora od zesáku nějakým šikovným udělátkem, které bys pak prostě vyřadil directem. je mnohem složitější nasvítit jedním reflektorem něco tak, aby to bylo zřetelné. dvěma už to jde líp...

škoda že to máš trochu z ruky - snad už brzy bych měl mít slušný 2 pár, ode dneška konečné mám zase pořádný zdroj, třeba by tě zajímalo, o čem to tady mluvím (začal jsem dřív než můžu prostě předvést a to mám za to). doufám, že nejpozději za dva týdny dorazí bedny a tak za další měsíc by to mohlo být sehrané... kdybys pak měl zájem, budeš vítán...

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB »

Dadaft:

este tu o karkulke a den bude hned krajsi...

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

dadaft píše:...(zkoušel jsem i třetí pár - dva stačí...)
to: dadaft
nechcem ti davat do hlavy cervika, ale skusal si aj stvrty par?.. vies, musis si byt absolutne isty ze si pre to spravil naozaj vsetko :lol:
dadaft píše:já mám doma roomperfect, ale kdyby se objevilo něco, co by nabízelo reálnou šanci na zlepšení reprodukce, zajímalo by mě to...
..jedina realna sanca je uprava tej akustiky.. tomu sa nevyhnes.. vsetko ostatne je iba nahrazka

dadaft píše:co to žvaním?
jsem kašpar, mám na hlavě rolničky a na jazyku beďara? to by mohlo být.
.. preco som tu a pisem? Preto ze sa tu nieco zaujimave clovek od tych skusenejsich dozvie, nieco zujimave odovzda a celkovo je to asi jedna z mala prilezitosti ako pokecat s podobne "postihnutymi" co vidia v hudbe viac a dokazu si ju aj inak vychutnat. V tychto SR/CR koncinach clovek nema moznost stretnut bezne na ulici ludi co, su nadseny niecim ako je HiFi v pravom zmysle slova. Diskusne fora celkovo mi dost pomohli spravit si urcity rozhlad a taktiez spoznat mnozstvo zaujimavych ludi s ktorymi sa sem tam stretavam aj mimo web..
dadaft píše:víš agustini, roomperfect ti moc nevoní. jak se ti zdá sestavička philips cd960 nos dac + philips dac950 + monacor ac + philips fa960mk2 + grundig v7000 + cordial 4x 2x 2x2,5mm2 ultraflex cls 225-651 + celestion C country + philips fb815 ??? hájprdové staré cdčko, zesák co milujou makaróni, dac který neexistuje a bedny z minulého tisíciletí... ty máš domací kino. vím, nejsi přes staré křápy odborník, ale jen tak - jak by to tak asi mohlo hrát ???
..ako to hra som nepocul, takze netusim.. ale podstatne je aby ti to hralo k tvojej spokojnosti..

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

áááá, nazdar Gusto! Alebo, rád Ťa po čase zasa vidím. Nemám k téme čo dodať, no, aj by som mal, ale vonku je krásne a tak viac času trávim na terase pri grile ako za compom. Takže celý tento príspevok je o tom, že som Ťa chcel pozdraviť ;)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

píšeš, že jediná reálná šance na zlepšení reprodukce je úprava akustiky.
co se pod tím v praxi rozumí?
změří se pro jednotlivé frekvence odezva poslechovky - její rozměry jsou dané - z těchto rozměrů vyplývají rezonanční módy - boule jdou nějakým způsobem utlumit, ale co s propady? buď na ně hodíš salám, nebo vše ostatní utlumíš na jejich úroveň a boule ještě víc, až jsou i ony na stejné úrovni. pak máš vyrovnanou odezvu.
utlumit celé spektrum až na výjimky??? - na difuzory a jehlánky zapomeň, to nedáš - jedině parametrický eq - jenže to zase hifistům nevoní. otáčí prý fáze u sousedních frekvencí. víš, o čem je řeč? jakým zdrcujícím a neposlouchatelným dojmem se to projevuje? zhoršuje se tím lokalizace? nebo přenos tranzientů? nebo co?
a jaktože roomperfect fáze neotáčí - jenom proto, že je to digitální procesor?
a kdy vlastně doopravdy oceníš sfázované bedny?
a je to vlastně vůbec slyšet?
víš, mám teď půjčený marantz pm75 - stojí na mém philipsu fa860 a je to vážně krasavec. opravdu hifi stroj, krásně provedený, to se hned pozná - oproti umatlanému šeredovi pod ním. dneska ho pár lidí okukovalo - "ten marantz vypadá skvěle!" říkali. "ale filips hraje líp", já na to. nikdo se nad tím ani nezamyslel. něco tak nevkusného by si přece soudný hifista nemohl dát do poslechovky... ten marantz vypadá vážně dobře...

na druhou stranu si vem tenhle trochu neobratný překlad pavla tichého http://labe.felk.cvut.cz/~tichypa/repro.html
co z toho textu vyplývá?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

http://www.allisonacoustics.com/one.html

co říkáš na tyhlety bedny?

je to kompromisní úprava - aby to hifisté dokázali překousnout a vůbec ustavit. hrát budou fantasticky...

...i když, řekl bych, jde to dotáhnout dál.

nepřípomínají ti něco? třeba dva páry v pravoúhlém ustavení ???

Obrázek

:shock:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

celý pěvecký sbor je před tebou - vidíš je, ne si představuješ!!! - tři řady zpěváků, v půlkruzích, každá další řada o půlmetrový stupínek výš. 4, 5 a 7 pěvců. první někde nad kolena trčí v podlaze, poslední levitují s hlavami těsně pod stropem. ve skutečnosti ovšem to oni jsou realita a strop a podlaha jsou imaginární, stejně jako boční stěny. vidíš je, ale neslyšíš. ty stěny. slyšíš zpěv, který se rozléhá gotickou katedrálou. můžeš přesně určit polohu každého. na centimetr. můžeš se od nich vzdalovat a můžeš vstoupit přímo mezi ně. každý hlas má svůj charakter, témbr, váhu těla, ve kterém vzniká, a naléhavost duší v souznění. to zpívají živí. je to úchvatné. naprosto strhující...

myslíš, že jsem tak dobrý, abych si tohle dokázal prostě vymyslet?

:?: :?: :?:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

a když v bobošovi zavíří kotel (je půl dvanácté v noci a sousedi neví, že hraju na plné koule, jsem to ale tajnůstkář...) tak se vyděsím k smrti.
vím, oháním se běžnýma samozřejmostma. asi mě to stačí.

ano, v podstatě to pomalu začíná hrát k mé spokojenosti. když mám všechno, co potřebuju.

jedny zaplacené bedny jsem odepsal. co celestiony nevím - trochu se bojím, že na basech budou jako druhý pár slabé. jenže tak přirozené středy za dvanáct stovek nešlo nevzít. dneska stojí srovnatelný zvuk sto tisíc. no, asi nezbude než se zeptat profíků...

boží hlas: hej, dadafte, už ti někdo řekl, že si nesnesitelný a drzý spratek?

(opona)

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

"I was delighted to learn that Roy Allison is remanufacturing a 1974 design, the three-way, 8 ohm, dynamic-driver Allison One ($5350 - pět a půl tisíce doláčů??? a ty to vyžvaníš zadarmo dadafte? - - - !!! - - - abychom si na tebe kurvadrát neposvítili! co autorské práva? co nedotknutelnost soukromého vlastnictví?? co úcta k autoritám??? - klídek šéfe, je to kašpar. nikdo mu nevěří, nikdo ho neposlouchá. stejně na to ti šupáci nemají kačky. a ti co mají - myslíte že budou štelovat dva páry vzhůru dolů po poslechovce? hovno! aspoň ale už vědí, co by je mohlo zajímat. není nebezpečný šéfe. nedělá to pro prachy, ale z lásky k hudbě, vůl...). David Faulkner, Allison's CEO, reviewed the speaker's then-revolutionary use of room boundaries. Playing my favorite Eva Cassidy album, the Allison Ones produced a well-defined image of the vocalist, with quite pleasing midbass warmth."

-Larry Greenhill
Stereophile Magazine

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

fíha....

ještě že jsem ty bedny nikdy neslyšel a vůbec nevím, o čem to žvaním...

agustini
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agustini »

to: Acon
Zdravim ta a som rad ze ta opat vidim (vlastne citam.. :D ). Urcite tu spolu este o vela veciach pokecame. Za ten cas co som nebol na forach som nadobudol zopar novych poznatkov a aj posluchovych skusenosti, takze urcite bude o com.. ;)

to:dadaft
velmi rad by som nieco pozitivne pre teba spravil, v ramci mojich moznosti ti neak pomohol.. nieco povzbudzujuce napisal, vysvetlil.. Obavam sa vsak toho ze tvoj skutocny problem sa nenachadza v oblasti akustiky, HiFi.. ale ma podstatu viac menej v psychologii a vyzaduje si teda odbornika z tejto oblasti..

Nevidim zmysel v reagovani na tvoje prispevky, kedze vlastne nic neriesis ale iba sam seba (a ostatnych) utvrdzujes vo svojej agonii a kadejakych poloamaterskych teoriach, ku ktorym si sa dostal bohvie ako.. Zelam ti hodne zdravia a najma dusevnej pohody.. 8-)

Odpovědět