Ucho vs. mikrofon

Řešení akustiky poslechové místnosti, akustické panely, basové pasti.
weiron
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Ucho vs. mikrofon

Příspěvek od weiron »

Jestli mají vliv na středních frekvencích ty matrace tak jedině v době dozvuku. Jsou daleko od beden a ani v místech prvních odrazů od stěny. Zkus si změřit ten waterfall. Já jsem doma bedny srovnal do tolerance +-5,5db s 12db vyhlazováním grafu. U tebe to bude ted cca +-10db.

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Kdesi mi zmyzol prispevok odpoved pre Pitrs, neva, v podstate to iste plati aj pre WEIRONa.

Pozriem subor merani, navecer to sem dam.

Ano, matrace niesu na miestach prveho odrazu, to je ta prca.
Davnejsie mi robil meranie Zalan z GIK acousitic, zatial vychadzam z jeho doporuceni nakolko si myslim ze medzi absorbermi GIK a tymito matracmi nebude velky rozdiel.
Kedze sa mi zmenili repro, davam sem uz svoje merania.to posledne je 1/12 smoothing.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Lilian,

povedzme si otvorene, ten priestor je akusticky velmi kompromisny, proste typicky obytny priestor, kde akustika nebola vobec ziadnym kriteriom. Bezna vec. Ked sa pytas ci meranie funguje - funguje, tie "absorbery" co si si tam vlozil, spravili presne to co by sa dalo cakat. Akustike skor ublizili ako pomohli - nezrovnali hrby, ale prehlbili nuly. Tvoj dojem, ze sa zvuk zmenil - to bude napr. zvysene potlacenie harmonickych frekvencii toho hrbu co mas na 50 Hz.

Celkovo ale treba aspon v zakladoch rozumiet, kde mas problem. Basove frekvencie a ich spravanie v miestnosti - je to funkcia rozmer miestnosti a vzajomnej polohy posluchoveho miesta a umiestnenia repro. Tam ti nejake nahodne rozhodene absorbery [matrace] alebo difuzory [otvorene kniznice] moc nepomozu.

Este si musis ujasnit, co chces optimalizovat - ci stereo alebo multikanal, lebo to su 2 uplne ine discipliny.

Da sa o tom pisat strasene dlho - ale v skratke ->
1) zakladna akusticka hygiena [to co ti radil weiron] - ale poriadne [nejaky 5mm koberec na 1m2 fakt nicomu nepomoze + vycisti si priestor okolo repro - napr. tak skrinka na ktorej stoji to auticko, kvetinac atd atd + daj si repro na podlozky [mas plavajucu podlahu? - to je velmi zle
2) pohrat sa s umiestnenim repro - trochu do priestoru - a natacaj, kludne aj trochu asymetricky - zrovnas si stredy/vysky
3) ak mas sub - zapchaj basreflexy a dolad sub

A ked toto vsetko spravis - tak si kup AVR/preamp s DSP, lebo to je jedina ucinna metoda na basy v takychto priestoroch.

Nevyhadzuj peniaze ze nejake akusticke upravy, ktore musia byt umiestnene presne [nepredpokladam, ze presvedcis, manzelku, ze namiesto kniznice bude 4 hnusne bass trapy a ze vlastne, ani ta kuchynska linka nie je uplne nevyhnutna ... ]

Oldear
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Oldear »

Ale né, ono je to myšleno vážně. Chlape, něco si o tom přečti. Tady je každá rada drahá, něco málo už Tě nasměroval Weiron. Obávám se, že tam nemáš dobře skoro nic. Pokud bys chtěl radu, začala by stěhováním, ale to asi nebude možné, protože tam nejsi sám, žé?
Tak Ti držím palce a jsem rád, že něco podobného nemusím řešit - mám samostatnou poslechovku. Pokud bych Ti doporučil firmu, tak se obávám, že to také začne stěhováním.
Jen si uvědom, že pro zvuk je nejhorší hladká podlaha, případně strop a z materiálů je nejhorší rozonující dřevo.
Máš to těžké.

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

No, ked to citam veru neni mi to prijemne.

Ale tak k veci, pokial ide o riesenie tych basov 50Hz a okolo, . Mam riesenie, cela zadna stena za posluchacom moze byt osadena niecim ako boomkiller trebarz. Linka moze kludne odskocit tych 15cm do priestoru, nemam problem. Nepomohla by takto velka plocha?
Na tu pravu stranu mi je jedno co pride, kludne tiez boomkiller alebo laksum, neni problem.
Na strope som limitovanu len roztecou tych nosnikov, medzi ne mozem dat co treba, to by nevadilo. Zial roztec je cca 70cm, cize spominane prvky od VMA tam nedostanem.
V podstate, stena za repro, tiez si viem predstavit instalaciu podobne ako v pripade tej kuch. linky.
PS: Ak by boomkiller bol na stene a pred nim skrinka, je to problem?

Podlaha je plavacka, ale tiez som otvoreny zmene, obmedzenie do 2cm, v izbach mame korok, uvazuje sa aj sem.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

no tak za tie peniaze si pristavaj posluchovku ;-)

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Posluchovka je pekna vec, ale .
Jedna sa mi aby som sa nemusel kdesi zatvarat ked si chcem pustit hudbu. Nepotrbujem nejaky sustredeny posluch kde nemozu ani hodiny tikat na stene.
Proste si sadnem na gauc, pustim koncert a pritom zivot bezi dalej, decka pobehuju okolo, nemaju zakaz vstupu a podobne extremi highendistov.

Ak predpokladam ze cela stena za repro 12m2, a cela stena za posluchacom 10m2 by sa osadila prvkami boomkliller , bavima sa o cca 20ks - 3000e, nejaka praca a nieco na bok pripadne strop... snad do 4000-5000e.
Popravde, nez kupit novy zosik co som mal v plane a k tomu projektor+platno...

Myslite ze ani takato instalacia by s tym nepohla? Ta nesimetria je zla, ale pri multich. to nieje take vyrazne ako pri stereu, preto prevazne vyuzivam Mch.

Fidji99
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Fidji99 »

Napisem ti SZ, to je na dlhsie.
Ale ak mas budget 4-5k EUr, tak s tym uz sa da hodne vymysliet - hlavne pri Multikanali.
a ani si nemusis celu obyvacku obkladat drevenym ementalom.

FS
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od FS »

@Lilian: Hlavně to s těmi absorbery nepřežeň.Není nic nezáživnějšího než "mrtvý" zvuk v přetlumené místnosti.
Taky mám systém v obyčejném obýváku, taky nesymetricky umístěný (mnohem víc než ty) a pokusy s akustickou pěnou dopadly úplně špatně.
Máš hodně členitý poslechový prostor a to ti samo o sobě pár akustických problémů řeší bez dalších nákladů. Nevím, zda zrovna strop u tebe představuje problém - když koukám na ty stropní trámy, tak bych to tak černě neviděl.
Pokud máš pocit, že ti dunící basy překrývají střední pásmo, zkus posadit repro na nějaké hroty nebo cerabaly nebo ... je toho na fóru dost od betonu po nerez :) Předpokládám, že s repro se nemáš moc kam posunout, tak bych zkusil tu skříňku za levým repro otevřít a částěčně naplnit knihami (i v těch policích, co tam je to sklo či keramika), do dutého prostoru za pravé repro bych zkusil taky umístit pár knížek...

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

FS

Neviem praveze posudit ci je problem ze nizsie basy prekryvaju stredy. V mieste posluchu zrovna ziadne hucanie nieje, skor v zadnej casti (kuchyna)
Problem su nevyrazne tenke stredy, taky ten hrubs hrdelny hlas nieje taky ako ma byt.

Ano keramiku postupne nahradi viac a viac knih. Skrinka za lavim repro , ak myslis to v javorovej farbe to je sub. Ak tu uzku skrinku bez klucky, tak tu naplnim na skusku, nepovazoval som to za potrebne kedze zrovna toto repro je akoby mimo rohu.
Skor sa snazim riesit repro na pravej strane, ktore je v takmer v rohu, tam su dole v policiach platne, este to tam doplnim niecim dalsim.

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Tak toto mi vygenerolalo REW po merani bez ,,matrocov,,

Obrázek

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

a toto s

Obrázek

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Ja v tom teda rozdiel nevidim... ani neviem nakolko to je zle...

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

Mě se zdá, že na té fotce vidím AVR Denon. Je to nějaký starší typ, který ještě nemá Digital Room Correction?
U Denonu tedy konkrétně Audyssey?
Protože zrovna v tomto případě by DRC mohlo hodně pomoci.
Pokud nemá, tak by možná stálo za úvahu pořídit nějaký novější typ. Mohlo by to přinést výrazně lepší (a levnější) výsledky.
Ale pokud bys o tom přemýšlel, rozhodně bych doporučovat nejdřív zápůjčku a zkusit.

Lilian
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Lilian »

Ano ten denon ma audysey. Ja ho vsak pouzivam iba ako koncak,docasne. Mam pred nim bryston sp2.
Samotny denon pomocou audysey spravy ten zvuk plnsi,skoro podla predstav,ale na hudbu to je dost priepast co sa priridzenosti tyka.

Odpovědět