Dovolte, abych představil švýcarskou manufakturu.
Adresa výrobce:
HOLBORNE AG swiss audio instruments
Hemmikerstrasse 17
4463 Buus
Switzerland
Můj model Holborne, je dost starý, ale od roku 1992 dodnes, se koncepce nezměnila.
Kompozitní deska na níž je uchycen motor, ložisko a ramínko, patří k klasickým, tvrdým konstrukcím.
Vysoce kvalitní ložisko je prostě švýcarské.


Talíř.
Na něm je uchycen čirý akrylový talíř o dost slušné váze. Vybrání pro etiketu napovídá, že přehrávání bez podložky je vítáno. Akryl je výborný materiál a rezonance tlumí. Kovové talíře mi přijdou hezčí, co však s snahou zvonit?
RPM.
O pohon se stará stejnosměrný elektrický motorek otáčející talířem pomocí magnetofonového pásu. Vychytávka je, že jej napíná vlastní váhou. Myslím, že Hoborne měl na mysli, vibrace pružného gumového řemínku, když použili pevný a široký pásek. Nové modely používají estetický průhledný pásek. Já tam vlepil Bosch z kotoučáku. Chělo by to sehnat ten průhledný, poradíte?
Motorek je ovládáný dotykovým senzorem. To je to kovové kolečko s logem H.

První dotyk roztočí talíř na 33 a půl rpm. Dioda rozsvítí motorek modře. Nesvítí přímo, jako P-J. Osvětlí matné, akrylové pouzdro motoru.
45 rpm, svítí červeně. Hezky to večer svítí na stěnu za gramofon. Police je nutná už jen pro tento noční, psychoakustický podnět.
Nevýhoda? Statická umí motorek spustit, stačí vyměnit LP a talíř se roztočí. Je nutné kontrolovat stroboskopem otáčky. Seřízení je poťákem vedle motorku, pro každou rychlost zvlášť. Motorek se chvíli ustaluje. Před poslechem pouštím na prázdno alespoň minutku.

Ramínka.
Holborne používají své, švýcarské ramínko. Určitě špičkové. Myslím, že jej používá i Thorens, pro TD 550. (200t.)
Holborne vysekli poklonu slovinci, Franzi Kuzmovi.
Kuzmu Stogi S, základní a nejlevnější model, použili a k celkové koncepci se myslím hodí.
Unipivotní má své výhody i nevýhody. Například nastavení azimutu, je úkolem pro software Adjust Plus, nebo osciloskop. Franz Kuzma preferuje klasické kardanové ramínko s dvěma ložisky, které je v modelové řadě výše.
A úplně nejlepší, by bylo tangenciální Kuzma Air, bez úhlové chyby. Téměř bez zkreslení, stále dokonalý úhel snímání (null point) ale drahé a technologicky náročné. Taky nutný kompresor co tvoří vzduchový polštář pro plovoucí ramínko, není zrovna příjemný společník. Holborne napodobuje tangenciální pohyb, pomocí složitého ramínka Thales.
Vynutilo si dost nesymetrickou základnu, výsledek nepůsobí hezky, nejen na WAF.
Franz Kuzma, dnes přešel k japonskému ZYX. Před ním, osazoval a doporučoval, stejně jako Holborne, MC Benz Micro.
Švýcarský soused Holbornu, vybavil přenosku logem " H ". Moje zkušenost s přenoskou Holborne, je to Benz Micro ACE Medium, o středním výstupním napětí, 0,8 mV, proběhla v oslnění mikrodynamikou.
Detaily a barvy byly nádherné, ale nutnost zátěže 1000 Ohmů, na většině phon není dostupná. Jistě existuje phono, s nímž by přenoska měla větší srdnatost a rozmach. Jejich phono. Není to designovaný Lukaschek?

Pro soustředěný poslech zvuku přenosek, provedli tento výstavní kus.
A je překrásný. Na japonské Ikeda IT-407, je Klasický Ortofon SPU, první model MC na světě!
Sférický hrot, přítlak na něj 3-5 g, retro bez předstírání.