Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
Milanetti1
Příspěvky: 29
Registrován: 30 dub 2018 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Milanetti1 »

TDK jsou velmi jemne,casto se jim delaji ryhy..... hlavne serie SA tak pozor na to kdzy to pa kpustite v necem levnejsim muze to udleat takove ryhy ,ze je to pak neposlouchatelne a ma to uniky podle toho jak ryha vede.....jedna se hlavne o SA chromky z 90,let-----

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od lechos »

čoeče, to může bejt zapříčiněno ohranou hlavou, výstupky a krátery...pásek sice
lépe drží stopu (neklouže po povrchu) ale nosič se nevratně deformuje, bohužel
extrémní případ: velmi tenké C120 (jednohlasně nedoporučujou se)

Milanetti1
Příspěvky: 29
Registrován: 30 dub 2018 16:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Milanetti1 »

asi mas pravdu presto TY maaxell UD II 120 made in England jsou asi jedine suprove 120 co funguji jak maji

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Oldear »

Žádným CC se nedělají rýhy a TDK už vůbec né. To byly nejlepší kazety na trhu. Masivně jsem používal SA, některé SA-X - pokud byly a na nejlepší věci suprové TDK MA-R. Všechny ty kazety mám dodnes i dva plně funkční decky ( AIWU AD-F990 a Kenwood KX-9010, "Draka" jsem prodal na počátku 90. ) a hraje to vše pořad super. Je potřeba se o ty decky starat a občas je protočit a vyčistit. Na hlavách ( Amorphous ) není poznat žádné opotřebení, ani po přehrání stovek CC.

Tvůj případ je jiný, máš to špatně seřízený a zřejmě na hlavách vyjetou klasickou kolejnici, což se u levných strojů stávalo. Pokud Ti nejde přenahrát CC, máš problém v mazací hlavě. Chce to odborný servis. A dvouhlaváč, nebo dokonce 120 minutové? No, co dodat, jak píše lechos. Dnes jsou Ti "mladí" schopni koupit kdejaký šunt, jen když je to levné a před 40 lety to bylo dobře hodnoceno. Čas a pokrok se nedá zastavit.
Navíc je otázkou co se dnes dá koupit za kazety.

Pokud jsi však poslouchal masivně MP3, tak Tě to asi bude stačit.
Užívej si to.

Zdeny
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 črc 2008 10:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Zdeny »

Byly decky, co měly top mechaniky, které žádnému pásku neuškodily a pak byly decky, které zničily vše. měl jsmev životě možná 15 decků a jen dva stojí za pochvalné slovo: Pioneer CT-93 (v urushi dyzajnu) a pak Akai GX-95. Pak byly ty ostatní ničitelé: nejhorší a vůbec suverenně z těch, co mi prošlo doma racekm, byl Kenwood 9050S, zdatně mu sekundoval Sony 909Es a 808ES. Oba trpěly na axiální posun capstanu a tím pádem na naprosto nekontrolované posuny pásku kolmo k ose jeho posunu. Pak stačilo, aby pasek o desetinu vyjel do boku, roller ho čapnul, podélně přehnul a bylo po kazetě. kolik mi zničil TDK-MA, bych ani nespočítal. Oba šmejdy letěly do frcu za směšnou cenu, protože jsme si rychle spočítal, kolik bych prodělal na kazetách. Stejné mršby byly Aiawa 808 (ale ta, na rozdíl od 909 a 808) měla po seřízení aspoň precizní zvuk, což jsem z oubou ES zázraků nikdy nedostal, tragedie byl Technics 55R s dbx (to bylo dvojče, s nádherným zvukem, skvělou mechanikou, ale naprosto neseřiditelnou :-) Děsná byla Aiwa AD 470 (dbx), prostě všechny ty, které měly reverzní mechaniky. bu´d nešlky seřídit a nebo žraly pásky ve velkým. Překvapivě mizerný byl Akai GX75mkII, kde byl také problém se seřízením dráhy a navíc trpěl na fading u CC90/120. prostě nešly mu jemné pásy typu Maxell 120. Kupodivu špatný nebyl jednoduchý Sony 750, který jsem dal synovi a ten na něm hrál kde co bez problémů. Na kazety jsem zanevřel, ale doma jich mám stále přes 300. již delší dobu zvažuji, že si dobrovolně zvednu KT a nějaký vintage deck si pořídím. Ale to bude běh na dlouhou trať, protože nehodlám plati astronomické sumy, co si někteří za staré šmejdy říkají...

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od lechos »

parádní cena, nemyslíte ? HF patřily k lepšímu průměru, pro walkman, autopřehrávač,
rádiojezevčík nebo záznam programů či dat pro tehdejší Atari, Commodore, Spectrum tak akorát, dobová burzovní cena 80 Kčs/ks prosím a že se jich prodalo... ;)
https://aukro.cz/kazeta-sony-hf-90-typ- ... t=VISITORS

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 393
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od jirkash »

Zdeny píše:
22 kvě 2021 08:23
Byly decky, co měly top mechaniky, které žádnému pásku neuškodily a pak byly decky, které zničily vše. měl jsmev životě možná 15 decků a jen dva stojí za pochvalné slovo: Pioneer CT-93 (v urushi dyzajnu) a pak Akai GX-95. Pak byly ty ostatní ničitelé: nejhorší a vůbec suverenně z těch, co mi prošlo doma racekm, byl Kenwood 9050S, zdatně mu sekundoval Sony 909Es a 808ES. Oba trpěly na axiální posun capstanu a tím pádem na naprosto nekontrolované posuny pásku kolmo k ose jeho posunu. Pak stačilo, aby pasek o desetinu vyjel do boku, roller ho čapnul, podélně přehnul a bylo po kazetě. kolik mi zničil TDK-MA, bych ani nespočítal. Oba šmejdy letěly do frcu za směšnou cenu, protože jsme si rychle spočítal, kolik bych prodělal na kazetách. Stejné mršby byly Aiawa 808 (ale ta, na rozdíl od 909 a 808) měla po seřízení aspoň precizní zvuk, což jsem z oubou ES zázraků nikdy nedostal, tragedie byl Technics 55R s dbx (to bylo dvojče, s nádherným zvukem, skvělou mechanikou, ale naprosto neseřiditelnou :-) Děsná byla Aiwa AD 470 (dbx), prostě všechny ty, které měly reverzní mechaniky. bu´d nešlky seřídit a nebo žraly pásky ve velkým. Překvapivě mizerný byl Akai GX75mkII, kde byl také problém se seřízením dráhy a navíc trpěl na fading u CC90/120. prostě nešly mu jemné pásy typu Maxell 120. Kupodivu špatný nebyl jednoduchý Sony 750, který jsem dal synovi a ten na něm hrál kde co bez problémů. Na kazety jsem zanevřel, ale doma jich mám stále přes 300. již delší dobu zvažuji, že si dobrovolně zvednu KT a nějaký vintage deck si pořídím. Ale to bude běh na dlouhou trať, protože nehodlám plati astronomické sumy, co si někteří za staré šmejdy říkají...
Ja mel za zivot a mam stale deset decku a ani jeden me neznicil kazetu (Onkyo, Teac, Sony, Yamaha), chtelo to kupovat kvalitu. ;)

blesk666
Příspěvky: 888
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od blesk666 »

Zdeny: Akai GX95 a GX75 (rovnako verzie mkII) su technicky uplne identicke tape decky, maju aj spolocny servisny manual a lisia sa len tym ze 95 ma tie relativne hnusne pseudodrevenne bocnice (keby to aspon drevo bolo a nie ofoliovana drevotrieska).
Problem GX75 a 95 je ze ma nahravaciu aj prehravaciu hlavu v spolocnom puzdre a nedaju sa samostatne nastavovat ich polohy voci paskovej drahe. Inak vyskusaj si predtym nez kupis nejaky kvalitny vintage deck (pomerne drahy) ci sa ti uz pasky nezacali prekopirovavat. Mne sa to u niektorych uz zacalo diat, par rokov dozadu, tak som sa vsetkych zbavil a odvtedy uz aspon nemam nutkavu potrebu kupit nejaky pekny vintaga tape deck, ked sa objavi v ponuke (no uplne ma to nepustilo, ale lahsie sa mi tomu odolava:-). Od istej doby sa ale viac zaujimam o tape decky skor do roku vyroby tak max 1980-83, ktore mali este robustnejsie mechanicke prevedenie, ale zas su tam ine neduhy spojene s vekom

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 393
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od jirkash »

O tom to neni, mam decky od 1978 az do 1988 konce, vse jak nove, pasky to nenici a ani nedegraduje. Vse v perfektnim stavu a bez neduhu. Chce si to spravne vybrat a o decky se take starat..

blesk666
Příspěvky: 888
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od blesk666 »

pasky degraduju same ked sa dlhsie nepretacaju, tak sa prekopiruje jedna vrstva na druhu a pocut to ako dve cez seba nahrate nahravky (samozrejme ta povodna je stale silnejsia ale je to uz aj tak nepouzitelne)

Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 393
Registrován: 11 dub 2021 11:16
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od jirkash »

Mam tu i mimo jiné pasky na ktere sem nesahnul 15 let a ted "znovu objevil" a nahravky zcela ok.

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Oldear »

blesk666
""pasky degraduju same ked sa dlhsie nepretacaju, tak sa prekopiruje jedna vrstva na druhu a pocut to ako dve cez seba nahrate nahravky""

Dovolím si upozornit, že CC nemá vrstvy, ale stopy. Tebou popisovaný jev není tím, že sa "dlhšie nepretačajů", ale špatně seřízenou hlavou a tak jedna stopa částečně leze do druhé.

jirkash
Pokud nejsou CC nevhodně uloženy, např. na slunci, na repro, poblíž TV, či je někdo nepřejel magnetem, tak záznam zůstává identický. U mně je to více jak 40 let. Podmínkou je kvalitní deck s nepoškozenou hlavou a nejlépe Amorphous.

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od lechos »

občas převinout dlouhodobě uložené kazety se doporučuje, jenomže pokud jich máte 100 nebo víc, komu by se chtělo, že jo :(
jev "překopírování" velmi záleží na značce pásku, síle podložky (18-12-9 μm) a úrovni promodulování, ve fortissimech a rocku bude slyšitelné víc ... ;)

blesk666
Příspěvky: 888
Registrován: 03 dub 2013 16:57
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od blesk666 »

Oldear: prekopirovanie sa mi stalo na 2 paskach zo 100 a to len v jednej casti zaznamu. Pasky si uz nepamatam ktoty typ to bol (vacsina boli chromky Sony, TDK, Maxell...). Robilo to rovnako na oboch deckoch ktore som vtedy mal. Akai GX95 aj Sony TC K730ES. Akai bol cerstvo po nastaveni vcitane meracieho protokolu. Pasky som posledne roky skladoval v tme v skrini v krabici ale kedysi som ich nosieval kadejak, kedze som vela pocuval s walkmanom aj v aute. Nahravky som robil v rokoch 1985-2000 este na JVC DD77, Yamaha KX670 a Aiwa ADF910

Oldear
Příspěvky: 1453
Registrován: 23 kvě 2017 17:58
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Kazety chrome a metal ,přehráni nahrané kazety

Příspěvek od Oldear »

blesk666
No vždyť to je právě ono, pásky jsi nahrál na jiném stroji než si později přehrával a byly u něho bohužel špatně ( nepřesně ) nastaveny hlavy. Nejlepší je to nahrávat a přehrávat ve stejném stroji. Pokud už to musí být přehráváno v jiném, tak je základní podmínkou správné nastavení decků dle norem ( ne dle ucha ) a pak to musí sedět. Tolik moje historické zkušenosti.

Jen dodávám, byly to skvělé časy, mašinky vypiplané se suprovou mechanikou a zpracovány s vysokým fortelem. Byl to zcela jiný pocit, než když dnes strčíme flešku do otvoru. Ten analogový zvuk měl svoje kouzlo, ale nebyl tak přesný a měl limity. Když ale dnes Hifi návštěvě pustím na současné aparatuře CC TDK MA-R jisté nahrávky a stejnou pustím na CD a zakryji přepínač na předzesu, že nevidí, který vstup je aktivní, tak tu CC TDK MA-R považuje za zvuk z digitálního nosiče ( bylo to z CD a CDP-101+AD-F990 - nahráváno ). Až při pozorném poslechu a několikatém přepínání mezi zdroji, ten rozdíl někdo pozná, jiný vůbec ne.

Ať Vám to hraje.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host