
Je to už tuším rok a kousek co jednoho dne mi zavolal p. s prosbou zda neprodávám elektronky KT88. Moje odpověd´ tehdy zněla ano a do jakého přístroje to bude.
Tím vlastně začal zajímavý příběh který vlastně trvá dodnes.
Pán mi popsal, že má koncový zesilovač Conrad Johnson a v jednom kanálu mu asi odešli koncové elektronky KT90(KT88) s tím, že by chtěl znát cenu a případně jestli jsem schopen zesilovač prohlédnout. Řekl jsem ano a domluvil se na vyzvednutí koncáků.
Doma jsem změřil každou lampu a zjistil, že všechny jsou v pořádku. Po otevření a proměření zesilovače byla zjištěna trapná závada v podobě pojistky a v přerušeným katodovým odporu v ceně 2Kč . Když jsem zdělil klientovi závadu tak mi bylo řečeno, že to není možné. Prý p. technik který prohlížel zesilovač tvrdil, že se musí vyměnit celá čtveřice lamp, že na to má speciální měřák a výměna bude stát cca 4.000Kč. Tak jsem se jen tak pousmál s dotazem co je to za člověka.
Pan Brassany, který tuto diagnozu stanovoval zhruba 3 měsíce s tím, že v pražském High-end studiu ho odmítli a poslali k němu!!!
No řekl jsem si pěkné. Takovýto lidé píšou do těch našich časopisů a oni jsou ve skutečnost tak poctivý! To ty články budou asi stejně tak pravdivě napsané...
Ale co. Nekaž me si náladu. Na první fotce vidíte pěknou sestavu mého klienta. Kompletně Conrad Johnson zapojený na elektrostatické reproduktory Logan.
Při návštěvě mi bylo umožněno vše slyšet. Hudba plynula jemně a však bez jiskry a špetky dynamiky. Na dotaz jak se mi to líbí jsem řekl pravdu jak to slyším a že se mi to nezdá.. Za pár dní se pán ozval zda bych se na všechny komponenty nepodíval a jestli by s tím něco nešlo udělat. Opět jsem souhlasil.
Po prohlédnutí jsem sepsal určité možnosti upgradu a po schválení se mohlo začít. Jako první změnu kterou klient chtěl zkusit byla výměna KT90 za KT88 značky Světlana.
To zrovna nebylo správné. Ukázalo se později, že KT90 jsou nejlepší lampy z této řady a rozdíl je obrovský. Skutečný upgrade tedy začal až na D/A převodníku.
Ten obsahoval převodník značky Yamaha a analogovou část sestavenou z operačních zesilovačů a elektronkového výstupu (pozor ne buffer!). Zapojení nebylo ideální a tak mi trvalo asi měsíc nejsem vše vyladil. Jako bonus byla možnost přepínat mezi lampovou a tranzistorovým výstupem během přehrávání. Analogisty zklamu, tranzistorový výstup se natolik povedl, že pán začal opět poslouchat CD. Do té doby ho to vůbec nebavilo a skoro všechny CDečka prodal. Úprava byla tak dobrá, že i já jsem byl překvapený a dle majitele CD přehrávač tak převálcoval gramofon Clearaudio Innovation, který vlastnil. I lidé kteří měli možnost slyšet tento DA převodník a vlastnili třeba značky Accuphase a jiné mašinky se nestačili divit. Mě samotného to moc potěšilo a však jsem si jistý, že něco podobného se mi asi jen tak nepovede. Náhoda..
Dále jsme se zaměřil na úpravu phono předzesilovače. Než k ní však došlo naši odborníci tuším p. Jiráček a spol jak jsem se později dozvěděl opět ukázali jak se u nás dělá
High-end. U Phono předzesilovače totiž vypadával zvuk v levém kanálu. Odborníci se toho chytli a diagnozu stanovili tuto: Musíme vyměnit patice elektronek a elektronky.
Klientovi nakecali, že znají jedinou firmu na světě která umí zlatit špičkově patice a že s novými elektronkami to bude stát pár tisícovek a bude po problému.
Jenže špičkové zlacení nepomohlo

Poslední upgrade byl tak trochu komický. Všiml jsem si, že před každou reprosoustavou leží záhadná velká krabička. Nejdříve jsem si myslel, že jde o něco co patří k elektrostatům ale bylo to divný. Tak jsem se zeptal pána na co to tam je. Odpověd´ nevím. Ti borci mi tvrdí, že s tím bude zvuk lepší a že to ulehčí koncovým monoblokům. Aha, zamyslel jsem se a povídám: To je pěkná blbost. Neznám nic co by mělo ulehčit výstupnímu transformátoru v elektronkovém zesilovači. Vypojte to!
Pán, že ne, že to stálo moc peněz. Odjel jsem tedy domu a za chvíli telefon, že pánové co mu prodávali Logany s těmito krabičkami ho zas napálily. Jasně zvuk po odpojení krabiček už nebyl jak přes deku. Byla radost to celé poslouchat.
Ty Krabičky jsem si odvezl domu abych zjistil co je uvnitř. No byli to výstupní transformátory z USA na toroidu 1:1 určené pro OTL zesilovače tedy pro zesilovače které neobsahují výstupní trafa!!
Závěrem bych rád řekl. Lidi přemýšlejte trochu. Doba woodo krabiček, super kabelů je snad pryč. Opraváře asi laik hned nepozná zda umí nebo neumí a bohužel příživníci v tomto oboru budou mít vždy dost možností jak nás oloupit. Dlouho jsem přemýšlel jestli to mám vše napsat ale tohle prostě bylo moc...
Z klienta se nakonec stal dobrý kamarád. Dáváme dohromady kompletní sérii Vintage od Revoxe a sestavu Conrad Johnson nakonec postupně prodal, protože jsme se dohodli, že postavíme vše od začátku jak se sluší a patří na pořádný Analog ale o tom zas někdy příště....




Zde je vidět maketa celá z nerezu, ručně leštěná. Vyrobená jen pro ukázku jak by mohl vypadat design nových přístrojů. Velice drahá sranda...