Pro- ject Phono Box II USB

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
Odpovědět
boxer

Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od boxer »

Už jako bych to viděl - šedá betonová zeď někde u dálnice a na ní graffiti VINYL IS NOT DEAD! A je to pravda, černé desky ještě zdaleka nevymřely. Kdo by o tom pochyboval, ať navštíví nějakou diskotékovou tančírnu solidní úrovně a podívá se na dýdžejské nádobíčko. Taneční diskotéky jsou ovšem jen špička ledovce, pod hladinou se hemží hejna zarputilých fandů elpíčkové a jiné podobné klasiky, kteří setrvávají v přesvědčení, že toliko analogový záznam skutečně hraje, vše ostatní je jen jakýsi obskurní technický podvod, ve kterém mají určitě prsty emzáci (pozn. aut.: Emzák - odvozeno ze zkratky MZ = MimoZemšťan, neboli E. T.).
Obrázek
Digitální technologie mají ovšem jisté nesporné výhody, například analogový gramofon se dá jen dosti obtížně vestavět do mobilního telefonu nebo nosit zavěšený na krku a poslouchat v metru. A tak vzniká problém - co si má majitel sbírky černých desek počít, když chce svoji oblíbenou hudbu poslouchat jinde než v pohodlí svého obydlí?

Co s vinylem v digitálním světě
Odpověď je nasnadě - je třeba analogový záznam digitalizovat. Základním technickým prostředkem pro takovou akci je samozřejmě počítač. To však bohužel nestačí. Zvukové adaptéry v počítačích nejsou stavěné pro přímé připojení gramofonové přenosky. Navíc zvukový signál se pro záznam na analogovou desku speciálně upravuje (kmitočtová korekce RIAA) a tato úprava se při reprodukci musí odstranit. To by se dalo řešit i softwarově, nebylo by to však to pravé ořechové. Proto se pro digitalizaci analogového záznamu z gramofonu vyrábějí buď gramofony s výstupem USB pro přímý záznam do PC (např. I-on IttUSB 05 ve S&V 8/07), případně různé hardwarové doplňky. O jednom takovém doplňku jsme již před časem psali - jednalo se o produkt Steinberg Clean (S&V 9/03). To je především software, který slouží ke konečné úpravě signálu, jako např. odstranění praskotů a šumů, korekce frekvenční charakteristiky, neboli barvy zvuku apod. A aby to celé bylo k nějakému užitku, byl přibalen předzesilovač, který zpracovává signál z přenosky tak, aby jej bylo možné bez zbytečných komplikací převést na vstup zvukového adaptéru počítače.

Mezi gramofonem a počítačem
Steinberg Clean není špatné řešení, leč zařízení, se kterým se dnes seznamujeme, je technicky o kousek dál. Jedná se o interface značky Project, českého výrobce gramofonů. Jak již název napovídá, Pro-Ject PhonoBox umožňuje komunikaci mezi gramofonovou přenoskou a počítačem prostřednictvím sběrnice USB. Funkce je celkem průhledná. Ke vstupním konektorům se připojí výstup z přenosky gramofonu, signál z ní se zesílí, patřičně upraví (inverzní korekce RIAA) a přivede do USB kodeku PCM 2904, který v tomto případě funguje jako AD převodník a komunikátor s USB sběrnicí. USB výstup se připojí k počítači, a to je v podstatě vše. Operační systém se s kodekem dokáže dorozumět i bez speciálního software, takže v podstatě odpadá instalační procedura, jak jsme na ni jinak u počítačových periferií zvyklí. V seznamu zvukových zařízení (Windows XP - Ovládací panely - Zvuky a zvuková zařízení - Záznam zvuku) se objeví položka USB Audio Codec, kterou zvolíme jako zdroj. V okénku „Přehrávání zvuku“ by měl být nastaven váš zvukový adaptér. Při spuštění aplikace pro záznam zvuku by se pak měl USB Audio Codec automaticky přiřadit jako zdrojové zařízení, takže na výstupu zvukové karty bude signál z gramofonu. Další zpracování signálu v počítači už záleží na příslušné nahrávací aplikaci. Tou patrně bude nějaký zvukový editor, kterým se signál z desky zaznamená do souboru WAV a pak dále zpracuje podle potřeby. Na internetu jsou volně dostupné docela šikovné freewarové zvukové editory, např. Audacity, případně lze použít editor, který je součástí instalace populárního vypalovacího programu Nero. Pro-ject má i analogové výstupy, takže jej lze využít i jako předzesilovač pro poslech gramofonu přes jakýkoliv zesilovač s linkovým vstupem nebo jej připojit ke zvukové kartě v počítači, což má ovšem smysl pouze tehdy, je-li její kvalita vyšší nežli kodeku použitého v Pro-jectu. Pro informaci - kodek je kvalitativně srovnatelný s nejběžnějšími zvukovými on-board-adaptéry Realtek, kterými jsou vybaveny prakticky všechny moderní notebooky a většina desktopů.
Proč si ho koupit?
Je to vlastně takové Kolumbovo vejce pro přenos signálu z gramofonové přenosky do počítače -v podstatě univerzální, aplikačně jednoduché, v rozumné kvalitě a za rozumné peníze.

Orientační cena: 2 900 Kč

Pro- ject Phono Box II USB
zesílení MM/MC 40 dB/60 dB
vstup. impedance MM/MC 47 kohmů/100 ohmů
max. výst. napětí 1 kHz 9,5 V
odstup MM/MC 86 dB (96 dBA)/68 dB (75 dBA)
zkreslení MM/MC 0,01/0,05 %
kmitočtová charakteristika 20 Hz - 20 kHz (0,5 dB)
napájení 16 V/30 mA AC (externí zdroj)
rozměry 103 x 38 x 115 mm
hmotnost 570 g (bez zdroje)
http://www.golias.cz/index.php?modul=au ... 1a82295caa

Uživatelský avatar
vintage
Příspěvky: 781
Registrován: 28 bře 2009 20:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od vintage »

Nikdy jsem nepochopil smysl digitalizace LPček, když chci digital tak si koupim CD a nebudu ztracet čas prevodem a naslednymi korekcemi. Pokud chci poslouchat jen tak neco v metru tak si stahnu mp3. Mozna když ma nekdo někde nejaky raritni nahravky..., ale ty tvori stejne jen nepatrný zlomek sbírky LPček a když už je to ta raritka tak si to proste vychutnam na gramci a nebudu to mrvit prevodem na jednicky a nuly :-)

boxer

Re: Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od boxer »

Představ si,že máš doma 100,200 nebo...více LP.

Chceš poslouchat i mimo domov.
Máš to doma,tak nač se stahovat MP3 z netu,nač kupovat CD atd.Tady si to louskne do PC a má to.
Že mu to bude šumět a praskat? No to je přeci ono.Bude si připadat jako doma.

Uživatelský avatar
vintage
Příspěvky: 781
Registrován: 28 bře 2009 20:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od vintage »

boxer píše:Představ si,že máš doma 100,200 nebo...více LP.

Chceš poslouchat i mimo domov.
Máš to doma,tak nač se stahovat MP3 z netu,nač kupovat CD atd.Tady si to louskne do PC a má to.
Že mu to bude šumět a praskat? No to je přeci ono.Bude si připadat jako doma.
Ja jinde než mimo domov nemam ten spravnej klid (veget), čas ani možnost poslouchat, a pokud ano tak v takovych podminkach, nebo na takove sestave že mi bohate svou kvalitou staci mp3 :D Ale chapu že nekomu muže prinaset rozkoš slyset praskani LP treba ve vlaku :-) Ale jinak chapu Tve argumenty, nekomu se to muže hodit *thumbs up*

SirAnthony
Příspěvky: 15
Registrován: 31 bře 2009 20:44
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od SirAnthony »

Pokud mohu se svým skromným názorem zasáhnout do diskuze...
Je hodně LP které nejdou stáhnout v MP3, ani ve Flacu z netu.... A je také hodně "míst" kde je klid na poslech přes sluchátka a to bych si pár LP já osobně rád poslechl. ;)
Můj názor je takový že je to super řešení které vlastně spojuje 2 zařízení v jednom (žádný High-End, ale určitě HiFi). A jde to využít i na archivaci pro případ zničení desky apod.

efičák
Příspěvky: 1948
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro- ject Phono Box II USB

Příspěvek od efičák »

Mám pár zdigitalizovaných LP. Hrají mi hezky, analogově. Něco je na DJ´gramofonu Stanton, Ortofon Arkiv a s převodníkem.
Taneční hudba z maxáků, dobře mixovaná, má nezaměnitelný půvab. Nezapoměňme, že za návrat vinylu, vděčíme světové DJ´s vlně. To díky klubům a diskotékám, přežily firmy - výrobci přenosek a vinylů.

Něco s převodníkem Pro-Ject Phono Box II USB .
Je to pracné, nevládnu PC a je mi to protivné, údajně lze snadněji najít jedničky a nuly přímo na netu.
Když se deska podaří, je poslech vypáleného elpíčka pochoutkou.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti