Technics SL-M1 a příprava na provoz

Především gramofony, přenosky, raménka, ale i magnetofony atd.
jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Zdravím všechny příznivce.

Měl bych dotaz, prosbu o radu.

Koupil jsem gramo SL-M1 a protože se jedná o starší kousek, chci být připravený až mi dorazí domů.
Představoval bych si, že až mi přijde, chtěl bych ho řádně nastavit, seřídit a popřípadě udělat pár servisních kontrol.
Plánuji koupit nějakou lepší MC přenosku a tak bych se chtěl zeptat, jestli má smysl třeba měnit vnitřní kabeláž v raménku, popřípadě udělat port s RCA konektory vzadu na gramu. Jelikož jsem v minulosti tohle neřešil (měl jsem SL-MA1), tak bych se rád zeptal, popřípadě zjistil jestli to má vůbec cenu. A na co si dát pozor.
Pokud bych měnil kabeláž, rád bych nějaký zdroj kde to koupit. Na eBay jsem tohle našel jen poskrovnu, a spíše bych nakoupil s jistotou, nejraději s EU.
Pak bych rád vyndal transformátor (je na 100V) a vyměnil ho za 230V a asi bych ho dal externě.
Ale spíše mi jde o radu zkušených uživatelů, kteří něco podobného dělali a dokážou poradit.
Vím, že tady v diskusi už se tento gramofon řešil, ale téma je starší, rád bych ho trochu oživil a rozšířil.
Děkuji za každou radu.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od weiron »

Ahoj, tak prvně by to chtělo u gramofonu pořádně zkontrolovat funkčnost na všech místech. Hlavně pokud chceš opravdu nějakou dobrou MC přenosku s lepším hrotem jako microlinear nebo lepším, musí být gramofon 100% v pořádku. Jinak se budeš trápit a nepůjde to pořádně seřídit. Už jsem se s tím párkrát setkal. Starý gramec může mít několik neopravitelných míst. Já už bych si nic tak starého nekoupil.

Takže jako první bych zkontroloval jestli je v pořádku plinth. Protože jsou ty korpusy vyrobeny z MDF nebo dřevotřísky a mohli být dlouhou dobu uloženy někde ve vlhku a pod váhou talíře se deska prohne. Takže když chceš nastavit azimut tak je v každé poloze desky jiný. A toto je u tohoto gramofonu již neopravitelné. Pak lze použít leda eliptický hrot. Ten je na toto nastavení trochu odolnější. S touto závadou jsem se setkal hodně krát u cca 50% starých gramofonů.
Jako další chce zkontrolovat hlavní ložisko. Může být přidřené. Pořádně vyčistit, namazat a zkontrolovat jestli není ohlá hlavní osa. Taky častá závada. Někteří lidé takto posílají nebo i vozí v autě gramofony s nasazeným talířem.
Dále to chce zkontrolovat hlučnost a chod motoru. Na kontrolu otáček je dobrá aplikace do telefonu RPM Speed and Wow. A u motoru se ještě podívej v jakém stavu je gumové zavěšení co tlumí jeho vibrace. Stářím může být ztvrdlé.
A teď celé rameno. Jako první to bude chtít zkontrolovat mechanizmus zvedání a celí ho namazat. Pak to chce zkontrolovat funkčnost antiskatingu. Nejlépe když rameno vyvážíš do roviny a začneš pomalu přidávat antiskate. Rameno by to mělo táhnout do strany hned kousek za začátkem stupnice. I tak by chtělo tu pružinku vyčistit a namazat. Dále by to chtělo zkontrolovat ložiska v ramenu. Pokud se pustíš do výměny kabelů tak ho stejně budeš muset rozebrat, vyčistit a seřídit jejich vůli. Kabely na prodrátování ramene i ten ke gramofunu se nejčastěji používá od Van den hul(Highend.cz). Pokud budeš chtít opravdu dobrou přenosku. Tak bych ty kabely vyměnil. Můžou být stářím v některém místě i prodřené.
Na závěr, je dobrý nápad s tím vyhozením trafa ven. Použil bych nějaký lineární zdroj.
Tak držím palce ať to dobře dopadne. Jo a ještě otázka. Bude to mít normální headshell s uchycení přenosky 12.7mm?

Uživatelský avatar
lechos
Příspěvky: 5404
Registrován: 09 pro 2008 08:34
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od lechos »

Hochu hochu ! zlatá zásada audio servisáka zní: co funguje neopravuji, přestavba - úprava zapojení přinese - zpravidla - zhoršení
a zklamání, ti konstruktéři ve fabrice též nebyli trolli - jeleni, pamatuj.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Díky za rady a postřehy.

Jarda69
Příspěvky: 2530
Registrován: 24 kvě 2015 21:39
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od Jarda69 »

Když už bude trafo mimo, tak co komplet zdroj s oddělenou částí pro motor a pro předzes?
Pokud je tam místo, tak možná zabudovat předzesilovač? Aby byl napojen hned na dráty z ramínka.
Nebo to není dobrý nápad?

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Zdroj mimo dám, ale preamp mám dost kvalitní, takže signál vyvedu na RCA konektory.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od efičák »

Weirone, výborný příspěvek, díky .
Dával sem dohromady automat Sony, kabely v ramínku byly rozpadlé a s jejich výměnou přišel problém, že se rozpadl konektor pro SME headschell v rameni. Jelikož nejsem manuálně šikovný, odradilo mě to. Jinak je v dobrém stavu i ložiska ramene a talíře. Není to snadné. Dnes bych už tu akci nedělal.

Druhý kousek manuálního japonce mi dal dohromady Terahera tak razantním způsobem jak píšeš. Nadřel se hodně a povedlo se ho tím posunout zvukem hodně vysoko.

jardolukáši podle mne je Technics dobrý stroj pokud teda není poškozený dopravou skladováním nebo stářím. Snad to není model s T4P, protože na něj už nejsou dobré MC LO přenosky.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od weiron »

Díky.
Mě se ty staré stroje taky líbí. A často mám nutkání si nějaký koupit. Jen už něco pamatují a servis není vždy snadný.
Náhradních SME konektorů je plný ebay. Určitě by se našel typ který potřebuješ. Nebo koupit podobný a ten si připasovat. Nebo je taky možnost když už taháš nové dráty tak je protáhnout až k přenosce. Byli by tím headshellem jen prostrčeny jako na normálním ramenu.
3243-4_pro-ject-x2-b-ortofon-quintet-red--5.jpg
Ještě jsem si vzpomněl na jednu nedávnou příhodu. Možná to bude zajímat i v čtenáře i v budoucnu.
Jeden starší pán mě poprosil o seřízení RPM9. Koupil si novou Hana se shibatou a nedokázal to seřídit tak aby to hrálo správně. Když jsem k němu přijel hned mě překvapilo jaké má doma vlho. Bylo to z důvodů že je na tom s plícemi špatně a potřebuje velké vlhko aby se mu dobře dýchalo. Když jsem se podíval na gramofon zdál se mi korpus nafouklí. Vytáhnu šablonu a začnu měřit. Po chvíli jsem zjistil že je jiná montážní vzdálenost ramene. Protože základna z MDF byla roztažena vlhkem o 2mm. A tento problém nedokázal odhalit. Musel jsem si zanést tyto hodnoty do tabulek na vinylenghine a vybrat nové null pointy abych to nějak seřídil.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Všem děkuji za příspěvky a rady.
Dnes gramo dorazilo. V pondělí jsem odklepl na eBay a s Itálie sem do česka za 4 dny. Krása. Prodejce velmi seriózní, gramo zabalil do krabice, že jsem ji skoro rukama nepobral. Vše co šlo odstrojil, zabalil a vyplnil tlumícím materiálem. Vše dle popisů s eBay, takže za mně velká spokojenost. Navíc cena, se kterou se tady člověk nesetká...
Jinak raménko je to klasické s 1/2 palcem.
O víkendu vše řádně vyzkouším a podle stavu se rozhodnu co dál.
Přijdou mi nějaká šablony na seřízení a tak, takže uvidím.


efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od efičák »

weiron píše:
18 kvě 2023 19:52
Díky.
Mě se ty staré stroje taky líbí. A často mám nutkání si nějaký koupit. Jen už něco pamatují a servis není vždy snadný.
Náhradních SME konektorů je plný ebay. Určitě by se našel typ který potřebuješ. Nebo koupit podobný a ten si připasovat. Nebo je taky možnost když už taháš nové dráty tak je protáhnout až k přenosce. Byli by tím headshellem jen prostrčeny jako na normálním ramenu.
Weirone o prostrčení kablíků jsem uvažoval, ale tím bych neumožnil výměnu přenosek s headschelly. Nový konektor z Technics 1200 mám, zato mi došla trpělivost. :D
Mám doma 3 gramofony a čtvrtý u sestry, která je mimochodem nadšeným streamovacím klientem a Akai 103 i s desítkama desek mi vrátí. :roll:

Weirone, příspěvek cos dal dohromady po mnoha zkušenostech by slušelo dát jako samostatné vlákno pro všechny nové zájemce o co nejdostupnější analog. Myslím, že nový levný Debut nebo Audiotechnica udělá více radosti bez zádrhelů než záludný 30 a více let starý stroj.

S tou montážní vzdáleností u SEV Litovel není jisté, zda to není o 2 mm od výroby. Alespoň u Debutů to bylo zvykem.
A byl li gramec nafouklý, azimut je jinde. To Shibata neodpustí. Až bych doporučil jiné šasi, např. kov či cokoli dostupného a vodě odolného.
Řešení novými null pointy je profesionální úrověň. Bravo.

Jardalukas, výborné je, že máš dobrou nákupku a stav. Tím se můžeš pustit do případných úprav s finanční rezervou.
Dobře temperovaný gramofon je téměř zázrak, stačilo mi, co udělaly jiné nožky namísto starých zteřelých.
Hodně silné vůle.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Měl bych dotaz.
Nemáte někdo návod k nastavení raménka S (raménko s 1/2 palecm) v SL-M1 ?
Jde mi hlavně o nastavení a sesazení desky s pružinkou pro seřízení anti-skating.
Na webu a i v manuálu co mám je jen návod k nastavení rovného raménka.
Děkuji za radu.

efičák
Příspěvky: 1965
Registrován: 18 dub 2008 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od efičák »

Nemám šablonu. Jen laická rada k pružince antiskatingu. Uchycení pružinky vidím na videu a dost koukám, jak je rafinovaná a masivní konstrukce ramínka. Jestli je pružinka omačkaná a má menší sílu, stačí trochu přidat na stupnici, možná koupit novou na 1200. Po seštelování azimutu seřídit antiskating měřící deskou, ne tou bez drážek, třeba od Ortofonu monofonním signálem, aby hrály oba kanály stejně.
Ten gramec je úžasný.

jardalukas
Příspěvky: 211
Registrován: 02 dub 2021 11:43
Kontaktovat uživatele:

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od jardalukas »

Díky za info. Mrknu na to, ale přeci jenom. Nemá někdo s Vás servisní manuál na SL-M1 ? Kompletní s S raménkem. Já mám jen ten s rovnou trubkou s T4P uchycením.
Jinak souhlasím, konstrukce raménka a vlastně celého gramofonu je super.Vše bytelné a v mém případě je gramec i uvnitř skvěle zachovalý.

Uživatelský avatar
weiron
Příspěvky: 571
Registrován: 27 dub 2014 16:46
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Technics SL-M1 a příprava na provoz

Příspěvek od weiron »

Myslím si že jiný návod pro tento gramofon ani nebude. Jediný rozdíl je tvar trubky. Montážní vzdálenost i přesah bude stejný..
Jde mi hlavně o nastavení a sesazení desky s pružinkou pro seřízení anti-skating.
pokud to chápu správně tak sesazení myslíš způsob sundání celého ramene? Takže odpověď si našel v tom pěkném videu?
Jinak zde je toho dost napsáno o tomto gramofonu:
https://www.vinylengine.com/turntable_f ... 16&t=78411

Co se týče nastavení antiskatingu. To že ta pružinka už bude trochu vytahaná je jisté. A v návodu je většinou doporučená hodnota pro eliptický hrot. Aby to bylo jednoduší tak stupnice odpovídá přítlaku přenosky. Takže se většinou dává ta samá hodnota co je přítlak v gramech. Jenže toto platí pouze pro přenosky s eliptickým hrotem. Čím je hrot lepší (shibata,micro-ridge) tím je tato hodnota menší. Takže ke správnému seřízení je nejlepší použít měřící desku. Třeba: https://www.discogs.com/release/3525012 ... ue-Test-LP A pak buď poslechem, a nebo ještě přesněji měřením v PC. Z moji zkušenosti se dá dosáhnout ještě lepších výsledků o cca 25%.
Dále je potřeba říci že hodnota antiskatingu se mění. U okraje je potřeba největší síla. Směrem ke středu potřebná síla klesá. Proto u těchto typů ramen ji seřídíš správně jen v jednom bodě. A všude jinde bude trochu mimo. Zase je tento pružinkový systém lepší než se závažíčkem. Protože ty mají jen omezené možnosti nastavení (většinou 3 zářezy) musí se pro přesné nastavení hýbat s přítlakem přenosky. Tento problém řeší dobře snad jen kladkový antiskate. U tohoto konceptu se působící síla mění s pohybem ramene. A tak bude seřízení přesnější.
signature-arm1.jpg

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host