Benchmark DAC 1

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Mark Levinson
Kontaktovat uživatele:

Benchmark DAC 1

Příspěvek od Mark Levinson »

Benchmark DAC-1, legenda, která si zaslouží své vlákno.

Obrázek
Obrázek

tomik
Kontaktovat uživatele:

Re: Benchmark DAC 1

Příspěvek od tomik »

Legenda o čem???

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Ten vnitřek vypadá opravdu legendárně. čekal bych za 30 tisíc o něco více,měl jsem s tímto převodníkem pár poslechových zkušeností. Na různých sestavách a třeba u mě hrál na úrovni Vincenta CD S3.... Ale třeba byla někde chyba, rád se nechám poučit o svém omylu.

Peer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peer »

Já jsem Benchmark používal právě s Vincentem S3, který sloužil jako transport.
Hrálo to mnohem lépe.
Takže chyba, Mike, byla zřejmě někde jinde.
Měli jsme možnost porovnání s různými jinými převodníky.
Všechny Benchmark porazil, některé deklasoval.
Třeba Caseu atd.
Tak to jsem si zase zadělal na pěkný povyk... :)
Ale bylo to tak.

boxer

Příspěvek od boxer »

Někde bych našel svoji "recenzi" DACů a u mně Benchmark nebyl lepší tehdejší Casei.
V podstatě mě zklamal.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel »

Jako vlastník Benchmarku, který byl u Mike poslouchán, musím konstatovat, že zdaleka nebyl tak úžasný. A i na jiných sestavách jsem slyšel lepší zvuk konkurenčních přístrojů. U DAC1 je ale ošidné, zda je v režimu fixního či variabilního výstupu. Taky volba výstupní úrovně (0dB,-10dB,-20dB a -30dB), která se děje vevnitř trimmery není bez vlivu na zvuk. V dokumentaci najdete, jak zásadně ovlivňuje výstupní impedanci. DAC1 má taky symetrický a nesymetrický výstup a tři typy digitálních vstupů. Je toho hodně, co může hrát roli ve zkušenosti toho kterého soudruha.
30kKč bych za něj dát nechtěl, ale v ceně z druhé ruky se jedná o docela univerzální produkt se slušným sluchátkovým výstupem, minimálně dobrou kvalitou reprodukce a schopností sloužit v levnějších sestavák jako dobrý digitální předek. Přes všechna zjištění s ním stále žiju a jsem docela spokojený. Osobně by mě zajímala verze s USB vstupem, ale jen kvůli tomu přístroj měnit nebudu.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel »

pipis píše:Přidám svoji zkušenost, DAC 1 jsem nějakou dobu vlastnil, takže ve zkratce:
velmi pěkné provedení a universální použití díky sluchátkovému zesilovači. Při srovnání zvuku s jinými DACy ale nedopadl nejlépe. Např. zde již zmiňovaný Cepheus jej tehdy jasně porazil - testováno na dvou odlišných a slušných sestavách s velkými 3p reprosoustavami.
Nejspíš proto jsi mi ho prodal, ne? ;)
Hraje slušně, ale občas se na něco lepšího narazí. Pár příkladů znám. Myslím, že by mohl být o něco levnější. S Cepheem jsem ho nesrovnával. Ale podrobně znám vliv jednotlivých nastavení a docela se tím mění zvuk. Nikdy nepůsobí agresivně, ale 0dB a fixní výstup (calibrated) tomu dá šťávu. Jako předek to není špatné pro levnější koncáky (zkoušel jsem monobloky od Vincentu 997). V porovnání s mým Audio Research LS9 už však jako předek ztrácí. Ten však nemá DAC a ani sluchátkový výstup a stál víc. Něco je o sladění komponent a něco o penězích.

Peer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peer »

To není tím, že to každý slyší jinak.
To je určitě tím, že tě ani nenapadlo si s tím pohrát.
To je celá věda.
To je potom tvé tvrzení o zkušenostech nahovno.
Běž raději odbanovat NA.

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Mě Peerovo DAC nadchl. O šarži lepší, než celkem drahý Vinc 3 v XLR.
Dal mu ten aktivní coax digital, nastavil co bylo třeba a super.

Když je příliš mnoho funkcí, což profi produkt vyžaduje, může to být potíž.
Já připojil k Casea Sirius XLR drahý CDP jako mechaniku a "masakr".
A s jinou mechanikou to bylo slabé. Je to hodně proměnných možností.

*offtopic*
Kolkrát já se napil vína a nechutnalo.
Stačilo ho nechat odstát, vydechnout, nebo se lépe vyspat a sklenka se vyzunkla s jiným pocitem...

Já dám přednost klasice, CDP.
Jak se šachuje s PC, už mě to nebaví

davidhighend
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od davidhighend »

pipis píše:Peere, sebevědomí ti nechybí *thumbs up*
Nečekal jsem, že Tě odlišná zkušenost vyprovokuje k takovému příspěvku.
Jenze on ma pravdu!!!

boxer

Příspěvek od boxer »

To znamená,že když má někdo negativní /pozitivní zkušenost s něčím než druhý,který je opačného názoru tak...

...... je potom tvé tvrzení o zkušenostech nahovno???

Já jsem s Benchmarkem kdysi psal svoji zkušenost. Při zkoušení "jsem nevěřil svým uším" a volal jsem nezávisle dvěma známým,co dělám špatně,že ON není nijak dál než TY ostatní.Vše bylo jak má být.

Vyzkoušel jsem HO tzv. vrchemspodem,ale prostě taková legenda a za ty prachy ....

Peer
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peer »

Už jsem na to vážně nechtěl reagovat ale kvůli tobě, Pipisi, musím.
Nikoho nikam nezařazuji, to se týkalo výhradně tebe!
Nic mě nepodsouvej.
Jak jsi špatný moderátor, tak i manipulátor... :)

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

Na všech frontách boj. Zajímavé. Nechci se vám do toho moc motat, ale podle mě se hádáte zcela nesmyslně. Každý přístroj má svůj charakter. A v jiném systému než v tom vašem může být všechno jinak. Vyměním vám za touto krabičkou signálový kabel a hned budete tvrdit opak. A platí to u všech kategorií. I u krámů za 200K a výš. Takže hodnoťte a popisujte, ale nepište o ničem 100% závěry. Je to nesmysl. A tím pádem i celá tato diskuze. *2thumbsup*

Donuts
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Donuts »

pasul píše:A tím pádem i celá tato diskuze. *2thumbsup*
Nejenom tahle diskuze, ale v podstate kazde forum o hifi, respektive kazde forum kde se hodnoti libi/nelibi.

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

Zkušenost a poznatek s Benchmarkem, který Pipís krátce popsal, získal na jeho sestavě a holoprdelníkové u mě doma. Napíšu krátce svoji vzpomínku. Je to už nějakej ten měsíc proti času a poznámky jsem si tehdá nedělal. Vybavuju si, že Cepheus se mi víc líbil, byl svižnější, hudba otevřenější, víc mi sedl. Benchmark byl jakýsi zatemnělý a mdlý. Jak se s oblibou říká, pod dekou. Myslím, že jsme porovnávali 3x, 4x, nevím přesně. Tenkrát byl u Pipíse na prodej, tak jsem se o něj zajímal kvůli více vstupům a jeho celkové univerzálnosti. Toď ve zkratce má zkušenost.
Peer píše:To není tím, že to každý slyší jinak.
To je určitě tím, že tě ani nenapadlo si s tím pohrát.
To je celá věda.
Nezkoušeli jsme tenkrát různá nastavení, nehráli jsme si s ním, možná bychom dosáhli jiných poznatků, ale to nedokážu takto odhadnout. I přesto budu oponovat v tom, že si "každý" vybírá podle toho, jak to sám vnímá, slyší.
Peer píše:To je potom tvé tvrzení o zkušenostech nahovno.
Běž raději odbanovat NA.
*offtopic*
Jsem s Pipísem dobrý kamarád, asi víš. Je mi jedno s kým má přátelské, či nepřátelské vztahy, to je jeho problém a ty spolu neřešíme. Přesto jsem přesvědčen, že se Tvůj příspěvek dal napsat jinak. Vadí mi to na celém tomto fóru u vícero lidí a myslím si, že osobní výtky by se měly řešit jinou cestou přes SZ.

Když už jsem se po dlouhé době rozhodl něco napsat, prošel jsem historii názorů na tento DAC.

Zdeněk3
# Zasláno: 21 Úno 2006 13:58:23
Citát
All
Tak jsem ukončil zkoušení několika DACů z důvodu dalšího významného vylepšení zvuku mé sestavy.Zkoušel jsem je na sestavě CD Vincent CD6S Mk,zes.Vincent 238,repro Focal 1027 Be.Navíc jsem do zkoušky ze zvědavosti přizval DVD rec.Pioneer DVR 630H a DVD Panasonic RV62.CD má coax výstup,dvd mají optiky.Závěr je nutno brát,že je jen na mojí sestavě,i když si myslím,že na obdobných sestavách to bude hodně podobné.

CD Vincent je např. ve Stereu.de hodnocen stejně jako Shanling T-100,Musical Fidelity A5,Rega Planet 2000,Meridian G07 má o bodík víc,Denon Dvd –A1XV,T+A 1245R,Linn Ikemi,Cyrus 8x, mají méně,takže docela slušnej CD.

Dacy byly tyto.
1.Benchmark DAC1-30000Kč
http://www.panter-praha.cz/benchmark_dac1.html
2.Casea Cepheus – 19 000Kč
3.Casea Corona MSE- 16 000Kč
http://casea.wz.cz/cepheus/cephstart.htm
http://casea.wz.cz/casea_corona%20MSE.htm
4. Perpetual Technologies P-3A-25 000/nyní 15000Kč
http://www.av123.com/products_product.p ... &product=2 .1
http://lopuch.cz/klub.php?klub=hifi_inzerce č.1640
5. Karfíkův DAC .-9000 Kč

Zkoušel jsem na těchto skladbách.
Roxy Music-Avalon-The main Thing
Tony Braxton-Thea Heat-The Wasn´t man Enough
Tracy Chapman-Matters of Heat-If these are the Thins
Blue Man Group-Complex-Sing along
Tomas Bodin-Pinup Guru-New in the Hood
Mike Oldfield-Tubular Bells 2003-Finale
Neměl jsem tolik času,abych to zkusil všude i na starších hardrockových věcech,jak se to projeví i u nic moc nahraných CD,což mě mrzí zvláště u Karfíka.

Propojení
optika /Proline a Supra Zac.Proline vzalo za chvíli za své,takže jen Supra.
coax / Öhlbach NF 2,Neotech ND 021080,Supra Trico
signál / DIY RG 62+ AEC RP208,A.Quest-Sidewinder,King Kobra
repro /A.Quest Bedrock
Při zkoušce vliv kabeláže zanedbatelný.

Kdybych měl tuto zkušenost před rokem,ušetřil bych za CD přehrávač z pohledu zvuku 35 t.Kč.Protože přes DACy se zvuk sjednotil na stejné kvalitě jak z levného DVD stejně jako z CD.Pro ty,kdo mají obyčejný přehrávač s dig.výstupem doporučuji minimálně vyzkoušet,mají z toho CD za pár šupů (v případě Karfíka) ve kvalitě CD za cca 2000Eur.
Nemohu sloužit ve srovnání CD nad 100t Kč,neb jsem doma takový nikdy neměl.

Výsledek.
Nebudu se zabývat žádnými nuancemi.Šlo mne o význemnější posun ve zvuku,což nepřinesl žádný.

1.Benchmark DAC1-výborně provedený (obzvláště v HI úpravě) ,bohužel po přepnutí přes něj hlasitost o 12 dB slabší,po vyrovnání,zvuk pod dekou,bez rozlišení.Požádal jsem p.Slezáka z Pantera o jejich přezkoušení DACu,nezdá se mi to normální.
2.Casea. Oba dobře provedené,jediní měly výstupy RCA i XLR,bez možnosti přepínání mezi vstupy.
Corona MSE přes XLR podobně jako Benchmark,ale ne tolik (9dB) a lepší zvuk.
RCA vyrovnaný zvuk z Vincentem,nešlo skoro poznat rozdílu.
Cepheus
Oba výstupy skoro stejné.Při optice DVD stejné jako CD,přes coax na dobře nahraném CD a vyšší hlasitosti posun k lepšímu ve všech směrech spektra,ale jen o pár %.
3.Černohorského Perpetual.Nejhezčí,nejmenší,jediný externí napájení,4 přepínatelné vstupy.Přes něj se všechny playery vyrovnaly na stejno s CD ,že nebylo slyšet rozdílu.
4.Karfík.Mohl by být v hezčí a v menší krabici,byl největší,vzadu při připojení coaxu i optiky málo místa na přepínání mezi nimi pro mé tlustší prsty.Opět přes op. i coax stejné.Oproti CD největší posun na výškách.Vzhledem k tomu,že hlasitostně to bylo o 6dB vyšší než přímo z CD,první dojem byl velmi dobrý.Po uklidnění emocí a dlouhém porovnávání lze říci s jistotou,že sice výšek trochu přibude,jsou však ostřejší i když o něco detailnější,ale ubude něco basů a takové zemitosti-hutnosti.Jednoduše řečeno,po několika skladbách i mimo seznam bych si uměl představit ho mít a dle kvality placky a druhu hudby jet buď napřímo a nebo přes něj.Pokud neseženu něco významějšího,tak do něj půjdu,ale musí být menší.
----------------
Peer
# Zasláno: 2 Říj 2007 09:25:41
Citát
Včera večer jsme porovnávali DAC Cepheus proti mému Benchmarku DAC 1.
Byl jsem zvědavý a trochu nervózní jak test dopadne.
Porovnání proběhlo na mé aparatuře: CD Vincent S3 - digitální kabel Neotech
Cinch - BNC - DAC - kabely XLR Oyaide - zesilovač Vincent SV 238 repro kabely Audioquest Gibraltar - SF Cremona Auditor.
Vzhledově mě zaujala váha a rozměr soupeře. Bechmark je podstatně menší a lehčí. A mě se i líbí víc na první pohled. Nicméně je to o zvuku...
Výhoda Benchmarku je v tom, že je vybavený velmi kvalitním sluchátkovým výstupem pro dva páry sluchátek. Nastavení hlasitosti neobsahuje potenciometr ale jemný krokový přepínač.
K Benchmarku je dodáván velmi kvalitně zpracovaný mnohostránkový manuál a umožňuje mnoho nastavení uvnitř přístroje pomocí DIP SWITCH.
Mé osobní zážitky při prvním setkáním s Benchmarkem jsou popsané někde výš v mém vláknu... Vybral jsem si ho na základě testů na audiofilských internetových stránkách, kde byl vychválen a získal řadu ocenění... Samozřejmě jsem si ho napřed zapújčil k vyzkoušení protože
taky všechnymu nevěřím... Už jsem ho nevrátil a jsem spokojený uživatel.
Po zahřátí všech přístrojů došlo na vlastní test. Trochu předběhnu, vyhrál Benchmark na celé čáře. Cepheus údajně byl ten typ, který hraje světleji...
Ostré výšky, špatné středy, zahuhlané basy. Chybí prostor. Po chvilce nás jeho přednes přestal bavit a vrátili jsme se k mé původní sestavě.
Můj kamarád mě dnes volal, že domluvil na porovnání druhý typ Cephea, který má teplejší projev.
Tak se bude konat druhé kolo duelu. První kolo vyhrál Benchmark KO nad soupeřem!
--------------
Kamelot
# Zasláno: 2 Říj 2007 09:35:31
Citát Peer
Ona je otázka nejenom vlastního DACu, ale především zbytku řetězce. Osobně jsem tento DAC slyšel u sebe a k mému vybavení sedl léppe Cepheus - v provedení teplejšího a barevnějšího zvuku.
-------------
Peer
# Zasláno: 2 Říj 2007 09:45:17
Citát kamelot
Myslím, že u kvalitní aparatury by měly rozdíly mezi komponenty lépe vyplavat...
Možná je také rozdíl v tom, co se člověku víc líbí.
Ale ten rozdíl byl dost slyšitelný.
Cepheus tahal za uši...
Benchmark byl někde jinde...
-------------
Ghost
# Zasláno: 3 Říj 2007 19:32:54 °
Citát To Kamelot, Peer:
DAC Cepheus je vyráběn ve dvou variantách Monitor a Emotion aby pokryl svým zvukem větší spektrum zájemců. Testovaná verze monitor může skutečně na určitých aparaturách tahat za uši, ale je to monitorová verze, která si na nic nehraje a podává skutečnost ať se líbí nebo ne. Je vhodná pro složitější žánry jako je vážná hudba atd. Pro lampofily a požitkáře je verze Emotion, která má spektrum posunuto jakoby níže, nic netahá, neřve, pro jazz, blues a komorní hudbu je tato verze vhodnější. DAC Benchmark je po technické stránce oproti Cepheovi krystalka a dle mne kluci by vašemu srdci lépe sedla verze Emotion což ostatně chcete vyzkoušet. Je to taky o tom sladění celé sestavy a neznamená, že drahá sestava automaticky ukáže ten lepší DAC. Nesouhlasím s tvrzením, že u monitorové verze jsou zahuhlané basy a chybí prostor. Pokud vím tak v tomto právě Cepheus exceluje. Zřejmě je něco špatně.
-----------
Boxer
# Zasláno: 3 Říj 2007 20:37:11
Citát Ghost
Já jsem před 2 lety doma koštoval Benchmarka s výsledkem dosti rozpačitým.Corona MSE a Cepheus,tenkráte prototyp,byly nejen cenově lepší.
Po přečtení testů a ohlasech v tisku Benchmarka,jsem čekal bombu,která však nevybuchla.

Kompletní diskuzi si můžete přečíst zde:
http://www.hifipassion.com/hifi/index.p ... 833&page=0

Jestli je to příliš dlouhé, admim má práci a může tento můj příspěvek promazat!

Odpovědět