cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Předmluva: Prosím všechny co nemohou stejně jako já spát (což nepochopím), aby do tohoto vlákna nepsali, dokud to celé nedopíši. Text je dlouhý, obrázků a odkazů hodně, takže z bezpečnostních, ale i lenivých důvodů to píši rozdělené na části – kapitoly.
Těch kapitol bude celkem asi 15 a já doufám, že to dokončím ještě dnes, dokud se někdo neprobudí a nebude mít nutkavou potřebu něco k tomu napsat. Že ta nutkavá potřeba bude je mi předem jasné a stejně tak je mi jasné, že se najdou jak kladné, tak i záporné ohlasy, protože:

a) Jsme na anonymním internetovém fóru
b) Jsme jen Češi, kteří nejsou světovou výjimkou, protože všude je to to samé.
c) Většina kladných ohlasů přijde od holoprdelníků kteří nemohou, nebo nechtějí investovat rodinné finance do svého koníčka, protože je pro ně prioritou postarat se o rodinu a přitom touží po dostupné kvalitě.
d) Většina záporných ohlasů přijde od skalních zastánců analogu, dále pak od prodejců klasické Hi-Fi High-End techniky a jejich přátel, nemluvě o součastných nebo již zkrachovaných prodejců CD a DVD, protože se jedná o PC umožňující stahování hudby z internetu.

PS: Upozorňuji, že nejsem IT, jsem jen a jen uživatel. Bude-li třeba, aby si někdo z fóra zvyšoval své ego tříslovnými či jinými výblitkovými příspěvky, aby to dělal někde jinde a ne zde. Současně všechny přispívající prosím o laskavé utlumení možných i nemožných vášní, protože bych nerad, aby administrátor musel toto vlákno (byť jen dočasně) uzamknout.

Děkuji, dne 14.února 2010

Aleska

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Patřím mezi ty, kteří používají svoje PC na přehrávání hudby. Osobně jsem prošel kolotočem různých formátů, začínal jsem LP (a na čas se k nim i vrátil), ale většinu mého Hi-Fi života mi zabralo CD a později DVD. Čas ukázal, že slepá ulička vývoje (u mne) v podobě domácího kina v sestavě 7.2 byla jen přechodná a pokorně jsem se vrátil ke stereo.
Ještě před několika málo lety bylo ukázkou neslušného vychování se přiznat, že nemám doma CD (DVD) přehrávač, ba ani gramofon. Roky bylo zamlčováno (ať již úmyslně či neúmyslně) že i tolik oslavovaný „analogový“ zvuk LP není nic jiného, než jiné zkreslení původně plně digitálního záznamu, protože dnes se minimálně z 99,9% jinak nenahrává. Nechme ale stranou otázku co bylo dříve, zda slepice či vejce, a věnujme se přehrávání hudby na počítači.Na stránkách našeho fóra je v současné době celkem 7 vláken, které se částečně či úplně dotýkají přehrávání hudby (či zvuku a obrazu), abecedně seřazena jsou to tyto:

Audio a počítač , vlákno založené dne 27.01.2010 Foxem
Doporučení na transport , vlákno založené dne 18.října 2009 Zappadaddym
HTPC vlákno založené dne 30.června 2008 Agustinim
PC (HTPC) s velkými harddisky… vlákno založené dne 4.června 2008 Aleskou
Soft player cPlay… vlákno založené dne16. listopadu 2009 Cibou
Soft player Foobar… vlákno založené dne 28.prosince 2009 Jirkou83
Zřízení digitálního úložiště hudby… vlákno založené dne 9.září 2008 Hlavou

Při kliknutí na název se vám vlákno otevře a nebylo by od věci v něm případně i pokračovat.
Zájemcům přeji pěkné čtení, vlákna z jiných fór zcela úmyslně nezařazuji, je jich mnoho, ale prakticky vždy jde o totéž.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Všechna tato vlákna mají ale jednu jedinou chybu – vždy se uvažuje PC v té formě, jaká je dnes zcela běžná (skříň různého tvaru a typu zastrčená někde v koutku), sloužící mimo přehrávání hudby ještě k desítkám jiných činností, nebo v optimálním případě ve formě HTPC, kde je bohužel prioritou vysoké rozlišení obrazu a více/méně 3D zvuk, obvykle doplněný hřmotem a funěním subwooferu.
Aby nedošlo k nedorozumění, i já mám v současnosti pouze jedno výkonné PC, dokonce osazené čtyřjádrovým Intelem Q6600, sloužící mimo přehrávání hudby i ke složitým matematicko-statistickým výpočtům.. Je to výhodné, je to universální, ale na kvalitní přehrávání hudby to není a ani nemůže být. V principu se dnešní PC a účelový CD či DVD přehrávač nic moc neliší = vždy je to nějakou formou počítač, zpracovávající ty 0 a 1. Jediný, ale zásadní rozdíl je v jednoúčelovosti. Od přehrávače CD určitě nebudeme požadovat i prohlížení fotografií z dovolené (i když, i doba se mění), od DVD přehrávače zase nebudeme požadovat složité matematické výpočty. V té jednoúčelovosti je totiž krása – obvody jsou navrhované a optimalizované pro jeden jediný účel, zatímco v běžném PC běží celá řada programů která nevidíme, ale která jsou pro život PC víceméně nutná. Mně například při psaní tohoto příspěvku (píši si jej nejdříve do Wordu) běží v PC celkem 3 aplikace, ale 34 procesů a protože ani nevím mnohdy na co jsou, takže to neřeším. Zakázal jsem pouze to, co jako uživatel, ne IT, zakázat mohu (ještě se k tomu vrátím).
Jak jsem se již zmínil, současné PC má k audiofilnímu přehrávání hudby hodně daleko. Tohle si přiznat pro mne znamenalo možnost udělat tečku za uplynulým mým vývojem, a proto s klidným svědomím jsem odepsal ztrátu drahocenného času a rozhodl jsem se začít znovu – a snad i lépe.
Základem úspěchu je použití kvalitní, ale skutečně kvalitní zvukové karty, nebo DACu. Vyhněte se v případě DACu použití USB, které na audio nebylo primárně určeno. Právě proto je tak málo skutečně špičkových DACů a externích zvukovek s USB vstupem, nebudu zde řešit proč tomu tak je, stačí když se ozvou hlasy těch co budou tvrdit opak. A bohužel na základě špatných výsledků s low-endovou USB zvukovkou poté budou tvrdit, že v High-End audiu PC použitelné není. Proč ? Prostě někdy účel světí prostředky.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Řekl jsem dobrou zvukovku. Takže jakou ?

Z cenově dostupných zvukovek doporučuji Lynx ONE, která se dá dnes sehnat na Ebay již od 160 € nahoru (cca 4.600,- Kč). Bohužel (pro mnohé) umí jen Windows XP, pro Visty a Windows 7 již nejsou ovladače, ale pro nás to je výhoda. V roce 1992 stávala cca 26.000,- korun, dnes se již nevyrábí a byla nahrazena novou řadou. Pak je zde královna PC zvukovek ESI Juli@, která se dá koupit i na českém trhu a je také vynikající. Její cena se pohybuje od 2.790,- korun až asi do 3.500,- korun. Další zvukovky nemá smysl řešit, protože ESI Juli@ je skutečně dobrá a dostupná, srovnatelná s Lynx ONE, snad jen o 1/2 *thumbs up* méně. V současné době je v Česku 7 obchodů, které ji mají skladem, nebo do 1 týdne zajistí. Jsou to:

Kytary.cz
Music City
Muzikant.cz
Tiphardware
MS-music
DISK multimedia
Alphacool.cz

Tím neříkám, že ji skutečně mají a zda jí dokáží sehnat. Internetový podnik je dnes v Česku jeden velký podfuk a jak mi jeden z prodejců řekl: Jó, na internetu toho máme hóóóóóódně...

Ale zase na druhou stranu: Každý slib potěší...

DACy neřeším. Věřím, že jejich použitím se sice dostaneme do vyšší třídy, ale dobrý DAC stojí mnohonásobně víc než Juli@ a je otázkou, zda je kvalita vyvážena zvýšenou cenou. Jak Lynx ONE, tak ESI Juli@ má digitální výstup, takže je to bez problému. Bude-li DAC vybaven world-clockem, pak bych ale šel do zvukovek fy REM a k nim přikoupil World-clock modul pro synchronizaci DACu. Ale to je otázka názoru.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Takže otázku zvukovky máme za sebou a můžeme přikročit k věcem příštím. Jak již v úvodu je zřejmé, použijeme operační systém Windows XP a trochu jej upravíme. Jak výše píši, v PC jede celá řada procesů k životu počítače nutná, ale vývojáři Microsoftu jej přeplácali celou řadou věcí které nutné nejsou a je možno ze systému odstranit. Na českém netu je hned několik postupů, perfektní je web Radka Hulána a jeho článek Windows XP rychlejší a stabilnější . Je vidět, že jej psal špičkový IT, takže pro lamy (patřím mezi ně) ještě jeden návod a to Pokročilá optimalizace Windows XP, první část a druhá část
Nebudete-li si jisti s něčím, kde je napsáno něco, co nejste schopni pochopit, nedělejte to. Stačí, když uděláte jen to bezúhonné a do hloubky systému klidně nechoďte.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Dá se předpokládat, že většina z vás používá Foobar . Je jej možné na téže stránce stáhnout ve formě torrentu a nebojte se, nikdo to na vás na jiné fórum nepráskne.Je skutečně dobrý a já sám osobně jsem jej léta používal (a stále používám). A to tehdy, když z PC si pouštím hudbu jako zvukovou kulisu a nebo jako editor. Osobně jej mám velice jednoduše nastaven: obrázek , ale každý si jej může nastavit jak chce a co mu vkus dovolí.
Do složky Components si ze stránek Components Repository stáhněte vše co je potřeba dle výše uvedených linek našeho fóra, jen velice důležitý komponent musíte stáhnout zde CUE-Tools.
protože tím je zapotřebí udělat Cue-šíty tam kde nejsou. Je to jednoduché, prostě kliknete na název CD pravým tlačítkem myši (čímž se označí všechny skladby), objeví se tabulka, klikněte na Utilites, objeví se Save as cuesheet…a uložte jej do složky toho CD. Budete jej potřebovat, je to jednoduché a je to obvyklá práce ve Windows, to zvládne každý. Zde trochu pozor – někdy se stane, že již v originále je u CD Cue šít s označením cPlay, ale bohužel cPlay jej nepřečte a ohlásí chybu (error). Nemusí to být vaše vina, může to být původní Cue šít, ale někdo překonvertoval již před vámi jiný formát (většinou WAV) do FLACu, takže Cue šít nesouhlasí. Proto zásadně označuji své vlastní Cue šíty názvem – cPlay. Pomůže vám v tom Cue Tools, protože ukládá šíty právě pod názvem, stačí doplnit – cPlay, či cokoliv.
Jak jsem řekl, Foobar též používám na editaci jednotlivých skladeb. Je to opět velice jednoduché a svižné. Po vybrání skladby pravým tlačítkem myši levý Alt+Enter (Properties), vyplnit, posun v tabulce Entrem , aplikovat (Apply) pomocí levý Alt+A , uložit Alt+O . Následuje šipka dolů čímž se vybere další skladba a postup se opakuje.

Často ale nastane situace, že hudbu nemáme ve formátu FLAC, ale ve formátu jiném. Nezoufejte, od toho máme přece PC ! Není nic jednoduššího, než použít vhodný software, v mém případě je Xrecode II.
Umí prakticky vše, můžete překlápět třeba i DTS do stereo ve Flacu, nebo i MP3 do téhož (to je možnost pro otrlé jedince) a naopak, z FLACu do čehokoliv (nejsem si ale jistý zda zpět do DTS). Prostě nezkoušel jsem. Jeho velkou výhodou je čeština, za registraci zaplatíte částku 10 € , čili cenu jednoho laciného CD.
Nyní nastane nekonečná práce, totiž dát dohromady celou audiotéku. Aby bylo možno hudbu ve Flacu přehrávat v té nejvyšší možné kvalitě a přitom na obrazovce mít i názvy alb, jméno zpěváka/skupiny tak musí být všechna data v pořádku s vytvořenými Cue šíty, které jsou určeny pro softwarový ASIO 2 přehrávač cPlay .

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Domovské stránky fóra jsou zde: cPlay a je to high-end ASIO 2 player.
Hardwarovou stránku neřešte, koupí Lynx ONE či ESI Juli@ , nebo vhodného DACu ji již máte dostatečně vyřešenu. Maximálně se podívejte na velikost RAM – bohatě stačí 1 GB, ba dokonce i jen polovina. Větší problém je s CPU – variant cPlay je několik a liší tzv. instrukcemi SSE2, SSE3, SSSE3 až SSE4. Takže musíme nejdříve zjistit jaký máte čip CPU a tím jaké instrukce je schopen zvládat. K tomu je určen free prográmek CPU-Z .
Ten vám řekne o vašem počítači prakticky vše. V mém případě končím u SSSE3 (inu, vývoj pokročil). Máme – li zjištěné instrukce, pak si můžeme stáhnou příslušný cPlay.exe.

Nahoře je velké zelené tlačítko s instrukcemi SSE2, které by mělo vyhovět i starším CPU. Dole jsou poté 4 řádky-tlačítka jak instrukcí SSE2, tak ostatních. Nevíte-li si přesto rady, použijte hlavní, zelené tlačítko pro SSE2 instrukce.
Další problém nastává občas u čipů ze stáje AMD. Sice AMD deklaruje, že se drží těchž instrukcí, ale nemusí to být zcela pravda – požijte rovnou instrukce pro SSE2, tj. opět hlavní, zelené tlačítko.
Takže máme ASIO player cPlay nainstalovaný a můžeme si s ním hrát. Dodržíte-li doporučené zvukovky, nemůžete mít problém, obě mají zaimpletováno ASIO 2.

Oproti Foobaru je cPlay naprosto sparťanský, až nepřívětivý. Je totiž přímo určen do hardwarových přehrávačů s dotykovým 7“ displejem (HTPC skříně) a tak musí být jednoduchý a i na dálku čitelný. Byl velice dobře popsán v Cibově vlákně Soft player cPlay… , kde je Noaidem též výstižně popsáno vzájemné propojení Foobaru a cPlay, tj. ovládání cPlay klávesovými zkratkami Foobaru. V podstatě jde o jedno: řekneme-li že Foobar je dobrý, pak cPlay je ještě lepší o 1 paleček. A nám o tu kvalitu jde především. Nechci zde diskutovat zda je lepší o 1 *thumbs up* , nebo jen o ½ *thumbs up* , nebo o více než 1 *thumbs up* . Prostě je lepší.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

cPlay používám v okamžiku, kdy mám klid a okolo je také klid. Má stejnou výhodu jako Foobar: Bez problémů pojede i při jiné činnosti počítače, například při editaci fotografií, brouzdání po internetu, prostě cokoliv si usmyslíte.

Nastavení cPlay: V základu je popsáno ve výše uvedeném Cibově vlákně, ale raději si otevřeme český Google překlad nastavení a pojedeme podle něj, pro znalé jazyka anglického stránky CPlay Guide.

Upozorňuji, že skoro vždy (a to platí i u Foobaru) je potřeba po nastavení restart, čili vypnout a opětovně zapnout cPlay (Foobar). Zde vidíme základní obrazovku cPlay
Obrázek
Na vstupní obrazovce cPlay není skutečně nic zvláštního, žádná vizualizace spektra, VU či Peak metru, nic nad čím je možné se kochat a uvádět se v úžas co to umí. Vysvětlení je jednoduché – čím jednodušší grafika, tím menší je ovlivňování zvuku (nezapomeňme, že jsme v PC !).
Na horní liště vám ukáže autora a název přehrávaného CD. Na jediném možném okně je sloupec pořadového čísla skladby, čas skladby a název skladby.
Na spodní liště je toho již více (z levé strany): Tlačítko označené znakem cPlay – klepnutím na něj se dostaneme na panel nastavení. Dále je tam počítadlo uplynulé doby přehrávání zvolené skladby (před časem je označení čísla skladby), klasické označení složky s obvyklým hledáním ve Windows, dále řada sedmi zelených klasických přehrávačových tlačítek, z nichž prvé označení VST je funkční pouze v případě nainstalovaného VST pluginu (třeba EQ). Směrem doprava je to poté tlačítko Phase, umožňující otočit fázi o 180 stupňů, dvě tlačítka hlasitosti (Volume), indikace hlasitosti v dB a nejdůležitější, červené tlačítko s bílým křížem Exit.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Nyní klepneme na tlačítko se znakem cPlay a objeví se okno nastavení:
Obrázek
Nahoře jsou dvě okna na nastavení Assio použitých zvukovek a výstupů L,R. Nastavení je jednoduché, protože cPlay načte zvukovku nainstalovanou v PC, neboť v případě zvukovky integrované je tato pravděpodobně již zakázána, nebo ji musíte v PC zakázat.

Nastavení Player Output je snad každému jasné a u zvukovek s ASSIO4ALL musí být nastaveno na 44,1 či 48 kHz, protože víc neumí.
Nastavení Player Buffer záleží na velikosti L2 cache CPU (viz. CPU-Z), ale nechcete-li si dělat vrásky s nastavením, použijte ( Auto ).
Nastavení Resampler SRC nastavte při L2 cache vyšší 2 MB rovnou na SRC@145.68db SNR . Máte-li L2 cache menší, musíte vyzkoušet nižší SRC.

Poté je tam řada přepínačů označená Playback , přepněte na Exit . Pod řadou přepínačů je sedm zaškrtávatek označených General . Zaškrtněte tato: Timer (odehraný čas hrající skladby), Minimise (po najetí skladby se okno cPlay minimalizuje do spodní lišty), dále zaškrtněte AWE a prozatím nic jiného. Než začneme poprvé hrát, provedeme Restart , prostě jen vypneme a zapneme cPlay. Objeví se nám vstupní obrazovka s otevřenou složkou.

Já jí mám hudbu na disku (D:), otevřete a proklikáte se až Cue-šítu CD které chcete přehrávat. Po poklepání na vybraný Cue-šít se otevře cPlay, načte a po minimalizaci na spodní lištu začne přehrávat.

Sednete si do křesla, posloucháte hudbu a uvažujete. Ne sice nad nesmrtelností chrousta, ale hlavou se vám honí všelijaké myšlenky, jako jsou například:

Že je to již oproti normálnímu PC přehrávání velice kvalitní ?
Ale že to není stále to pravé ořechové ?
Že je to naprosto uživatelsky nepřívětivé ?
Že je to až moc sparťanské a klady nevyváží zápory ?
Že je to stále obyčejné PC se všemi svými klady a zápory ?
Že jen o něco málo *thumbs up* má stejnou zvukovou kvalitu i Foobar ?
Že to stále ještě není čistokrevný přehrávač ?
Že když máte konečně čas na hudbu, nepotřebujete funkce klasického PC ?
Že jde vlastně o kočkopsa ?
Nešlo by toho kočkopsa rozdělit na kočku nebo psa ?
Nešlo by to udělat tak, aby to byl buď audiofilní přehrávač, nebo PC ?
Dá se s tím něco dělat ?
Inu, dá.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Abychom vylepšili již vylepšené, rozdělíme nyní PC na dva nesmiřitelné tábory, na vlastní PC a samostatný paměťový (Memory) přehrávač. Na vyřešení tohoto problému se více zahloubáme do cMP playeru, což je právě to, co potřebujeme.Nebudeme tedy používat cPlay samotný, spojíme jej s cMP , což je high-end RAM přehrávač. Oba spolu spolupracují jako cMP2 cMP2 , což je audiofilní memory player.
Pěkné a stručné stránky (skutečně jen souhrn všeho potřebného) jsou zde.
Rozklikneme-li cMP2 a vynecháme-li body 01-Proč PC ?06 – Bios , pak se rovnou dostaneme na stránku 07 – Optimalizace . Po rozkliknutí zjistíte, že to je prakticky totéž jako bylo nahoře již jednou popsáno. Pro neznalé anglického jazyka je zde opět český překlad.
Nebudete-li si vědět s něčím rady, nezoufejte – prakticky vše již bylo odstraněno dříve a nyní je to skutečně jen doladění. Na Bios sahat nebudeme, podtaktovávat také ne. Kapitolu číslo 8 – Autoruns a 09 – Kerner ať použijí jen ti, kdo umí zacházet se systémem a kdo ví, co si smí či nesmí dovolit. Rozklikněte ale 10 – soundcard a postupujte podle návodu. Stále však mějte na vědomí, že to PC chcete ještě používat, takže s rozumem. Faktem ale je, že zde vlastně nezasahujete do systému natolik, aby se vám zhroutil.
Až to budete mít hotové, připravte se na nejhorší 11 – CMP software . Trochu jsem to zcela úmyslně s tím nejhorším přepísk, ale zcela záměrně. Před instalací CMP software je potřeba si uvědomit, že instalujete program, který zásadně překope Windows XP a to tak, že

a) buď můžete klasicky používat původní PC (pochopitelně nastavené a ořezané od zbytečnosti) a to včetně výše popsaných přehrávačů,
b) nebo pouze jako velice kvalitní CD přehrávač/transport s několika funkcemi pracujícími na pozadí přehrávače.

Je to jen a jen na vašem rozhodnutí. Aby mne někdo nechytal za slovo, záměrně jsem nikde nenapsal High-End Audiofilní přehrávač, protože zde neřeším hardware, jen použití běžného PC se všemi omezeními, která to přináší.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Budeme totiž muset od základu změnit Windows XP shell, označovaný též Explorer. Co to vlastně je to shell ? Je to rozhraní mezi uživatelem a operačním systémem, protože zmíněný Explorer je zodpovědný za pracovní plochu, hlavní panel a mnoho jiných navazujících činností. Jde již o zásah do registru počítače. Po změně Windows Exploreru za CMP shell dojde:

a) Vzhled obrazovky je naprosto minimalizován – prakticky zůstává pouze nastavená tapeta plochy. Zmizí též jakékoliv lišty a panel spouštění.
b) V počítači pracují pouze některé na pozadí pracující procesy, jako jsou programy zajišťující ochranu počítače (antiviry apod.
c) Jsou odstaveny služby používající svchost , čili služby jedoucí na bázi DLL knihoven. Jsou též odstaveny služby LSASS , což jsou služby související s přihlašováním uživatelů lokálně i do domény, s komunikací s Active Directory i s dalšími důležitými službami.
d) Optimalizuje L1 cache CPU pro data & audio
e) Uvolňuje RAM paměť
f) Zajišťuje činnost dotykového displeje, dálkového ovládání a řízení knihoven

Jak píši – v tomto případě je prakticky zastavena součinnost mezi uživatelem a počítačem, čili ovládání počítače pomocí klávesnice. Funkční je pouze omezené ovládání myší, nebo dotykovým displejem.

Jestliže se rozhodnete postupovat tuto cestu dál, stáhněte si cMP.exe , což je malý prográmek o velikosti jen 850 kB. Před počátkem stahování ale musíte odstavit v počítači všechny antivirové programy, protože v tomto prográmku je použit Ahkosk.exe což není virus, ani trojan nebo malware. Je tam totiž použita populární GPL utilitka AutoHotKey pro potřeby dálkového ovládání a klávesnice případného dotykového displeje. Po stažení a instalaci cMP si budete muset chvilku protrpět hlášení antivirových a jiných ochran, že se objevilo něco škodlivého, ale vždy musíte odkliknout, že to není pravda !
Dají-li již ochrany pokoj, můžeme na něj kliknout a pustit proces instalace cMP. Opět upozorňuji, že ochrany mohou začít reagovat, ale opět vždy musíte odkliknout, že to není pravda ! Já vím, je to otravné, ale bezpečnost je bezpečnost !

Máme –li nainstalováno, pak se nám na obrazovce objeví zástupce cMP2, velice podobný cPlay (no pochopitelně když z něj vychází), takže já mám dnes na ploše tři zástupce softwarových přehrávačů:
Foobar, cPlay a cMP Obrázek

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Kliknete-li na ikonu cMP2, otevře se vám vstupní okno tohoto přehrávače. Obrázek
Otevření trvá asi 15 vteřin, protože se musí odinstalovat Windows shell a nainstalovat cMP shell. O najíždění jste informováni v nabíhajícím okénku v pravo dole. Naběhnuté okno je opět velice stručné. Mohu-li doporučit, zapomeňte na tlačítka v horní liště. Jejich funkci si najděte v českém překladu, ale určitě je nebudete potřebovat.
V běžném provozu budete potřebovat pouze spodní lištu. Klasicky je v levém rohu umístěno tlačítko ikony nastavení cMP, potom tlačítka Genre, Artist, All, okno načítání do paměti a známé tlačítko X , tentokráte není červeně označené.

Pro nastavení klikněte na ikonu cMP a otevře se vám toto okno Obrázek
Nahoře jsou tři přepínače známé z úvodního panelu, pod nimi okno na nastavení cesty k vaší uložené hudbě. Je to klasické, klikněte na Add a otevře se vám běžná Windows cesta.

Zbytek nastavení ponechte dle obrázku a klikněte na OK, přepne se Vám zpět úvodní obrazovka. Já ji mám nastavenu na ALL , čili mám na obrazovce všechny soubory seřazené dle umělce a jejich CD. Poklikem na název se vám automaticky spustí přehrávání v cPlay. Máte-li v cPlay nastaveno Minimize , zmizí i obrazovka cMP2 a na obrazovce se vám objeví jen nastavený obrázek tapety, nic jiného.
Nezoufejte, klikněte na Enter klávesnice a objeví se vám okno cPlay. Přerušení či ukončení přehrávání se běžně provádí v cPlay, postupem Stop, konec a vypnout cPlay. Vypnutím cPlay se opět dostanete na okno cMP2, ze kterého se do normálního provozu dostanete klikem na černý křížek v pravém dolním rohu. Objeví se vám dotaz zda restartovat, takže klikněte na ANO , protože jak je známo restart většinou PC léčí a musíme se z nastavení cMP shell dostat na Windows shell (Explorer).

Pozor ! Neklikejte na ikonku startcMP v nastavení cMP. Jde totiž o nastavení cMP které se vám bude neustále obnovovat a je určeno pouze pro specializované přehrávače. Dojde-li přece jen k tomu, klikněte na start XP , udělejte výše popsané vypnutí a když ani to nepomůže, pak prostě natvrdo vypněte počítač systémem 5 vteřin a dost !

Je totiž vždy něco za něco. Získali jste perfektní, řekl bych až puristický přehrávač, ale v tomto provedení je určen pro specializované PC přehrávače, které nemusí nic jiného umět, kde se počítá s použitím dotykového displeje, minimálním odběrem a složitým nastavením hardware v Biosu, včetně totálně minimalizovaného Windows XP a to není naší potřebou.

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Nakonec to nejstručnější:

Zhodnotím –li popsané tři přehrávače obvyklými *thumbs up* , pak:

Foobar dostane *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* z 10-ti možných *thumbs up*
cPlay dostane *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* z 10-ti možných
cMP2 dostane *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* , čili plný počet *thumbs up*

*hura* *hura* *hura*

Jedná se totiž o přehrávač, ke kterému mohou být výhrady ohledně jen stručnosti, strohému dizajnu, ale v žádném případě ne z hlediska zvuku - v PC je totiž odstaveno po dobu přehrávání vše, co by rušit při poslechu mohlo (až na větráky).

Přeji všem holoprdelníkům (jako jsem i já) a milovníkům hudby z PC, mnoho prožitků z milované hudby.

Aleska

PS: Děkuji všem, kteří toto vlákno navštívili již v době mého psaní a umožnili mi příspěvek sepsat jako ucelený sled.

Uživatelský avatar
Jirka83
Příspěvky: 164
Registrován: 06 bře 2009 10:36
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Jirka83 »

Prolétl jsem to jen zevrubně.. Ale zajímalo by mne - vzhledem k tomu, že se zřejmě zajímáš o cMP, řešil jsi i stavbu HW podle jejich návodu? Zajímalo by mne, jestli to opravdu funguje.. (řeší tam int. grafiku, napájení z exteterního adaptéru atp. z důvodu zamezení noise pollution)..

Uživatelský avatar
Aleska
Příspěvky: 2673
Registrován: 02 kvě 2008 07:07
Kontaktovat uživatele:

Re: cMP2 – Windows XP softwarový player na vašem PC.

Příspěvek od Aleska »

Prozatím jen v teoretické rovině. Jenom na Computer Audio Asylum jsou dvě témata na toto téma, prakticky tam jsou ale minimálně dvě další (napájení a ESI Juli@), na diyAudio.com jsou témata o tomtéž, internet je rozsáhlý, takže jsem našel i 15-ti stránkové téma na tureckém HiFi fóru. Projít je žádá čas, prostudovat a zvolit optimální variantu.
Jde totiž o rozhodnutí, zda se spokojit s 44,1 kHz , nebo jít výše, až na 192 kHz. V tom je zásadní hardwarový rozdíl. Při klasice, tj. 44,1 kHz by mohl bohatě stačit Intel Atom 330, ale při 192 kHz již potřebuješ Intel Duo A7XXX nebo Intel Core.
Dále je potřeba se rozhodnout, zda to řešit jako server 24/7, nebo jen jako účelový přehrávač, i v tom je velký rozdíl.
Je to jen otázka rozhodnutí, budoucnost je jasná.
V každém případě do toho půjdu, ale až ty stovky stran textu přečtu - a to vyhledávám v současnosti prakticky jen anglický text. Dáš-li ve vyhledávači jiný jazyk, například němčinu, objeví se ti i jiné stránky s týmž tématem a i v nich může být shováno jádro optimálního řešení.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host