DAC FPGA koncepce

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Uživatelský avatar
Jiri
Příspěvky: 1000
Registrován: 12 říj 2008 22:36
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

DAC FPGA koncepce

Příspěvek od Jiri »

Zdravím,
náhodou jsem objevil dva pro mě neznámé výrobce, rumunský ROCKNA a bulharský THRAX, kteří své DACy staví na bázi FPGA (Field Programmable Gate Array) - diskrétních D/A čipech nakupovaných od MSB Technology.

http://www.rockna-audio.com/products/wavedream-dac
http://www.thrax.bg/Maximinus.php

Je to zajímavé protože většinou se výrobci HIFI snaží o aplikaci nejnovějších integrovaných čipů od SABRE, Analog Devices, Burr-Brown, atd. a koncepci FPGA se většinou věnuje jen pár top firem jako DCS, EMM LABS, MSB Technology. Výhodou řešení na bázi FPGA je možnost upgrade DACů s novým firmware takže morálně nezestárnou.

Cena DACů od ROCKNA (od 6tis do 14tis EUR) nebo THRAX Maximinus (26tis EUR) je dost vysoká, řekl bych srovnatelná s tím co nabízí nejvěhlasnějším top firmy jako DCS, EMM LABS/Meitner, MSB Technology. Docela by mě zajímalo jestli i po zvukové stránce jsou konkurence schopné ve své kategorii.

Má někdo zkušenost s "noname" DACem na bázi FPGA?
Je to skutečně jen kvůli vysoké ceně proč drtivá většina audio výrobců staví DACy na integrovaných čipech nebo FPGA řešení není tak perfektní jak se zdá?

Uživatelský avatar
Petanek
Příspěvky: 200
Registrován: 25 lis 2012 12:06
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od Petanek »

V případě FPGA je vše složitější a dražší na implementaci (obprogramování). Jedná se o SoA řešení, takže s tím jde ruku v ruce vyšší cena. Značnou výhodou je zmiňovaná flexibilita a podle mého názoru není žádná nevýhoda FPGA v prostředí audia. jenom si nemyslím, že si MSB ty čipy reálně vyrábí. Spíše to bude nějaké na mír obrandované řešení Xilinx nebo Altera. Jak vidíš ty ceny, tak je to celkem jasné, kde je zakopaný pes ... nejlevnější z nich bude asi Meitner MA-1, který už máš doma a určitě upgradovaný na MDAT2.

vitek
Příspěvky: 172
Registrován: 13 led 2009 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od vitek »

Jiri píše: Má někdo zkušenost s "noname" DACem na bázi FPGA?
Jestli myslíš MSB, THRAX nebo ROCKNA, tak v tom "lítám" už pár let... DAC od MSB je pro mne absolutní špička, Thrax používá celou jejch "desku" a charakter zvuku je hodně podobný. Rokna převzala pouze DAC moduly a jde na to v zapojení trošku jinak. Zvuk taky úžasný. Mám ji teď na testování doma. Pokud zvažuješ nový DAC, tak určitě všechny stojí za vyzkoušení a přehrajou i některé "nejvěhlasnější top firmy". Další DACy co by stály za to je TOTALDAC a TRINITY.

Uživatelský avatar
Petanek
Příspěvky: 200
Registrován: 25 lis 2012 12:06
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od Petanek »

Podle mě by ke zbytku sestavy bohatě stačil MSB Analog DAC a pak někdy dokoupit PowerBase. Krátce jsem slyšel a bylo to skvělé.

vitek
Příspěvky: 172
Registrován: 13 led 2009 15:26
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od vitek »

Je to tak, je skvělý a taky skvěle vypadá... Kdybych začínal a nechal bych si poradit, tak bych do něho šel. K tomu Renderer modul a ovládání hlasitosti a měl bych na pár desítek let vystaráno. Připojím NAS a aktivní bedýnky a nic neřeším...
Je fakt, že je z těch výše mnou uvedených "nejslabší". Nejslabší z těch nejlepších....

Uživatelský avatar
olympus720
Příspěvky: 115
Registrován: 31 bře 2012 16:53
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od olympus720 »

Další výrobek této konstrukce na bázi FPGA čipu je i CHORD Mojo za 16 000Kč. Dle nadšených recenzí v celé Evropě válcuje zvukem a výkonem několikanásobně dražší sluchátkáče.

Test : http://technet.idnes.cz/prevodnik-zvuku ... _audio_nyv

Uživatelský avatar
mrba
Příspěvky: 230
Registrován: 27 srp 2014 07:19
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od mrba »

Veľmi lacná alternatíva FPGA DACu:

https://hifiduino.wordpress.com/2012/03 ... nd-03-usd/

cca 100-150$

Oproti Xmos väčšia odolnosť USB prenosu. Tam, kde mi Xmos v MyDac cez 7-8 m USB kábla už praská
FPGA v Musilande v pohode prenáša 192kHz.

Uživatelský avatar
exaudio
Příspěvky: 135
Registrován: 09 pro 2013 10:42
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od exaudio »

Petanek píše:V případě FPGA je vše složitější a dražší na implementaci (obprogramování). Jedná se o SoA řešení, takže s tím jde ruku v ruce vyšší cena. Značnou výhodou je zmiňovaná flexibilita a podle mého názoru není žádná nevýhoda FPGA v prostředí audia. jenom si nemyslím, že si MSB ty čipy reálně vyrábí. Spíše to bude nějaké na mír obrandované řešení Xilinx nebo Altera. Jak vidíš ty ceny, tak je to celkem jasné, kde je zakopaný pes ... nejlevnější z nich bude asi Meitner MA-1, který už máš doma a určitě upgradovaný na MDAT2.
K vašemu překvapení ty R2R jsou dělané přímo MSB.
Thrax DAC máme k vyzkoušení. MSB momentálně ne.

Uživatelský avatar
exaudio
Příspěvky: 135
Registrován: 09 pro 2013 10:42
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od exaudio »

vitek píše:
Jiri píše: Má někdo zkušenost s "noname" DACem na bázi FPGA?
Jestli myslíš MSB, THRAX nebo ROCKNA, tak v tom "lítám" už pár let... DAC od MSB je pro mne absolutní špička, Thrax používá celou jejch "desku" a charakter zvuku je hodně podobný. Rokna převzala pouze DAC moduly a jde na to v zapojení trošku jinak. Zvuk taky úžasný. Mám ji teď na testování doma. Pokud zvažuješ nový DAC, tak určitě všechny stojí za vyzkoušení a přehrajou i některé "nejvěhlasnější top firmy". Další DACy co by stály za to je TOTALDAC a TRINITY.
MSB, Thrax a Trinity patří mezi to vůbec nejlepší dnes dostupné. TOTALDAC je také pěkný, ale podle mě přeci jen o chlup pod dříve zmíněnými.
Thrax používá od MSB desku R2R.

Uživatelský avatar
exaudio
Příspěvky: 135
Registrován: 09 pro 2013 10:42
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od exaudio »

olympus720 píše:Další výrobek této konstrukce na bázi FPGA čipu je i CHORD Mojo za 16 000Kč. Dle nadšených recenzí v celé Evropě válcuje zvukem a výkonem několikanásobně dražší sluchátkáče.

Test : http://technet.idnes.cz/prevodnik-zvuku ... _audio_nyv
Thrax, MSB mají diskrétní řešení, tj. rezistory vysoké přesnosti tepelně kompenzované s proprietární logikou a řešením referenčního napětí..... MOJO s tím opravdu nelze srovnávat. Kdo chce, nechť si Mojo donese na srovnání s iFi Micro iDSD. Možná bude překvapen.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od hřebík »

Zajímavé téma. Mám Chord Hugo (coby přenosné řešení) a jako DAC i sluchátkáč je celkem slušný. Ve své hlavní sestavě ale preferuji DAC Audio-GD Master 7. Rád bych nicméně vyzkoušel jiné DACy do ca 3 000 - 3 500 euro, abych zjistil, jestli mou sestavu ještě neposunou. Vyšší částku za DAC si už neumím moc ospravedlnit, i když to v člověku hlodá, ale dostupnost špičkových DACů na dlouhodobější vyzkoušení doma je docela obtížné, tedy alespoň neznám žádnou "půjčovnu" MSB apod. V zahraničí se v současné době hodně diskutuje Schiit Yggdrassil - nemá někdo zkušenost a porovnání s jinými DACy v podobné ceně (bez ohledu na koncepci)? Či jiný tip? DAC bude primárně ke sluchátkům Stax (SR-009 / SR-L700), která pohání zesilovač KGSSHV Carbon.

tujatuja
Příspěvky: 633
Registrován: 07 črc 2011 22:59
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od tujatuja »

Shiit Yggdrasil podle komentářů vypadá jako velmi dobrý DAC s vynikajícím poměrem cena/výkon.
Vlastní zde někdo tento DAC? Je s ním spokojen?

dkdkdk
Příspěvky: 439
Registrován: 13 lis 2014 18:22
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od dkdkdk »

Tzn. když koupím DAC za cca 35.000,- = polovina ceny Yggrasilu, dostanu polovinu výkonu, zvukové kvality? Vážně?

tujatuja
Příspěvky: 633
Registrován: 07 črc 2011 22:59
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od tujatuja »

dkdkdk píše:Tzn. když koupím DAC za cca 35.000,- = polovina ceny Yggrasilu, dostanu polovinu výkonu, zvukové kvality? Vážně?
Ale jdi, ty malý brepto....

dkdkdk
Příspěvky: 439
Registrován: 13 lis 2014 18:22
Kontaktovat uživatele:

Re: DAC FPGA koncepce

Příspěvek od dkdkdk »

Proč něco cituješ, když na to neodpovídáš?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host