Digitální distribuce a hudební průmysl

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od PítrsPraha »

Nevím, jak ostatní, ale já osobně jsem Node 2 s jinými streamery neporovnával. Asi si umím představit, že výrazně propracovanější streamery by mohly zahrát lépe, myšlenkově ale tak nějak odmítám dát desítky tisíc za streamer s uzavřenou monopolní technologií MQA. No ale chtěl jsem "plnohodnotný" MQA (jakkoliv to zní divně, když se jedná o ztrátový formát :-) ), takže levný Node 2 se svou dobře fungující aplikací se nabízel jako dobré řešení. Neochutnal jsem nic lepšího, takže jsem spokojený :-).

Uživatelský avatar
RedBaron
Příspěvky: 965
Registrován: 11 dub 2013 16:08
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od RedBaron »

Umí Node2 posílat digitální signál do lepšího DACu? Ať už USB nebo jinak...

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od PítrsPraha »

Jasně :-). Viz specifikace nebo pohled na výstupy na zadní straně ;-).

Uživatelský avatar
Pytel
Příspěvky: 1155
Registrován: 19 dub 2008 08:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od Pytel »

Jak konkrétně máš vyrešen PC? Díky.

Mám stolní PC HP, s optickým výstupem, nijak odladěný ( používám ho na nabídky, faktury,brouzdáním po Netu)ptickým kabelem 8m ( cca. asi za 5.000,- Kč ) a plná spokojenost. Hlavně MQA je super. Nepatrný rozdíl je když přepnu na Myteku vnitřní sync a pustím z PC, většihou používám vnitřní DACu.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od hřebík »

Porovnání dig. výstupů:

BlueSound2 má optiku a koaxiál: https://www.bluesound.com/products/node-2/
Onkyo 6130 má jen koaxiál: https://www.eu.onkyo.com/en/products/ns ... 32943.html
Onkyo 6170 má optiku i koaxiál: https://www.nl.onkyo.com/en/products/ns ... 32958.html

USB výstup nemá žádný z nich.

Pro lidi s lepší DAcem je otázka, jak kvalitní ty dig. výstupy jsou.... Na tohle jsem taky žádné porovnání nenašel. A zajímalo by mě, co jde z digitálu ven, když hraje MQA. Nativní podporu MQA mají všechny, ale při digitálním výstupu do nonMQA DACu to musejí ven poslat nějak jinak - jaký převod v takovém případě aplikují? A aplikují nějaké úpravy, když hraje non-MQA bezztrátový zvuk?
Naposledy upravil(a) hřebík dne 03 led 2019 10:39, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PítrsPraha
Příspěvky: 3959
Registrován: 05 pro 2013 10:13
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od PítrsPraha »

Taky jsem žádné porovnání nenašel.

U sebe jsem si pro zajímavost dělal na Node 2 subjektivní porovnání optika vs koax a vyšel mi z toho líp koax. Rozdíl nevelký, ale u koaxu mi zvuk přišel dynamičtější a víc mě bavil. Zvukový rozdíl mezi různýma koax kabelama jsem neslyšel (3 ks, všechny v kategorii do 2000 Kč za metr).

Při hrani MQA streamer s HW podporou MQA hudební soubor "rozbalí" do PCM s vyšším datovým tokem - 48 kHz, 88,2 kHz nebo 96 kHz. Do DACu to tedy jde jakobys třeba z PC pouštěl flac s takovým datovým tokem (akorát s rozdílem, že MQA je ztrátový). DAC neví, že ten stream třeba 96 kHz byl před tím dekódovaný z nějak zabaleného souboru.

jbajci
Příspěvky: 142
Registrován: 13 led 2018 12:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od jbajci »

PítrsPraha píše:
03 led 2019 09:56
RPI3 ale neumí HW dekédovat MQA, takže plnohodnotná náhrada je to "jen" pro případy, kdy člověk nechce / nepotřebuje plnohodnotně využívat placený Tidal. Navíc to není plug&play zařízení, člověk se musí věnovat nastavování, SW atd. a to (alespoň mě) odrazuje.

Koho výše uvedené netrápí, pak samozřejmě souhlas, že je to taky alternativa.
Ano RPI3 nepodporuje MQA, ale vzhledem k předpokládanému použití " levnější sestavy", kde pochybuji, že bude slyšet rozdíl mezi flac a MQA to nevidím jako zásadní problém. Nastavení RPI 3 s např. softwarem Volumio je tak uživatelsky jednoduché, že je to srovnatelné s jakoukoliv dnešní SMART spotřební elektronikou. Jsou i prodejci (výrobci), kteří toto řešení nabízí jako plug&play.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od hřebík »

Pítrs: díky!

jbajci: Osobně si netroufám odhadnout, jaké rozdíly ne/mohou být slyšet v levném systému. V rodině takové sestavy řeším a občas to překvapí... Bylo by zajímavé porovnat RPI3 a ty komerční streamery výš (Bluesound, Onyko...) jako DAC nebo jen čistý digitální (bezdrátový, síťový) transport - i do lepších sestav. Někteří (spousta) z nás je v situaci, že máme dořešené slušné sestavy se slušným DACem a chceme k nim jen přidat sekundární digitální zdroj, abychom mohli ovládat Tidal apod. z telefonu, když nemáme zapnuté primární zdrojové zařízení či hlavní zařízení nelze z telefonu ovládat vůbec... Tj. potřebujeme digitální bezdrátový transport, který reaguje na ovládání z telefonu a pošle např. tidalovská data do DACu digitálně, aniž by je jakkoli upravil / "zmrvil". Člověk to chce nejdřív klasicky ožulit - v mém případě Chromecastem Audio za tisícovku - a pak si klade otázky, jestli má smysl to řešit víc a zda koupit něco jiného - co a za kolik? Porovnání nikde moc nejsou, takže si možná půjčím to Onkyo z rodiny do své sestavy a zkusím porovnat s Chromecastem v roli dig. transportu pro MQA i nonMQA zvuk.


FS
Příspěvky: 1288
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od FS »

hřebík píše:
03 led 2019 11:13
... Bylo by zajímavé porovnat RPI3 a ty komerční streamery výš (Bluesound, Onyko...) jako DAC nebo jen čistý digitální (bezdrátový, síťový) transport - i do lepších sestav...
Před časem jsem porovnával RPI3 s PC (archlinux s mpd, JCAT USB) v roli digitálního transportu. Představoval jsem si, že při provozu na baterie by mohl být RPI3 i lepší. Nestalo se, zvuk z RPI mi připadal ve srovnání s PC plochý. Ještě jsem neměl možnost porovnat své PC s komerčním streamerem. Jenže tady vstoupí do hry způsob propojení na DAC. Z PC do DAC (TAD D2000mk2) mám vyzkoušno, že USB je mnohem lepší než optika (koax z PC nemám). Bluesound ani Onkyo nemají USB výstup, takže bych musel srovnávat asi s nějakým Luminem.

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od hřebík »

jbajci: Allo DigiOne vypadá zajímavě, jen mi není jasné:
- Má to wifi (ideálně 5GHz), nebo musím do sítě připojovat kabelem?
- Funguje to tedy normálně jako UPNP/DLNA/Airplay?
- Neporovnával jsi s dig. výstupem komerčními streamerů - Bluesound, Onkyo apod.? U těch běžných komerčních vůbec nevím, jak dobře mají interně vyřešený digitál.
- Na kolik to vyjde kompletně včetně krabičky? A kde jsi vzal tu (snad) kovovou, co máš na obrázcích? Všude jinak vidím nějaké plastové.

FS: zajímavá zkušenost. Pořád si myslím, že když se PC (do)řeší (což často nebývá snadná a levná cesta), umí zahrát pěkně. Nevím, jestli jsem s PC už na konci, ale USB mi nyní hraje stejně dobře či možná lépe než vše ostatní...Jen když večer vypnu PC a chci si pustit něco z telefonu / tabletu přes hlavní DAC, mám stále pochybnosti, zda by nešel digitální prostředník mezi telefonem a DACem ještě lépe. USB v DACu mám obsazené, pro účely "telefonního/tableto/TV" streamingu vedu do DACu signál koaxiálem a optikou.

jbajci
Příspěvky: 142
Registrován: 13 led 2018 12:07
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od jbajci »

Souhlas s FS samotné RPI3 se jako USB transport nehodí. Proto jsou tam ty přídavné desky, které situaci řeší.
pro Hřebíka: wifi má 2,4 i 5 Ghz. V místě použití je potřeba mít dobrý signál. Antény jsou interní uvnitř krabičky a příjem je slabší. Dá se vyřešit USB wifi klientem. Já jedu přes ethernet. Funguje samozřejmě UPNP, DLNA, Airplay, internetová rádia, Spotify, Tidal či jiné služby způsobem popsaným výše. Výhoda je , že software se neustále vyvíjí a zlepšuje, popř. doplňuje o nové funkce. Cena cca 3500 až 5000,- podle konkrétní konfigurace (typ zdroje, velikost sd karty, krabička plastová x kovová).

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od hřebík »

jbajci: dík moc, nasadil jsi mi brouka do hlavy. Čím víc o tom čtu, tím víc to chci :) Pokud je ta digitální část tak dobrá, jak se všude píše, tak přesně to hledám, abych mohl připojit mobily, tablety, TV přes síť koaxiálem k DACu.... Docela mě zaujala zmínka o NDK. Někdy loni jsem řešil NDK versus crystek cchd-957, ale to by už by bylo moc mimo téma.

Objevil jsem i nějakou Signature verzi: https://www.allo.com/sparky/digione-signature.html
Jestli se rozhodnu koupit, tak pravděpodobně tohle, pokud nenajdu důvody nekoupit vůbec či najdu ještě něco lepšího.

FS
Příspěvky: 1288
Registrován: 29 říj 2016 00:30
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od FS »

..tak přesně to hledám, abych mohl připojit mobily, tablety, TV přes síť koaxiálem k DACu..
@hřebík: třeba se ti bude hodit můj příspěvek z konkurenčního fóra http://highendforum.cz/viewtopic.php?f=17&t=4982

hřebík
Příspěvky: 896
Registrován: 21 bře 2010 11:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitální distribuce a hudební průmysl

Příspěvek od hřebík »

FS: už to čtu, díky moc. Software na to všechno bude další krok, takže mi to ulehčí v tápání a slepých cestách.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host