formát SACD a jeho kvalita vs. BD

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
korys
Kontaktovat uživatele:

Re: formát SACD a jeho kvalita vs. BD

Příspěvek od korys »

PMA píše:V tak malé a světově/evropsky nevýznamné zemi je znalost angličtiny POVINNOST...

To mi připomnělo:
,,Pravda, pod Rakouskem ještě trošku úpíme, ale dá se to vydržet.'' :mrgreen:

bohus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od bohus »

Mám k telce druhou aparaturu, která jinak slouží ženě k poslechu jí oblíbených CD.
Abych zabil dvě mouchy jednou ranou koupil jsem na přehrávání CD zmiňované OPPO BDP 83 SE.
Pochybovači by si měli jít někam OPPO poslechnout než jej pohaní.
Je však pravdou, že SE verze je mnohem dražší, neboť je to verze vylepšená hlavně zvukově.
Dovedu klidně i z této aparatury poslouchat nenáročnou muziku nebo rozhlas hodiny.
Obraz vynikající a to i z DVD placek.

Abych předešel dotazům na čem se poslouchá :
přehrávač: BDP OPPO 83 SE
zesilovač: Audionet - SAM V2
repro: Triangle Magellan Duetto

napájeno přes : filtr: Isotec - Sigmas, stíněné VDH genie silové kabely a propojeno Xsymphony - Silver fantasy. Repro - nějaké Oiyade (už nevím a nechce se mi lízt za skříň)

Filip Kolinsky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip Kolinsky »

JFI píše:Re: formát SACD a jeho kvalita vs. BD
od JFI v 17 kvě 2010 18:49
hi-res myslím pouze pro zvuk - SACD nebo DVD-Apro video to bude jasně dominantní formát za pár let.
Není tomu tak. Sřejmě bude záležet, pro jaké formáty se rozhodnou.
Např. BD The Cure – Trilogy http://www.blu-ray.com/movies/The-Cure- ... -ray/3707/(alespoň co mi ukazuje přehrávač) má stereo PCM 96kHz (snad ve 24bit, to bohužel již nezobrazuje), DD 5.1 a DTS HD Master Audio 96/24 a musím říct, že oproti DVD, kde je stereo PCM 48kHz/16 bit, je to sakra znát. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že tento BD by mohl sloužit jako referenční disk. Dalším BD, na kterém nešetřili ve zvukové stopě, je live od Moody Blues – Lovely To See You, kde je stereo PCM 48/24 a hraje to taky parádně. Bohužel nemohu posloužit s názorem na 5.1, neb jej nemám.
Výborná na BD je i nahrávka SaraK – Made in The Shade. Stereo i 5.1 PCM 96/24 + DTS HD. Jde čistě o Pure Audio Blu-ray Disc. A vyšlo to i na SACD. http://www.audaud.com/article.php?ArticleID=6106.
Aleska píše:
AM píše:.... docela by me zajimalo, jak by si treba vedla digitalni pc nahravka z gramofonu versus cedecko.
To by jsi musel porovnávat digitální přepis LP, které vzniklo v čistě analogové době, vůči CD stejné nahrávky (digitální přepis téhož LP na CD). Dnešní LP totiž vznikají většinou čistě digitálně.
*offtopic* Nejjednodušší cesta k porovnání je stáhnout si torrent toho co máš doma v CD, který je označen jako přepis LP a porovnat obojí. Vyhneš se tím nákupu gramce s integrovaným D/A převodníkem. Ve spotřebce to bude šmejd, v profesinálu naprosto zbytečně drahé, jde-li jen a jen o pokusné srovnání.
Mám LP Diana Krall - Live in Paris (180gr). Kamarád mi ji dal staženou ve flacu 96/24, ale raději vždy šáhnu na vinyl. Ten přepis do flacu ale není špatný a zní také dobře. http://avaxhome.ws/music/jazz/dianakral ... vinyl.html

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Včera jsem si poslechl 24/192 stereo stopu BD TrondheimSolistene: Divertimenti http://www.blu-ray.com/movies/Trondheim ... -ray/1097/
Úžasně nahráno, obrovská dynamika, pěkně rozložené a zřetelné jednotlivé sekce orcherstru. Úplně mne to dostalo.
Bylo by skvělé to slyšet v 5.1 formátu.
An important feature of this recording is that the strings truly surround the listener, with the players sitting in a double-row circle. This enhances the sheer tonal weight that the ensemble produce, and the resulting spatial separation of the players opens up the scores quite thrillingly for the listener. Switch to the Stereo layer and the collapse of the rich acoustic space comes as a palpable shock; this disc is certainly a fine example of how a creative producer can use the 5.1 system to best effect.
Důležitým rysem této nahrávky je, že struny skutečně prostorový posluchače, s hráči sedí v double-řádek kruh. To zvyšuje naprostá tónové váhu, že soubor produkují, a výsledné prostorové rozdělení hráčů otevírá skóre docela napínavě pro posluchače. Přepněte se do vrstvy Stereo a zhroucení bohatých akustického prostoru přijde jako hmatatelný šok, tento disk je jistě dobrým příkladem toho, jak kreativní producent může využít systém 5.1 pro nejlepší účinek.

kazzatel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kazzatel »

Posluchači Merty bývali většinou chytří lidé, Nou-ajde...nestydíš se krapet za tu překladačovou slátaninu ? :)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Ani ne. Kdyby bylo po mém, tak to česky není vůbec.

1. Hlavní myšlenka je i tak patrná.
2. Tady stejně není nikdo, koho by to nějak zajímalo. A pokud náhodou ano, většinou umí anglicky. :(

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Děkuji Ti za ten překlad. Mě to zajímá, ale ,,ostrovně'' umím prachbídně. :cry: :oops:

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Tak tady máme první hudbu na BD dokonce v 3D (obraz je ale jen 720p). Obsahuje kromě sterea dokonce dva různé 5.1 mixy, jeden jakoby z pohledu diváka v hledišti, druhý jakoby na jevišti mezi muzikanty.
The AIX All Star Band - Goldberg Variations Acoustica
http://www.blu-ray.com/movies/Goldberg- ... 70/#Review
http://www.aixrecords.com/catalog/goldberg_bd.html

Objevilo se i nové místo pro nákup HD audia přes net.
http://www.itrax.com/Pages/Browse.php

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Tak se pro blu-ray připravuje další fíčura, patrně ve spojení s java aplikací přimo na médiu, která umožní legálně audio obsah BD sdílet z přehrávače po lokální síti do počítače a stáhnout si příslušnou muziku z blu-ray např. do mp3 přehrávače či na CD do auta.
Uvidíme, jestli se to prosadí, ale potenciál to má, hlavně pro laiky v IT.
http://www.pureaudio-bluray.com/?page_id=403

hi-fi calvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hi-fi calvus »

to bohuši: K tomu Oppu ti gratuluji, taky hodlám jít do BD playeru od Oppo, ale čekám na ten nový 3D 93EU, jinak obdoba 83-ky, ty máš ale tu s audio převodníky HD, prvně jsem taky zvažoval tohle, ale podrbal se mi AVR a musel jsem koupit nový, ten už HD audio umí, takže nemusím řešit verzi SE.
Od Oppo mám jejich nejvyšší model DVD (983H) už to bude dva roky, zkušenost? Žádnou jinou značku v oblasti jakékoli mechaniky doma nechci, proto pokukuji po BD playeru od nich.

to Filip Kolinský: Tak s tím Tirlogy od THE CURE jsi mě spíš nasr..., protože mám verzi DVD a jsem s ní unešený a až budu mít BD player jsem nepočítal s tím, že bych znovu chtěl to Trilogy, myslel jsem, že když už je to stará záležitost, tak když ji vydají ve verzi blue-ray, bude to jen roztaženo do BD, abych vysvětlil, myslel jsem že prostě ty staré věci budou do verzi BR vlastně něco jako když roztáhneš mp3 do wavky, chápeš, že se prostě bude muset už nahrávat ty zvukové stopy v těch vyšších dat. tocích. Teď to píšu hrozně laicky, ale určitě chápeš. Prostě bych nevěřil, že to bude slyšet, ten rozdíl u starých věcí, takže jde o mistrovskou práci na masteringu či remasteringu nebo jak je to?
Jo a neví náhodou někdo jak dobré zvukem i obrazem je BD verze 360-ky od U2 a Depeche Mode z Barcelony ? Neviděl a neslyšel náhodou někdo zdejší? Dík a sorry za oftopic *offtopic*

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

noaid píše:Včera jsem si poslechl 24/192 stereo stopu BD TrondheimSolistene: Divertimenti http://www.blu-ray.com/movies/Trondheim ... -ray/1097/
Úžasně nahráno, obrovská dynamika, pěkně rozložené a zřetelné jednotlivé sekce orcherstru. Úplně mne to dostalo.
Bylo by skvělé to slyšet v 5.1 formátu.
Citace:
An important feature of this recording is that the strings truly surround the listener, with the players sitting in a double-row circle. This enhances the sheer tonal weight that the ensemble produce, and the resulting spatial separation of the players opens up the scores quite thrillingly for the listener. Switch to the Stereo layer and the collapse of the rich acoustic space comes as a palpable shock; this disc is certainly a fine example of how a creative producer can use the 5.1 system to best effect.
tohle mi moc nedochází. píšeš, žes slyšel zřetelně rozložené (tím myslíš lokalizované?) jednotlivé sekce orchestru a přitom jsi poslouchal ve stereu. ale ten anglický komentář přece říká, že se právě to prostorové zobrazení při přepnutí z 5.1 na stereo šokujícně zhroutí...
nepodléháš psychoakustickému šálení?
jen připomenu, že spousta významných audiofilů je přesvědčena, že stereo (myšleno 2 bedny) je schopno zprostředkovat prostorově věrný zvuk (obzvlášť v běžném postavení beden blízko čelní zdi) jen v pravo-levém smyslu. jmenujme např. zakladatele Stereophile J. G. Holta.
rovněž na Slovanetu nedávno na toto téma proběhla diskuse - posluchači u nástrojů ve stereu nebyli schopni rozlišit jejich umístění v předo-zadním smyslu. jen hádali...

Hopp
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hopp »

dadaft píše:jen připomenu, že spousta významných audiofilů je přesvědčena, že stereo (myšleno 2 bedny) je schopno zprostředkovat prostorově věrný zvuk (obzvlášť v běžném postavení beden blízko čelní zdi) jen v pravo-levém smyslu. jmenujme např. zakladatele Stereophile J. G. Holta.
Nie je to tak (samozrejme vylucujem pripady, ked su bedne tesne pri stene), osobne si vsak myslim, ze ovela dolezitejsia ba priam klucova je v tomto pripade kvalita nahravky. Predo-zadny priestor dokaze sprostredkovat aj klasicke stereo, pokial je tento zaznamenany v nahravke. Predpokladam, ze to suvisi s umiestnenim mikrofonov, masteringom a pod.
Mam doma spustu kvalitnych nahravok roznych zanrov, kde su okrem L-P a P-Z priestoru presne identifikovatelne resp. lokalizovatelne jednotlive nastroje aj vertikalne.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Největší psychoakustické šálení je poslouchat moderní nahrávku pořízenou postupně v plně digitálním studiu jednotlivými hráči (nebo dokonce pouze jediným hudebníkem) a nakonec (až když bude mít čas) i zpěvákem na 128 stopém (a více) digitálním rekordéru. Po bezesných dnech a nocích trýznivé tvůrčí sebereflexe, pak mistr zvukař, když konečně smíchá nahrávky jednotlivých nástrojů (jen na snímání bubnů se například dnes používá až 13 mikrofonů najednou !) hodí něco doprava, něco doleva, zbytek doprostřed, aby vyplnil volný prostor.
Před tím si pochopitelně zcela poctivě pohraje s různými dozvuky, pazvuky a předem nahranými zvuky z databanky aby přidal hloubku a živost, na reverb pochopitelně nezapomínaje, protože pak by to nemělo tu správnou 3D atmosféru.
Spokojen s výsledkem předá své dílo dalšímu zvukovému geniovi, který poté zpacká mastering, vše srovná do stejné hlasitosti, aby to na konci mělo ty správné grády, a opět to celé projede různými až hrůznými prznítky zvuku a nakonec zašle výsledek do výroby, aby se z toho udělaly LP, CD a jiné zvukové konzervy.
A když je konečně výtvor na světě a prodává se, pak ve volných chvilkách oba čtou na internetu vášnivé diskuze HiFistů o tom, jak úžasně to bylo pravo-levo, nahoru-dolů, dopředu-dozadu nahráno, jaký to má úžasný 3D prostor, popřípadně se zamýšlí, jak se jim podařilo namixovat tu sólovou kytaru s tááááákhle dlouhým krkem, nebo jak je možný, že zpěvák má hubu od prava, přes střed až do levé strany, nebo že LP bylo určitě nahráno analogově a CD 100% digitálně, protože je to přece slyšet.
Ano, psychoakustika je sviňa, pánové.
Poslouchejte hudbu.

Odpovědět