formát SACD a jeho kvalita vs. BD

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
noaid
Kontaktovat uživatele:

formát SACD a jeho kvalita vs. BD

Příspěvek od noaid »

Na Slovanetu se náhodou objevila informace o "kvalitě" formátu SACD, konkrétně spíše o jeho "kompromisnosti".

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... &start=150
příspěvek danharda z Št máj 06, 2010 22:28:39

V uvedeném pdf stačí v podstatě strana 9 bod 4.

Jak jsem se už párkrát zmiňoval, věřím spíše blu-rayi. Kdo má dnes doma DVD-A přehrávač? Téměř nikdo. Kdo má dnes doma SACD přehrávač? Téměř nikdo. Kdo má dnes doma BD přehrávač? Čím dál víc lidí, díky videu. Velmi brzo bude jeho rozšíření na dnešní úrovni rozšíření DVD-Video přehrávačů vzhledem k nástupu plochých LCD a PDP TV.
Lze jen doufat, že to brzo pochopí hudební vydavatelství. Má to ale jeden háček - SACD nelze snadno zkopírovat, takže se snadněji dodržuje ochrana autorských práv, podle mne hlavní důvod alespoň částečného rozšíření SACD oproti DVD-A. V tom je určité nebezpečí setrvávání na stávajícím stavu.

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Re: formát SACD a jeho kvalita vs. BD

Příspěvek od TomasT »

Co nepujde zkopirovat, to se neprosadi. To si myslim ze byl duvod neuspechu sacd a potom samozrejme jeho cena. Jak nosicu, tak studioveho vybaveni. Pro mne je SACD absolutne nezajimave a jen doufam ze vyrostou netove prodejny s rozumnyma cenama a 24 bitovou kvalitou a ze se i na BD rozjede nejake to audio.

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB »

Pre mna zase je uplne nezaujimave BD, nemajuc SACD ani DVD-A player vlastnim par SACD/DVD-A nosicov(SACD su hybridne a DVD-A maju aj DVD stopu prehratelnu v PC). SACD player je v plane do konca roka.

Video ma vobec nezaujima...povazujem ho za stratu času a aj ked tuto oblast nesledujem, zarazilo ma ako hadzu klacky legalnym pouzivatelom BD (viz posledne BD+).

Existuje nejaky cisto BD audio format?

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

MB píše:Existuje nejaky cisto BD audio format?
Ne formát je jen jeden, a záleží na vydavateli - autorovi - masteringu - zda tam dá jen video nebo audio nebo obojí a v jaké formě. Alespoň tak jsem to pochopil. Dále má na výběr mezi různými kodeky, důležité je, že jsou i zcela bezztrátové a patrně ve vyšší kvalitě než SACD.
Bohužel se v tomto formátu objevují zatím jen koncerty, klasika i lehčí žánry, tam se využije ta video složka, která má zatím přece jen z uživatelského pohledu navrch. Vyloženě BD audio zatím vydal jen Neil Young (vydává stále i DVD-A a HDCD). No a pak si lze i doma převést jakýkoliv hires audio soubor a vypálit do BD audio (AVCHD format) - obrazovka je černá, nebo si mohu udělat i menu apod., chová se to jako klasické CD, vložím pustím a jede to, TV k tomu nepotřebuji. Ale nezkoušel jsem to zatím osobně, není čas.

Hopp
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hopp »

Pocul uz niekto hrat tento format vytvoreny na zaklade Blue-ray technologie? Aky to ma zvukovy prinos? Da sa vraj prehravat na beznom CD playeri.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Pokud jsem to pochopil dobře, tak jde jen o jiný způsob výroby CD, který je přesnější, tj. pity lze pak spolehlivěji a přesněji číst, ale pořád jde jen o obyčejné CD 16/44, nic víc na tom nosiči není. V podstatě marketing. Jestli se mýlím, tak mne opravte.

agavel
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od agavel »

BD a audio? Pro mě osobně samé možná, třeba, časem... A nemyslím, že by to mohlo dopadnout jinak, než s DVDA a SACD. U SACD jsem rád, že vychází aspoň něco, i když je to de fakto v hajzlu. U BD se postupně dostali k minimální ochraně před prachem a škrábanci, a tak počítám, že woodoo vychytávky se zeleným fixem pro CD budou ve srovnání s tím, co nás čeká, sranda (teď v nadsázce pomíjím jinou úroveň korekčních dat). A pokud někdo mluví o masivním rozšíření BD přehrávačů do domácností, tak bych jen podotknul, že většina z nich je za pár šupů (výrobní náklady) a budou rády, když přežijí zákonnou dvouletou lhůtu. Opravdu nemám pocit, že z takových strojů by mě zvuk z BD posadil na zadek. I u těch lepších to bude dělat pár výrobců SMD technikou, takže modifikace budou značně ztížené a celá oblast bude ještě více unifomní. Fakt nevím, jestli se na tohle dá těšit.
Pokud se masivně rozjede prodej hirez nahrávek po netu, nejsem proti. Tomu ale ve větším měřítku věřím míň, než vydávání placek. Udělat z toho pak DVDA není neřešitelný problém, případně DVDV do 96/24 je sranda. V tomhle je SACD nadbytečné. Případně se vhodný formát dá velmi dobře pouštět přímo z PC.
A k tomu formátu SACD a diskuzích o jeho slabších stránkách. Už je to dlouho na světle božím, že SACD má u vyšších frekvencí horší odstupy šumu nebo tak něco. Dobře to rozebrali kluci z Audiopraise. Fakt bych chtěl vidět člověka, který to rozpozná, a nechtěl bych mít jeho uši. Kdo slyšel špičkově nahrané CD ví, že to může být hodně dobré. Kdo slyšel špičkově nahrané SACD (někdy lze i stejnou nahrávku) ví, že to může být ještě lepší. A kdo není hnidopich si přizná, že SACD už dostalo úroveň záznamu tak daleko, že možnosti formátu přesahují možnosti aparatury většiny z nás a to nemluvím o akustice poslechového prostoru (i když to je myslím přece jen trochu jiný soudek). Prostě DVDA a SACD mají při perfektním zpracování kvalitu, kterou není třeba znovu řešit dalším formátem. Alespoň já tu potřebu nevidím (pokud pominu snahu vydělat).

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

Kdyby to nedelali v smd, tak bys to nezaplatil. Stredni masiny osadi 30.000 soucastek za hodinu jedna...
Je potreba dalsiho formatu, dvd-a i sacd jsou proste mrtvoly, minimalne ve vnimani mas a cd je slabe. BD ma sanci a potencial byt nasledovnikem. Je jen na vydavatelich co a hlavne za kolik prinesou. Pokud neprinesou nic, bude to na nasledovniku BD.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

agavel píše:Prostě DVDA a SACD mají při perfektním zpracování kvalitu, kterou není třeba znovu řešit dalším formátem. Alespoň já tu potřebu nevidím (pokud pominu snahu vydělat).
Myslím, že o tom to není, BD a DVD-A mají stejnou kvalitu. Spíše jde o to, že BD přehrávače budou hojně rozšířené a tudíž je potenciál kupců. Ani o tu jejich kvalitu nejde, mimochodem určitě bude lepší než byla kvalita levných CD přehrávačů. A kdyby se na BD disk přidával nějaký bonus třeba ve formě videoklipů z koncertu, natáčení, něco z historie interpreta, promo jiných desek interpreta apod., tak by to dostalo přidanou hodnotu, kterou má dnes v omezené míře jen DVD-A, které ale potřebuje přehrávač, který skoro nikdo nemá.
Jakmile se začne BD mechanika montovat do levných domácích kin s rádiem a USB, nahradí i u mládeže staré minivěže, dvdpřehrávače apod., až ty mechaniky zlevní i pro PC, CD a DVD bude méně používané z důvodu malé kapacity oproti BD.
Prostě tento formát bude s velkou pravděpodobností dostupný širokým masám stejně jako CD.
A není problém SPDIF výstup z horšího BD přehrávače napojit na kvalitní DAC pro toho, kdo bude chtít kvalitu. Nebo koupit rovnou kvalitnější přehrávač, už dnes jsou levnější než podobně kvalitní CD přehrávače.
A na rozdíl od SACD pro BD nahrávací studia nepotřebují žádný další HW ani SW, žádné náklady, vše už mají.

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

Líbí se mě, jak se tady skupina stahovačů(prakticky zlodějů) baví o tom, jak který formát stojí za hovno a který jiný má či nemá budoucnost. Pokud budou všichni jako vy, tak žádný formát nemá ani nejmenší šanci. Jednoduché jak facka.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Hm, za poslední 2 měsíce mám doma šest nových originál blu-ray disků. Možná je to málo...

MB
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od MB »

pasul píše:Líbí se mě, jak se tady skupina stahovačů(prakticky zlodějů) baví o tom, jak který formát stojí za hovno a který jiný má či nemá budoucnost. Pokud budou všichni jako vy, tak žádný formát nemá ani nejmenší šanci. Jednoduché jak facka.
Tak dík....

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

Takze podle pasula kdokoliv si neco nahral na kazetak, civkac nebo hard disk, vsichni jste zlodeji. Tobe dneska musel nekdo skarede ublizit. Vzali ti nejakou oblibenou hracku ?? *hura*

korys
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od korys »

Z toho, jak dokáže opičák zahrát stereo z modrého disku, si eště fčil nasazuji čelist...
Pánové, takto ano. HUDBA skoro živá, ať se nerouhám, tak byla plastická, rychlá a detailní . Tak si představuji kvalitní poslech hudby v letech příštích. Upřímně si myslím, že nejen MP3 a CD, ale i SACD by si mělo sbalit svých pár švestiček a odkráčet k propadlišti dějin...

AM
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od AM »

myslim, ze se bd jako novy format pro vydavani klasickych alb neujme stejne jako dvd. maximalne na nem budou koncerty a klipy. nekteri vydavatele uz pochopili, ze maji lidi zajem o mp3 ale i o stazeni studiove kvality 96/24 ve wma nebo flac, snad to brzy docvakne i ostatnim. napriklad zde http://www.linnrecords.com/recording-Ly ... -jazz.aspx

Odpovědět