Linux vs. Microsoft

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Linux vs. Microsoft

Příspěvek od Mazlik »

Nazdar,
Protože mne před rokem začal Microsoft rozčilovat se svou stabilitou jejich Windows, tak jsem si nainstaloval Linux-Ubuntu. A co mne překvapilo kromě super stability? PC používám mimojiné i pro hudbu, takže Foobar2000, ASIO, dig. výstup, … Když jsem si v Linux v tom jejich přehrávači myslím Rhymbox pustil hudbu, bylo to nebe a dudy. Win. v tu ránu u mne propadl s kvalitou o 100 bodů. Jak je to možné. Používá tady někdo ubuntu? Nebo všichni jen win, foobar, asio, … Používám dig. výstup u USB zvukovky.
Při instalování Linuxu mívám do notebooku zapojenou i USB zvukovku, takže se přímo nainstalovaly asi i jejich standartní obecné ovladače pro USB zvukovky. Ale win ... fuj fuj fuj. Či kdo je tu osvícený programátor, který ví, jak funguje Linux, protože toto mne celkem dost dostalo.

Mazlik *thumbs up*

noaid
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux vs. Microsoft

Příspěvek od noaid »

Nebyl v tom linuxovém přehrávači (driveru) jinak nastavený ekvalizér či různé wow efekty?
V čem se projevovala ta "jinakost" zvuku?

Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mazlik »

Nazdar, čoveče ekvalizér byl vypnutý, takže kvalita nahrávky co je v PC. A včem se byla ta změna? Zvuk byl sametovější, hezčí, víc se líbil, prostě oproti win ... jiný. Jako bych postoupil s kvalitou zdroje signálu o několik tříd úplně ... jinam.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Pokud to jde do zvukovky digitálně, tak minimálně v jednom z obou případů musel být zvuk nějak sw upravován. Jinak změna u stejné usb zvukovky není možná. Chce to prozkoumat v obou případech nastavení, a zda v obou byl použitý ASIO či Kernel Streaming. Pokud ne (nevím, jak je to u linuxu) tak zvuk je určitě sw upravený, různými mixera apod., případně jde o psychoakustiku.
Taky nepíšeš, na jakém aparátu to posloucháš.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Ještě mne napadá pomalý NB, velká zátěž procesoru s nevhodnými drivery ve win a menší v linuxu. Máš USB 1 nebo 2?
Já nemám ve win nejmenší problém, ani se stabilitou, rebootuji tak 1x za měsíc, jinak jen hibernace. Výstup přes optický toslink do dac.

Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mazlik »

Ekvalizér nepoužívám, ve win samozřejmě foobar, ASIO, v Linux jejich přehrávač, který je všemi chválen. Jinak pomalý notebook fakt nemám, nějaké to CoreDuo, 1GB RAM, USB samozřejmě verze 2, atd. Já jsem ve win taky problém neměl, dokud jsem si nepustil tu hudbu v Linux. Tak chlapi, kolik z vás to už zkusilo, kteří mají dva systémy. Zkuste si tu stejnou nahrávku pustit v obou systémech. Machři, kteří mají vysoké audio požadavky, tak zkuste Linux a poreferujte, zda ten rozdíl slyším jenom já *jupi*

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

Machři, kteří mají vysoké požadavky na zvuk zcela jistě nic neřeší přes PC. Opravdového hifistu nic takového ani nenapadne.... :lol:

Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mazlik »

No dobře, máš pravdu *palec* Byla tady spousta teorií o PC jako zdroj signálu, tábory pro a proti, ale i přes to to nemění nic na tom, že všechny teorie byly zkoušené ve win s asio. Co to zkusit v Linux. Já to již zkusil, ještě to zbývá na dalším průkopníkovi *2thumbsup*

pasul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pasul »

Ono je to celé takové kostrbaté tvrzení, že z PC prostě správný hifista nehraje. Takový top DCS je vlastně PC. Emm Labs to samé. Takže já osobně bych to neviděl tak černě. No ale existuje skupina zarytých hifistů, co by do toho nikdy nešla, jakmile jen ucítí slovo PC. Holt starého psa novým kouskům.... Sám mám taky ten Mediabox a to je vlastně postaveno na Linuxu tuším. A je to skvělé. *2thumbsup*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

pasul píše:Ono je to celé takové kostrbaté tvrzení, že z PC prostě správný hifista nehraje. Takový top DCS je vlastně PC. Emm Labs to samé. Takže já osobně bych to neviděl tak černě. No ale existuje skupina zarytých hifistů, co by do toho nikdy nešla, jakmile jen ucítí slovo PC. Holt starého psa novým kouskům.... Sám mám taky ten Mediabox a to je vlastně postaveno na Linuxu tuším. A je to skvělé. *2thumbsup*
Pasule, klobouk dolů !

Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mazlik »

Chlapi, tak co, už někdo zkusil rozdíl mezi Linux-Ubuntu a Microsoftem?

david
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od david »

Ja zcela bezne krmim sveho Lyngdorfa hnojackovou USB zvukovkou M-audio Duo, prakticky vyhradne z Linuxu (a z notebooku, bo je tichy). Akorat jedu na Gentoo. Jo a na Linuxu bezi slusne i Styleaudio Topaz prevodnik, tim zatim laduju sluchatka.

A ta M-audio Duo je pamatecni, po panu Holcnerovi (coz se nedivim, ze se mu na ni nelibilo, co z ni leze v analogu). Jako prevodnik z USB na S/PDIF je asi malo hifi, ale ja nejsem hifista... ;)

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Trochu mám obavu, aby z toho všeho nakonec nevyplynulo, že linux hraje lépe. Je to samozřejmě nesmysl. :D
Opakuji - pokud to hraje na stejném HW jinak, je to vše v nastavení SW.
Nelze říct, že windows hrají hůře. Jen že jsem to měl možná špatně nastavené a nevěděl jsem o tom. Tak to má patrně hodně lidí, byl jsem toho osobně svědkem.
Nebo mívají lidi ve windows nainstalovano milión sw o kterých už ani nevědí, které do toho zasahují, což samozřejmě u čerstvé instalace linuxu není. Ale u čerstvé instalace windows taky ne, že.
Mi hrají windows v podstatě stejně jako CD přehrávač. Obé do dac přes spdif. A že by linux hrál lépe než CD si fakt nemyslím.

Mazlik
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mazlik »

Kdyby to byla hloupost, tak ten rozdíl neslyšíme *taktone* Na svém PC mám běžné programy typu Office, Mozilu, NOD32, něco na obrázky a nemyslím si, že aspoň jeden zasahuje do zvuku počítače. Ale jestli se mýlím, tak mne upozorněte :lol: Instalace Linux (alespoň Ubuntu) má po nainstalování OpenOffice, zvukový prohlížeč, internet, obrázkový, prostě vše, co by normálnímu uživateli mělo stačit. Protože ten přínos pro mne je hodně slyšitelný, nezbývá mi než si opravdu do svého budoucího HTPC dát časem Linux. A že by to mělo být stejné ... nejsem hluchý :lol: Opět opakuji, všechny ekvalizéry a úpravy zvuku jsou vypnuté, takže by to mělo být tejné, ale ... není.
Proč? Chlapi, kdo má tu trpělivost zkusit a zjistit, jestli by to mělo přínos i u vás, zkuste. Z jakého důvodu setrvávat u Win jen proto, že jsou známější a ASIO je to správné a všemocné, kde nic nemůže být lepší. Zkuste a uvidíte, třeba ... nebudete litoval. Max. riskujete 2 hodiny instalace na nový disk.

Hodně štěstí a potom případně napište.

Dík, Mazlik

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

U tebe to může být tím, že to jde přes USB, že na zvukovku se nejde z OS přímo. Může v tom být driver usb i usb zvukovky. Interní zvukovky většinou mají vlastní firemní driver s přímým přístupem a tam ten problém fakt nevidím.
USB interface je sice rychlý, ale asi není primárně navržen pro realtime aplikace tak jako SPDIF (teoreticky). Možná tam pak pod windows vzniká větší jitter. Kdoví. Ale u mne problém fakt není.
A pořád jsi nenapsal jakou máš tu zvukovku. A měl jsi k ní instalovaný speciální ovladač nebo jsi použil nějaký standartní z windows?

Odpovědět