Počítač v roli ultimativního zdroje

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Počítač v roli ultimativního zdroje

Příspěvek od Antony »

svartenatt píše:
15 črc 2020 12:22
Však si při slepém testu dělají účastníci poznámky.

Ale opravdu by se mělo vlákno rozdělit.
Rozdělit vlákno, proč ne. Ale celkem významně se probírané téma problematiky počítače v roli ultimativního zdroje týká. Jak odlišil Kocmeister jednotlivá doporučení? Měřením, slepým testem, nebo prostým poslechem? Jsou to většinou pocitovky, což je měřičům/teoretikům/googlistům trnem v uchu.

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Pri tom teste sa iba ukáže skutočná schopnosť rozlísiť. A to vás štve. A je známy fakt, že krátkodobá sluchová pamäť dokáže viac poznať rozdiely, ako dlhodobá. Bezprostredné porovnanie je ďaleko informatívnejšie a presnejšie. A pri ( obvykle) prezentovaných dramatických rozdieloch je predsa možné rozlíšiť okamžite, načo 50 x opakovať?? :P
A ano, sú to čisté pocitovky, bez opory v realite. Ale prezentujete ich ako fakt..To potom môžte mazať káble cesnakom, asi s rovnakým významom. A ešte k testu, vždy vieš čo počúvaš, A alebo B. Nie sú to nepopísané obrázky. Len nemáš iné informácie.
Naposledy upravil(a) BVa dne 15 črc 2020 12:48, celkem upraveno 1 x.
BVaudio, výroba a predaj

svartenatt
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od svartenatt »

Dlouhodobým poslechem si na zvuk zvyknete a uvědomíte si, že ta nová věc v sestavě něco dělat musí. Tak vzniká "zvuk o třídu výš".
Jak jsem už psal o KS/ASIO. Z ASIO jsem přepnul na KS a zvuk se zdál lepší. Ale potom jsem to začal častěji měnit a nakonec jsem netušil, který jsem tam nechal nastavený naposled.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PítrsPraha »

BVa: Ignorace faktů ohledně stresu při ABX není argument. Jen ukázka neschopnosti chápat psaný text. Lidský sluch není měřák, podléhá mnoha mimovolním vlivům, které mají výrazný vliv na to, co slyšíme a které se často a výrazně mění. Proto je stres plynoucí z podstaty ABX testování tak nežádoucí. Ale to už jsem ti nejednou vysvětlil... Zaslepený fanatismus ti nedovolí tyhle základy pochopit.

svartenatt: S první větou souhlas. Dlouhodobějším poslechem různých žánrů, kvalit nahrávek, při různých hlasitostech a psychickém rozpoložení člověk mnohem lépe pozná zvuk, jeho nuance a charakteristiky. Po přepojení na původní komponent tak lépy vyniknou nebo se také nepotrvdí případné rozdíly. Pokud k tomu ale přistupuješ s nastavením "nová věc musí něco dělat", sám sebe tím biasuješ. K oproštění od toho je i při dlouhodobém testování resp. po přehození komponent nutné zachovat neznalost toho, co je právě zapojeno. Dělám to tak roky a funguje to výborně. Mnohem spolehlivěji než ABX.

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

Ignoranti. ABX test ide robit i pomaly. Kludne 2 tyzdne na jedno prepnutie, alebo i viac.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

A konkrétní příklad z nedávné doby, kdy ABX selhal na celé čáře a až dlouhodobější poslech odhalil rozdíly: ADI 2-DAC vs ADI 2-Pro. Při ABX realizovaném krátce po pořízení obou DACů jsem nebyl schopnej poznat, který je který. Zněly mi shodně.

Po dvou měsících střídavýho poslechu jednoho nebo druhýho (vždy minimálně 2 týdny v kuse byl zapojený jeden z nich, až pak výměna), kdy jsem si důkladně naposlouchal charakter jednoho i druhého, jsem je byl schopnej na dobré nahrávce rozeznat (jen sluchem) po přehrání jedné skladby. Věděl jsem, v čem se liší, tudíž na co se při poslechu zaměřit - lehce barevnější bas u Pro, trochu dopřednější / informativnější ale užší soundstage u DAC, Rozdíl to byl malý, ale po těch dvou měsících slyšitelný.

Možná by někdo rozdíly byl schopen slyšet hned u toho ABX na začátku, to je samozřejmě možné. Já popisuju, jaký postup při srovnávání funguje u mě.
Naposledy upravil(a) PítrsPraha dne 15 črc 2020 13:21, celkem upraveno 1 x.

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

PitrsPraha, tak super :-)

A ako to hraje s Ayon?

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

BVa
Píšeš, jako bys v praxi žádný ABX test nezažil. Jen teoretické předpoklady. Přitom měřiči jimi neustále argumentují, jakoby měli k dispozici desítky hodnověrně realizovaných a zdokumentovaných testů, kde posluchač nic nerozeznal.

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Miero píše:
15 črc 2020 13:10
Ignoranti. ABX test ide robit i pomaly. Kludne 2 tyzdne na jedno prepnutie, alebo i viac.
O praxi s poslechovými testy nám jako posluchač diletant těžko co povíš. Každý z nich přesáhne mnohonásobně tvoji denní poslechovou kvótu. To nedáš. Leda odkazy z google a plané teoretizování.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Miero píše:
15 črc 2020 13:21
A ako to hraje s Ayon?
Přesně takhle:
hraje.png
.
(protože pro lidi, kteří si sestavu vyladí tak, že hraje jako z prdele a poslech je nebaví, je prý lepší 1x vidět než 100x slyšet)

Miero
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Miero »

To je zaznam z encefalografu? :-))

BVa
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od BVa »

Ignorace faktů ohledně stresu při ABX není argument. Jen ukázka neschopnosti chápat psaný text. Lidský sluch není měřák, podléhá mnoha mimovolním vlivům, které mají výrazný vliv na to, co slyšíme a které se často a výrazně mění.
Preto sa nedá na sluch spoľahnúť ako na hodnotiaci faktor. Ten test ukáže jasne jeho limity, kto toto nevidí, tak ten ignoruje fakty. Stres pri slepom teste (teda aj ovplyvnenie) je rovnaký pri A aj B vzorke.
Píšeš, jako bys v praxi žádný ABX test nezažil.
Práve že zažil, aj si ich urobil sám "na vlastné uši", v kľude, bez stresu. A nemám problém priznať, že sluch má značné limity a dá sa všelijako "ošálit" mimosluchovými podnetmi.
BVaudio, výroba a predaj

Dark side of the moon
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Dark side of the moon »

BVa:
"Pri tom teste sa iba ukáže skutočná schopnosť rozlísiť. A to vás štve. A je známy fakt, že krátkodobá sluchová pamäť dokáže viac poznať rozdiely, ako dlhodobá. Bezprostredné porovnanie je ďaleko informatívnejšie a presnejšie." *thumbs up*

Antony:
"Absolvoval jsem dost slepých testů na to, abych věděl, jak je to nepoužitelná metoda. Také velmi dobře vím, že v praxi tato metoda je velmi vzdálená ušlechtilé myšlence "vyloučení přebytečných a zavádějících informací s testem nesouvisejících". Naopak, množství zavlečených rušivých okolností je fatální."
...
"Čas a místo opravdu nejsou důležité informace. Nepotřebuji dokazovat, co všechno, a jakým způsobem, jsem za posledních 40 let slyšel. Jen sděluji svoji zkušenost. Ber, nebo nechej."

Takže jak jsem si myslel - jen mlácení prázdné slámy.
Žádné konkrétní zkušenosti a příklady. Natož něco konkrétního o množství zavlečených rušivých fatálních okolností. Evidentně jediným rušivým faktem je to, že není vidět to, co právě hraje.
Pojďme ten test udělat. Pohoda, klid, žádný spěch. Nápoje alko i nealko k dispozici.
Rozdíly co uslyšíš, se druhá strana pokusí změřit. Opačně to z logiky věci nelze. Takže buď se to prokáže a nebo ne. Stejné riziko pro oba tábory.
Pokud se ovšem "ti co slyší" odmítají zúčastnit, jsou všechny jejich názory, rady a "zkušenosti" jen hromada bezcenných plků.

PítrsPraha
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

A co jiného máme při slepém poslechovém testu než sluch :-D? Jde jen o to udělat takový slepý test smysluplně a nezatížit ho výrazně horší schopností rozeznat rozdíly díky nevhodné metodice klasického ABX testu (krátký úsek hudby opakovaný dokola, soustředění a zaměření na aktivní poslech rozdílů, přepínání do zblbnutí).

Antony
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Antony »

Dark side of the moon
Kterému slovu z "Ber, nebo nechej" nerozumíš?
Nepotřebuji dokazovat celou svoji praktickou posluchačskou historii. Vím, co vím, tím to začíná i končí. Zkušenosti jsou nepřenosné. Udělej si vlastní, a pak si užij, až ti je budou zpochybňovat.
Těch konkrétních rušivých skutečností jsem napsal dost, i ostatní. Nechceš je vidět. Tím méně má smysl to s tebou rozebírat.

Odpovědět