Soft player cPlay - the open source high-end audio player

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
Aleska
Kontaktovat uživatele:

Re: Soft player cPlay - the open source high-end audio player

Příspěvek od Aleska »

Noaide, kde je čas malin nezralých...
Vzpomínám na dobu, kdy jsem byl na našem bývalém fóru skoro ukřižován a ukamenován za to, že jsem se přiznal, že hudbu hraji výhradně z PC. Dokonce i jeden člen našeho dnešního fóra mi tehdy dal otevřenou otázku, co na fóru pohledávám ? A není tomu tak dlouho, co na tomto fóru se jeden z našich členů podivoval, že mám PC s Intel Quad Core a výhradně určené pouze na dvě použití: a) matematické výpočty a b) hudba - a považoval to za blbost.
Jak je vidět, doba se mění - nebo se mi to zdá ? Co by bylo za podivnost, mít PC velice úzce specializované a vyladěné tak, jak popisuje link, co dal ciba ve 12:36 ? A nemusí to být jen transport, při vybavení kvalitní profesionální zvukovkou je to v úrovni špičkového CD přehrávače a můžeme to nazvat jakkoliv, stále to bude PC, jen specializované. Již delší dobu pokukuji po case Silverstone SST-LC10B-E "Lascala Black" (http://www.eo.cz/TGTS012471-silverstone ... scala.html), která by byla naprosto ideální, prostorná...
Ano, možná že zde vzniká další digitální woodoo, ale já bych to tak nenazval. Jen je to další vývojová cesta, možná,že časem zjistíme že to byla opět jedna ze slepých uliček, ale proč to nevyzkoušet a rovnou zavrhnout ? Je to jako se vším, někdo si pochvaluje přehrávač za 5.000,- , někdo neuznává za 50.000,- a jde ještě výše a zavrhujeme to ? To, že muzikanti nepoužívají více než 24 - 32 bit neznamená, že není možno použít více. Je to jen a jen otázka ceny a zde, v případě softu cPlay je to grátis - tak proč ne ? Proč to alespoň nevyzkoušet ? Vymazat jej mohu vždy, je to jen otázka chvilky.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Problém je v tom, že to "vyšší rozlišení" je tak jediná věc, která se tváří a opravdu jen tváří lépe. Vše ostatní je horší.

Je to jako by astronomové vypočítávali vzdálenost hvězd s přesností na milimetry. Ono to samozřejmě jde, nic to nestojí, stačí aby se ve výpočtu objevila třeba 1/3. Ale je to naprostá blbost. To je ten důvod proč se to nedělá. Takové číslo v mm se od čísla zaokrouhleného na milióny km ničím neliší. Skutečná vzdálenost totiž nelze určit tak přesně, podobně jako převodníky nejsou schopny takovéto hodnoty odlišit. Jsou to jen hrátky s čísly.

Já přejdu na jiný přehrávač až tehdy, až bude umět všechny funkce foobaru které potřebuji minimálně o něco lépe než foobar. A cplay se k tomu nepřibližuje ani zdaleka a asi ještě hodně dlouho nebude. Alespoň to vyplývá z popisu. A to ty možnosti využívám jen z malé části. Kdoví co za pluginy se ještě objeví.

Mimochodem foobar mi silně připomíná z oblasti fotografie můj oblíbený Adobe Lightroom, taky podobně pohotový atd. Taky skvělá správa audio souborů (fotek). Kdo jednou zkusí...

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

Aleska píše:Co by bylo za podivnost, mít PC velice úzce specializované a vyladěné tak, jak popisuje link
To není žádná podivnost, spousta lidí používá jen Internet Explorer a myš :lol: Každý používá to co potřebuje. Já nechci mít doma několik pc a tak mám all in one.
To co jsem chtěl říct je, že si nemyslím, že by spousta nainstalovaného sw nějak ovlivňovalo audio výstup v SPDIF. Jako člověk pracující čtvrtstoletí v oblasti SW a to dříve i v oblasti realtime procesů a tudíž trochu tušící, jak to tam uvnitř chodí, si to nemyslím.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

ciba píše:Protože to tak nějak souvisí a pro inspiraci , na ten transport jsem objednal tyto části -
.
Zajímavé. Doporučil bych ale výměnu ram za 2x2GB, je to levné a člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat. Pod win32 se sice využije jen něco přes 3 GB, ale třeba já jsem už na limit jednou narazil i se svýmu 4GB.
Práce s multimediálními daty žere paměť ve všech formách.

A kdybych si takové pc dělal já, chtěl bych mít i možnost výstupu videa vč. zvuku přes HDMI samozřejmě v HD formátu.

ciba
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ciba »

Asi ty paměti jestě přikoupím , v tom ti dávám za pravdu , čipset G45 má podporu HDMI a full HD - ... Pro rozšiřující karty lze využít jediný klasický PCI slot a dva PCI-E x1 sloty. Integrována je zvuková karta Realtek ALC 1200, která zvládá osmikanálový výstup a podporuje S/PDIF výstup, který je v optické formě vyveden na zadním panelu. Dále je integrována rychlá gigabitová síťová karta Realtek 8111C a díky čipsetu i grafický čip Intel Graphics Media Accelerator X4500HD s podporou Full HD videa a trojitým výstupem na D-Sub, DVI i HDMI.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

No zdá se, že to bude docela slušná mašinka. Co disky? Externí? I boot bude přes síť?
A pojede na tom Mediacenter nebo něco jiného? Ptám se kvůli tomu dálkáči. Funguje i na klasických XP?

TomasT
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TomasT »

Co se tyce PC, je to absolutne jedno co clovek pouzije, ja se drzim osvedceneho intel\intel, protoze co si budeme povidat, mnohy sw je nejdrive optimalizovany pro intel a az nekdy pozdeji pro amd. Stejnych vysledku dosahnu s P3 nebo C2Q. Co se tyce hluku, ten jsem vyresil pomerne elegantne, cely pocitac je ve vedlejsi mistnosti. A tam zustane do doby nez budou dostupne dotykove displeje ktere budou zabudovane ve skrini. A jelikoz mam LYNX AES16-SRC, muzu rict ze je to naprosto zbytecne pokud nepotrebuju tech 16 kanalu ven a 16 dovnitr. Ale jinak je ta karta naprosto bezproblemova a nemel jsem s ni nikdy sebemensi zadrhel. Az na malickost, ze se po "probuzeni" PC se jaksi neprobudi ASIO, takze neuspavat - *taktone* Jinak posle na aes nesmysly a je to tak na test co repraky snesou pri patricne hlasitosti :mrgreen: V PC mam vsechny aplikace ktere potrebuju pro to co delam, od textaku po CAD. A jen tak ledajaky highend mne na kolena nesrazi.

noaid
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od noaid »

TomasT píše:Az na malickost, ze se po "probuzeni" PC se jaksi neprobudi ASIO, takze neuspavat
Zajímavá informace, děje se to i někomu jinému? Já ten problém s Julčou naštěstí nemám, a to hybernuji i několikrát denně, vypínám či restartuji jen tak 1-2x za měsíc (trvá to dlouho), a s asio mi jede jak foobar, tak Audition, tak Cubase bez problémů.

Teď mne napadlo, že třeba v Audition je možné nastavit, zda se má asio device uvolnit pokud nepřehrává. Možná takovéto nastavení bude i ve tvém sw, což by mohlo zmíněný problém s uspáváním možná odstranit.

ciba
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ciba »

noaid píše:No zdá se, že to bude docela slušná mašinka. Co disky? Externí? I boot bude přes síť?
A pojede na tom Mediacenter nebo něco jiného? Ptám se kvůli tomu dálkáči. Funguje i na klasických XP?
Na system mám už doma SSD 80Gb disk X25 MLC , zbytek pak bude přes sít z mé pracovní stanice , počítám s Mediacenter , k tomu IR "doufám,že bude fungovat s XP .. "
Jo a bude k tomu dotykový display - http://store.mp3car.com/Xenarc_700TSV_7 ... on-004.htm .

PMA
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od PMA »

Zdeňku, měl bys inovovat "podpis", je mírně neaktuální ;)

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Ten samostatný napáječ pro PC je zajímavý http://shop.tntrade.cz/hfx-mini-ef28-ex ... 53750.html, ten by se (snad) líbil i merhautovi... S tím se dá postavit audiofilovo PC bez nebezpečí přenosu bordelu ze spínaného zdroje, přímo umístěného ve skříni. Dobrý link *thumbs up*

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Tak máme nového krále: softwarový přehrávač cPlay jím bezesporu je. Protože jej mám nainstalovaný současně s Foobar2000 (poslední verze), stáhnul jsem si poslední model ASIO4ALL v2, nainstaloval do obou a jal testovat. Rovnou na počátku se přiznám, že jsem tvor líný a tak jsem k testování použil to nejhorší, co jsem mohl použít, totiž zvukovku integrovanou na základní desce. Na druhé straně - alespoň potěším odpůrce digitálu a použití PC v HiFi všeobecně, nemusejí si alespoň dělat ostudu s testováním LowEndových USB zvukovek, snad jim moje (oprávněná) ostuda ke spokojenosti postačí. Master zvukovku Lynx ONE jsem nechal v klidu - ne každý ji v PC má.
Nedá se říci, že by cPlay bylo pěkné Obrázek
Klepnete-li na znak v levém spodním rohu, otevře se Vám nastavení přehrávače Obrázek, tlačítkem Phase jí můžete otočit o 180 stupňů a rovnou říkám, změnu jsem žádnou neslyšel. Tlačítko hlasitosti je dělené, dolů a nahoru - po 0,5 dB. Po klepnutí na značku složky se vám otevře přístup na disk, do hudebních složek a to klasicky, windousácky.
Ale první ouha - cPlay přehrává pouze WAV a FLAC, a potom již NIC (alespoň v mém nastavení). Druhé ouha - ze složky nevyberete všechny skladby, ale pouze jednu (ale možná, že to ještě neumím). To prvé chápu (jde o audiofilní softwarový přehrávač a tedy MP3 neeeeee), to druhé mi uniká, proč to nejde.
A pak je zde i třetí ouha: Ve složce musíte mít i .cue, protože bez tohoto prevíta cPlay vám ukáže prázdnou složku a máte po ptákách. Na netu o tom informace jsou, ale prozatím nemám čas se stím párat.
Vzpomínám na dobu začátků, kdy se o Foobaru2000 hovořilo jako o uživatelsky nepřívětivém,
ale kam se na něj cPlay s..e ! Obrázek
Je mi ale jasné, že cPlay křivdím - je to audiofilní softwarový přehrávač, bez všech možných a nemožných pitomostí, prostě jedinou jeho poviností je přehrávat, nic víc, nic míň.

A jaký je jeho zvuk ?

Je to k nevíře - je fantastický ! Jel jsem svojí audiotékou a porovnával skladbu za skladbou, autora za autorem. Hodnocení na netu skutečně nelže - je vynikající. Máte pocit, že posloucháte něco jiného, nově nahraného. Rozdíl mezi oběma přehrávači je rozdíl třídy, mám-li to porovnat, je to asi takový rozdíl, jako za gramo přenoskou za pár šupů a přenoskou za desetitisíce (přeženu-li). Najednou je zvuk jasný, čistý, bez deky, závanu kouře či mlhy, jednotlivé tóny oddělené, přesné, bubínek je prostě bubínkem, činel činelem a metličky metličkami. Nádherně je rozdíl na složitých skladbách, kde se zapojuje celý orchestr. Takovou skladbou je například Bridge Over Troubled Water, 1970 od Simon & Garfunkel. Na počátku zní jeden nástroj - klavír a věřte, že ten zvuk je skutečně koncertní ! Po polovině skladby se přidává celý symfonický orchestr a to je zkouška ohněm jak pro zesilovače, tak i zbytek zařízení - cPlay obstál na jedničku.

cPlay hodnotím *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* z pěti možných *thumbs up*

A závěr ? Prozatím zůstanu u Foobaru, tedy do doby, než se cPlay naučím...

ciba
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ciba »

V podstatě jsem došel ke stejnému závěru , foobar s jeho asio pluginem přes asio ovladče zvuk. karty není zvukově ideální a to ani při použití upsampleru (například secret rabit a další) , c play je o něco lepší , ale zdaleka nejlepší zvuk , dle mého názoru umí J. River media center , ve své poslední verzi v nastavení 32bit / 192 Khz a přehrávání pouze z RAMky nemá konkurenci . (pro ten Cplay je nutné stáhnout C play list editor , teprve skrze tento editor lze dělat playlisty a zároven je přehrávat .

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

Celý den jsem okolo PC chodil jako pes okolo horké kaše a nakonec jsem neodolal - proč také ne, J. River Media Center je na 30 dní free. Počkal jsem si jenom cca 40 minut (75 MB), dalších 15 minut instalace včetně upgrade - a ejhle, on je i v češtině:Obrázek
Naprosto uživatelsky přívětivý, pěkný, až krásný. Chviku trvalo než vše přečetl z mého disku a znovu jsem se nestačil divit - přehraje skutečně vše, nejen FLAC, WAV či MP3, ale i třeba obrazy CD. Na konci načítání nabídl možnost prohlédnout si co našel ale hlavně - co nenačetl. Když jsem to potom srovnával se zápisem zkoušky integrity z Foobaru, tak mi to bylo ihned jasné = najde chybu, nenačte. A to i takovou, kterou Foobar2000 klidně přehraje. Prostě kdo umí, tak umí.
Pokusil jsem se porovnat všechny tři softwarové přehrávače oproti sobě, ale problém: cPlay a Mediacenter mezi ssebou porovnávat na jedné skladbě jdou, ale Foobar do třetice stejnou skladbu nenačte a ohlásí chybu. No, nevadí - již jednou jsem jej testoval proti cPlay (a byl horší), takže jde z kola ven a zůstane na srovnání jen cPlay a Media Center.
Rovnou na počátku řeknu, že z hlediska zvuku jsou skoro, ale jenom skoro stejné. Kvalita obou je vysoká a srovnatelná. Při mém nastavení (žádné jsem neprováděl, jak se to nainstalovalo, tak to bylo) je zvukově lepší cPlay, ale: co cPlay nahrazuje vyšší kvalitou, naprosto ztrácí z hlediska uživatelského.
Při tak vysoké kvalitě jakou oba mají, je testování již skutečně časové náročné, protože hledáte nuance, odlišnosti, kterých si při normálním poslechu nevšímáte, nebo je prostě neregistrujete, protože posloucháte hudbu. Při soustředěném poslechu kašlete na hudbu a pitváte. Ony ty rozdíly se nejlépe zjistí tam, kde hudební nástroj po nástupu tónu má ještě dlouhý dozvuk s mnoha harmonickými. Například u činelů je právě to kouzlo uschováno v dozvuku, nebo po úderu paličky na bubínek je vzápětí slyšet charkteristický zvuk potahu a lze skoro určit, z čeho je vyroben. Tohle zahrát Media Center (alespoň v mém nastavení - opět, aby to bylo srovnatelné s minulým, tak s integrovanou zvukovkou na základní desce) neumí, ale cPlay ano. Projev cPlay je vzdušnější, přesnější, protože lépe zobrazuje ty harmonické tóny nástrojů, možná právě proto mám taky pocit, že má méně basů než Media Center. Ale jde jen a jen o nuance.

Mám-li nadělit palečky, pak takto:

a) Zvuk - vítězem se stává cPlay s *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* , na druhém místě se umístil Media Centr se *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* a Foobaru dávám *thumbs up* *thumbs up*

b) Uživatelská přívětivost - Mediacentr jednoznačně *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* , potom Foobar se *thumbs up* *thumbs up* *thumbs up* a poslední je cPlay s *thumbs down*

Jde jen a jen o můj subjektivní názor, možná že při jiném nastavení to bude jiné, ale faktem zůstává, že J. River Media Center je skutečně povedený softwarový přehrávač s mnoha funkcemi, které třeba ani nevyužijete, ale které se někdy i hodí.
V PC již zůstane natrvalo, bude to pěkný dárek k Ježíšku - a zas nestojí tak moc.
Ještě www stránky: http://www.jrmediacenter.com/

Odpovědět