Digitalni data jsou proste digitalni data. A je lhostejne, zda jsou v PC, NAS, nebo treba na CD. Osobne bych CD volil jako nejmene vhode pro zaznam dat, a to proto, ze jeho chybovost je extremni. To, ze CD hraje, je spis stesti a nesmirny um matematiku a programatoru, kteri dokazali data na CD ulozit takovym zpusobem, ze je mechanika (firmware v mechanice) schopen necitelne bloky a chyby dopocitat a opravit "za letu" (pokud nekoho zajima presne technicke reseni, red book tusim definuje). Timto neduhem HDD tak moc netrpi.
Data bud citelna jsou, a jsou stale stejna, nebo citelna nejsou a soubor je proste necitelny. Nic jako "ohrany digitalni soubor" neexistuje

Diky tomu je lhostejne, kde data jsou a je zbytecne se hadat

Vyjimkou jsou snad jen digitalni recordery typu minidisc, mozna i DAT paska, kde pred samotnym ulozenim digitalnich dat dojde k jejich zpracovani (at uz komprese, nebo resamplovani)
Pak tu jsou desitky ruznych typu souboru - se ztratovou kompresi, a bezeztratove (vcetne bezeztratove komprese). O ztratovych formatech nema smysl se vubec zminovat.
To, ze ma nekdo pocit (nebo i pravdu), ze ruzne zdroje digitalnich dat hraji "jinak", muze byt zpusobene pouze a jen tim, ze toto ktere konkretni zarizeni data nejakym zpusobem zpracovava - uz treba tak, ze je prekonvertuje, nebo zkomprimuje. Stramer, ktery umoznuje poskytovat data ruznym zarizenim, byva mnohdy schopen data upravit pro ruzna cilova zarizeni (coz muze byt chtene a vyrobcem zamyslene). Nicmene, cisty RIP (wav), prehravany z PC primo pres USB do DAC, musi znit naprosto totozne, jako CD/SACD/DVD-A atd. prehravane z transportu pripojeneho do stejneho DAC.
A ano, jsem ajtak
