od pipis v 06 zář 2008 17:18
jakou úpravu 0 a 1 máš na mysli?
bude u toho PC záležet na kvalitě výstupu optiky?
Nemusíš nutně použít optiku, ale pak je výhodné použít třeba digitální aktivní kabel co popisuje v jiném vlákně Peer (není to voodo). Já mám Adyton „Lisa“, což je mašinka vybavená DSP čipem a jediným jejím úkolem je vyčistit ty 0 a 1 od zákmitů a tvarových nepřesností (jsou zdrojem jitteru a různých zkreslení).
od merhaut v 06 zář 2008 17:52
Pro Alesku: já se nebavím o PC jako o hw srdci a mozku systému, ale o "komfortním, specializovaném hw řešení", tedy něčem jako Mediabox, ale ve špičkovém, audiofilním provedení.
Případným problémům se spínaným zdrojem se dá předejít například
- galvanickým oddělením datového skladiště na bázi pc od takovéhoto hw zařízení, tzn. použitím bezdtrátu (sklad krmit přes pc)
- použitím samostaného externího hd, připojeného přímo do vstupu onoho hw, tzn. žádný spínaný zdroj v cestě ... (externí hd krmit běžným připojením do pc)
Vše směřuje k hw typu Mediabox, to bude v budoucnu středobod všeho, na vstupní straně připojeny zdroje audio-video dat, na druhé pak analogový výstup do zesíku.
Ano, cesta Mediaboxu existuje. Bohužel tato cesta dnes má obrovský boom, protože se jedná o spotřební zboží. A právě tento boom tyto různé Mediaboxy ukrutně (z hlediska kvality) degraduje. Papír totiž snese všechno a násilná masírka koupěchtivých davů prodá taky všechno. Názvy „audiofilní“ a 24 bit/176 kHz jsou v tomto případě skutečně jenom písmena a nic jiného. Mám obavu, že až jednou bude vyrobeno skutečně audiofilní zařízení, bude nad kupní sílu 99 % z nás. To co je dnes na trhu je bohužel masový spotřební brak (bráno z hlediska audio kvality !), takže z toho jsem již vyléčen.
Jinak máš vynikající nápad: Na našem netu jsem náhodou objevil USB nařízeníčko, umožňující bezdrátový USB styk dvou digitálních přístrojů (PC a server). Otázkou ale je, zda to má smysl – kabel USB dokáže natáhnout snad každý, o síťovém propojení ani nemluvě. Navíc tady nejsou problémy server & PC, ale PC & další zpracování. Mimochodem ten Mediabox umožňuje USB připojení k dalšímu disku, otázkou opět zůstává proč ? On totiž není nic jiného než DAC s vlastním hard diskem, ale bohužel k jeho ovládání potřebuješ ještě LCD displej a myš (takže opět PC).
od merhaut v 06 zář 2008 17:58
Otázkou do diskuze je ta pc cesta, kdy se vše s audio daty a jejich úpravami (eq apod) odehrává v pc, které ma na výstupu digitální signál (pokud možno per optika) pro externí audiofilský převodník D/A a aparát. Neřeší to hluk pc v poslechové místnosti, ten pro náročnější požadavky vadí, komu nevadí, tak mu ani nějaké problémy s vf apod. nemůžou vadit, takový audiofil má vyřešeno - pc, karta, drát, věžička, hurá
Jsi mi sympatický, když nenavážíš do dadafta, tak to zkoušíš u mne. Kdybys mne četl pořádně, tak bys věděl, že otázku hluku řeším a ne: , takový audiofil má vyřešeno - pc, karta, drát, věžička, hurá.
Jen tak mimochodem, ten tebou opěvovaný Mediabox má vlastní hard disk a musím říci že sice slyšet není, ale krásně vibruje – můžeš se zeptat ve Špalíčku a dadafta (byl jsem s ním tam i tam). Takže všechny ty typy „audioserverů“ s HD mají ty samé problémy jako PC, jenže se o tom „cudně“ mlčí.
od Hlava v 06 zář 2008 18:37
Proboha proč potřebuješ u stroje na přehrávání hudby 95W procesor???? Já v tom mám 35W Celeron a i ten se totálně fláká, bez problémů by na to stačil nějaký Atom nebo možná lépe "nové" AMD Athlon 64, viz jejich srovnání
Kdybys mne četl pozorně, tak jsi se to dozvěděl: Opakuji, já nemám specializované PC výhradně pro audio, ani HTPC pro přehrávání videa. Já jej používám pro složité statistické výpočty kde mnohdy dlouho čekám na výsledek – tak proč by to nemělo hrát ? A kvalitně ?
Pravdu máš v tom, že na pouhé přehrávání stačí minimální výkon, ale v okamžiku kdy jej budeš potřebovat, pak ten výkon mít nebudeš. Například Foobar2000 má utilitku nazvanou Verify Integrity, kterou si můžeš prověřit kvalitu audio souborů na disku. Mému Intel Quad 6600 to trvalo naposledy 6,5 hodiny a to ty 4 jádra jela na 100 %. Jak dlouho by to trvalo s Celeronem, raději nevědět, nebo neprověřovat.
od AlienCZ v 06 zář 2008 18:44
Myslím, že disková pole pomalu budou ztrácet na smyslu, zejména pokud se jedná jen o hudbu. Na Terabitový HDD umístím bez komprese cca 2000 CD ... (kdo to kdy bude mít ...?? ani ve snu) Takže mi postačí klidně jeden i menší HDD, nebo dva v RAIDU pro zálohu v konkrétním PC zařízení přímo v obyváku. Diskové pole je docela drahé, pokud má být funkční.
Audiokvalita se dá zajistit špičkovou zvukovou kartou profitřídy třeba Lynx, nebo třeba jen specializovaným digitálním transportem do PCI Lynx LS-ADAT a za 250USD to ani není drahé, nebo další varianty pro různé potřeby tamtéž. Tím je poměrně highendový PC transport z disků za velmi slušné peníze hotov.
Postavit úplně tiché PC bez jediného ventilátoru je dnes hračka, ale to je už známá věc. Určitě je to alternativa k prozatím předraženým MusicBoxům s externími diskovými úložišti.
Ano, máš pravdu pokud se jedná pouze a audio. Použít PC jen na audio formát by však byla velká škoda, takže raději jako HTPC a zde jsou objemy mnohonásobně větší a server má již své uplatnění.
S tou Lynx kartou máš úplnou pravdu, ale opět bych ji používal pouze s digitálním výstupem + s externím digitálním EQ (je to uživatelsky příjemnější) a externím DACem.
Zásada totiž zní : „Můžeš-li vše udělat v digitálu, udělej to v digitálu !“