ztráta dat

CD, SACD, DVD přehrávače, DAC převodníky, hudební servery, PC atd.
Odpovědět
DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

ztráta dat

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Včera jsem zjistil že jsem přišel o fota a data na 1x cd a 1x dvd značka Verbatin vypálených v roce 2006 na vypalovačce Pioneer.Jaká je vaše zkušenost s životností? Disky byly v krabičkách a ve tmě.Puštěny naposled v listopadu 2011. *fnuk* *fnuk* *fnuk*

Odar

Re: ztráta dat

Příspěvek od Odar »

Uplne normalne. Pouzivaj HDD.

sekal

Příspěvek od sekal »

A pokud možno v RAIDu...

MartinSt4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MartinSt4 »

CD nebo DVD jsou nespolehlivá média. Nejlepší je několik HDD, na fotky mám 4 externí HDD, z toho jeden mimo domov pro případ živelné pohromy.
Trochu paranoa, ale nerad bych přišel o svoji minulost.

samoT
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od samoT »

Nejspíš zálohovat doma na svůj HDD.

Už ani na tom netu to není bezpečný.

ODKAZ

USA se zase předveli. *thumbs down*

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

Já to měl na HDD kterej mi odešel a nešli zachránit data (odpověd servismena) a tak v domnění že se nic neděje,mám to přece na disku jsem je otevřel a *headbang* .No ,už se nedá nic dělat a tak jsem sehnal externí HDD a vše do něj okopčil.

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Ono ani HDD nie je "všespasiteľ". Dnes sú vyrábané ako spotrebný materiál. Useri v snahe chrániť svoje dáta si kúpia nejaký NAS a urobia si RAID, obvykle nejaký RAID1. Problém je, že kto použije na to disky určené do RAIDu?
Odpovedzte si sami :-)
Inak povedané, ak tam dáte normálne disky, kľudne sa dostanete do stavu, že ak sa jeden poškodí, odzrkadlí sa poškodenie aj na tom druhom. Je to preto, lebo disky, ktoré primárne nie sú robené pre RAIDy, majú snahu sa "samoopavovať" a keď sa poškodia, je to už v pr..... RAIDové disky sa samoopravovať nesnažia, v zásade disk hneď vyhlási chybu a je možné teda raid (mirror) rozpojiť a použiť druhý nepoškodený disk.
Iné RAIDy, napr. RAID5, 50, 5.... majú zasa iné nevýhody, to už rozpisovať nebudem, presiahlo by to "amatérsky" pokec.

A preto som sa dopracoval k tomu, že síce hudbu mám na HDD, ale keď sa pokazí, kašlem na to, lebo všetko mám originál, tak si to nagrabujem znova, filmy nepozerám a fotky mám v papierovej forme :mrgreen:

Odar

Příspěvek od Odar »

Myslim si, ze najlepsia forma zalohy v domacich podmienkach je raz za nejaky cas (povedzme 2 mesiace) pripojit SATA HDD do PC, odzalohovat, odpojit ho.

MartinSt4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MartinSt4 »

slimak píše:Ono ani HDD nie je "všespasiteľ". Dnes sú vyrábané ako spotrebný materiál. Useri v snahe chrániť svoje dáta si kúpia nejaký NAS a urobia si RAID, obvykle nejaký RAID1. Problém je, že kto použije na to disky určené do RAIDu?
Odpovedzte si sami :-)
Určitě. Další věc je ta, že si uživatel koupí většinou disky najednou, můžou být z jedné série a při nějaké chybě odejdou najednou. Jednou jsem přišel současně o dva disky IBM, které měli chybu ve firmware.
Jak jsem psal opravdu důležité data zálohuji na několik externích disků, které pouštím jenom při obnově záloh, riziko současné ztráty dat je opravdu minimální. A k tomu mám stejné data ješte v NASu.

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Odar - Samozrejme, že to tak ide a asi to bude vo väčšine prípadov dostatočné, pokiaľ nenastúpi Murphyho zákon.

Len som chcel svojim príspevkom povedať, že v domácich podmienkach urobiť nejakú 100% nepriestrelnú ochranu dát je dosť ťažké. Ide to, ale tie riešenia nie sú už moc domáce a "user friendly".
Ale napr. mám doma server s windows home 2011. Ten má samozrejme raid. Server dokáže zobudiť v noci všetky PC na sieti a zazálohovať ich, potom to vypne. A na serveri môže bežať job, ktorý zase dáta zo servera
zazálohuje na externý disk. Takto sú dáta dostatočne "rozhodené". Nie je to 100%, ale na domáce pomery celkom luxus.

Martin - jo, IBM je háklivý na firmware a jeho updaty, nám tak odišlo v práci komplet celé diskové pole. Ale zasa od čoho je tu servis 24/7, že áno :-)

Inak súhlasím s tým, že naozaj doma je najjednoduchšie a najlacnejšie občas dáta vyzálohovať na externý disk. A najlepšie ten externý disk kúpiť nový každý rok, napr. pod vianočný stromček 8-)

Odar

Příspěvek od Odar »

Ak potrebujete zalohovat vzdy len 1 folder (napr. Music, kde mate potom vsetku hudbu), odporucam sikovnu utilitku http://sourceforge.net/projects/freefilesync/ , ktora vzdy zalohuje len nove a modifikovane subory. Uspesne ju pouzivam dlhsi cas a neviem si vynachvalit.

slimak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od slimak »

Áno, je to šikovná vec. A kto má NAS, tak podľa toho o aký NAS ide, tam sa dajú robiť podobné veci (teda synchronizácia adresárov) a kto NAS nemá a používa externý disk a nepoužíva utilitku, ktorú dal Odar,
podobné môže dosiahnuť trebárs aj s arj, kde sa dá nastaviť, aby to nekomprimovalo a len urobí rozdielovú zálohu. To sa samozrejme dá použiť aj pre viac adresárov.

DRVOŠTĚP
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od DRVOŠTĚP »

To slimak- a fotky mám v papierovej forme. *thumbs up* Bohužel člověk je tvor líný a digi se jenom mačká a fotí.Zlatý časy kinofilmu,to si člověk vystačil s dvouma kinofilmama na celou dovolenou.Film nechal hned vyvolat a kochal se papírem v ruce.Myslím si že nástupem digitálu a PC má 99% lidí takto uložené veškeré foto. *headbang*

Odpovědět