4 pásmo Visaton TIW 300 + SS 18W8531G00 + BG Neo3 + BG Neo10

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
milan
Příspěvky: 38
Registrován: 05 úno 2009 20:08
Kontaktovat uživatele:

4 pásmo Visaton TIW 300 + SS 18W8531G00 + BG Neo3 + BG Neo10

Příspěvek od milan »

Tvorbu těchto reprosoustav sem plánoval delší čas. Za poslední dobu sem nějaké ty bedny postavil a byl sem s nimi celkem spokojený. Tentokrát sem si chtěl postavit něco, co už mi nějakou dobu vydrží. Ačkoliv obývám malý byt 2+1 v paneláku a poslechovka/obývák má jen 17m2, věděl sem, že rozhodně nechci nějaký subtilní sloupek. Původně sem zvažoval 15“ basák, pravděpodobně SB Acoustics SB42. Když sem si ale bednu načrtnul, zjistil sem, že už by to příliš komplikovalo vstup do místnosti. Nechal sem to chvíli uležet a nakonec koupil hliníkový SS 26W Revelatory. Pořád mě to ale hlodalo a tak sem chvíli koketoval s myšlenkou pořízení dalších dvou kusů. Nakonec sem koupil Visatony Tiw 300, které lépe splňovaly mojí představu o basáku. Jsou vetší, citlivější a mají pořádný motor a navíc papírovou membránu. Střed sem chtěl 7“, ideálně taktéž papírový. Chvíli sem zvažoval použití 18Soundu 6ND430, ale designově se moc nehodil a taky není kulatý. Nakonec sem dal přednost osvěčenému SS 18W Revelatoru. To, že nad tím bude pásek bylo jasné už na začátku. Přemýšlel sem například o Aurum Cantus G1, Audaphonu Neo Pro5i nebo o Mundorfu AMT 2310/2510. Tak by ale vznikla jistě výborně hrající, za to však konstrukně celkem fádní reprosoustava. Takových je plno a tvořit další úplně klasický 3 pásmo mi moc nevonělo a tak sem se rozhodl pro 4 pásmovou verzi s pásky BG. Kombinace Neo3 + Neo8 je zdá se ideální a vyzkoušená, ale v době, kdy sem je chtěl objednávat se objevil do té doby nedostupný BG Neo10. Tak velký pásek by k 18 W nebyl ani potřeba, ale lákalo mě vyzkoušet koaxiální uspořádání a tak sem mu neodolal a objednal párované Neo3 a Neo10 z Proaurum. Finální verze je tedy:

Výška
Bohlender Graebener Neo3i
http://www.audax-speaker.de/index.php?m ... les_id]=42

Vyšší střed
Bohlender Graebener Neo10
http://www.audax-speaker.de/index.php?m ... es_id]=124

Nižší střed
ScanSpeak 18W8531G00
http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/18w-8531g00.pdf

Bas
Visaton Tiw 300
http://www.visaton.de/en/high_end/tiefton/tiw300_8.html

Pasiv
2x Dayton SD 315-PR 12“
http://www.daytonaudio.com/index.php/lo ... iator.html

Na kompletní vnitřní propojení je použitý 2,5mm2 reproduktorový koaxiál Klotz
http://shop.klotz-ais.com/cgi-bin/quick ... 2004g&ls=e

Reproduktorové terminály sem zvolil osvěčené Boxcony od Supry
http://www.supracables.cz/supracables/e ... PRA-Boxcon

celá bedna bude stát na antirezonančních nožičkách Soundcare Super Spikes
http://www.soundcare.no/

Výhybka je osazena na třech deskách. Jedna obsahuje výhybku pro oba pásky a je k ním přístup po vymontování vrchního pasivního zářiče. Za dolním pasivem jsou obě desky obsahující výhybku pro konusy. Hlavní basová cívka 15mH je monstrózní cca 2,5kg íčko z Tronicu vynuté 1,8mm drátem.
http://www.trafo.cz/

Všechny ostatní cívky jsou zapékané vzduchovky Jantzen vynuté 0,8mm drátem.
http://jantzen-audio.com/html/coils.html

Odpory jsou MOX od stejné firmy a jsou dostatečně dimenzovány.
http://jantzen-audio.com/html/resistors.html

Ve výhybce není ani jeden bipolární kondenzátor. Vše je ve svitcích. Kondenzátory sem si nakonec vybral polypropylenové 630V Ampohm FP-CA-AU a veškeré kondenzátory v sérii mají bypass kondenzátory stejné značky, ale vyšší řady PF-XAL-W-AL (Paper in wax).
http://www.audiocap.net/ampohm.htm

Jako tlumení sem použil kombinaci Getexu a molitanových jehlanů a zvláštního molitanu, který byl mnohem hutnější a na basech slušně fungoval. Množství se určovalo na základě měření.
http://www.agrotextilie.cz/
http://www.carhifi-profi.cz/instalacni- ... sh008.html
http://www.carhifi-profi.cz/instalacni- ... sh005.html

Ozvučnice je z 22mm mdf s několika přepážkami a výstuhami. Čelo je dvojité, tj. 44mm. Po obvodu všech desek je vyfrézovaný zámek, díky kterému do sebe vše zapadá a spoj mnohem lépe drží. Všechny výstuhy jsou zafrézované do skeletu. Celá bedna je slepená a zevnitř komplet vytřená epoxidem, kterým se nešetřilo. Vnitřek je kompletně vylepen 2mm antirezonanční bitumenovou hmotou s hliníkovou fólií, na kterou sem ještě dodatečně aplikoval další cca 2mm(5kg/ks) vrstvu antirezonanční pasty. Celková vrstva je tedy cca 4mm.
http://www.carhifi-profi.cz/instalacni- ... ginal.html
http://www.carhifi-profi.cz/instalacni- ... -5000.html

Po proschnutí je vše zevnitř natřeno několika vrstvami bílé barvy. Čelo je frézované na cnc a má máximální rádius, jaký nám dovolovala síla materiálu. Veškeré šrouby na uchycení repro mají vyvložkované metrické závity. Včetně vyššího středu montovaného zevnitř. Zezadu konusů je zkosení 45st kvůli difrakcím. Na cnc je z elektronu vyráběné i „háčko“ na uchycení výšky. Původní plastové deklíky sem z výšek sundal. Měly moc malý obsah a nedalo se tam tak dát téměř žádné tlumení. Z karbonu a různých dalších materiálů sem vymodeloval novou ozvučnici, která má větší objem a zároveň je oblá. Snažil sem se docílit toho, aby se zvuková vlna neodrážela kolmo zpět k membráně. Ozvučnice pro Neo10 má cca 10litrů, což se může zdát mnoho, ale při testování se to tak chovalo nejlépe. Dvířka ozvučnice drží 8 imbusů M4 a se dají demontovat po vyndání horního pasivu. Po jejich sundání lze demontovat Neo10. Dvířka jsou vrstvená z několika kusů mdf tak, abych dosáhl co největší hloubky ozvučnice alespoň přímo za reproduktorem. Nižší střed hraje v 15ti litrové skříni a basák ve 115ti litrech s pasivními zářiči lazenými na 32hz. Celá bedna je lakována 3 vrstvým lakem - bílou perletí s Xiralic efektem. Celá realizace trvala mnohem déle než sem čekal a taky stála daleko více úsilí než sem si vůbec dokázal představit. O nákladech se raději ani nebudu zmiňovat. Na závěr bych rád poděkoval Pistolemu za to, že sem mnou měl trpělivost při všetečných otázkách ohledně výběru měničů a součástek, Checkovi za pomoc při výběru vhodné basové cívky, Honzovi Dyntářovi za pomoc s výrobou polotovaru, Martinovi s Čúčou z lakovny, kterejm se o tom asi už i zdálo a hlavně Mirulovi za perfektní dokumentaci pro výrobu, 3D vizualizaci a za návrh výhybky. Snad se budou líbit....

foto zde: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=13811

sekal
Příspěvky: 1452
Registrován: 11 bře 2010 14:30

Re: 4 pásmo Visaton TIW 300 + SS 18W8531G00 + BG Neo3 + BG Neo10

Příspěvek od sekal »

Barva ozvučnice se mi nelíbí, ale jinak nelze hodnotit než *thumbs up* *thumbs up* *klanimse*

P.S. Mohl by jsi sdělit přibližnou cenu komplet. projektu ?

milan
Příspěvky: 38
Registrován: 05 úno 2009 20:08
Kontaktovat uživatele:

Re: 4 pásmo Visaton TIW 300 + SS 18W8531G00 + BG Neo3 + BG Neo10

Příspěvek od milan »

Tak už to někdy bývá. Ale ono z fotek těžko soudit. Ve většině případů jsou fotky pořízený lacinou nokií z dost bídnym fotákem. A nebo prostě nemáš rád bílou:-) Na kolik to vyšlo? Na cca dvojnásobek toho, co sem původně počítal *headbang* a určitě bych si za to koupil fajn auto, který by se mi ted hodilo :?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host