Aula - Back Load Horn

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Aula - Back Load Horn

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

rád bych Vám představil můj aktuální projekt, dle mého názoru zajímavých, leč velmi diskutovaných, reproduktorů Aula. Aula jsou reproduktory primárně navržené pro měnič Fostex FE208EZ (8" Full Range Sigma Series) a případně doplněné o tweeter umístěný nad reprobednu. Například tweeter Foxtex T900A.
Já jsem začal stavbu s přesvědčením, že tweeter možná pořídím až v budoucnu nebo možná vůbec. To byl jeden s mých omylů …
Ještě v době testování, když byli bedny bez dýhování a nebyl instalován terminál ani adekvátní vnitřní kabeláž, již jsme reproduktory měl osazeny DomeTweetrem Fostex FT28D.

Abych se vrátil k úvodu stavby. Vycházel jsem z dokumentace přímo firmy Fostex. Schéma naleznete například zde:

https://www.madisound.com/pdf/fostexcab ... nclrev.pdf

Konstrukce byla z důvodu robustnosti přepočítána na materiál MDF 40mm v kombinaci s vnitřním labyrintem z MDF 18mm. Výsledný korpus váží cca. 89kg (samotný korpus). Z důvodu váhy byly zespodu zality do MDFky duralová pouzdra průměru 40mm s osazením na 25mm se závitem M8 pro hroty. Pouzdro je zalité epoxidem a jištěné třemi vruty do dna ozvučnice.
Největší slabinou těchto reproboxů je potřeba jejich naladění tlumícím materiálem v komoře měniče a v první úrovni zvukovodu.
To zní sice jako jednoduchý úkol, ale jelikož v době stavby nemáte ve většině případů rozehraný reproduktor, tak je to vcelku problém. Pro představu se uvádí doba rozehrání 500 hodin při poslechové úrovni. Zahořovací cyklus lze zrychli, ale není to zas tak přínosné jak by se zdálo. Konstrukce těchto reproduktorů odolává co může každé takové snaze.

Do zvukovodu se nesmí dostat nic nad 300Hz, v tom musí pomoci měřící technika. Po prvotních testech a rozehrání jsem vyměnil tweeter za model páskového tweetru Aurum Cantus AC-G1. Jako filtr byl použit kondenzátor LCR typu FP-CA-AU, který byl experimentálně nahrazem dvojicí AmpOhm 0,47uF typu PF-XAL-W-Al. Lidsky řečeno Paper in Wax Aluminium Foil. Zvukově bych se přiklonil k AmpOhmu, ale mile překvapil i čínský armádní speciál Paper in Oil s hodnotou 1,000uF a faktorem D 0,001 při 10kHz. Pocitově záleží asi na osobních preferencích. Já dávám osobně přednost analytickému projevu bez známek zaváhání v dynamice a čistotě projevu.
Z prvních poslechů též vyvstala potřeba mírně zmenšit komoru reproduktoru. Toho jsem využil právě pro instalaci tweetru. Foto přiložím pro ilustraci. V součastné době laboruji s notch filtrem a typem cívek v něm použitých. Zatím se přikláním k cívkám z pásky Cu 22x0,25mm zalitými v polyuretanové hmotě do patřičného kelímku (jako toroidní transformátor). Ostatní součástky budou odexperimentovány později. Schéma mohu nabídnout. Na tomto místě musím poděkovat nejmenovanému izraelskému konstruktérovi reproduktorů Jordan za pomoc s filtrem.

Celé reproduktory jsem nechal odýhovat do Amerického ořechu tl. 2mm. Upozorňuji, že je to jedna z mála dýh co se nedá vrtat sukovníke. Jen se pálí a neubývá, dub se vrtá mnohem lépe ….
Pro zlepšení poslechu je bedna postavena na hrotech SoundCare SuperSpikes. Není to špatné řešení, ale spíše pro plovoucí podlahu než pro pevnou podložku. Jako základnu jsem pořídil žulu tl. 75mm o hnotnosti odpovídající přesně celkové hmotnosti reproduktoru, tedy 90kg. Pro lepší funkci hrotů by byl vhodný přímý styk podstavce se špicí hrotu bez mezihmoty jak je tomu u SoundCare. To bude v budoucnu dořešeno. Vnitřní kabeláž je použita stejná jako přívodní, tedy RoyalDevices 4x 10mm2 ULIULC (ultra low impedance and low capacity). Na tyto kabely jsme hrály na stánku Vintageaudio na pražském Highendu v tomto roce. Filtr je umístěn externě, vnitřní kabeláž je pevně vlepena do boxu v rozích zvukovodu.
Tuto sestavu jsem letos doplnil ještě basovou složkou umístěnou mezi reproduktory. Jedná se o 1m2 desku s reproduktorem Herz Air5400. Nutno dodat, že se jedná o opravdu excelentní konstrukci typu OpenAir. Ale o tom až někdy jindy.

A to je vše co se tohoto projektu týká. Již jsou známa možná vylepšení, ale o tom zas někdy jindy.
S pozdravem Michal

sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Aula - Back Load Horn

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj, ještě odkaz na foto:

http://sxmedia.rajce.idnes.cz/nastenka

sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Notch filtr pro Aulu

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

tak dnes jsem konečně doděla a seřídil Notch filtr. Bylo to opravdu to, co bednám chybělo.

Cívky jsem nakonec nechal vyrobit z Cu pásky o průřezu 3,3mm2. Odpory už mám hodnotově nalezené a tak obědnám nějaké lepší, asi bezindukční.

Zvukově se to projevilo ohromným zklidněním a větší prostorovostí. Případným zájemcům rád pošlu schéma a hodnoty součástek :-)

Testováno na Lyngdorfu + Luxman D-107u

ivanb_cko
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: Aula - Back Load Horn

Příspěvek od ivanb_cko »

ahoj, Ty bedny vypadaji uzasne! Navic verim, ze s tim paskem od AC to bude hrat hodne zajimave/dobre. Pokud by jsi mi poslal do mailu schema vyhybky a hodnoty soucastek, kterou jsi k tomu delal, byl bych Ti vdecen ;)

p.s.: daji se nekde poslechnout? Treba nekdy v budoucnu...

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Ahoj, můžeš sem hodit nějaký fungující odkaz na foto a plus zapojení. Taky by mě to zajímalo. Já mám ted Lowthery - Fidelio a Fostex 206..

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Tak to je moc pěkná práce. Bylo by možné si to někdy u tebe poslechnout? Jaký zdroj zvuk zvuku a zesilovač používáš?

sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj, poslechovka je v Mnichově Hradišti,

Zdroj mohu nabídnout:
CD: Luxman D-107u (lampový out)
Sony CDP-XA50ES (upravený)
SACD: Sony SCD-XA5400ES (upravená mechanika)
Phono: Aikido + Pro-Ject RPM 10.1
Digi: Lexicon Omega (externí zvuková karta)
Zesilovač: Lyngdor SDA 2175 nebo lampový konec dle aktuální situace.
jinak nějaké MD, Studer A80 a tak podobně ...

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

A bylo by možné se nějak domluvit na poslech? Jelikož mám také širokopásmo a hledám vhodný zdroj zvuku (cd player) tak by mi to hodně pomohlo. Gramec mám zatím RPM9, s MC přenoskou Denon S1 a step trafo od Lundhalu 1931. Phono zesilovač mám už také vybraný, bude to DIY s výstupní přímožhavenou triodou 26. Jediné co neustále tedy řeším je D/A převodník...

sxmedia
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sxmedia »

Ahoj,

narazil jsem na zajímavý upgrade reproduktorů Aula. Jedná se o náhradu reproduktoru Fostex FE208EZ za inovovaný model Fostex FE208EZ-R.

Tyto reproduktory se liší především citlivostí, model R je o 3dB citlivější, má větší frekvenční rozsah, silnější magnet s většími mozměry lehčí membránu.
Barevně je též odlišen, poznáte ho podle černé membrány.

Z důvodu většího a především hlubšího magnetu je třeba u většiny stávajících aplikací použít mosaznou resukci jež je též originálním příslušenstvím.
Bohužel tento typ R byl k mání pouze v Japonsku a to ve smutném počtu 250 párů. Nedá se nic jiného říci, než bohužel. Cena kus byla tuším 49.000Y (tedy asi dvakrát větší než původní cena).

Pokud někde zahlédnete nabídku, tak mě prosím neprodleně kontaktujte :-)

S pozdravem Michal

Riki
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Riki »

Ahoj, no tento prispevok som zbadal az teraz , mohol som si usporit pracu s tlmenim hornu, vyhybku este nemam hotovu tweeter mam oddeleny s kondenzatorom s hodnotou 1,5uF. Tak by som rad spytal na rozdiel vo zvuku po pripojeni vyhybky-filtra. Dakujem.

tu prikladam obrazky mojho hornu s FE208EZ a Tweeter FT17H

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Odpovědět