Difuzer

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Mike
Kontaktovat uživatele:

Re: Difuzer

Příspěvek od Mike »

donuts
kobliháři mám to ted řešený jináč než tehdy kdy jsi to viděl ty takže víš prd. A graf z měření mluví za vše.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:asfalt = konec diskuse.

souhlasím s tebou Ramonesi - v tak velké místnosti to s vhodně ustavenýma bednama bude i bez super akustických úprav hrát tak, jak si my, majitelé malých a nevelkých poslechovek, ani ve snu neumíme představit.
A možná, že se budeš divit, s akustickými úpravami to může i v malých a nejmenších poslechovkách hrát ještě lépe, než ve velké, akusticky neupravené místnosti.
*offtopic* To, že velké místnosti nepotřebují akustické úpravy je pouze lhaní do vlastní kapsy. Ty velké místnosti potřebují úpravy také, ale jiné.

Mike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mike »

Aleši tady to nemá smysl řešit stejně si každý myslí svoje. Přijed a já ti ukážu jak hraje poslechovka 16m2 8-)
Je to zase o dost dál než jsi to měl možnost slyšet minule.

Ad malá a velká místnost. Je to v podstatě tak jak to píše Aleska je třeba jiný typ akustických úprav. Majitelé větších místností mají výhodu v tom že nemají stěny místnosti tak blízko u sebe a tím pádem mají menší problémy než majitelé malých poslechovek. A vliv difuzéru (RPG) se mi subjektivně zdál větší právě v malé místnosti.

Guliver
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Guliver »

Mike píše:Aleši tady to nemá smysl řešit stejně si každý myslí svoje.
Myslim ze diskusne fora su na vymenu nazorov - niekoho to obohati, niekoho nie. Takze len to tu pekne ries, mna urcite potesis.

Ramones
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ramones »

Jakákoliv diskuze, která vede i jen zamyšlení, je dobrá *bravo*
Nemám takové teoretické znalosti, abych je mohl rozdávat a někomu doporučovat, co a jak...jen se snažím řídit obyčejnou logikou a tzv, selským rozumem.
Rád si počtu o všem, co mě zaujme.
Náš obývák má objem cca 55 m3, z půlky dlažba,z půlky dřevěné pódium, závěsy přes celou stěnu za repro (125 a 80 cm od zdi), 4 velké Art protisy, kožešiny na zemi, molitanové válce v rozích, na stropě 27 malých polystyrenových "difuzerů" a hraje to výborně skoro po celé místnosti, nejen v místě poslechu...Zajímalo by mě měření, ale nejsem na to vybaven :roll:

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ve včerejším Právu je rozhovor se Sirem Johnem E. Gardinerem, dovolím si krátce citovat:

Při minulých koncertech Beethovenových symfonií s ČF i nyní jsem si všiml, že přestavujete orchestr a měníte ustálený posez hráčů. Je to tak?
Určitě. Chci dosáhnout co nejlepší zvukové podoby díla a myslím si jako znalec a interpret starší hudby, že tvar orchestru, jak se ustálil tehdy, by měl být měněn podle současných dobových požadavků k dosažení skladatelem zamýšleného tvaru a s ohledem na prostor, ve kterém se hraje. Já často měním postavení kontrabasů i bicích.

teď budu obviňován, že dělám nepřípustné analogie a že jsem obyčejný asfaltér, ale přece jen si dovolím říct svůj názor: pokud v diskutované místnosti (221m3) najdeš vhodné umístění beden a poslechového místa (tak jako Gardiner hledá místo pro kontrabasy a bicí), tak se na tohle budou chytat jen skutečně vychytané malé poslechovky. pokud bys pořešil podlahu a strop v místě poslechu, tak se nechytá žádná malá, jakkoliv vychytaná poslechovka.
prof. Syrový tvrdí, že reálně znějící nástroje v prostoru pod 200m3 prostě a jasně nezískáš. důvodem je absence přirozeného dozvuku, typického pro evropskou hudební kulturu. já mu to věřím.

jinými slovy: mít 221m3 tak si lžu do vlastní kapsy co hrdlo ráčí a bylo by mi to úplně jedno, protože bych byl vysmátý...

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

dadaft píše:
jinými slovy: mít 221m3 tak si lžu do vlastní kapsy co hrdlo ráčí a bylo by mi to úplně jedno, protože bych byl vysmátý...
Hm, tak si kúp starú telocvičňu, alebo plaváreň a počúvaj tam hudbu :roll: a buď vysmiaty.

prečo je potom taká pozornosť venovaná akustike v divadlách, kinách.... Dokonca už to množstvo ľudí má slušný tlmiaci efekt, ale nestačí. Je to fakt klamstvo do vlastnej kapsy. A čím väčšia miestnosť, tým väčšie klamstvo. Odraz v malej miestnosti prichádza k uchu takmer súčastne s priamym vyžarovaním a vieme, že už to treba riešiť. Čím väčšia miestnosť, tým neskôr dorazí odraz k uchu a ten telocvičňový a plavárňový efekt poznáme asi všetci. Počúvať hudbu v tak veľkom, neupravenom priestore je skrátka katastrofa.
Naposledy upravil(a) Acon dne 03 bře 2010 22:43, celkem upraveno 2 x.

Tony
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tony »

Ramones píše:Náš obývák má objem cca 55 m3, z půlky dlažba,z půlky dřevěné pódium, závěsy přes celou stěnu za repro (125 a 80 cm od zdi), 4 velké Art protisy, kožešiny na zemi, molitanové válce v rozích, na stropě 27 malých polystyrenových "difuzerů" a hraje to výborně skoro po celé místnosti, nejen v místě poslechu...Zajímalo by mě měření, ale nejsem na to vybaven :roll:
Ramones, nebol by si ochotny/schopny sem dat nejake fotky?
Dost by ma to zaujimalo, ako sa ti podarilo sklbit ucel s estetikou (obzvlast ked ide o obyvacku).
D!

Piskot
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Piskot »

Guliver: Tak jsem našel ten odkaz, kde byla už podobná diskuse, je o pár příspěvků níže http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... =38&t=1857

Jedná se o člena s nickem "FOX" (podobné řešení co popisuje též používám, stropní kazety a DIY basové pasti se škvýrou, zbytek jehlany a závěsy aj.)
Bohužel s FOXem se neznám (Pokud se nejedná o člověka z firmy Soning, který mi tenkrát s akustikou pomohl. Jmenoval se tuším Mike, asi přezdívka, také by se dal asi dohledat, to je však už pár let nazpět)

překopírovaný text:
--------------------------------------------------------------------
Re: Akusticke panely
Odeslatod fox v 08 led 2010 17:58

V každém případě by se akustika místností měla změřit a odborně navrhnout projektantem. Moje firma prováděla některé akustické úpravy v objektech. Dnes jsou tvrdé evropské normy na hygienu a nové projekty objektů jako jsou školy, kulturní domy, kina, tělocvičny a jiné se bez takových úprav neobejdou.
Já jsem vám chtěl nabídnout, že jsem ochoten vypomoci různými zbytky z realizovaných staveb, samozřejmě zadarmo, nebo jenom za zlomkovou cenu. Na každou zakázku se potřebuje většinou jiný materiál, proto některé zbytky zavazí.
Nejedná se o obyčejný minerální podhled, jak ho znáte ze svého okolí, ale o speciální akustické produkty.
Taky se shoduji s názorem, že do obyváku takový materiál nepatří. Pokud někdo staví poslechovku ? Proč ne !

------------------------------------------------------------------

Jinak pro inspiraci stačí číst: a hledat
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=1282
http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopi ... 338#p26338

Určitě se dá na tomto foru dohledat více, bez nutnosti dotazovat se na totéž.
Naposledy upravil(a) Piskot dne 03 bře 2010 23:18, celkem upraveno 2 x.

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

Acon
jsi slušný člověk - ta úprava prvotního textu o tom svědčí. *thumbs up*

víš jaký objem (rozměry) má tělocvična nebo bazén? to je prostě opak malé poslechovky - a zvuk je ještě horší.
tady jde o něco jiného. odrazy od blízkých ploch jsou špatně. příliš dlouhé odrazy jsou špatně. žádné odrazy jsou špatně. je třeba si uvědomit, jak funguje lidský sluch...
cca 200m3 je prostě ideální poslechovka.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:ve včerejším Právu je rozhovor se Sirem Johnem E. Gardinerem, dovolím si krátce citovat:
Při minulých koncertech Beethovenových symfonií s ČF i nyní jsem si všiml, že přestavujete orchestr a měníte ustálený posez hráčů. Je to tak?
Určitě. Chci dosáhnout co nejlepší zvukové podoby díla a myslím si jako znalec a interpret starší hudby, že tvar orchestru, jak se ustálil tehdy, by měl být měněn podle současných dobových požadavků k dosažení skladatelem zamýšleného tvaru a s ohledem na prostor, ve kterém se hraje. Já často měním postavení kontrabasů i bicích......
Uspořádání symfonického orchestru tak jak historicky vzniklo, bylo dáno potřebou, aby posluchač slyšel všechny nástroje orchestru +/- stejně hlasitě, protože zesilovače tehdy neexistovaly. Vždy se najde někdo, kdo rád experimentuje, ale vždy se to uspořádání vrací do původních kolejí.
S tím postavením kontrabasů a bicích ? Udělej si jednoduchý pokus: přehoď R/L a hned se ti to bude zdát u symfonického orchestru nepřirozené, věřím ale, že pouhé prohození kontrabasů a bicích při poslechu z CD či LP nepoznáš, ať budeš L/R prohazovat jak chceš.
dadaft píše:.....pokud v diskutované místnosti (221m3) najdeš vhodné umístění beden a poslechového místa .......pokud bys pořešil podlahu a strop v místě poslechu......jinými slovy: mít 221m3 tak si lžu do vlastní kapsy co hrdlo ráčí a bylo by mi to úplně jedno, protože bych byl vysmátý...
Jinými slovy: hned si odpovídáš. Ideální poslechovka by měla mít i ideální rozměry, což při výšce 2,6 m a 85 m2 podlahové plochy skutečně nemá, takže akustické úpravy podlahy a stropu budou nevyhnutelné.

*offtopic* Sám jsi napsal, že z uvedené chytré knihy profesora Syrového je poslechu věnováno pouze pár stránek. Mám pocit, že jeho poznámka o reálném zvuku v prostorech pod 200 m3 je sice naprosto pravdivá, ale týká se pouze nahrávání, nikoliv poslechu hudby u spotřebitele. Nebo, že by profesor Syrový žil mimo reálný svět ?

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

ta jeho "poznámka" se netýkala nahrávání, ale právě poslechu nebo lépe vnímání hudby v uzavřených prostorách - prof. Syrový opravdu není mimo. základem je pro nás přirozený dozvuk, který v prostorách menších než zhruba 200m3 chybí. jeho největší devizou je výrazné zpřesnění lokalizace zdrojů zvuku - třeba i zdánlivých, tj. vytvořených v rámci sterea.
předpokládá to ovšem vhodné umístění a dimenzování beden, což je jeden z problémů pro běžného uživatele v běžné (nejen čistě pro poslech určené) místnosti atd.
zkrátka jsem jen chtěl říct, že v místnostech okolo 200m3 je v podstatě nejmenší nutnost řešit akustiku (ale neříkám, že není třeba řešit vůbec), směrem nahoru i dolů se tahle potřeba výrazně zvyšuje.
mluvíme teď o reálném znění nástrojů, tj. o něčem, co je zcela mimo možnosti drtivé většiny hifistů.
můj názor na věc. nic víc.

Aleska
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aleska »

dadaft píše:.....mluvíme teď o reálném znění nástrojů, tj. o něčem, co je zcela mimo možnosti drtivé většiny hifistů.
můj názor na věc. nic víc.
*offtopic* Dej pozor, ať nepíchneš do vosího hnízda, to se raději preferují pleťové středy než reálný zvuk nástrojů !

dadaft
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od dadaft »

snad ne.
vztah bedny - poslechový prostor je podle mě klíčový. vše ostatní jsou jen dekadentní píčoviny. 8-)

sám sebe řadím do té zmiňované drtivé většiny - aby to nebylo chápáno jako že se tady vytahuju. :roll:

Acon
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Acon »

dadaft píše:Acon
jsi slušný člověk - ta úprava prvotního textu o tom svědčí. *thumbs up*
:mrgreen: som si uvedomil, že inak to vypáli na živo a inak napísané. Mojim zámerom nikdy nie je kohokoľvek uraziť.
dadaft píše:...
cca 200m3 je prostě ideální poslechovka.
To už hala. Nemyslím si, že existuje ideálna posluchovka vo vzťahu k m3. Myslím, že dôležité je ako sa v danej miestnosti dá postaviť posluchové miesto a bedne. Moja bude mať pôdorys 6,5x5,5m, sedlový strop 2,4-3m vysoký, zadná stena nie je rovnobežná s protilahlou. Ten priestor považujem za taký môj ideál (aj preto, že iný nemám). Dôležitý je fakt, že je samostatne stojaca a jej hlavný účel je posluchovka. Táto kombinácia mi príde ideálnejšia ako univerzálnych 200m3. Čo je podľa mňa kurevsky mnoho. S úpravami a bez nich ešte viac.

Odpovědět