DIY, stavba gramofonu

Co si doma sami stavíte, pájíte - reprobedny, zesilovače, gramofony atd.
Odpovědět
Renown
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Re: DIY, stavba gramofonu

Příspěvek od Renown »

zaujala mne tato věta :
Aby gramofon za něco stál, musí mít těžký talíř.
k tomu bych doporučil http://www.goodsoundclub.com/Forums/Sho ... stID=49#49 především post co napsal "Guy Sergeant" o gramofonu Voyd.
O tom jsem zcela přesvědčen.

Omlouvám se, že je to trocho off topic a že neodpovídám na požadovanou otázku

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Každý zajímavý impuls je vítán, v tom odkazu jsou i další pozoruhodné věci.

Však já také nemám na mysli nějaké dvacetikilové hovado. Ale nejsem žádný silák, i s tříkilovým talířem by se mi třásly ruce a trefovat se na vzácné ložisko s takovu zátěží, na to prostě nemám nervy.

jacq
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jacq »

diky za rady ohledne sasi, svou dovolenou minuly tyden jsem travil v dilne, velmi prijemne odreagovani, netreba more, netreba pisek, netreba hory - misto pisku piliny a misto meluziny kvileni frezky dremel :) nehrozi opaleni ani uzeh (leda od pajecky), omamna vune more nahrazena vypary barev, lepidel a laku...
prozatim jiz funkcni gramofon, chybi dodelat povrchove upravy (vysoky lesk, tlacitko spinani, logo)

Obrázek

ps. kdybste nekdo mel tip jak udelat takove to klasicke mechanicke vypinani na konci desky? netreba zvedat ramenko, staci rozpojit kontakty motorku. mam mechanismus z nc470, ale mam pozadavek - elektrina pouze u motorku, takze ho neumim zadnym tahlem preklenout z prostoru vpravo u ramenka, kde je spinac a cely mechanismus umisten v puvodni nc470. zatim koncove vypinani nefunguje, ale nerad bych se teto prijemne vlastnosti vzdal.

malevil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od malevil »

Môj pokus o stavbu gramofonu.Motor je od firmy Hurst.Montuje ich do svojich gramofonov firma VPI.
Ložiso je kalená brúsená oska a bronzové puzdro.Namiesto guličky sú použité neodymové magnety.
Obrázek

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

To si děláš legraci, tomuhle říkáš pokus ? Vždyť to vypadá jako profi stroj nejvyšší kategorie. Jestli jsou technické parametry na stejné úrovni jako design, tak je to naprostá bomba. :shock:
Moc by mě zajímaly další detaily z konstrukce, případně fotky se sundaným talířem, uchycení motoru apod.
*thumbs up*

MPK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MPK »

..to rameno je Graham ? Nádhernej gramec...to muselo dát práce !

malevil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od malevil »

Na profi to nemá ani náhodou.Ani použitými materialmi, ani povrchová úprava.
Chcel som iba urobiť chasi s čo najmenšími nákladmi a slušným dizajnom.
Bolo to pracné, ale s celkom slušným výsledkom.
Motor môže byť buď v samostatnom kovovom valci, alebo zabudovaný v chasi.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

MPK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MPK »

..vždyť to vypadá jak nejlepší a nejdražší modely věhlasných značek. Kdyby ho někdo nabízel tak jak je za 100k czk tak bych se tomu nedivil.

Jaké tam máš namontováno rameno? Já to nemůžu poznat...tipoval jsem Graham...

malevil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od malevil »

Uhádol si.Ramienko je Graham Phantom II B-44.Prenoska Ortofon Venice.

panda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od panda »

Dík za fotky. Ložisko průměr 10 ? Magnety odhaduji na 25/40. Dobrý rozměr, takové jsem na http://www.magsy.cz/page/1822.magnety-ndfeb/ nenašel.

malevil
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od malevil »

Priemer osky 12 mm.Rozmery magnetov 40 / 23 x 6 mm.Objednával som to na tejto stránke:
http://www.magnety.sk/neodym-toroid-anizotrop/

Tomíček
Kontaktovat uživatele:
Vybavení

Příspěvek od Tomíček »

malevil - velmi pěkná práce, gratuluji !!
*palec*

TAB
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od TAB »

Chci se Vas zeptat zda nekdo z vas nekam pokrocil se stavbou gramofonu a jestli mete nejake nove zkusenosti... Ja bohuzel zatim dokoncuju D/A prevodnik a zacinam stavet phono lampac. Na gramec jsem zatim koupil merici protraktor od clear audia a nastudoval celou knihu Gramofon a jeho vyuziti...Pokud zbudou nejake penizky v tomto roce tak poridim vzduchove tangencialni raminko MG-1 a rameno z RPM9 si necham jako druhe nebo prodam....

Majlanky
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Majlanky »

Zdravim,

nasel jsme toto tema a rad bych se s vami poradil. Koupil jsme NC 450 a rekl si, ze bych si z ni chtel postavit pekny gramofon. Moje predstava je takova, ze bych predratoval ramenko. Kde sehnat material? Dale bych chtel udelat velke hokusy se sasi. Chtel bych nechat udelat kamennou desku misto plechoveho spodku(toho cerneho). Na nej na sedvicovich nozickach prichytit k desce ten plech na ktere je oska loziska a motorek. Z kterych materialu udelat sendvicove nozicky? Dalsi vec co bych chtel udelat je zmenit princip loziska z kulicky na osku na dva neomagnety (prstence). Puvodni talir a subtalir bych chtel zachovat. Myslite, ze bude problem s magnetickym polem a kovovym talirem nebo ze to bude v poradku? Dreveny vrsek bych chtel vice mene zachovat. Vrsek by se pridelal na sendvicovych nozickach na kamennou desku. Raminko bych chtel take zachovat. Zvenci by to tedy vypadalo vcelku jako normalni NC 450. Co se tyce zbytku tak pouze obejit elektroniku v ceste signalu, jinak zanechat. Trafo bud na kamennou desku nebo uplne mimo, to bych se s vami chtel poradit.

Tak co si o tom myslite?

Budu rad, kdyz mi poradite...

efičák
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od efičák »

Majlanky píše:Majlanky
Poradím jen s drátkem.
Klasická nízkokapacitní Nagaoka měď-teflon mohu zaslat v obálce.
TOP kvalita VDH MCS150M vyjde pěkně draho kolem 2550 Kč za 40 cm, zda se ti to vyplatí ...
Máš-li ke gramci osobní vztah vyplatí se cokoli, pro ten pěkný pocit.

Co se týká investice vs. zvuk - kvalita ramínka Tesla TP1201 je slabší. Jen správně seřídit téměř desetipalcové ramínko není snadné bez výpočtu eLkem doporučenou tabulkou. Spolehnout se na přibližnou montážní vzdálenost znamená vystavit se poslechu s větším úhlovým zkreslením, než je z omezení principem radiálního ramene nutné. (pod 1%)

Pro-Ject Debut Esprit třeba ve slušivé bílé bude rozumnější investice do kvalitního zvuku.
Jasně že ne vintage vztahovka - srdcovka, to už nejde.
Vybalíš z krabice a Ortofon Alpha na pevném 8,6 hliníkovém ramínku z jednoho kusu bez nespolehlivého headchelu (přenoskové skořepiny) položíš na LP ááá.
Ložisko není žádný zázrak, ale akrylový talíř pěkně tlumí rezonance z drážky a chvějky. Ve zvuku je to znát.

Taky bys spíš mohl směřoval dotaz do vlákna rekonstrukce gramců Tesla řady 4..

Odpovědět